Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By lemon3
#501048 Πήρα φόρα και βάζω ssd σε ότι κινείται, μάλλον σε ότι σβαρνίζεται :s_tongue

Είχα πάρει πριν το Πάσχα έναν για να βάλω στον σταθερό στη δουλειά. Η εγχείρηση πέτυχε, αλλά με τα settings που λέει η samsung να βάλω, εκεί που πάει σφαίρα, τρώει σκάλωμα, κολλάει. Λέγοντας κολλάει, ούτε το ρολόι δεν δουλεύει σωστά. Μόνο το βελάκι από το ποντίκι δουλεύει. Τα ίδια με πριν δηλαδή, με τον seagate που έκανε χρχρχρχρχρχρρρρρρρρρρρρ και έλεγες πάει, αυτό ήταν.

Το θηρίο είναι pentium g860 (όχι g87777777 :lipsealed: ) 3 MHz, 4 gb ram, και δεν κάνει και τίποτα πολύπλοκο. Έχω μόνο 30 tabs ανοιχτά :lol: (στο λάπτοπ από την εποχή που έκανα αναβάθμιση, είμαι στα 60 περίπου :lol: ) κανένα office, τέτοια πράγματα.

Σκάλιξα λίγο τα προτεινόμενα settings, και του έβαλα να κάνει τα κουμάντα του πόσο από τον σκληρό θα χρησιμοποιεί ως ram μόνο του. Εκεί που η samsung έλεγε βάλτο μέχρι 2 gb, εγώ του είπα να κάνει ότι καταλαβαίνει. Ως αποτέλεσμα πήρε τα πάνω του και πάει καλά τώρα.

Με λίγο γκουγκλάρισμα όμως που έριξα λέει ότι αυτό είναι ΠΟΛΥ κακό για τον ssd γιατί τον ταλαιπωρεί με συνεχή read/write, του γ@μει τα ράμματα και θα τα φτύσει σύντομα. Η λύση η σωστή είναι βέβαια να του βάλω ram αλλά δεν θέλω να ρίξω άλλα φράγκα, ας με βγάλει κανένα χρόνο ακόμα και θα το σουτάρω (πλην του ssd, αυτόν θα τον κρατήσω)

Τι λένε οι ειδήμονες, έκανα πατάτα; Φαίνεται να πηγαίνει καλά, μην πάμε για μαλλί και βγούμε κουρεμένοι;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#501051 Τι settings Samsung?
Αν έχεις την εφαρμογή της που χρησιμοποιεί ram για να πηγαίνει πιο γρήγορα ο ssd κάνε unistall άμεσα, ο,τι χειρότερο σε θέματα software η Samsung

Και γενικά κανένα πείραγμα settings δεν χρειάζεται ο ssd, τον βάζεις και δουλεύει
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#501085 to laptop ειναι λαθος να το εχω μονιμα στην πριζα?
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#501098
dimviii έγραψε:to laptop ειναι λαθος να το εχω μονιμα στην πριζα?
Ναι λένε ότι κάνει κακό, καλό είναι να παίζει από 20-80%. Η Lenovo (δεν ξέρω οι άλλοι) έχει επιλογή για μπριζωμένο laptop που κρατάει τη μπαταρία γύρω στο 60%. Αρκεί να θυμηθείς να το αλλάξεις πριν πας ταξίδι που θέλεις φουλ μπαταρία.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#501106 δεν βγαινει η μπαταρια.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#501115 ευχαριστω :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#501130
QsisVTS έγραψε:Τι settings Samsung?
Αν έχεις την εφαρμογή της που χρησιμοποιεί ram για να πηγαίνει πιο γρήγορα ο ssd κάνε unistall άμεσα, ο,τι χειρότερο σε θέματα software η Samsung

Και γενικά κανένα πείραγμα settings δεν χρειάζεται ο ssd, τον βάζεις και δουλεύει


Εχω ενεργοποιημένο το Rapid Mode μέσω του Samsung Magician τέσσερα χρόνια τώρα και δεν εχω κανένα πρόβλημα :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By lemon3
#501138
QsisVTS έγραψε:Τι settings Samsung?
Αν έχεις την εφαρμογή της που χρησιμοποιεί ram για να πηγαίνει πιο γρήγορα ο ssd κάνε unistall άμεσα, ο,τι χειρότερο σε θέματα software η Samsung

Και γενικά κανένα πείραγμα settings δεν χρειάζεται ο ssd, τον βάζεις και δουλεύει


Το κανένα πείραγμα συμφωνώ, όπως δούλευε πρέπει να δουλεύει κανονικά. Άλλοι λένε ότι δεν πρέπει να κάνει συχνά hibernate γιατί μαζί με κάθε hibernate γράφει και 2-3 gb το λειτουργικό, και επιβαρύνεις τον ssd άνευ λόγου. Με τον ssd, τον φορητό πχ τον έχω αφήσει πλέον 24/7 ανοιχτό.

Μαζί με τον ssd σου δίνει και ένα προγραμματάκι, το οποίο αλλάζει κάποιες παραμέτρους των windows ώστε να έχεις, ανάλογα με το τι θα επιλέξεις, καλύτερη απόδοση/αξιοπιστία κτλ. Σε μία από αυτές τις ρυθμίσεις σου λέει κάτι για memory allocation ή κάτι τέτοιο παρόμοιο. Για να αποφύγει το ζήτημα να χρησιμοποιούν τα windows τον ssd σαν ram, σου προτείνει να έχεις ένα όριο. Βάζοντας αυτό το όριο, σέρνεται (λίγη ram?). Αφήνοντας τα windows να κάνουν ότι θέλουν (χωρίς όριο) πάει καλά.

Κάποιοι λένε ότι αυτό επιβαρύνει πολύ τον ssd και τα παίζει. Και αυτό γιατί το λειτουργικό είναι συνέχεια σε φάση γράψε/σβήσε. Άλλοι λένε ότι αυτό ήταν ένα πρόβλημα της πρώτης γενιάς, τώρα δεν έχουνε θέμα. Συν, το όποια βελτιστοποίηση κάνει το λογισμικό της samsug (ή του εκάστοτε κατασκευαστή) για να αποφύγει τα περιττά γραψίματα.

Wagner669 έγραψε:Εχω ενεργοποιημένο το Rapid Mode μέσω του Samsung Magician τέσσερα χρόνια τώρα και δεν εχω κανένα πρόβλημα :hmmm:



Το Rapid mode είναι για το πόσο "τσιτώνει" τον ssd? Η πειράζει και τα θέματα της ram?
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#501141
Wagner669 έγραψε:

Εχω ενεργοποιημένο το Rapid Mode μέσω του Samsung Magician τέσσερα χρόνια τώρα και δεν εχω κανένα πρόβλημα :hmmm:

αν έχεις άπειρη ram ναι πες οκ δεν σε νοιάζει, αν έχεις 8 καλύτερα όχι δεν προσφέρει και κάτι το ουσιαστικό αντίθετα σου καταλαμβάνει πολύτιμη ram και θα τρως καθυστερήσεις από αλλού

σε games πχ μπορεί να τον πιεις μιας και τα 8 είναι οκ για τις περισσότερες των περιπτώσεων μεν, αλλά όχι με το rapid να καταλαμβάνει από αυτά

lemon3 έγραψε:

Το κανένα πείραγμα συμφωνώ, όπως δούλευε πρέπει να δουλεύει κανονικά. Άλλοι λένε ότι δεν πρέπει να κάνει συχνά hibernate γιατί μαζί με κάθε hibernate γράφει και 2-3 gb το λειτουργικό, και επιβαρύνεις τον ssd άνευ λόγου. Με τον ssd, τον φορητό πχ τον έχω αφήσει πλέον 24/7 ανοιχτό.

Μαζί με τον ssd σου δίνει και ένα προγραμματάκι, το οποίο αλλάζει κάποιες παραμέτρους των windows ώστε να έχεις, ανάλογα με το τι θα επιλέξεις, καλύτερη απόδοση/αξιοπιστία κτλ. Σε μία από αυτές τις ρυθμίσεις σου λέει κάτι για memory allocation ή κάτι τέτοιο παρόμοιο. Για να αποφύγει το ζήτημα να χρησιμοποιούν τα windows τον ssd σαν ram, σου προτείνει να έχεις ένα όριο. Βάζοντας αυτό το όριο, σέρνεται (λίγη ram?). Αφήνοντας τα windows να κάνουν ότι θέλουν (χωρίς όριο) πάει καλά.

Κάποιοι λένε ότι αυτό επιβαρύνει πολύ τον ssd και τα παίζει. Και αυτό γιατί το λειτουργικό είναι συνέχεια σε φάση γράψε/σβήσε. Άλλοι λένε ότι αυτό ήταν ένα πρόβλημα της πρώτης γενιάς, τώρα δεν έχουνε θέμα. Συν, το όποια βελτιστοποίηση κάνει το λογισμικό της samsug (ή του εκάστοτε κατασκευαστή) για να αποφύγει τα περιττά γραψίματα.


βγάλτο λέμε , επίσης μέχρι να σου αχρηστευτεί ο ssd από τις εγγραφές θα περάσει αρκετός καιρός ώστε να σε ενδιαφέρει το well being του

βέβαια γνωρίζω ssd που έχουν "σκάσει" ξαφνικά, τελευταίο παράδειγμα ένας 850 evo φιλου, αλλά το πιο πιθανό ήταν ότι ήταν ελαττωματικοί και όχι η χρήση
Άβαταρ μέλους
By corsair
#501159
dimviii έγραψε:to laptop ειναι λαθος να το εχω μονιμα στην πριζα?


Δεν εχουν ανάγκη. Τα κυκλωματα φροντιζουν απο μονα τους για την σωστη φορτιση και υγεια της μπαταρίας. Speaking from experience, δεν εχω δει καμια ουσιαστικη διαφορα ειτε εβγαζα ειτε οχι μπαταρια, ειτε φορτιζα 100% ειτε οχι. Ολες μετα τον δευτερο χρόνο ειχανε ουσιαστική πτώση της ταξης του 30%.
Εαν σε απασχολει ιδιαιτερα το θέμα, παιρνεις μια εξτρα μπαταρια απο ebay και την αλλάζεις με ενα μικρο χειρουργείο.


@vagmag: ειπαμε... ο συλλογισμος σου σωστός και ρεαλιστικός. Πλην ομως, δεν ειμαστε ακομα εκει, θα φτάσουμε ομως. Οταν φτάσουμε, γερή τσέπη να έχεις γιατι αυτα τα συστηματα drone δεν θα στα πουλήσουν για 1 κομμάτι ψωμί. Για την ωρα, οπως ειπε και ο Red Galard, ειναι για λιγους και σε επιπεδο custom υλοποιησης. Οχι εμπορικα... που θα τα βρεις στο ράφι και θα τα κανεις setup μεσα απο ενα μενου και ψεκαστε σκουπιστε τελειωσατε.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#501163
elteo έγραψε:
dimviii έγραψε:δεν βγαινει η μπαταρια.

Ποιο έχεις; :hmmm:


lenovo ideapad 100-15IBD
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#501170
vagmag έγραψε:Γιατί ;;
Που είναι λάθος ο συλλογισμός με τη σημερινή τεχνολογία ;

Πιο λογικό είναι σήμερα να βάλεις κάμποσες φθηνές κάμερες γύρω γύρω από το σπίτι, παρά να κάνεις αυτό με το drone. Τεχνικά γίνεται και σήμερα. Απλώς θέλει λίγο ψάξιμο και δεν ξέρω αν τα αποτελέσματα θα είναι καλύτερα από την απλή τεχνολογία των καμερών με video analytics που θα κάνουν trigger alarm σε μια εφαρμογή στο κινητό σου.
Κάτι τέτοιο έχει κόστος κάτω από 1000άρικο, με αρκετές κάμερες και την εγκατάσταση μέσα.
:s_yes