Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#349717
QsisVTS έγραψε:σε όλους χρειάζεται :shifty:

αφού θέλει να παίζει παιχνίδια πάντως του χρειάζεται σίγουρα, όση συχνότητα ξεζουμίσεις τόσο το καλύτερο για τα frames σου


i7-6700k (οτι πιο γρήγορο π.χ. αυτή την στιγμή) και νέος χρήστης και oc;

Όχι οτι δεν γίνεται αλλά για αρχή ίσως να περιμένει.

g47 έγραψε:
Vagnar έγραψε: Σου χρειάζεται το oc π.χ.; :hmmm:



Μέσω bios.


Ε να παιξουμε ενα tomb raider σε 4k πιο ανετα. Εκτος αυτου, ειναι ωραια η διαδικασια!


Στα 4K σε φρενάρει η κάρτα γραφικών παρά ο επεξεργαστής.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#349720 καλά βρήκες κι εσύ το παιχνίδι που είναι το λιγότερο cpu bound στον κόσμο :lol:

το tomb raider θέλει μόνο κάρτα, αλλά υπάρχουν αρκετές άλλες περιπτώσεις που ο επεξεργαστής κάνει σημαντική διαφορά

στο gears 4 που παίζω με ένα παλικάρι που έχει 8350 στοκ και ακριβώς ίδια κάρτα με μένα έχουμε διαφορά 9% σε fps
Άβαταρ μέλους
By g47
#349721
Vagnar έγραψε:
i7-6700k (οτι πιο γρήγορο π.χ. αυτή την στιγμή) και νέος χρήστης και oc;

Στα 4K σε φρενάρει η κάρτα γραφικών παρά ο επεξεργαστής.


How hard can it be? :lol:
Aν τα βιντεο που βλεπω εχουν τοσο πολυ λαθος ρυθμισεις, το πολυ πολυ να σβησει.

Μπορει οντως να με φρεναρει η καρτα γραφικων αλλα βοηθα σε λιγα παραπανω fps που σε 4k κανουν τη διαφορα.
Επομενο βημα ειναι το oc της 1080.

QsisVTS έγραψε:καλά βρήκες κι εσύ το παιχνίδι που είναι το λιγότερο cpu bound στον κόσμο :lol:

το tomb raider θέλει μόνο κάρτα, αλλά υπάρχουν αρκετές άλλες περιπτώσεις που ο επεξεργαστής κάνει σημαντική διαφορά

στο gears 4 που παίζω με ένα παλικάρι που έχει 8350 στοκ και ακριβώς ίδια κάρτα με μένα έχουμε διαφορά 9% σε fps


Κατεβασα και mafia και το witcher.
Χρονο δεν εχω ακομα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#349724
Vagnar έγραψε:
Στα 4K σε φρενάρει η κάρτα γραφικών παρά ο επεξεργαστής.

ναι όσο μεγαλώνει η ανάλυση ο επεξεργαστής γίνεται πιο αδιάφορος αλλά δεν παύει να έχει σημασία, έτσι κι αλλιώς υπάρχουν και θα υπάρχουν cpu intensive παιχνίδια που όσο επεξεργαστική δύναμη και να τους ρίξεις θα την εκμεταλλευθούν και όχι απαραίτητα πάνω από 4 πύρηνες (βασικά λίγα χρησιμοποιούν πάνω από 4) αλλά τους 4 που έχεις θα τους σκίσουν


όσο για το o/c το κάνεις από τη πρώτη μέρα για να κερδίσεις τα μέγιστα, αν φτάσουμε να μιλάμε να του λείπει ένα 10-15% (γιατί δεν έχει και πολύ headroom από τα 4 που ήδη είναι να κερδίσει και αισθητά όπως άλλοι επεξεργαστές) και να μη μπορεί να παίξει σημαίνει ότι το μηχάνημά του θα είναι για απόσυρση

επίσης επένδυσε σε μια ακριβή ψύκτρα που προσφέρεται για αυτές τις δουλειές, θα μπορούσε διαφορετικά να τη βγάλει με κάτω από τα μισά λεφτά
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#349730
g47 έγραψε:Επομενο βημα ειναι το oc της 1080.


αυτό είναι πιο δύσκολη υπόθεση και ας γίνεται με πιο εύκολο τρόπο

είναι δύσκολο να βεβαιωθείς απολύτως για τη σταθερότητά σου με τα υπάρχοντα τέστ, σε βαριά παιχνίδια με πολύωρο παίξιμο θα βεβαιωθείς

βέβαια αυτές οι nvidia από ότι έχω καταλάβει έχουν περιθώριο, η δική μου 480 είναι τραβηγμένη από τα μαλλιά οπότε πάνω από 5-6% δεν παίζει να κερδίσω και επειδή βαριέμαι να το ψάχνω για τόσο μικρή διαφορά την άφησα στοκ

ΥΓ σε gpu δεν ξέρω αν πέσεις πουθενά και διαβάσεις τίποτα, αλλά για κανένα λόγο μην περάσεις custom bios ή bios από άλλη κάρτα (που και καλά είναι ίδια αλλά παίζει τελικά να μην είναι) και ας έχει διακόπτη η δική σου για dual bios, μπορεί για παράδειγμα να βάλεις καμιά καγκουριά με παραπάνω τάση στις μνήμες επειδή ο άλλος έχει μνήμες από άλλο προμηθευτή με άλλες ανοχές και να την κλάψεις

και ό,τι πας να κάνεις κάντω με msi afterburner, τα άλλα προγράμματα είναι γτπ
Άβαταρ μέλους
By g47
#349735 Για τη gpu εχω διαβασει αρκετα, ειδικα απο jayztwocents στο youtube που ασχολειται με τετοια και εχει την ιδια, οποτε ξερω περιπου που θα παιξω.
Βεβαια θα κανω πολυ πιο μικρα βηματα.
Οντως με afterburner ελεγα αλλα και αυτο που δινει η zotac με τη καρτα ειναι καλο αποτι διαβασα.

Αυτο που λες με το bios ελεγα να το κανω, γιατι η ζοτακ εβγαλε και την extreme εκδοση της καρτας μου που απλα εχει πιο ψηλους χρονισμους και ειναι ακριβως η ιδια. Αλλα οταν ρωτησα γιατι απλα δεν οβερκλοκαρετε μου ειπαν πως ουσιαστικα ειναι το ιδιο γιατι δεν αλλαξε κατι αλλο.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#349745 Εικόνα

πραγματικά δε μπορείς να ξέρεις πόσο "ίδιες" είναι εκτός αν τη λύσεις ξέρωγω και στη συνέχεια μπορείς να καταλάβεις και τι ακριβώς βλέπεις.. :lol:

στη τελική 3 πράγματα μπορείς να τα πειράξεις και με afterburner και να έρθεις στα ίδια, πιο συγκεκριμένε: ο,τι έχει να κάνει με τη τάση του πυρήνα, τη συχνότητα του πυρήνα και τη συχνότητα της μνήμης

από την άλλη, τάση της μνήμης και λοιπά πράγματα στη μνήμη δε μπορείς να πειράξεις και καλώς δε μπορείς ihmo, το άλλο bios όμως μπορεί

και ακόμα και ίδιες να είναι οι κάρτες, όχι διαφορετικές εκδόσεις, μπορεί κάποιες παρτίδες να είναι από διαφορετικό προμηθευτή μνημών με τελείως άλλες ρυθμίσεις

οπότε πείραξε μεν αυτό που σου επιτρέπεται να πειράξεις (τη συχνότητα) και δεν θα έχει ουσιαστική επίπτωση και να κάνεις κάτι λάθος, παρά να περαστούν ρυθμίσεις που μπορεί να σου καταστρέψουν ή να σου κάνουν τούβλο το hw

δε λέω ότι δε μπορεί να δουλέψει μια χαρά, απλά υφίσταται ρίσκο και μάλιστα χωρίς λόγο, αφού μπορείς να να φτάσεις τις επιδόσεις μιας "o/c" έκδοσης ή και πάνω από αυτή χειροκίνητα με τα μέσα που διαθέτεις

επίσης βγαίνοντας από τις προδιαγραφές του κατασκευαστή αυτός δεν είναι υποχρεωμένος να σου εξασφαλίσει ότι θα δουλεύει όπως ένα άλλο μοντέλο. μπορεί και να δουλεύει μπορεί και όχι. αυτό είναι δικό σου πρόβλημα το πρόβλημα του άλλου είναι να δουλεύει όπως βγήκε από το κουτί, γιατί έχω δει σε αρκετές περιπτώσεις με τελείως διαφορετικά νούμερα από κομμάτι σε κομμάτι και ας μιλάμε για ίδια μοντέλα

το να βάλεις "πρόγραμμα κονσέρβα" που θα λέγαμε αν μιλούσαμε για αυτοκίνητα δεν είναι πάντα καλύτερο και στα αυτοκίνητα πες ότι το κάνουν και συντηρητικά και λίγο πολύ θα έχεις το αναμενόμενο, αλλά στις κάρτες για 10 mhz στις μνήμες μπορεί να έχεις bsod :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By g47
#349747 Understood.
Θα συνεχισω χωρις flashing, με oc μονο.
Προς το παρον θα παλεψω της cpu.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#350347 Οι τυπικές προδιαγραφές του laptop μου λένε ότι έχω τον i7-6500U. Όμως το CPUID CPU-Z ισχυρίζεται ότι έχω τον λίιιιγο γρηγορότερο i7-6600U. Πώς μπορώ να είμαι σίγουρος; (όχι ότι έχει καμιά μεγάλη σημασία ό,τι είναι είναι και η διαφορά είναι μικρή).
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#350353 Δες στο BIOS, συνήθως κάπου φαίνεται το μοντέλο και εκεί.
Δύσκολο το CPU-Z να κάνει λάθος βέβαια.

Αλλιώς το χειρουργείς όπως προτεινε ο saxon!
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#350374 Onedrive χρησιμοποιεί κανένας;
Πολύ βολικός τρόπος για να δουλεύεις ταυτόχρονα με τους συνεργάτες σου και για να έχεις πρόσβαση στα αρχεία σου από διαφορετικούς υπολογιστές. Τελευταία όμως τρώει πολλά κολλήματα και είμαι διαρκώς στο troubleshooting. Μήπως να γυρνούσα στη σταθερή αξία του Dropbox; Θα χάσω το 1TB που προσφέρει το office 365, αλλά αν είναι πιο σταθερό το Dropbox θα το προτιμήσω.
Τα έχει δουλέψει κανένας και τα δύο;

(λογικά στα roundabouts της Κύπρου, με κάτι τέτοιο θα δουλεύουν :shifty:)

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#350393 Onedrive σχεδόν αποκλειστικά. Κάτι κολλήματα τα τρώει συνήθως όταν πας να ανεβάσεις πολλά αρχεία μαζί. Οπότε τα ανεβάζω 3-3 και δεν έχω θέμα από τότε. Ίσως έτυχα και στην εποχή τότε που κολλούσε.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#350397 Το Dropbox είναι κορυφή στον συγχρονισμό και με πολύ καλό support άμα σβήσεις τίποτα κατά λάθος,και καλό site μέσω του οποίου μπορείς να επαναφέρεις σβησμενα, άλλες εκδοχές του αρχείου, να δεις το ιστορικό του συγχρονισμού κ.τ.λ.. Αλλά δεν είναι και τόσο καλό στην ταυτόχρονη επεξεργασία του ίδιου αρχείου από διαφορετικούς χρήστες. (μόνο μέσω του online Office προσβάσιμο απο το site του dropbox, ή μέσω του dropbox badge σε Business account.)

Για συγχρονισμό αρχείων επίσης καλό είναι το Google drive.

< Note 3 >