Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#595939
Νίκος Παππάς έγραψε:Οταν το κανει αυτο στην πανω γραμμη βγαζει μηνυμα "O Chrome δεν αποκρινεται" και μετα απο 10-20 δευτερολεπτα επανερχεται.

Θα έκανα απεγκατάσταση ή repair τον chrome.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#595942
mousatos έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Οταν το κανει αυτο στην πανω γραμμη βγαζει μηνυμα "O Chrome δεν αποκρινεται" και μετα απο 10-20 δευτερολεπτα επανερχεται.

Θα έκανα απεγκατάσταση ή repair τον chrome.

Σημερα παντως δεν το εκανε καθολου. Ισως γιατι χτες εβγαλα ενα addon που ηταν για να βλεπεις τις φωτο του photobucket.
Θα δειξει.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#595953 Μνήμη ram DDR4 2133mhz μπαίνει κανονικά σε slot 2400mhz ή θα είναι ασύμβατη;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#595954 Αν η μητρικη δεχεται ddra4 μια χαρα θα μπει, απλα με χρονισμο 2133 MHz
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#595961
JarnoT έγραψε:Πρόβλημα με την ακοή δεν έχω (ευτυχώς). Αλλά ό,τι ακουστικά κι αν βάλω στο αυτί, μετά από 1-2+ ώρες τρέξιμο νιώθω μια φυσική δυσκολία στο αυτί (χώρια η ζαλούρα από το ότι ακούς τη μουσική μέσα στο κεφάλι σου). Θέλω να πετύχω την φυσική ακοή (σαν να ακούς από συσκευή, ραδιόφωνο, κλπ). Αυτό κάνουν περίπου τα bone? Η ποιότητα ήχου δεν είναι σε καμία περίπτωση το ζητούμενο.
Ίσως αξίζει να δοκιμάσεις ακουστικά ανοιχτού τύπου. Βέβαια σε ακούνε και οι άλλοι και ακούς κι εσύ τους άλλους, δηλαδή υστερούν σε απομόνωση αλλά προσφέρουν έναν αέρα, μια φυσικότητα που ίσως είναι αυτό που ζητάς.
Αυτό https://gradolabs.com/headphones/presti ... em/2-sr60e πρέπει να είναι το πιο φτηνό της γνωστής Grado (79 λίρες στο αμαζον https://www.amazon.co.uk/Grado-SR60e-Pr ... B00KYTNU9U )
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#595982
JarnoT έγραψε:Σ' ευχαριστώ.
Πρόβλημα με την ακοή δεν έχω (ευτυχώς). Αλλά ό,τι ακουστικά κι αν βάλω στο αυτί, μετά από 1-2+ ώρες τρέξιμο νιώθω μια φυσική δυσκολία στο αυτί (χώρια η ζαλούρα από το ότι ακούς τη μουσική μέσα στο κεφάλι σου). Θέλω να πετύχω την φυσική ακοή (σαν να ακούς από συσκευή, ραδιόφωνο, κλπ). Αυτό κάνουν περίπου τα bone? Η ποιότητα ήχου δεν είναι σε καμία περίπτωση το ζητούμενο.


Δεν ξερω τι να σου πω, γαιτι για μενα προωπικα ο ηχος ηταν αφυσικος και καθε φορα που δεν ακουμπουσαν καλα τα "ακουστικα" επεφτε η ενταση του ηχου. Δεν μπορω να φανταστω τι θα γινεται στο τρεξιμο

Εγω θα κοιταζα για in-ear buds με foam tips ή κατι με πιαστρακια πισω απο τα αυτια

Εαν εχεις λεφτα για πεταμα

Powerbeats3 Wireless

Εικόνα

Εαν εχεις πολλα λεφτα για πεταμα

Powerbeats Pro - Totally Wireless Earphones

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#596104 Σε πρίζα δικτύου που είχε πρόβλημα ο τεχνικός έκανε ένα καλώδιο με τα παρακάτω χαρακτηριστικό κ είχε internet. Αλλάξαμε θέση τo PC κ έβαλα μια μουφα θυληκο σε θυληκο, αντάπτορα, ώστε να συνδέσω μια προέκταση. Αποτέλεσμα δεν δουλεύει καν το Παλαιό κοντό καλώδιο. Σε άλλες πρίζες στο δίκτυο δουλεύουν κανονικά.

Υπάρχει περίπτωση να βραχυκυκλωσε από το αντάπτορα? Εκτος από τεχνικό μπορώ να κάνω να δω κάτι εγώ? Εικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#596132
dekouk έγραψε:Σε πρίζα δικτύου που είχε πρόβλημα ο τεχνικός έκανε ένα καλώδιο με τα παρακάτω χαρακτηριστικό κ είχε internet. Αλλάξαμε θέση τo PC κ έβαλα μια μουφα θυληκο σε θυληκο, αντάπτορα, ώστε να συνδέσω μια προέκταση. Αποτέλεσμα δεν δουλεύει καν το Παλαιό κοντό καλώδιο. Σε άλλες πρίζες στο δίκτυο δουλεύουν κανονικά.

Υπάρχει περίπτωση να βραχυκυκλωσε από το αντάπτορα? Εκτος από τεχνικό μπορώ να κάνω να δω κάτι εγώ? Εικόνα

< Note >

μήπως στράβωσε κάποιο πινάκι;;;
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#596142
Wagner669 έγραψε:
dekouk έγραψε:Σε πρίζα δικτύου που είχε πρόβλημα ο τεχνικός έκανε ένα καλώδιο με τα παρακάτω χαρακτηριστικό κ είχε internet. Αλλάξαμε θέση τo PC κ έβαλα μια μουφα θυληκο σε θυληκο, αντάπτορα, ώστε να συνδέσω μια προέκταση. Αποτέλεσμα δεν δουλεύει καν το Παλαιό κοντό καλώδιο. Σε άλλες πρίζες στο δίκτυο δουλεύουν κανονικά.

Υπάρχει περίπτωση να βραχυκυκλωσε από το αντάπτορα? Εκτος από τεχνικό μπορώ να κάνω να δω κάτι εγώ? Εικόνα

< Note >

μήπως στράβωσε κάποιο πινάκι;;;
Βασικά ήταν να αλλάξω κ πρίζες, οπότε θα προσπαθήσω μόνος μου κ αν δεν γίνει τιππτα, Θα φωνάξω τεχνικό. Θα άφηνα την παλιά σε άλλο χρώμα για να μην φωναξω τεχνικό, κ εγώ έλεγα να μην βάλω χέρι μπας κ το χαλάσω..!

Τώρα θα παίξω κ εγώ λίγο με τα εργαλεία ... Χειρότερα δεν θα το κάνω!
Ευχαριστώ

ΥΓ. Κάτι να βραχυκυκλωσε μάλλον δεν παίζει. Το καλώδιο παίζει σε άλλη πρίζα...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#596163 Έπειτα από διερεύνηση η πρίζα είναι οκ όπως κ το καλώδιο. Δίνουν δίκτυο σε laptop.

Άρα πρόβλημα στο rj45 port του thinkcenter lenovo.

Το οποίο το άνοιξα μπας κ ήταν κουμπωτό κ είχε βγει.. Αλλά μάλλον είναι ενσωματωμένο στο motherboard...

Οπότε ή πάω σε αντάπτορα usb - - - > rj45 ή πάλι σε αντάπτορα wifi μιας κ δεν έχει....

Υπάρχει άλλη εναλλακτική? Να είναι φτηνή η επισκευή του / αλλαγή?

Εικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By melos86
#596165 Μηπως εκαναν κανα κουλο τα Windows με τους drivers??
Θα εκανα ενα reinstall απο το site του κατασκευαστη... Και εννοειται οπτικο ελεγχο στο φισακι δικτυου της motherboard μηπως καποιο πινακι ακουμπαει με καποιο αλλο!
Αλλιως, φαινεται μια θυρα pci-express απο κατω! Τσιμπα μια pci-e ethernet καρτα με κανα 10αρικο, βαλ'την και τελος!
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#596166
melos86 έγραψε:Μηπως εκαναν κανα κουλο τα Windows με τους drivers??
Θα εκανα ενα reinstall απο το site του κατασκευαστη... Και εννοειται οπτικο ελεγχο στο φισακι δικτυου της motherboard μηπως καποιο πινακι ακουμπαει με καποιο αλλο!
Αλλιως, φαινεται μια θυρα pci-express απο κατω! Τσιμπα μια pci-e ethernet καρτα με κανα 10αρικο, βαλ'την και τελος!
Τελικά η τύχη του πρωτάρη.. Κάτι κούνησα σωστά αφού το άνοιξα κ έκατσε στη θέση του Κ πλέον δουλεύει το port! Το να πω..
Ευχαριστώ για τις προτάσεις εκείνο το tester το ζαχαρώνω πάντως!

< Note >