Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#498903 Δεν είναι προφανές να έχουν μέσα καλώδια, ρουφιέται στην τσιποσύνη του κατασκευαστή... Δες το σίγουρα μην τρέχεις τελευταία στιγμή

< >
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#498910
kovathe έγραψε:Mια ερωτησουλα περι powerline.
Αν ειναι passthrough συνδεεις οτι θες επανω στην πριζα του ετσι??
Και πολυμπριζο ασφαλειας πχ?
Το ιδιο το powerline καλο ειναι να μην μπαινει πανω σε πολυμπριζο αλλα το αντιθετο λογικα δε μας πειραζει σωστα?


Ναι, συνδεεις οτι θες στο PLC, ακομα και πολυπριζα ασφαλειας, χωρις προβλημα
Εαν συνδεσεις το PLC σε πολυπριζο, τοτε αρχιζουν τα προβληματα

kovathe έγραψε:Thanks! :thumbsup:
A και κατι αλλο (μαλλον προφανες).
Εννοειται θελουμε kit ετσι?
Τα single ειναι αν εχεις παρει ηδη ζευγαρι και θες να συμπληρωσεις και σε 3ο σημειο προσβασης?...
πχ με αυτο ειμαστε ενταξει:
https://www.skroutz.gr/s/12425173/TP-LI ... IT-v2.html

και ενα τελευταιο. Καλωδια ethernet εχουν μεσα ή να παρω εξτρα?


EDIT: OK ακυρο, προφανως θες κιτακι και εχουν μεσα καλωδια.... :s_biggrin


Με τους κατασκευαστες ΤΙΠΟΤΑ δεν ειναι προφανες.
Εδω στους εκτυπωτες δεν βαζουν καλωδιο USB στις οθονες δεν βαζουν ενα HDMI και παει λεγοντας.

Στα υπολοιπα.
Θες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ KIT των δυο
Ενα που θα συνδεσεις διπλα στο ρουτερ και ενα που θα συνδεσεις κοντα στη συσκευη που θες να χει προσβαση στο internet.
Οταν εχεις ηδη δυο, μπορεις να παρεις και μονά PLC, για να επεκταθεις.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#498911 3 διαφορετικά tp link που έχω πάρει εγώ και φίλος είχαν πάντα ethernet μέσα
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#498919 To προφανες πηγαινε στο οτι θες κιτακι των 2.
Για τα καλωδια ελεγε στη σελιδα οτι περιλαμβανει 2
https://www.tp-link.com/gr/products/det ... 0PKIT.html
Package Contents
Powerline Ethernet Adapter *2
Καλώδιο Ethernet RJ-45 *2
Οδηγός Γρήγορης Εγκατάστασης
Συνοδευτικό CD
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#499305
saxon_747 έγραψε:HP Deskjet 3835
https://www.plaisio.gr/ektiposi/ektipot ... F5R96C.htm

http://www8.hp.com/gr/el/products/print ... b=features

Όλες οι λειτουργίες που χρειάζεσαι, για τη χρήση που θες, φθηνός και με φθηνά αυθεντικά μελάνια. Τα μελάνια θα είναι οκ αν εκτυπώνεις 5-10 σελίδες το μήνα, δύσκολα θα στεγνώσουν.


Αγοράστηκε !!!

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια !
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#499891 Βούλωσε το πολυμηχάνημα (ινκτζετ) από αχρησία και παρά τους καθαρισμούς γιοκ.
Να προχωρήσουμε στο παρακάτω? Θέλω fax, διπλή εκτύπωση και wifi.

https://www.skroutz.gr/s/4986741/Samsun ... html#specs
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#500838 Μια ερώτηση σχετική με drones ...μπορεί να είναι χαζή ...
σκεφτόμουν αν μπορώ να χρησιμοποιήσω , ένα drone , κ όταν πχ χτυπάει ο συναγερμος , να μπορεί κάποιος απομακρυσμένα να το χειριστεί, να κάνει μια βόλτα γύρω από το κτίριο κ να έχει οπτική επαφή από την κάμερα του drone .
Δεν έχω ιδέα από drone ... δεν είχα ποτέ .
Προϋποθέσεις είναι να υπάρχει κάπου μια βάση φόρτισης στην οποία θα είναι μόνιμα το drone , κ να φεύγει από αυτή μόνο όταν του δώσουμε εντολή . Άρα θα είναι συνέχεια φορτισμένο . Η πτήση θα είναι το πολύ 5 λεπτή ...
να μπορεί κάποιος να το χειριστεί απομακρυσμένα .... άρα η βάση ( ή ποιο τμήμα ) θα πρέπει να έχει πρόσβαση σε WiFi .
Ο χειρισμός θα είναι εύκολος απομακρυσμένα ; Υπάρχει τρόπος ;

Είναι όλα αυτά επιστημονικής φαντασίας ;

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
By corsair
#500841
vagmag έγραψε:Μια ερώτηση σχετική με drones ...μπορεί να είναι χαζή ...
σκεφτόμουν αν μπορώ να χρησιμοποιήσω , ένα drone , κ όταν πχ χτυπάει ο συναγερμος , να μπορεί κάποιος απομακρυσμένα να το χειριστεί, να κάνει μια βόλτα γύρω από το κτίριο κ να έχει οπτική επαφή από την κάμερα του drone .
Δεν έχω ιδέα από drone ... δεν είχα ποτέ .
Προϋποθέσεις είναι να υπάρχει κάπου μια βάση φόρτισης στην οποία θα είναι μόνιμα το drone , κ να φεύγει από αυτή μόνο όταν του δώσουμε εντολή . Άρα θα είναι συνέχεια φορτισμένο . Η πτήση θα είναι το πολύ 5 λεπτή ...
να μπορεί κάποιος να το χειριστεί απομακρυσμένα .... άρα η βάση ( ή ποιο τμήμα ) θα πρέπει να έχει πρόσβαση σε WiFi .
Ο χειρισμός θα είναι εύκολος απομακρυσμένα ; Υπάρχει τρόπος ;

Είναι όλα αυτά επιστημονικής φαντασίας ;

Ευχαριστώ



Επιστημονικη φαντασία δεν ειναι. Και βασικα ηδη γινεται αυτο που ζητάς... αλλα τετοια κολπα δεν ειναι ακομα ευρεως εμπορικά διαθεσιμα. Θα πρεπει να περιμένεις. Εχουμε ακόμα δρόμο.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#500853 Μετάφραση corsair:
Άμα δεν πιάνουν τα χέρια σου και δεν έχεις γνώσεις ή δεν έχεις μερικές χιλιάδες ευρώ για να σου φτιάξει έτοιμο σύστημα μια εταιρία,
απλά το ξεχνάς.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#500902 Θέλω ένα ασύρματο ποντίκι για τη δουλειά. Τα περισσότερα που βλέπω είναι ιδιαίτερα μικρά (πχ logitech M185), οπότε δεν κάνουν. Η MS έχει λίγο μεγαλύτερα (πιο βολικά για εμένα) και φθηνά, αλλά είναι πολύ βαριά. :hmmm:
Ένα της logitech που βρήκα στα public/κωτσ. μου φάνηκε οκ, αλλά 40ε!
Καμιά πρόταση; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By InFiNiTy
#500928
vagmag έγραψε:Προϋποθέσεις είναι να υπάρχει κάπου μια βάση φόρτισης στην οποία θα είναι μόνιμα το drone , κ να φεύγει από αυτή μόνο όταν του δώσουμε εντολή . Άρα θα είναι συνέχεια φορτισμένο .

Αυτό δεν υπάρχει γιατί στα drone φορτίζεις την μπαταρία σε βάση φόρτισης, όχι ολόκληρο το drone.
Επίσης πρέπει να είναι μόνιμα αναμμένο που προκαλεί υπερθέρμανση όταν δεν πετάει, τουλάχιστον στο mavic που έχω δει.
Αν ξεπεράσεις αυτά, με κάποιο software σαν αυτό κάτι γίνεται.