Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#457038
stavrosg έγραψε:
Δοκιμασε με αλλο καλωδιο και αλλο PC αρχικα και κανε μερικα Factory reset πατωντας το κουμπακι

Τα PLC της TP-Link δεν τη παλευουν με τη ΔΕΗ....
Οταν ο Κινεζος ηλεκτρ.μηχανικος της TP-Link σχεδιαζε το PLC, δεν πιστευε οτι υπαρχει Ευρωπαϊκη χωρα με τετοιο μαλακισμενο δικτυο ηλεκτρικης ενεργειας

Τα μονα πουδειχνουν να αντεχουν ειναι τα Netgear (εχω μια τετραδα 500αρια τετοια) και τα Devolo



Δεδομένου ότι τα έχω 3 χρόνια τώρα, μια χαρά μου βγήκε σε χρόνο ζωής...

Τα δοκίμασα σε 2ο PC , και σε άλλες πρίζες (στο ίδιο δωμάτιο όμως), και με άλλα καλώδια.. έμεινε το factory resetting που λες.

Αν δεν δουλέψει θα είναι ώρα να περάσω το κανονικό καλώδιο Ethernet που αναβάλλω κάτι μήνες

< >


200αρια TP-Link PLC αλλαζα μια φορα το εξαμηνο, μεχρι που πηρα 500αρια Netgear τα οποια παιζουν τρια χρονια τωρα
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#457040 Δεν εμπιστευόμαστε πλήρως τα συμβατά, πάντα υπάρχει πιθανότητα αστοχίας. Γι'αυτό επέλεξε κάποιο κατάστημα με άμεση διαθεσιμότητα κοντά στο τόπο διαμονής σου και σαφείς όρους εγγύησης. Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν είναι ιδιαίτερα εμπορικό πάντως.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#457045
stavrosg έγραψε:
Δοκιμασε με αλλο καλωδιο και αλλο PC αρχικα και κανε μερικα Factory reset πατωντας το κουμπακι

Τα PLC της TP-Link δεν τη παλευουν με τη ΔΕΗ....
Οταν ο Κινεζος ηλεκτρ.μηχανικος της TP-Link σχεδιαζε το PLC, δεν πιστευε οτι υπαρχει Ευρωπαϊκη χωρα με τετοιο μαλακισμενο δικτυο ηλεκτρικης ενεργειας

Τα μονα πουδειχνουν να αντεχουν ειναι τα Netgear (εχω μια τετραδα 500αρια τετοια) και τα Devolo



Δεδομένου ότι τα έχω 3 χρόνια τώρα, μια χαρά μου βγήκε σε χρόνο ζωής...

Τα δοκίμασα σε 2ο PC , και σε άλλες πρίζες (στο ίδιο δωμάτιο όμως), και με άλλα καλώδια.. έμεινε το factory resetting που λες.

Αν δεν δουλέψει θα είναι ώρα να περάσω το κανονικό καλώδιο Ethernet που αναβάλλω κάτι μήνες

< >

Και τα δικά μου TP-Link ψόφησαν κάποια στιγμή, αν και μέχρι τότε είχαν δουλέψει κάποια χρόνια χωρίς προβλήματα. Ήταν και τα φθηνότερα τότε βέβαια. Εδώ και 1 χρόνο έχω devolo και είναι ακόμη καλύτερα. Αλλά ήταν ακριβότερα. Απλώς προσφέρουν και Wi-Fi extender αλλά και διπλή πόρτα στο ένα άκρο, κάτι που το ήθελα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#457058
saxon_747 έγραψε:Δεν εμπιστευόμαστε πλήρως τα συμβατά, πάντα υπάρχει πιθανότητα αστοχίας. Γι'αυτό επέλεξε κάποιο κατάστημα με άμεση διαθεσιμότητα κοντά στο τόπο διαμονής σου και σαφείς όρους εγγύησης. Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν είναι ιδιαίτερα εμπορικό πάντως.

Αυτό μόνο πληροί το κριτήριο της απόστασης. Τώρα για εγγύηση, "12 μήνες με Αντικατάσταση Προϊόντος ή Επιστροφή Χρημάτων" αναφέρει. Δεν ξέρω αν μου αρκεί. Διαφορετικά πάω είτε για Q-Connect από ΠΛΑΙΣΙΟ στα 42,90 € ή το original από public στα 72,90 €. Ποιο θα επέλεγες στη θέση μου; :hmmm:
Γενικά τον χρησιμοποιώ ελάχιστα (πρώτη φορά αλλάζω toner, στα 5 χρόνια που τον έχω).
Άβαταρ μέλους
By g8777
#457060
Scotch έγραψε:Γενικά τον χρησιμοποιώ ελάχιστα (πρώτη φορά αλλάζω toner, στα 5 χρόνια που τον έχω).



Θα παρεις το αυθυντικο τοτε. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By xenos
#457061 Q connect είχα πάρει αρκετά παλιότερα, αλλά υπήρχε συχνά αστοχία και δε έβγαζαν και τις σελίδες που έλεγαν.
Αν δεν κάνεις τρελή χρήση, θα σου έλεγα να πας για το γνήσιο κ μόνο.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#457064
Scotch έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Δεν εμπιστευόμαστε πλήρως τα συμβατά, πάντα υπάρχει πιθανότητα αστοχίας. Γι'αυτό επέλεξε κάποιο κατάστημα με άμεση διαθεσιμότητα κοντά στο τόπο διαμονής σου και σαφείς όρους εγγύησης. Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν είναι ιδιαίτερα εμπορικό πάντως.

Αυτό μόνο πληροί το κριτήριο της απόστασης. Τώρα για εγγύηση, "12 μήνες με Αντικατάσταση Προϊόντος ή Επιστροφή Χρημάτων" αναφέρει. Δεν ξέρω αν μου αρκεί. Διαφορετικά πάω είτε για Q-Connect από ΠΛΑΙΣΙΟ στα 42,90 € ή το original από public στα 72,90 €. Ποιο θα επέλεγες στη θέση μου; :hmmm:
Γενικά τον χρησιμοποιώ ελάχιστα (πρώτη φορά αλλάζω toner, στα 5 χρόνια που τον έχω).


Θα δοκίμαζα αυτο στο πρώτο λινκ που είναι και κοντά σου και σίγουρα όχι από Πλαίσιο. Φυσικά, 73€ για τόνερ δε θα έδινα ακόμα και αν ήμουν ο CEO της HP που πλέον έχει τη samsung
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#457066
xenos έγραψε:Q connect είχα πάρει αρκετά παλιότερα, αλλά υπήρχε συχνά αστοχία και δε έβγαζαν και τις σελίδες που έλεγαν.
Αν δεν κάνεις τρελή χρήση, θα σου έλεγα να πας για το γνήσιο κ μόνο.


Κανένα τόνερ, ούτε αυθεντικό, δεν αποδίδει όσο αναγράφει στη συσκευασία. Διάβασε εδώ: Τόνερ εκτυπωτων : Πόσες σελίδες πραγματικά εκτυπώνουν;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#457068 Κι εγώ το original θα σκεφτόμουν, ακριβώς επειδή δεν το χρησιμοποιώ πολύ. Όμως η διαφορά τιμής είναι μεγάλη :hmmm:
Την τελευταία φορά που "γέμισα" μελάνια, πέταξα και τον εκτυπωτή...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#457069
Scotch έγραψε:Κι εγώ το original θα σκεφτόμουν, ακριβώς επειδή δεν το χρησιμοποιώ πολύ. Όμως η διαφορά τιμής είναι μεγάλη :hmmm:
Την τελευταία φορά που "γέμισα" μελάνια, πέταξα και τον εκτυπωτή...


Καμμία σχέση μελάνια vs τόνερ. Τα μελάνια χρειάζονται πολύ προσπάθεια για να κατασκευαστούν κάπως αξιοπρεπώς. (Δεν εννοώ απλα γεμισματα βέβαια). Τα τόνερ είναι πιο αξιόπιστα και ο τρόπος λειτουργίας τους ιδιαίτερα σε hp, samsung περισσότερο fail safe
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#457072 Αν δεν κινδυνεύει το μηχάνημα, τότε πάω σφαίρα για το οικονομικό στο πρώτο link.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#457101
Scotch έγραψε:Αν δεν κινδυνεύει το μηχάνημα, τότε πάω σφαίρα για το οικονομικό στο πρώτο link.

Υποθέτω πως ο προηγούμενος εκτυπωτής σου ήταν epson ε;
Για πες λεπτομερειες...

Γενικα, μην αφήνεις μια κακή προηγούμενη εμπειρία από ένα (εντελώς διαφορετικό ) προϊόν να επηρεάζει την αγορά σου. Shit happens. Καμιά φορά τυχαινει να μη δουλεύει σωστά και αυθεντικό αναλώσιμο ή έχει τύχει (συμπτωματικά ) να "χαλάσει" εκτυπωτής με γνήσια μελανια (που ούτως η άλλως θα χαλούσε) . Τι σημαίνει αυτό; Ότι δεν θα ξαναγορασεις γνήσια αναλώσιμα; Κάθε περιστατικό είναι διαφορετικό.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#457107
saxon_747 έγραψε:Υποθέτω πως ο προηγούμενος εκτυπωτής σου ήταν epson ε;

Ναι, epson :lol:
Πάνε πολλά χρόνια για να θυμάμαι λεπτομέρειες :oops: Θυμάμαι ότι εγώ είχα γεμίσει τα μελανοδοχεία με κάποιες αμπούλες (?) και μετά από λίγες μέρες το μελάνι έτρεχε από κάθε πιθανή και απίθανη οπή/σχισμή του εκτυπωτή :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#457121 Στο πληκτρολόγιο του laptop της καλής μου (Lenovo S210 Touch) σταμάτησαν να ανταποκρίνονται μερικά κουμπιά. Τα 5,6,0,=,Del,#(που στο αγγλικό πληκτρολόγιο είναι δίπλα στο δεξί Shift). Σε on screen πληκτρολόγιο λειτουργούν όλα.
Τα καθάρισα με βουρτσάκι, έβγαλα και το ένα από αυτά μήπως δω κάτι, τίποτα.

Τι κάνουμε; Αξίζει να ανοίξω όλα τα χαλασμένα κουμπιά μήπως κάποιο βραχυκυκλώνει; Ή ανοίγουμε, λύνουμε, παίζουμε με τα καλώδια και αν δεν τότε αλλάζουμε πληκτρολόγιο;
Άβαταρ μέλους
By xenos
#457125 Μήπως έχει πέσει καφές/αναψυκτικό; Συνήθως αυτά προκαλούν τέτοια προβλήματα.
Θα μπορούσες να κάνεις μία προσπάθεια καθαρισμού, αλλά δύσκολο το βλέπω. :hmmm: