Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#575917 φίλε εγώ απλά βλέπω πολλά χρόνια μπροστά και όταν τα μηχανήματα αργοπεθαίνουν και αλλάζουν στο όταν δε πάει άλλο

ο ssd είναι σα να μου λες θα πάω στο περιβόλι με ferrari, θα προτιμήσω το niva απευθείας καλού κακού :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#575918 Και γω συμφωνω για nvme ssd το λειτουργικο, εναν απλο ssd για αρχεια κλπ, και εναν 4 tb απλο πχ για αποθηκη.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#575920 Ο μόνος λόγος που υπάρχουν ακόμα οι μηχανικοί είναι η έλλειψη λογικών τιμών και χωρητικότητας σε ssd .Τι να λέμε τώρα.


QsisVTS έγραψε:η ταχύτητα ανάγνωσης που διαφημίζεται (δε νομίζω να κάνει loading εφαρμογή ή αρχείο δεκάδων GB.. ) που είναι σχετικά άχρηστη για μικρές εφαρμογές, αλλά η ταχύτητα που βρίσκει τα αρχεία,


Α; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#575925 ακόμα και nmve να βάλει κανείς και να μπει σε γκεάκος mode (όχι ότι δεν θα βάλω κι εγώ στο pc μου μετά) διαφορά στην καθημερινότητα δεν θα δεις

διαφορά θα δεις αν κάνεις επεξεργασία βίντεο ξερωγω..
Άβαταρ μέλους
By g8777
#575937
QsisVTS έγραψε:ακόμα και nmve να βάλει κανείς και να μπει σε γκεάκος mode (όχι ότι δεν θα βάλω κι εγώ στο pc μου μετά) διαφορά στην καθημερινότητα δεν θα δεις

διαφορά θα δεις αν κάνεις επεξεργασία βίντεο ξερωγω..


Α; :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#575938 μου λες ότι θα καταλάβεις στην καθημερινή σου χρήση τα 500GB/s με τα 2000? :roll:

εδώ οριακά καταλαβαίνεις διαφορά από ssd σε sata 2 και 3
Άβαταρ μέλους
By g8777
#575942 Το καταλαβαινω στην

εναρξη

στο Office

στην κατηγοριοποιηση ανα ημ/νια

στην εναλλαγη απεικονισης ως thumbnails

στο χρονο φορτωσης του far cry

Αυτα που λες :s_roses
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#575946 Δεν το συζηταμε για τον SSD ρε παιδια... Απο οσες αναβαθμισεις εχω κανει στη ζωη μου σε ολα τα PCs που ειχα, πρωτη φορα οταν εβαλα το OS σε SSD σκεφτηκα "τι γκαζια ειναι αυτα ".
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 11 Απρ 2019, 18:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By melos86
#575947 Πραγματικα! Το πρωτο boot.... :inlove:
Σαν ψεμα! Νομιζω αντιστοιχη θα ειναι και η διαφορα με εναν nvme αρκει το υπολοιπο συστημα να μην τον κρεμαει!
Άβαταρ μέλους
By melos86
#575951 Εγω αναφερομουν στη διαφορα HDD με SSD για το boot! Φανταζομαι σε επεξεργασια μεγαλων αρχειων ομως το επιπλεον bandwidth του nvme να παιξει ρολο! Καποια στιγμη θα το δοκιμασω...