Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#519200 Τώρα που άλλαξα δίσκο, μπορώ να περάσω τα 8 που είχε προεγκατεστημένα ή πρέπει να κάνω image τον παλιό σκληρό στον καινούργιο;
Από drivers δεν κάνω τίποτα. Πέραν αυτών που ανέφερα, δεν εγκαθιστώ τίποτε άλλο.
Από θερμοκρασίες δεν ξέρω, αλλά δεν προλαβαίνει καν να τρέξει τα Windows οπότε θεωρώ πως θα είναι καλές.

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#519230 Την τελευταία μισή ώρα έχει κολλήσει σ' αυτό το σημείο (ναι, θεωρητικά θέλει και αλλαγή panel). Το led του σκληρού αναβοσβήνει, αλλά δε βλέπω προκοπή οπότε μάλλον θα φάει forced shutdown.Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#519234 αγαπημένε αυτό δεν είναι απλό κόλλημα υπολογιστή, κάρτα γραφικών μου "μυρίζει" λόγω των κάθετων γραμμών στην οθόνη.
Ας πουν και οι πιο έμπειροι από εμένα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#519235 Οι γραμμές προϋπήρχαν (και επί Windows 8). Ξεκίνησε με μία γραμμή και σιγά-σιγά πλήθυναν. Νομίζω πως δεν σχετίζονται τα δύο προβλήματα.

< >
Άβαταρ μέλους
By corsair
#519239
Scotch έγραψε:Οι γραμμές προϋπήρχαν (και επί Windows 8). Ξεκίνησε με μία γραμμή και σιγά-σιγά πλήθυναν. Νομίζω πως δεν σχετίζονται τα δύο προβλήματα.

< >


Εγω θα συμφωνησω με Galard. Οπως σου ειπα... η μητρικη εχει 1002 πραγματα για να χαλάσουν και να σου κάνουν διαφορα κουλά. Εεε τωρα που μας δειχνεις την οθονη... ναι... και γω θα πω πως ο κυριος υποπτος ειναι η καρτα γραφικων.

Καλοπετατο και καλοριζικο να ευχηθω... :s_wink
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#519242 Προχώρησα σε reset και ξεκίνησα διαφορετικά, σε σχέση με την προηγούμενη φορά: Κατεβάζω πρώτα όλα τα Windows updates και μετά θα κάνω οτιδήποτε άλλο (office, κλπ). Θα κάνω κι ένα restore point μετά και βλέπουμε. Αν τα παίξει πάλι, θα ευχηθώ τα ίδια ακριβώς στην ιδιοκτήτρια


< >
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#519244 Δεν παίρνω και όρκο, αλλά γραμμές μαζί με κόλλημα, κάτι βρωμάει.
Μπορεί να είναι ξεχωριστά προβλήματα (καλωδιοταινία οθόνης και κάτι με windows 10).
Δοκίμασε αν έχεις εξωτερική οθόνη να το συνδέσεις για να αποκλείσεις ότι φταίει το panel.
Πήγαινε και στα windows 8 για να αποκλείσεις το θέμα λειτουργικού(θες πρόγραμμα για να κάνεις το cloning σαν το Samsung Data Migration).

Βλέπω ότι έχει AMD Radeon κάρτα γραφικών, γενικά οι κάρτες τις AMD στα laptop έχουν θεματάκια με τα Windows 10.
Μπορεί δηλαδή να εγκαταστήσεις τα Win10 όλα να δουλεύουν σωστά, και μετά μόλις κάνει update τους drivers το σύστημα από μόνο του να κολλάει στην έναρξη.
Τέτοιο θέμα είχε ο δικός μου.

δοκίμασε το παρακάτω(κατά το clean install) για να αποκλείσεις το θέμα με τον driver της κάρτας γραφικών
Step Three: Prevent a Driver or Update From Being Installed from Windows Update
(το step three θα κάνεις εσύ)
το roll-back στον driver σίγουρα δεν επιλύει τέτοια προβλήματα οπότε δοκίμασε τον Show or hide updates” troubleshooter for Windows 10, και εμπόδισε να σου βάλει το update της AMD Crimson/Catalyst driver.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#519339 Ευχαριστώ πολύ RG! Θα κάνω το βραδάκι κάποιες δοκιμές και θα επανέλθω.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#519396 Όπως είπε και ο Red Garland, γραμμές στην οθόνη σημαίνουν πιθανότατα πρόβλημα στην κάρτα γραφικών (οπότε λογικά και τα κολλήματα του υπολογιστή), ή στην καλωδιοταινία/panel.
Με μια σύνδεση σε εξωτερική οθόνη, θα ξέρεις προς τα που να κινηθείς.
Άβαταρ μέλους
By otso
#519477 Eχω παρει αυτο το Dell λαπτοπ https://www.skroutz.gr/s/12362381/Dell- ... Linux.html
Η οθονη του ειναι αθλια , παιζει να ειναι η πιο αθλια οθονη που εχω δει , μπορεις να δεις μονο αν κοιτας εντελως καθετα .
Προσπαθησα να την καλιμπραρω καπως να ειναι υποφερτη . Επειδη εχει τα γραφικα του επεξεργαστη αλλα και της καρτας γραφικων (ειναι hybrit δηλαδη δουλευουν και οι 2 ; εχει αθλιο και bios δεν καταλαβαινεις τιποτα και δεν σου δινει παραμετρους να επεμβεις) εχει 2 εφαρμογες για να παιξεις με την οθονη της intel kai amd , δημιουργει τουλαχιστον κομφουζιο , οχι οτι ειμαι καλος στο να ρυθμιζω οθονες .
Υπαρχει καποιο προγραμματακι που να ρυθμιζει την οθονη ; και να μου δινει 4 επιλογες πχ και να διαλεξω την καλυτερη που μου ταιριαζει;
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#519489
otso έγραψε:Eχω παρει αυτο το Dell λαπτοπ https://www.skroutz.gr/s/12362381/Dell- ... Linux.html
Η οθονη του ειναι αθλια , παιζει να ειναι η πιο αθλια οθονη που εχω δει , μπορεις να δεις μονο αν κοιτας εντελως καθετα .
Προσπαθησα να την καλιμπραρω καπως να ειναι υποφερτη . Επειδη εχει τα γραφικα του επεξεργαστη αλλα και της καρτας γραφικων (ειναι hybrit δηλαδη δουλευουν και οι 2 ; εχει αθλιο και bios δεν καταλαβαινεις τιποτα και δεν σου δινει παραμετρους να επεμβεις) εχει 2 εφαρμογες για να παιξεις με την οθονη της intel kai amd , δημιουργει τουλαχιστον κομφουζιο , οχι οτι ειμαι καλος στο να ρυθμιζω οθονες .
Υπαρχει καποιο προγραμματακι που να ρυθμιζει την οθονη ; και να μου δινει 4 επιλογες πχ και να διαλεξω την καλυτερη που μου ταιριαζει;


τσέκαρε https://www.dell.com/community/Laptops- ... -p/4039866
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#519532
axel12p έγραψε:Όπως είπε και ο Red Garland, γραμμές στην οθόνη σημαίνουν πιθανότατα πρόβλημα στην κάρτα γραφικών (οπότε λογικά και τα κολλήματα του υπολογιστή), ή στην καλωδιοταινία/panel.
Με μια σύνδεση σε εξωτερική οθόνη, θα ξέρεις προς τα που να κινηθείς.


Όλα εντάξει με την εξωτερική οθόνη. Δεν φαίνεται ίχνος από τις γραμμές. Άρα μάλλον είναι θέμα panel (?).
Τώρα κοιτάω να εγκατασταθούν όλοι οι drivers, μέσω Windows update, πριν βάλω office ή κάτι άλλο.
Δε βλέπω προκοπή όμως... πάλι δεν ξεκινάνε τα Windows και βγάζει επιλογή για repair....

< >
Εικόνα