Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#508704 αυτα τα updates ... το τελευταίο χαλαει και τα μικρόφωνα , τουλάχιστον σε κανα 2 φιλους μου , εγω παλι σταθηκα τυχερος...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#508706
trident1971 έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Επειδή στο σπίτι η 2η οθόνη (LG 19ρα) έχει καεί ο μ/σ και χρησιμοποιώ μόνο την κύρια 32ρα, δεν με βολεύει, και θέλω να επιστρέψω σε setup 2 οθονών. Πιστεύω πως μια 27ρα θα με βόλευε για κύρια και για 2η να φτιάξω την 19ρα ή να βρω μια μεταχειρισμένη.
Τι να κοιτάξω για πιστά χρώματα και ξεκούραστη χρήση για χρήση coding, photoshop κλπ;


Σε βολευει να εχεις ανομοιες οθονες?
Οι coders σε εμας εχουν 2 ιδιες ολοι


Δεν έχω θέμα. Κι εγώ στη δουλειά έχω 2 ίδιες, αλλά στο σπίτι παλιότερα είχα 32 + 19. Απλώς χρειάζομαι 2 για πιο άνετη δουλειά
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#508732 Αν καταλαβαίνω καλά από αυτά που γράφετε, η Microsoft αλλάζει σταδιακά τα Windows με beta testers τους χρήστες...
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#508733
stavrosg έγραψε:Υπάρχουν αυτοί που λόγω δουλειάς ή/και ιδεολογίας θέλουν λινουξ, δεν θέλουν να πληρώσουν το χαράτσι της Ms και παίρνουν ένα μηχάνημα που ξέρουν ότι παίζουν τα πάντα χωρίς να ψάχνονται , και υπάρχουν αυτοί που το παίρνουν γιατί είναι φθηνοτερο και ψάχνονται να βάλουν πειρατικά windows μετά...
Εξαρτάται τι θέλεις από το pc σου...
Πολλά προγράμματα ή/και οδηγοί για συσκευές δεν είναι διαθέσιμα για Linux και αυτό είναι σημαντικό εμπόδιο για την εγκατάστασή του...
Οι επιλογές σου περιορίζονται στα διαθέσιμα προγράμματα που μπορεί να είναι αξιόλογα μπορεί όμως και να μην είναι...
Η κατάσταση είναι σαφώς καλύτερη σε σχέση με πριν από κάμποσα χρόνια και συνεχώς βελτιώνεται αλλά δεν είναι σε καμία περίπτωση αντίστοιχη με τα windows.
Όχι σαν σταθερότητα ή ευχρηστία (π.χ. user interface), αλλά σαν επιλογές όσον αφορά software...
Άβαταρ μέλους
By g47
#508889 Συμφωνα με τη συνδεσμολογια στη σελιδα 1-4, ειναι voip?
Δεν καταλαβαινω τη χρηση του καλωδιου 3β. :hmmm:

https://www.cosmote.gr/fixed/documents/ ... e13f4f1ac3
Άβαταρ μέλους
By g8777
#508895 Αν δεν σε πειραζει το "μαυρο" που ειναι γκρι και το light bleeding ειναι ΟΚ.

Επισης η αναλυση ειναι τρικ, στην πραγματικοτητα ειναι 800*600*4 layers =1920*1080 (χοντρικα).
Άβαταρ μέλους
By corsair
#508896
Dimitris_P έγραψε:
Μπαίνουμε; Το panel καλό ή κινεζιά; :hmmm:


μην ασχοληθεις με τετοια ποιοτητα οθονης αν θα το τρως στην μαπα ατελειωτες ωρες την μερα.

Επίσης η ανάλυση ειναι χαμηλοτατη.

Ανέβα σαφέστατα budget + ανάλυση.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#508917
elteo έγραψε:Χαμηλοτατη το 1080; σιγά ρε κορσαιρ :lol:



προσωπικα στην 24αρα μου, ειδα ενα pixel να μου βγάζει μαχαίρι και να μου λεει "σε μακερωσω"... Στην 27αρα τα πράγματα θα ειναι πολυ χειροτερα.

Τετοιες οθονες αυτη την στιγμη εχουν το στατους των τεχνοσκουπιδιών. Εγω μίλησα. Μακάρι να μου το λεγε και μένα καποιος τοτε οταν ψωνιζα.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#508924
g47 έγραψε:Συμφωνα με τη συνδεσμολογια στη σελιδα 1-4, ειναι voip?
Δεν καταλαβαινω τη χρηση του καλωδιου 3β. :hmmm:

https://www.cosmote.gr/fixed/documents/ ... e13f4f1ac3

voip είναι αυτό.
Δίνει τηλεφωνικό τόνο πίσω στο εσωτερικό σου τηλεφωνικό δίκτυο.
Αν δεν υπήρχε το 3β, το 2β δεν θα έδινε σήμα στο τηλέφωνο (για voip μιλάμε πάντα).
Ουσιαστικά το 3β είναι για να μη σε περιορίζει να έχεις το/τα τηλέφωνο/α στον ίδιο χώρο με το ρούτερ. Μπορείς με ένα απλό φιλτράκι να έχεις τηλέφωνο σε όποια τηλεφωνική πρίζα θέλεις.
Αν έχεις μόνο μια τηλεφωνική συσκευή και είναι κοντά στο ρούτερ, την συνδέεις απευθείας στο phone1 του ρούτερ.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#508928 https://www.kotsovolos.gr/site/computing/monitors/177746-dell-se2717h-black-27

Για σένα είναι η ζωή Dmitspan.
Το μόνιτορ έχει λιανικη τιμή 1360 ευρώ, ΤΡΈΧΑ. :superman:
Άβαταρ μέλους
By otso
#508964
g8777 έγραψε:Αν δεν σε πειραζει το "μαυρο" που ειναι γκρι και το light bleeding ειναι ΟΚ.

Επισης η αναλυση ειναι τρικ, στην πραγματικοτητα ειναι 800*600*4 layers =1920*1080 (χοντρικα).


που το καταλαβες;
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#508993 27" και 1080 μόνο αν θέλεις να χαζεύεις τα pixel :rtfm:

Και δεν το λέω στον αέρα, έχω αρκετή εμπειρία από HP Envy All in One 27ρη σε αυτη την ανάλυση.
Χάλια χάλια χάλια.