Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#509629 ^σαν τα Win10 LTSB Cabala edition :lol:

Για Free είχα το Windscribe παλιότερα, το οποίο έχει cap/μήνα. Πλέον παίζω με NordVPN.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#509654
lazarefa έγραψε:Χρησιμοποιείτε VPN στις συνδέσεις στα σπίτια σας; Ποια υπηρεσία VPN θα συστήνατε; Κατά προτίμηση free βέβαια, αλλά αν δεν δουλεύει 100% σωστά ή έχει σοβαρούς περιορισμούς, προτείνετε κάποια με συνδρομή.


Windscribe εδώ με 3ετη συνδρομή. Το free στα VPN σημαίνει και προβληματικές ταχύτητες και περιορισμο στο ποιες χωρες μπορεις να επιλεξεις. Το 3-ετες μου στοιχισε λιγο κάτω απο 20 ευρω.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#509656
drdino έγραψε:^σαν τα Win10 LTSB Cabala edition :lol:

Για Free είχα το Windscribe παλιότερα, το οποίο έχει cap/μήνα. Πλέον παίζω με NordVPN.

οτι να ναι εισαι λογικο το βλεπω :innocent:
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#509739 Ευχαριστώ για τις υποδείξεις παιδιά. Στον Qsis που ρώτησε γιατί να χρησιμοποιήσω, η απάντηση είναι γιατί φοβάμαι ότι βλέπουν από τον πάροχο ίντερνετ τη δραστηριότητα του IP μου (streaming μέσω Kodi) και μου μπλοκάρουν/μπουκώνουν ταχύτητες streaming (ίσως κι ενόψει της IP TV που λάνσαρε η Wind σχετικά πρόσφατα).
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#509759 Με wind και εγώ δεν έχω τέτοιο θέμα.
Όχι με kodi αλλά με αντίστοιχα προγράμματα.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#509764 Είσαι σε γραμμή ADSL ή VDSL; Επίσης πότε ήταν η τελευταία φορά που παρακολούθησες με streaming κάποια ταινία;
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#509767 Adsl και με χαμηλή ταχύτητα μάλιστα.
Τελευταία φορά την προηγούμενη βδομάδα.
Μπορώ να δοκιμάσω και όταν επιστρέψω σήμερα.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#509818 Λοιπόν, πριν λίγο εγκατέστησα τη δοκιμαστική δωρεάν (3 ημέρες) έκδοση του nordvpn στο android tv box και συνδέθηκα στο kodi. Ως δια μαγείας μπορώ να παρακολουθήσω FHD ταινίες χωρίς διακοπές και σπασίματα, παρότι η ονομαστική ταχύτητα έχει πέσει γύρω στο 10% (από 45-46 σε 40-41). Τα συμπεράσματα δικά σας.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#509960 Έχουμε κάποιον στο φόρουμ που να ασχολείται επαγγελματικά με κατασκευή ιστοσελίδων & eshops? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By otso
#510109 ΛΟΙΠΟΝ ξεχναμε το dual boot για αρχη και παμε για format και για clean installation .

Εχουμε και λεμε , προσπαθουμε να κατεβασουμε την τελευταια βερσιον απο τα win 10 απο την microsoft απο το link
https://www.microsoft.com/en-us/softwar ... ndows10ISO

Πρωτο μηχανημα PC με windows XP , το ISO κατεβαινει και προσπαθουμε να κανουμε bootable stick με το RUFUS
Το κανει , αλλά με πολλα παραθυρα με errors , οποτε μαλλον φαινεται ματαιη η προσπαθεια .
Προσπαθωντας να αντιγραψω το ISO στο στικακι για να το μεταφερω σε αλλο κομπιουτερ δεν γινεται γιατι λεει οτι δεν υπαρχει αρκετος χωρος στο στικακι (16γιγα φορμαρισμενο)

Δευτερο μηχανημα laptop ,windows 7 enterprise , οτι και να κανω δεν με βγαζει στην σελιδα της microsoft με το ISO .Αλλά
θεωρει οτι πρεπει να κανεις upgrade και σε προτρεπει να κατεβασεις καποιο προγραμματακι που θα σε βοηθησει .

Τριτο μηχανημα laptop , windows 10 home , τα ιδια με αποπανω .

Τεταρτο μηχανημα laptop με Ubuntu το ISO κατεβαινει κανονικα , αλλα δεν υπαρχει rufus για Linux για να κανουμε
bootable stick .Προσπαθεια να αντιγραψω το ISO στο στικακι στο τελος βγαζει ερορ και δεν αντιγραφεται ολοκληρο.

Απ οτι καταλαβαινω το ISO κατεβαινει μονο οταν αναγνωριζει η microsoft λειτουργικο παλαιοτερο απο win 7 , η διαφορετικο , αλλιως upgrade .

το θεμα ειναι τι κανουμε ; που μπορουμε να βρουμε το τελευταιο ISO ; Μην μου πει κανεις απο τον cabala.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#510275
otso έγραψε:ΛΟΙΠΟΝ ξεχναμε το dual boot για αρχη και παμε για format και για clean installation .

Εχουμε και λεμε , προσπαθουμε να κατεβασουμε την τελευταια βερσιον απο τα win 10 απο την microsoft απο το link
https://www.microsoft.com/en-us/softwar ... ndows10ISO

Πρωτο μηχανημα PC με windows XP , το ISO κατεβαινει και προσπαθουμε να κανουμε bootable stick με το RUFUS
Το κανει , αλλά με πολλα παραθυρα με errors , οποτε μαλλον φαινεται ματαιη η προσπαθεια .
Προσπαθωντας να αντιγραψω το ISO στο στικακι για να το μεταφερω σε αλλο κομπιουτερ δεν γινεται γιατι λεει οτι δεν υπαρχει αρκετος χωρος στο στικακι (16γιγα φορμαρισμενο)

Δευτερο μηχανημα laptop ,windows 7 enterprise , οτι και να κανω δεν με βγαζει στην σελιδα της microsoft με το ISO .Αλλά
θεωρει οτι πρεπει να κανεις upgrade και σε προτρεπει να κατεβασεις καποιο προγραμματακι που θα σε βοηθησει .

Τριτο μηχανημα laptop , windows 10 home , τα ιδια με αποπανω .

Τεταρτο μηχανημα laptop με Ubuntu το ISO κατεβαινει κανονικα , αλλα δεν υπαρχει rufus για Linux για να κανουμε
bootable stick .Προσπαθεια να αντιγραψω το ISO στο στικακι στο τελος βγαζει ερορ και δεν αντιγραφεται ολοκληρο.

Απ οτι καταλαβαινω το ISO κατεβαινει μονο οταν αναγνωριζει η microsoft λειτουργικο παλαιοτερο απο win 7 , η διαφορετικο , αλλιως upgrade .

το θεμα ειναι τι κανουμε ; που μπορουμε να βρουμε το τελευταιο ISO ; Μην μου πει κανεις απο τον cabala.



Ασε τα Rufus και τρεξε το προγραμμα που κατεβασες απο τη σελιδα της Microsoft.

Βαζεις ενα USB stick που να ειναι τουλ. 8GB και σχετικα γρηγορο
Τα USB 3.0 ΚΑΜΙΑ φορα βγαζουν προβληματα, γι αυτο βαλε ενα σχετικα σβελτο USB 2.0

Τρεχεις το media creation tool και επιλεγεις αντι για ISO να φτιαξεις bootable USB stick
Κατεβαζει την τελευταια εκδοση, την περναει στο USB stick και το κανει απο μονο του bootable, αυτοματα
βαζεις το USB stick σε καποια απο τις πισω USB θηρες και
κανεις boot from USB drive

Αυτο ηταν