Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#501171
corsair έγραψε:
Δεν εχουν ανάγκη. Τα κυκλωματα φροντιζουν απο μονα τους για την σωστη φορτιση και υγεια της μπαταρίας. Speaking from experience, δεν εχω δει καμια ουσιαστικη διαφορα ειτε εβγαζα ειτε οχι μπαταρια, ειτε φορτιζα 100% ειτε οχι. Ολες μετα τον δευτερο χρόνο ειχανε ουσιαστική πτώση της ταξης του 30%.
Εαν σε απασχολει ιδιαιτερα το θέμα, παιρνεις μια εξτρα μπαταρια απο ebay και την αλλάζεις με ενα μικρο χειρουργείο.


και εμενα,του ασχετου, μου φανηκε περιεργο να πρεπει να το βαζω/βγαζω απο την πριζα.
μπαιδεγουει το προβλημα με την φορτηση και τα κομμενα καλωδια που εφτιαξε πριν 1 εβδομαδα ο ''τεχνικος'' :svivhaha: ,το εφτιαξε ο κουνιαδος μου την Κυριακη.
εφερε κολητηρι,κολληση,και σε 1 ωρα το ειχε ετοιμο.Εκανε και μια πατεντα να μην μπορουν να τραβηχτουν τα καλωδια προς τα εξω και να ξεκολουν πανω απο την πλακετα.Οι κολλησεις που ειχε κανει ο επαγγελματιας ηταν για κλωτσες.
Πρωτη φορα ανοιγε λαπτοπ,και εκανε καλυτερη δουλεια απο τον ''τεχνικο''
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#501188
QsisVTS έγραψε:
Wagner669 έγραψε:

Εχω ενεργοποιημένο το Rapid Mode μέσω του Samsung Magician τέσσερα χρόνια τώρα και δεν εχω κανένα πρόβλημα :hmmm:

αν έχεις άπειρη ram ναι πες οκ δεν σε νοιάζει, αν έχεις 8 καλύτερα όχι δεν προσφέρει και κάτι το ουσιαστικό αντίθετα σου καταλαμβάνει πολύτιμη ram και θα τρως καθυστερήσεις από αλλού

σε games πχ μπορεί να τον πιεις μιας και τα 8 είναι οκ για τις περισσότερες των περιπτώσεων μεν, αλλά όχι με το rapid να καταλαμβάνει από αυτά


Δεν εχω απειρη RAM αλλα 12GB με το Rapid Mode να πιανει 1 με 1,2GB RAM οταν ειναι ενεργοποιημενο.
Και πραγματικα η σουητα της Samsung ειναι οτι καλυτερο υπαρχει για τους SSD
Κανεις τις αλλαγες που χρειαζεται το συστημα για να μη τρεχει μαλακισμενα services των Windows που γραφουν χωρις λογο στον δισκο, εχεις και ολες τις πληροφοριες για τον δισκο σου και ειναι γαμω!
Άβαταρ μέλους
By sargus
#501288
corsair έγραψε:
Δεν εχουν ανάγκη. Τα κυκλωματα φροντιζουν απο μονα τους για την σωστη φορτιση και υγεια της μπαταρίας.


Αυτό μάλλον συμπεραίνω και εγώ από τη χρήση που κάνω στα δικά μου (και την απόδοση που έχουν) χωρίς όμως να έχω τις γνώσεις ή τις πηγές να το υποστηρίξω.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#501316 Μα τα Windows αναγνωρίζουν ότι είναι SSD και προσαρμόζονται ανάλογα (πχ καταργούν το defragment και άλλα); Χρειάζεται να κάνουμε κάτι;
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#501317
sknipper έγραψε:Μα τα Windows αναγνωρίζουν ότι είναι SSD και προσαρμόζονται ανάλογα (πχ καταργούν το defragment και άλλα); Χρειάζεται να κάνουμε κάτι;


Το μονο που αναγνωριζουν τα Windows ειναι αν ο δισκος χρειαζεται defragment (HDD) ή Trim (SSD)
Απο κει και περα, χρειαζονται δυο τρια πραγματακια ρυθμιση για να μη γινονται ασκοπα writes στον δισκο και να μη τρεχουν ασκοπα services
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#501320
Wagner669 έγραψε:
sknipper έγραψε:Μα τα Windows αναγνωρίζουν ότι είναι SSD και προσαρμόζονται ανάλογα (πχ καταργούν το defragment και άλλα); Χρειάζεται να κάνουμε κάτι;


Το μονο που αναγνωριζουν τα Windows ειναι αν ο δισκος χρειαζεται defragment (HDD) ή Trim (SSD)
Απο κει και περα, χρειαζονται δυο τρια πραγματακια ρυθμιση για να μη γινονται ασκοπα writes στον δισκο και να μη τρεχουν ασκοπα services
Τώρα που το λες όντως είχα κάνει και κάτι άλλο όταν είχα βάλει SSD σε παλιό υπολογιστή. Αλλά στο λάπτοπ που πήρα με μαμά SSD δεν ασχολήθηκα. Θα έπρεπε;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#501321
Serf έγραψε:Ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να κάνω merge δύο partitions, το ένα με το λειτουργικό (windows 10) και το άλλο κενό;;

https://www.aomeitech.com/aomei-partiti ... stant.html ?
Άβαταρ μέλους
By Serf
#501323
Serf έγραψε:Ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να κάνω merge δύο partitions, το ένα με το λειτουργικό (windows 10) και το άλλο κενό;;


Το βρήκα μόνος μου, extend volume στο 1ο.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#501830 "System unattended sleep timeout"

ΚΑΘΕ 2 λεπτά σπάγανε τα νεύρα μου. Να μη μπορείς να διαβάσεις ένα κείμενο σαν άνθρωπος. Είχα δοκιμάσει τα πάντα, όλες τις ρυθμίσεις, καθαρισμούς, επανεκκινήσεις, antivirus, της παναγιας τα μάτια, ΠΑΠΑΡΙΑ.
Μέχρι που ψάχτηκα λίγο στα ιντερνετς. Κρυφό (!) μενού λέει, πρέπει να αλλάξεις μια τιμή στη registry και voila: αν το αφήσεις μαμά, Ο,ΤΙ ρύθμιση και να κάνεις στα power savings, αυτά τα φρικιά στο Redmond (μάλλον ΚΑΙ αυτά τα φρικιά στο Redmond, sorry ματζάκο :s_smile ) έχουνε αποφασίσει για σένα: θα πάει για ύπνο σε 2 λεπτά.
Γιατί ΜΠΟΡΕΙ.

Ήμουν έτοιμος να το πετάξω από το μπαλκόνι, λέμε
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#501836 Laptop να πηγαίνει σε sleep mode κάθε δυο λεπτά απραξίας κι ας το έχεις ρυθμίσει στο never.
Υπάρχει μια κρυφή ρύθμιση στα win10 που του λεει να κανει αυτό ακριβώς. Αν δεν κάνεις μόντα για να την εμφανίσεις και δεν την αλλάξεις, νομίζεις ότι το pc έβαλε σκοπό να σε τρελάνει.
Ο λόγος που το εχει κανει αυτό η MS; Άγνωστος. Αν κάποιος ξέρει ας πει.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#501837 Το θέμα είναι τι το έκανε trigger, γιατί και σε μένα στο λαπτοπ που έχει 10ρια δεν έχει τέτοιο θέμα

btw καμιά έγκυρη πηγή για 10ρια; Θέλω να βάλω σ'ένα παλιό pc για τους δικούς μου και ανοίγει μια φορά τη βδομάδα κι αν. Τώρα σέρνεται και λέω να το αναβαθμίσω παρέα μ'έναν ssd που έχω στην άκρη
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#501838
Asimov έγραψε:"System unattended sleep timeout"
ΚΑΘΕ 2 λεπτά σπάγανε τα νεύρα μου. Να μη μπορείς να διαβάσεις ένα κείμενο σαν άνθρωπος.

μη καρφώνεσαι
στο κείμενο κάπου κάπου σκρολάρεις και καμιά σελίδα ε...
Άβαταρ μέλους
By babakos
#501839 Εχω αγοράσει άδειες για Windows 10 για μένα και φίλους χωρις κάποιο θέμα από εδώ

https://www.hrkgame.com/en/games/produc ... pc-cd-key/

https://www.ebay.com/itm/Microsoft-Wind ... SwUbdagYre