Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#557666
red_monster έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Θέλω ν' αγοράσω ένα TV Box για τους γονείς. Κριτήριο, όσο πιο απλό στην χρήση γίνεται, χωρίς απαιτήσεις για υψηλές αναλύσεις. Στόχος, να βλέπουν κάναν αγώνα σε stream και Netflix (δεν έχουν ακόμη, σκέφτομαι να αγοράσω την συνδρομή για όλη την οικογένεια).

Υπάρχει κάτι κάτω από 100€ καλύτερο από το Xiaomi Mi Box S;
Υπάρχει και το απλό, αλλά λέω να προτιμήσω το S γιατί η διαφορά είναι μικρή και αυτά τα λίγα παραπάνω που έχει το κάνουν πιο πλήρες.



Έχε υπόψη σου ότι το δικό μου παρουσιάζει το κάτωθεν bug.

https://www.reddit.com/r/AndroidTV/comm ... color_bug/


Λύση δεν φαίνεται να υπάρχει και συμβαίνει διαρκώς

Το συγκεκριμένο πρόβλημα αφορά Sony και Philips διαβάζω, εγώ ευτυχώς δεν κάνω τέτοια λάθη και εμπιστεύομαι την αγαπημένη Ν. Κορέα. Μόνον LG και Samsung έχουμε στο σπίτι. :ninja:
Το αγόρασα και το έχω στήσει (με αρκετό κόπο...) και το συμπέρασμα είναι πως... δεν θέλω να το αποχωριστώ! :lol:
Η γυναίκα μου όταν είδε το Kodi μου είπε: "Γιατί τόσο καιρό εμείς δεν έχουμε τέτοιο;"
Κοινώς, για ταινίες, σειρές και ντοκιμαντέρ, είναι ταμάμ, φυσικά τα τελευταία δεν έχουν υπότιτλους.
Πάμε σε κάποια ενδιαφέροντα πραγματάκια:
-Με το που το πήρα, είχε Android 8.0 και αναβαθμίστηκε μόνο του σε 8.1. Αυτά που διάβαζα με προβλήματα στο Wi-Fi για κάποιους, δεν τα είδα. Είναι σταθερότατο και δεν αποσυνδέεται. Αξίζει πάντως κάποιος ν' αγοράσει ένα USB 2.0 hub με Ethernet. Κάνουν γύρω στα 15€ κατά μέσο όρο, και σου δίνουν επιπλέον USB πόρτες και πόρτα Ethernet που δεν έχει. Έτσι μπορείς να κουμπώσεις πάνω και USB με εξωτερικά αρχεία για να το έχεις σαν player. Προσωπικά δεν μου χρειάζεται, αλλά είναι σπαστικό το γεγονός πως έχει μόνον μία USB θύρα και τίποτε άλλο για να συνδεθείς ενσύρματα, για κάποιους αυτό ίσως είναι πρόβλημα.
-Έχει ενσωματωμένο Chromecast, άρα με αυτό δεν χρειάζεσαι να έχεις και Chromecast. Το κάνει ακόμη πιο value for money.
-Επειδή είναι Netflix certified το συγκεκριμένο, δεν μπορείς να κατεβάσεις ό,τι θέλεις από το Playstore. Δεν έχει πάνω browser επίσης! :s_shout
-Για να λυθεί το παραπάνω πρόβλημα και να εγκαταστήσεις ό,τι θέλεις, διάβασα διάφορες κουλές λύσεις, αλλά η πιο απλή τελικά ήταν αυτή που έδωσα μόνος μου: εγκαθιστάς από το Playstore το Teamviewer και σου επιτρέπει να μεταφέρεις αρχεία από τον υπολογιστή σου. Οπότε, κατεβάζεις στον υπολογιστή το .apk που θέλεις και μετά το εγκαθιστάς στο TV Box.
-Με τον παραπάνω τρόπο έβαλα επιπλέον του Kodi τα Modpro, Freeflix και όλα παίζουν μια χαρά. Επίσης εγκατέστησα και τον Firefox και πλέον έχει και Browser και μπαίνει και στο Internet.
-Δεν έχω καταφέρει να χειριστώ σωστά το theme/launcher που έχει, δεν βρήκα τρόπο να αφαιρέσω κάποια shortcuts και να βάλω τα δικά μου. Θέλει λίγο ψάξιμο ακόμη.
-Πήρα και ένα ποντίκι bluetooth της Xiaomi αλλά δεν κατάφερα να το εγκατασήσω. Ενώ δείχνει πως κάνει pair, μετά δεν το βλέπει. Μικρό το κακό, φθηνό ήταν και θα το χαρίσω σε κάποιον, επιπλέον, το τηλεκοντρόλ δουλεύει εξαιρετικά και το κάνει περιττό.
-Για πιο εύκολη χρήση, θα βόλευε ένα πληκτρολόγιο. Θα κοιτάξω να αγοράσω ένα φθηνό bluetooth, αν θέλεις να γράφεις συνέχεια, σπάει νεύρα να γράφεις ένα γράμμα την φορά με το τηλεκοντρόλ. Σύνδεσα το δικό μου Logitech K400 κανονικά πάντως και βρήκε τον receiver αμέσως.
-Στο Kodi έχω βάλει τα Addons: Exodus Redux, AliveGR , Sportsdevil και Seren. Το τελευταίο έχει και κούραση στο στήσιμο και αμέσως μετά που το έστησα και δούλευε, μου έκανε νερά και σταμάτησε να παίζει. Θα το σουτάρω μάλλον... Δοκίμασα και κάποια άλλα, αλλά δεν μου δούλεψαν, και ίσως δεν χρειάζεται εδώ που τα λέμε. Αυτά φτάνουν.
-All in all, για κάποιον που θα χάσει 1-2 μέρες να το στήσει, μετά αξίζει με 1000. Πολύ ανώτερη εμπειρία από τις Smart TV (τουλάχιστον σαν την δική μου που είναι παλιότερη).
-Τώρα, μάλλον θα κοιτάξω να αγοράσω συνδρομή και στο Netflix, αφού πρώτα το ενεργοποιήσω για τον δοκιμαστικό 1 μήνα φυσικά.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#557667
Dimitris_P έγραψε:Ανοησίες ξεανοησιες τα ίδια έκαναν και με το uber και προσπαθούν να πατήσουν σε εκείνο το δεδικασμένο, και φοβάμαι ότι είναι τόσο ηλίθιοι που ίσως το περάσουν

To uber είναι τελείως άλλη υπόθεση καλά έκαναν και το έκλεισαν

εδώ όμως δεν θα καταφέρουν κάτι
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#557668
Anonymous Founder έγραψε:εγκαθιστάς από το Playstore το Teamviewer και σου επιτρέπει να μεταφέρεις αρχεία από τον υπολογιστή σου. Οπότε, κατεβάζεις στον υπολογιστή το .apk που θέλεις και μετά το εγκαθιστάς στο TV Box.
.


Ακόμα πιο απλή λύση: αποθηκεύεις τα apk σε usb stick και εγκαθίστανται από εκεί.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#557671
Anonymous Founder έγραψε:
red_monster έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Θέλω ν' αγοράσω ένα TV Box για τους γονείς. Κριτήριο, όσο πιο απλό στην χρήση γίνεται, χωρίς απαιτήσεις για υψηλές αναλύσεις. Στόχος, να βλέπουν κάναν αγώνα σε stream και Netflix (δεν έχουν ακόμη, σκέφτομαι να αγοράσω την συνδρομή για όλη την οικογένεια).

Υπάρχει κάτι κάτω από 100€ καλύτερο από το Xiaomi Mi Box S;
Υπάρχει και το απλό, αλλά λέω να προτιμήσω το S γιατί η διαφορά είναι μικρή και αυτά τα λίγα παραπάνω που έχει το κάνουν πιο πλήρες.



Έχε υπόψη σου ότι το δικό μου παρουσιάζει το κάτωθεν bug.

https://www.reddit.com/r/AndroidTV/comm ... color_bug/


Λύση δεν φαίνεται να υπάρχει και συμβαίνει διαρκώς

Το συγκεκριμένο πρόβλημα αφορά Sony και Philips διαβάζω, εγώ ευτυχώς δεν κάνω τέτοια λάθη και εμπιστεύομαι την αγαπημένη Ν. Κορέα. Μόνον LG και Samsung έχουμε στο σπίτι. :ninja:



Στο σπίτι έχω sony 10 ετίας και με δεδομένη τη χρήση που της κάνω δεν σκοπεύω να την αντικαταστήσω :vava:
Στο επεσήμανα καθότι ανέφερες ότι προοριζόταν για τον πατέρα σου και οι παλαιότεροι αγόραζαν sony με κλειστά μάτια
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#557678 Χρειάζομαι έναν μεγαλύτερο (>1 ΤΒ) εσωτερικό σκληρό δίσκο 3,5 ιντσών. Κατά βάση για αποθήκη, για προγράμματα λειτουργικό κλπ έχω SSD.
Είμαι πιστός στην WD οπότε δεν κοιτάω άλλη εταιρεία.
Μέχρι τώρα έπαιρνα τη σειρά Black αλλά είναι δυσεύρετη/ανύπαρκτη στα μεγάλα μεγέθη.
Οπότε τι παίρνω; WD Blue ή Red NAS;
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#557680 Απο Amazon.de : Black 4tb 186.99E
Blue 4tb 109.64E
Red 126.88E

Όταν λες αποθήκη εννοείς απλά μεσα σε desktop pc? Ή εχεις κάτι πιο ψαγμένο?
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#558192
Wagner669 έγραψε:
ArrowsFA1 έγραψε:Δεν έχω άλλο τροφοδοτικό δυστυχώς.

Το καλοκαίρι είχε συμβεί το εξής........στην αρχή η αντίστοιχη 'μπλε οθόνη' των W10 με απαισιόδοξη φατσούλα...και ένα κωδικό σφάλματος που δε θυμάμαι...και μετά από λίγο καιρό δεν μπούταρε....
νόμιζα ότι έφταιγαν τα Windows και έκανα επανεγκατάσταση...τσάμπα κόπος, το πρόβλημα διατηρήθηκε. Τελικά είχα corrupt BIOS για κάποιο λόγο αν και δεν το είχα πειράξει εδώ και χρόνια! Επανέφερα το αρχικό (gigabyte dual BIOS motherboard ευτυχώς), κι όλα καλά......

Πριν λίγες μέρες πάλι αυτό το σφάλμα με τη φατσούλα...και μετά άρχισε να εμφανίζει αυτά τα συμπτώματα. Κάποια μέρα νομίζω μου πέταξε και μήνυμα για επαναφορά BIOS settings.....

τέλος πάντων έκανα load defaults σήμερα και έκτοτε όλα οκ...........προς το παρόν. Περίεργα πράγματα πάντως.



:hmmm: :hmmm:
αυτο θα σου λεγα
να ξαναφτιαξεις τα δυο BIOS απο την αρχη, γιατι καμια φορα, χωρις λογο, κανουν τετοιες μαλακιες


Λοιπόν.......δούλευε ΟΚ για καιρό.......από χθες πατάω το κουμπί να πάρει μπρος, και αντί για τα άνοιξε-κλείσε που έκανε παλιά, παραμένει ανοιχτό χωρίς POST.
Δεν είχα κουράγιο να ξηλώσω το τροφοδοτικό και να κάνω πλήρη έλεγχο με το πολύμετρο, αλλά φαίνεται να δουλεύει ΟΚ.

Μου έρχεται η φαϊνή ιδέα να βγάλω το ένα DIMMάκι της RAM (έχω 2x4 GB DDR3, Corsair Vengeance LP @ 1600 MHz, σε μητρική Gigabyte ZA87 HD3, με i7-4770k), και ω του θαύματος ανάβει και δουλεύει αμέσως.
Κλείνω, ξαναβάζω το δεύτερο DIMM, και δουλεύει και πάλι.
Τρέχω ολονύκτιο τεστ με Memtest86 8.0 Pro, και όλα καλά. Μηδέν σφάλματα.
Κλείνω το memtest, σβήνει ο υπολογιστής, πατάω το κουμπί να ανάψει, πάλι τα ίδια. Βγάζω το DIMMάκι, δουλεύει, το ξαναβάζω, δουλεύει.
και τώρα δουλεύει σωστά και αν το κλείσω τελείως και το ξανανοίξω, μέχρι νεωτέρας φυσικά.
Το επόμενο που θα δοκιμάσω είναι να αλλάξω slots στα DIMM (από 1&3 σε 2&4).

Τι στην ευχή μπορεί να φταίει;
(μυρίζομαι motherboard...άντε να βρεις socket 1150 της προκοπής πια)
Άβαταρ μέλους
By swiftakias
#558287
Anonymous Founder έγραψε:-Πήρα και ένα ποντίκι bluetooth της Xiaomi αλλά δεν κατάφερα να το εγκατασήσω. Ενώ δείχνει πως κάνει pair, μετά δεν το βλέπει. Μικρό το κακό, φθηνό ήταν και θα το χαρίσω σε κάποιον, επιπλέον, το τηλεκοντρόλ δουλεύει εξαιρετικά και το κάνει περιττό.
-Για πιο εύκολη χρήση, θα βόλευε ένα πληκτρολόγιο. Θα κοιτάξω να αγοράσω ένα φθηνό bluetooth, αν θέλεις να γράφεις συνέχεια, σπάει νεύρα να γράφεις ένα γράμμα την φορά με το τηλεκοντρόλ. Σύνδεσα το δικό μου Logitech K400 κανονικά πάντως και βρήκε τον receiver αμέσως.


έχεις κοιτάξει για air mouse με πληκτρολόγιο; με εχει βολέψει αφάνταστα και κάνει οποιοδήποτε droidbox πιο χρηστικό.

Εχουν βγαλει και με voice control αλλα δεν εχει πέσει στα χέρια μου κάποιο

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By swiftakias
#558353 εχουν δικο τους usb δεκτη, μαλλον δεν θες να δεσμευσεις μια usb στο box για το airmouse, με ενα καλώδιο οπως το απο κατω μπορείς να εχεις την usb ελεύθερη και να φορτίζεις το χειριστήριο. Αλλιως μπορεις να βαλεις ενα usb hub.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#558378 Δεν είναι μόνον η μία USB το πρόβλημα, αλλά η καλύτερη λήψη που έχει το Bluetooth, άλλο τις υπόλοιπες τεχνολογίες... Hub μπορώ ν'αγοράσω, και μάλιστα έχω κοιτάξει αυτά που βγάζουν και θύρα Ethernet.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#559220 Ξέρουμε καμιά φθηνότερη ή freeware εναλλακτική του Secure CRT να παίζει σε 10ρια; Κάναμε αναβάθμιση στο γραφείο και με πήδηξε που δεν μπορεί να το τρέξει πλέον.