Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#594307 Για 60 τετραγωνικά εκανε 1 ώρα.
Βλέπω σκούπισμα 29 τετραγωνικών σε 22 λεπτά αλλα ο συγκεκριμένος χώρος ειναι αρκετα ελεύθερος από έπιπλα και εμπόδια τα οποία αυξάνουν την δυσκολία.
Στην πράξη ο χρόνος δε σε νοιάζει βέβαια.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#594309 Αρα στην πραξη ειναι χρησιμη για ανθρωπους που φευγουν απο το σπιτι την ημερα και θα το βρουν καθαρισμενο στον γυρισμο και το ρομποτακι στην βαση του.

Γιατι σε 45 λεπτα εχω σκουπισει - σφουγγαρισει 90 τμ και εχω φαει και φρουτο. :lol:

Καλα ο g εχει κανει τα διπλα μετρα αλλα αυτος δεν την εσκισε την γατα και τον τρεχει :s_tongue :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#594312
g8777 έγραψε:Oσο παει γινεται και καλυτερο δλδ :lol: :lol:

Dont mind me, ειμαι μιζερος. :)

Και 2 ώρες να έκανε θα μου ήταν αδιάφορο. Την βάζουμε πάντα όταν δεν είναι κανείς στο σπίτι. :help:
Νίκος Παππάς έγραψε:Αρα στην πραξη ειναι χρησιμη για ανθρωπους που φευγουν απο το σπιτι την ημερα και θα το βρουν καθαρισμενο στον γυρισμο και το ρομποτακι στην βαση του.

Γιατι σε 45 λεπτα εχω σκουπισει - σφουγγαρισει 90 τμ και εχω φαει και φρουτο. :lol:

Καλα ο g εχει κανει τα διπλα μετρα αλλα αυτος δεν την εσκισε την γατα και τον τρεχει :s_tongue :s_tongue

Εχμ, δεν νομίζω πως κάνουμε αγώνα δρόμου. Εσύ θα έχεις τελειώσει το σκούπισμα-σφουγγάρισμα πιο γρήγορα από το ρομποτάκι, εγώ πάλι θα αργήσω, αλλά δεν θα κουνηθώ από τον καναπέ μου.
:s_empathy

Μην σε παρασύρει ο g, είναι γιατί θρηνεί ακόμη την θέση μετακλητού στο υπουργείο. :whistlink: :s_omg :s_laughat
Άβαταρ μέλους
By g8777
#594313 Εμενα μου αρεσει που το ΟΡΘΟΓΩΝΙΟ πελμα της φτηνιαρικης σκουπας μου εφαρμοζει ΑΚΡΙΒΩΣ στις γωνιες :inlove:

Και ναι, τρελλαινομαι για σκουπισμα :inlove:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#594314 Να πάρεις botvac που είναι ορθογώνια και εφαρμόζει τέλεια στις γωνίες.
Ο χρόνος είναι αδιάφορος αφου αυτα τα 60 λεπτά μπορεις να κάνεις αλλα πραγματα, πχ τρολαρισμα g στο φόρουμ, και η σκούπα να σκουπίζει.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#594315 Τραβαει και τα επιπλα για να καθαρισει πισω; Τιναζει και τα χαλια; Ειναι αθορυβη μιας και θα δουλευει 2 μερονυχτα; Κοστιζει οσο μια συμβατικη; Εχει χωρητικοτητα καδου οσο μια συμβατικαη; Πηγαινει μονη της μεχρι τον καδο στη γωνια και αδειαζει;
Οχι; Απλα την ελεγχεις μεσω του app στο κινητο. Ειναι και αυτο μια αποψη.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#594317
mirage έγραψε:Να πάρεις botvac που είναι ορθογώνια και εφαρμόζει τέλεια στις γωνίες.
Ο χρόνος είναι αδιάφορος αφου αυτα τα 60 λεπτά μπορεις να κάνεις αλλα πραγματα, πχ τρολαρισμα g στο φόρουμ, και η σκούπα να σκουπίζει.


Τότε ο g έχει σίγουρα 5 σκούπες τουλάχιστον :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#594318
g8777 έγραψε:Τραβαει και τα επιπλα για να καθαρισει πισω; Τιναζει και τα χαλια; Ειναι αθορυβη μιας και θα δουλευει 2 μερονυχτα; Κοστιζει οσο μια συμβατικη; Εχει χωρητικοτητα καδου οσο μια συμβατικαη; Πηγαινει μονη της μεχρι τον καδο στη γωνια και αδειαζει;
Οχι; Απλα την ελεγχεις μεσω του app στο κινητο. Ειναι και αυτο μια αποψη.

-Όχι, δεν τραβάει τα έπιπλα.
-Όχι, δεν τινάζει τα χαλιά, αλλά τα σκουπίζει.
-Έχει (η δική μου) 4 επίπεδα λειτουργίας, από Ήσυχο μέχρι ΜΑΧ. Και το αθόρυβο δεν είναι τόσο αθόρυβο. Πάντως στο ΜΑΧ σκουπίζει πολύ καλά.
-Κοστίζει λίγο ακριβότερα από μια συμβατική και προς το παρόν δεν μπορεί να την αντικαταστήσει πλήρως. Θα μπορούσες πάντως να έχεις το ρομποτάκι και μόνον ένα σκουπάκι για τα δύσκολα σημεία. Υπάρχουν πάντως και συμβατικές με λιγότερο από 100€, όπως υπάρχουν και με περισσότερα από 300€.
-Δεν αδειάζει μόνη της, και καλό είναι να αδειάζεις τον κάδο κάθε φορά που σκουπίζει, για να έχεις την μέγιστη χωρητικότητα.
:)

Άλλες ερωτήσεις; :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By g8777
#594320 Οχι, με καλυψες πληρως. :s_roses

Δοκτωρ εχω μονο μια αλλα κανει φανταστικο και σωστο καθαρισμα εντος 15 λεπτων, οποτε εχω ολο τον χρονο διαθεσιμο να γλενταω στο φορουμ. :lol:
Άβαταρ μέλους
By gakost
#594321 G8777 είσαι τελείως λάθος. Με λίγο προετοιμασία καθαρίζει καταπληκτικά. Πχ αγοράσαμε καναπέ και προέβλεψα για ποδαράκια που να έχει αρκετό ύψος να περνάει από κάτω. Πόσες φορές τραβάς καναπέδες ναι καθαρίσεις με την κοινή ηλεκτρική; Με το ρομποτάκι κάθε φορά που πατάς το κουμπί καθαρίζει όλο το πάτωμα,.

Κανένα πρόβλημα με χάλια ψηλά ή χαμηλά και πλακάκια. Μόνο με πολύ μικρά πατάκια μπορεί να αντιμετωπίσεις πρόβλημα και να κολλλησει. Επίσης χύμα καλώδια στο πάτωμα είναι θέμα, αν είναι σχετικά χοντρό θα μπλεχτεί και θα κολλήσει και τα ψιλά θα τα κόψει.

Για τον χρόνο παίζει ρόλο η προετοιμασία. Αν πχ σηκώσεις τις καρέκλες από την τραπεζαρία στο τραπέζι και απλοποιήσεις τον χώρο σκουπίζει πολύ πιο γρήγορα απο το να γυρίζει γύρω γύρω και από κάτω από τις καρέκλες.

Από την εμπειρία μου με μια Roomba 630 εδώ και 5 περίπου χρόνια θα πω ότι τα μειονεκτήματα είναι:

Ο θορυβος πρώτα από όλα.. Δεν την αντέχω να είμαι εκεί και να σκουπίζει 1+ ώρα και μπαίνει μόνο πριν φύγουμε από το σπίτι. Γυρνάμε και είναι έτοιμο για σφουγγάρισμα.

Το μεγάλο καθάρισμα που θέλει κάθε 5-6 σκούπισματα (βγάλε βουρτσάκια , κόψε τις τρίχες, καθάρισε αισθητήρες κλπ)

Όταν χαλάσει ΣΙΓΟΥΡΑ θα αντικατασταθεί!!
Άβαταρ μέλους
By g8777
#594322 Ευτυχως που ειμαι τελειως λαθος δλδ. :lol: :lol:

Για να καταλαβω, αγορασες καναπε με γνωμονα την δυνατοτητα καθαρισμου απο κατω του με χρηση ρομποτικης;

Οσο παει γινεται και καλυτερο. :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#594324 Αν δεν αγοράσεις ψηλό καναπέ, ο χώρος κάτω από αυτόν θα καθαρίζεται μόνο όταν μετακινείς τον καναπέ για να σκουπίσεις επί τούτου κάτω από αυτόν. Όλες τις άλλες φορές είναι καλυμμένος με σκόνη. Πόσες φορές την εβδομάδα σηκώνεις καναπέ για να σκουπίσεις κάτω από αυτόν;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#594326 Καμια. Χρησιμοποιω το κονταρι με το στενο ακροφυσιο. Και αγοραζω και τον καναπε που θελω.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#594330 Δεν θελω, μ αρεσουν κοντοι. Ασε που μεθαυριο μπορει να αγορασω ενα drone με ενσωματωμενο ΞΕΣΚΟΝΟΠΑΝΟ (ΘΑΥΜΑ ΘΑΥΜΑ :yahoo: :yahoo: ) και να χρειαστει χαμηλωμα. :twisted: