Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#460809 @corsair

corsair έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:https://www.parts-people.com/index.php?action=item&id=15505

Θέλω να αγοράσω αυτό το ανταλλακτικό εξάρτημα για το λάπτοπ μου.
Έρχεται από Αμερική.
Θα πληρώσω τελωνείο;

Ρωτάω γιατί υπάρχει και στο ebay
https://www.ebay.com/itm/263262656886

από Λιθουανία, άρα δεν έχει τελωνείο αλλά κάνει τα διπλά λεφτά.



Ξεπερνα μαζι με τα μεταφορικα τα 22 ευρω, οποτε θα πλερώκεις 15 ευρώ γιατι απασχολησες τον πολυτιμο χρονο του τελωνειακου και 24% ΦΠΑ επι της αξίας. Βεβαια υπάρχει περιπτωση και να το αγνοησουν επειδη ειναι χαμηλης αξίας γενικα... αλλα δεν παιζει κατι στανταρ.

Μια η αλλη τα ιδια θα σου βγουνε....

ps: Πρωτη φορα βλεπω να ζητανε ανταλλακτικα το σασι του υπολογιστη. Πες μου.... ποσες φορες το πατησες με το αμαξι?



Σου απαντώ εδώ από το "Online αγορές"

Στο σασί που βλέπεις, έχει σπάσει ένα εσωτερικό πλαστικό δοντάκι στο χειρότερο δυνατό σημείο.
Δίπλα από τη βάση της οθόνης, οπότε κάθε φορά που ανοίγω την οθόνη, στην αριστερή πλευρά κατεβαίνει και κουνιέται όλη η βάση πάνω στη γωνία εκείνη.
Πρέπει να αλλάξω το σασί λοιπόν γιατί με τα συνεχή άνοιξε κλείσε, το βλέπω να γίνεται το κρακ και να μας αφήνει χρόνους.

Σκέφτηκα να πάρω και τη Dell εδώ στην Ελλάδα, να ρωτήσω τιμή για το εν λόγω ανταλλακτικό και να το πάθω το εγκεφαλικό.


Πως προέκυψε τώρα το πρόβλημα;

Εικάζω από τότε που ήρθαν και μου άλλαξαν όλη την οθόνη επειδή δεν έκανε καλή επαφή η web cam.
Αν θυμάσαι το είχα γράψει παλαιότερα.
Και για να βγει η οθόνη, λύθηκε όλο το λάπτοπ.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#460835 Μεγάλη εφεύρεση τελικά οι SSD. Μετά από 10 χρόνια και 7 μήνες χτύπησε ο WD στο PC του σπιτιού και έβαλα έναν SSD WD στο μαγαζί φίλου-συμφορουμίτη. Τι όμορφα που δουλεύει πια! Το μόνο κακό είναι τώρα πρέπει να πάρω και για όλους τους άλλους υπολογιστές μου ώστε να μην με εκνευρίζουν... :rant:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#460839 @τζουζεπε: ναι... δυστυχως τα πλαστικα σασι... ειναι πολυ επιρρεπη σε τετοιες αστοχιες. Ειχα και γω παλιοτερα αναλογα θεματα. Οταν τα βαζεις πισω, παρε την μπλε κολλα που ειναι για τις βιδες ( για να μην ξεβιδωνονται) και μην τις σφιγγεις και πολυ... γιατι θα τα παρεις στο χερι παλι.

@zeus: Αργεις λιγακι... αλλα ερχεσαι στο dark side... :shifty: Τωρα το μονο που μενει να αλλαξεις ειναι CPU-MOBO-GPU-RAM και τροφοδοτικο. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#460844 Κορσε μου γενικα στη ζωή είμαι της φιλοσοφίας του να παίρνεις κάτι καλό και να το κρατάς μέχρι που δεν θα σε ικανοποιεί πια ή που θα χαλάσει. Το εφαρμόζω στα πάντα αυτό. Οπότε όταν αυτό το PC (που το είχα πληρώσει καλά λεφτά - όχι επιπέδου Γκεάκου φυσικά, αλλά upper mid - lower high range ήταν όλα) δεν θα την παλεύει (ή θα καεί), τότε θα πάρω καινούριο με καλά specs για να μου βγάλει πολλά χρόνια ξανά.

Τελικά μάλλον καταλήγω και στο Xiaomi (εδώ μας χτύπησε η αφραγκιά... :( ). Το κρίμα στο λαιμό σου αν με κυνηγάνε ψυχοπαθείς δολοφόνοι (Με ΑΚ, αν είναι με πιστόλια τους έχω :iconcool: ) και δεν πιάνει σήμα για να καλέσω σε βοήθεια... :help:
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 03 Δεκ 2017, 18:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#460845
REALZEUS έγραψε:Μεγάλη εφεύρεση τελικά οι SSD. Μετά από 10 χρόνια και 7 μήνες χτύπησε ο WD στο PC του σπιτιού και έβαλα έναν SSD WD στο μαγαζί φίλου-συμφορουμίτη. Τι όμορφα που δουλεύει πια! Το μόνο κακό είναι τώρα πρέπει να πάρω και για όλους τους άλλους υπολογιστές μου ώστε να μην με εκνευρίζουν... :rant:

Εμ δεν ακούς. Ανθρωπος με WP πρέπει να πάθει για να μάθει :x :lol: :innocent:
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#460846 Πριν 15 χρόνια μου χτύπησαν 3 σερί WD σε διάστημα 2 μηνών. Μάλλον ήταν ίδια παρτίδα.
Έκτοτε άλλα 15 χρόνια έχω μόνο WD (HDD, όχι SSD) και δεν έχουν κάνει κιχ. Μη γενικεύουμε, είναι τι θα σου τύχει.
SSD πάντως ψηφίζω Samsung έως τώρα.

Κι όντως μόλις βάλεις SSD δεν υπάρχει πισωγύρισμα.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#460847 @ dmitspan: Δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλεύεται... :roll:

Ήμουν φανατικός των Quantum, φοβεροί δίσκοι!!! Μετά που έκλεισε η εταιρεία έπεσα στην WD αν και δεν την θεωρώ ανώτερη της Seagate, μάλλον το αντίθετο. Δέκα και (10+) χρόνια πάντως με τον 250άρη των 7200 RPM με έπεισαν να ξαναπάω σε WD. Οι επιλογές που είχα άλλωστε εκείνη τη στιγμή (Σάββατο μεσημέρι άντε κάνε ψακτική όταν βιάζεσαι... :help: ) ήταν ο WD και ο Kingston. Διάλεξα τον πρώτο και με παρότρυνση του τεχνικού. Δεν κάνω μπεντσμαρκς κλπ. Θέλω απλά να δουλεύει σωστά. Και από ότι φαίνεται μια χαρά δουλεύει!!! :metalo:
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 03 Δεκ 2017, 18:09, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#460849 Μακάρι να μπορούσα κι εγώ να βάλω ssd στο iMac, χωρίς να πρέπει να δώσω όσο στοιχίζει ένας καινούργιος υπολογιστής :sorry:
Άβαταρ μέλους
By xeno
#460893 Στον από 5ετίας laptop μου (sony vaio: Model VPCSE2F1E , system memory 4,00 GB RAM , 64-bit operating system , processor cores 2 ) ο επεξεργαστής συχνά πυκνά ακούγεται να δουλεύει στο full και μάλλον μπαίνει σε λειτουργία και το ανεμιστηράκι, σαν να τρέχει κάποιο βαρύ πρόγραμμα χωρίς όμως να υπάρχει κάτι εμφανές σε λειτουργία. Υπάρχει κάποιο διαγνωστικό εργαλείο ή τί μπορώ να κάνω για να σταματήσει ο σαματάς; (δεν παίζει να αλλάξω laptop!!!)
Άβαταρ μέλους
By g8777
#460895 Ram & ssd asap. Και ενα καλό καθάρισμα. Όχι πως δεν θα ζοριζεται ο επεξεργαστής, τουλάχιστον δεν θα τελικιαζει.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#460896 Ο επεξεργαστής δεν ακούγεται όταν λειτουργεί. Το ανεμιστηράκι του ναι. Δες στην διαχείριση (Ctrl&Alt&Dlt) στην καρτέλα "διεργασίες" τι σου τρώει την επεξεργαστική ισχύ.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#460898
xeno έγραψε:Στον από 5ετίας laptop μου (sony vaio: Model VPCSE2F1E , system memory 4,00 GB RAM , 64-bit operating system , processor cores 2 ) ο επεξεργαστής συχνά πυκνά ακούγεται να δουλεύει στο full και μάλλον μπαίνει σε λειτουργία και το ανεμιστηράκι, σαν να τρέχει κάποιο βαρύ πρόγραμμα χωρίς όμως να υπάρχει κάτι εμφανές σε λειτουργία. Υπάρχει κάποιο διαγνωστικό εργαλείο ή τί μπορώ να κάνω για να σταματήσει ο σαματάς; (δεν παίζει να αλλάξω laptop!!!)

ανοιξε το αλλαξε παστες βγαλε φιδια κατσαριδες οτι εχει μεσα και βαλε 32 bit
Άβαταρ μέλους
By corsair
#460941
REALZEUS έγραψε:Τελικά μάλλον καταλήγω και στο Xiaomi (εδώ μας χτύπησε η αφραγκιά... :( ). Το κρίμα στο λαιμό σου αν με κυνηγάνε ψυχοπαθείς δολοφόνοι


Απο μένα, whatever floats your boat, σιγουρα ομως δεν μπορω να σου εγγυηθω τιποτα για τον Giussepino. Αν δεις καποια μέρα καποιο λεον να σε ακολουθει.... :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#460944
Scotch έγραψε:Μακάρι να μπορούσα κι εγώ να βάλω ssd στο iMac, χωρίς να πρέπει να δώσω όσο στοιχίζει ένας καινούργιος υπολογιστής :sorry:

τι μακ εχεις;;;;
ολα παιρνουν χωρις προβλημα ολους τους SSD
Εχω βαλει Samsung σε imac, macmini, macbook, macbook pro και αυτο το γαμιδι-mac που ειναι μονο οθονη και δεν ειχαν προβληματα. Απλα καποια ηθελαν ενα "thermal sensor"
Άβαταρ μέλους
By skous
#460945
Wagner669 έγραψε:
Scotch έγραψε:Μακάρι να μπορούσα κι εγώ να βάλω ssd στο iMac, χωρίς να πρέπει να δώσω όσο στοιχίζει ένας καινούργιος υπολογιστής :sorry:

τι μακ εχεις;;;;
ολα παιρνουν χωρις προβλημα ολους τους SSD
Εχω βαλει Samsung σε imac, macmini, macbook, macbook pro και αυτο το γαμιδι-mac που ειναι μονο οθονη και δεν ειχαν προβληματα. Απλα καποια ηθελαν ενα "thermal sensor"


Αυτό το γαμίδι είναι imac :)



< >