Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#510832 Νομιζω οτι και αυτο ειναι απατεωνια .
Αγορασα απο eshop αυτο https://www.e-shop.gr/laptop-dell-inspi ... PER.903580
Αφου του περασα τα windows λεω δεν μπαινω και στη dell να κανω δηλωση προιοντος στο ονομα αυτου που θα το χρησιμοποιει στο εξωτερικο μην εχει κανενα προβλημα με την εγγυηση .
Μπαινω και γραφω το Service Tag και εκπληξη .
Το προιον εχει πουληθει στην ρουμανια και η εγγυηση εχει αρχισει να ισχυει απο τις 18 φεβρουαριου και πρεπει να γινει
δηλωση αλλαγης κατοχου (ΤΟΥ ΠΟΙΟΥ;)

ωραιο το eshop
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#510860
saxon_747 έγραψε:Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε την αντίδραση του eshop


Της Dell την αντιδραση θα ήθελα να δω εγώ :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By otso
#510911 H dell λεει οτι επειδη αγοραστηκε απο Ρουμανια ,ισχυει η εγγυηση απο ρουμανια η οποια ειναι ενα χρονο μονο και οχι η επισκεψη τεχνικου στο σπιτι και αντικατασταση τον πρωτο χρονο και επισκευη τον δευτερο . Σε περιπτωση βλαβης το στελνεις εσυ στο τεχνικο τους τμημα , εγγυηση για παρακατιανους με λιγα λογια .
Το eshop απο οτι λεει δινει την ιδια εγγυηση με dell αντικατασταση τον πρωτο χρονο και επισκευη τον δευτερο χωρις επισκεψη τεχνικου βεβαια .Αυτο μπερδευει καθως νομιζεις οτι ειναι εγγυηση dell.
Σε ερωτηση στην dell οτι δεν το πηρα απο ενα τυχαιο σκρουτζομαγαζο ωστε να ημουν υποψιασμενος και που να το ηξερα ειπαν πως επρεπε να τους παρω τηλ πρωτα .
Πιασε το αυγο και κουρευτο.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#510993
red_monster έγραψε:Υπάρχει σύνδεση της ταχύτητας download/upload του παρόχου με τον χρόνο εξόφλησης της μηνιαίας συνδρομής ;

Όταν εξόφλησα είδα διπλή ταχύτητα. Έτυχε η είναι ο κανόνας ;


δεν ξερω τι παιζει, αλλα εγω οταν πληρωνω τη Wind μεσα στο 48 ωρο τρωει φρικες το ρουτερ και αποσυνδεεται μεχρι να το κανω hard restart


lazarefa έγραψε:Κάλεσα πριν λίγο την εξυπηρέτηση βλαβών της Wind για το θέμα με το αργό streaming και τι μου λέει ο υπάλληλος ανάμεσα σε διάφορα άσχετα; Βλέπω ότι έχετε μεγάλη κίνηση δεδομένων στη γραμμή σας μου λέει, 90Gb !!! Κατεβάζετε torrents; Όχι του λέω...Πως είναι δυνατόν; Μου λέει, από την αρχή του μήνα μου δείχνει (το σύστημά του προφανώς) ότι έχετε κατεβάσει 90 Gb...
Εμμέσως πλην σαφώς δηλαδή μου επιβεβαίωσε ότι κάνουν κάποιο μπλοκάρισμα όγκου δεδομένων μέσα σε κάθε μήνα χρέωσης από κάποια Gb και άνω, και προφανώς την πληρώνουν οι εφαρμογές που κάνουν streaming όπως το Kodi...
Τυπικά βέβαια μου δήλωσαν βλάβη, αλλά φοβάμαι ότι απλά την πάτησα με τους καραγκιόζηδες.
Η πλάκα είναι ότι επί 1 χρόνο που ήμουν σαυτούς σε απλή 24άρα (όπου κλείδωνα στα 12,5 και κατέβαζα στα 10) μια χαρά έκανε streaming το Kodi...
Καταραμένη εξέλιξη...


Α... μου χαν πει κ εμενα αυτη τη |λογοκρισία| για τα 90GB
Τους ρωτησα αν εχω ογκοχρεωση και μου απαντησαν "οχι, ειναι απεριοριστο".
Δεν προλαβε να πει την |λογοκρισία| για τα τορρεντ και των ρωτησα ποσα GB, κατα τη γνωμη του παντα, θα πρεπει να χει φωτογραφος/βιντεογραφος που επεξεργαζεται βιντεο 4K και στελνει δειγματα στους πελατες του και συνεργατες του...

Εστειλαν τεχνικο να κανει μετρησεις στη γραμμη

Αν μπορεις να αποδειξεις οτι κατι κανουν με τη γραμμη, καταγγελεια στην ΕΕΤΤ
Άβαταρ μέλους
By gakost
#511001 Εγώ πάλι γιατί το βρίσκω δίκαιο και λογικό να πέφτει traffic shaping σε λογικά βεβαίως επίπεδα; Ιδίως με τα τηλέφωνα που γίνονται VOIP νομίζω επιβάλεται να μπουνε όρια αν και προφανώς παίζουν και άλλες διασφαλίσεις εκεί. Οι γραμμές και τα δίκτυα έχουν όρια και είναι ακριβές οι αναβαθμίσεις. Όλοι θέλουμε φθηνές υπηρεσίες αλλά κάποιος πρέπει να πληρώσει τις υποδομές ή να ανεχτεί μιά καθυστέρηση σε δευτερεύουσες υπηρεσίες. Αν βέβαια σκάς παραπάνω φράγκα για επαγγελματικού τύπου σύνδεση και πέφτει κόψιμο τότε είναι θέμα πιστεύω.

Wanger για τι όγκους μιλάμε σου κάνανε shaping γιατί με 5 στην καλύτερη upload δεν νομίζω να μπορείς να ανεβάσεις και κανένα σοβαρό όγκο.
Άβαταρ μέλους
By taxidiwtis
#511010

είναι λίγο.. περίεργος ο τρόπος του :lol:
αλλα παρουσιάζει ενδιαφέρουσες απόψεις
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#511037
gakost έγραψε:Εγώ πάλι γιατί το βρίσκω δίκαιο και λογικό να πέφτει traffic shaping σε λογικά βεβαίως επίπεδα; Ιδίως με τα τηλέφωνα που γίνονται VOIP νομίζω επιβάλεται να μπουνε όρια αν και προφανώς παίζουν και άλλες διασφαλίσεις εκεί. Οι γραμμές και τα δίκτυα έχουν όρια και είναι ακριβές οι αναβαθμίσεις. Όλοι θέλουμε φθηνές υπηρεσίες αλλά κάποιος πρέπει να πληρώσει τις υποδομές ή να ανεχτεί μιά καθυστέρηση σε δευτερεύουσες υπηρεσίες. Αν βέβαια σκάς παραπάνω φράγκα για επαγγελματικού τύπου σύνδεση και πέφτει κόψιμο τότε είναι θέμα πιστεύω.

Wanger για τι όγκους μιλάμε σου κάνανε shaping γιατί με 5 στην καλύτερη upload δεν νομίζω να μπορείς να ανεβάσεις και κανένα σοβαρό όγκο.


Εγω παλι βρισκω δίκαιο όσοι πηγαίνουν πιο αργα απο μενα στην ΑΟ να πληρώνουν μεγαλύτερο ποσο στα διόδια, γιατι με καθυστερούν. Επισης, αυτοι που πηγαίνουν πιο γρήγορα απο μενα, επισης πρεπει να πληρωνουν περισσοτερα, γιατι με εκθέτουν σε κίνδυνο. Η Α.Ο. το Εθ. Οδ. δίκτυο έχουν όρια και είναι ακριβές οι αναβαθμίσεις.
Όλοι θέλουμε να τα χρησιμοποιούμε, αλλά κάποιος πρέπει να πληρώσει τις υποδομές ή να ανεχτεί να πηγαίνει ακριβός με την ταχύτητά μου....
Τι;;;
Οχι;;;

Κ εμενα καπου στα 90 GB αρχισαν τα προβληματα.
Το upload δεν με νοιαζει, γιατι δεν στελνω ολοκληρομενο project, αλλα δειγματα.
Ολοκληρωμενο project παρλαμβανουν σε φυσικα μεσα (SSD/HDD/DVD)
Αλλα οταν κατεβαζω μεγαλα RAW αρχεια ενω βλεπω παραλληλα καποιο tutorial στο YouTube ή σειρα/ταινια στο netflix, δεν γινεται να κολλαει το συμπαν.
Άβαταρ μέλους
By otso
#511103
bill33 έγραψε:Έχει ελληνικό πληκτρολόγιο;


Oxi δεν υπαρχει στο σπιτι ελληνικο πληκτρολογιο .

Παιδια απο που θα μπορουσα να κατεβασω το αγγλικο office 2016 καθαρο και ωραιο και να αγορασω αδεια;
Άβαταρ μέλους
By otso
#511126
Anonymous Founder έγραψε:Αν σκοπεύεις να αγοράσεις άδεια κανονική, το κατεβάζεις από την Microsoft.


ενας θεος ξερει αν ειναι κανονικες αυτες που αγοραζω απο το ebay , στα 10αρια παντως εχουν δουλεψει.
Λες να ειναι απο τιποτα Activator , που εχω και εγω και τσαμπα να πληρωνω;
Ολοι παντως λενε οτι πουλανε genuine .
Άβαταρ μέλους
By xenos
#511127 Ουουου, εννοειται...