Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#575398 Γενικά ναι.
Θες έτοιμο ή θα το στήσεις εσύ?
Άβαταρ μέλους
By gianik
#575400
NickTG έγραψε:Γενικά ναι.
Θες έτοιμο ή θα το στήσεις εσ)ύ?



Να το στησω εγω που ειμαι ασχετος οχι.... :innocent:












Να το στησει ο Geakos ,θα χρειαστει να πουλησω το σπιτι ... :lol:












Αν βρεθει καποιος φίλος,γνώστης να μου πει τι να βαλω , τοτε... :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#575402 Το τι να βάλεις θα σου πούμε.
Για τη συναρμολογηση μετά ήταν η ερώτηση! :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#575415
gianik έγραψε:Θα χρειαστουμε ενα desktop .
Θα χρησιμοποιειται απο την :inlove: με κανα 2 λογιστικα προγραμματα επανω...
Δεν θα τον χρησιμοποιούμε για παιχνιδια κλπ...
Με κανα 500αρι αντε 600 το πολυ , την βγαζω καθαρη (μαζι με οθονη..);; :hmmm:

Για χρήση γραφείου, θα μπορούσες άνετα να επιλέξεις κάποιο ανακατασκευασμένο με γνήσια Windows 10, δύο χρόνια εγγύηση και τιμή κάτω από 500€ (με οθόνη γύρω στις 22 με 24 ίντσες). Το πιο επίφοβο στα ανακατασκευασμένα είναι ο σκληρός δίσκος, αλλά με τα λεφτά που δίνεις θα μπορούσες να προσθέσεις άνετα έναν SSD, μιας και οι τιμές τους πέφτουν διαρκώς.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#575417
gianik έγραψε:Θα χρειαστουμε ενα desktop .
Θα χρησιμοποιειται απο την :inlove: με κανα 2 λογιστικα προγραμματα επανω...
Δεν θα τον χρησιμοποιούμε για παιχνιδια κλπ...
Με κανα 500αρι αντε 600 το πολυ , την βγαζω καθαρη (μαζι με οθονη..);; :hmmm:

με 500+φπα τσίμπησα εγώ πρόσφατα ένα ετοιματζήδικο dell με i3 τετραπύρηνο, win 10 pro και 1ΤΒ σκληρό και μια 23αρα οθόνη ips

α είχε και 5 χρόνια εγγύηση και περιείχε και πληκτρολόγιο ποντίκι στο κουτί που είναι αξιοπρεπή

για λογιστική δουλειά κάτι τέτοιο είναι παραπάνω από καλό, δες σε dell ή hp για τέτοιες δουλειές μην κάθεσαι να στήνεις

να έχεις την εγγυησούλα σου να είσαι μάγκας

εδιτ
να ένα τέτοιο έχω, για λογιστικά προγράμματα και office είναι υπεραρκετό

ανοίγεις, περνάς τα πράγματά σου και δουλεύεις χωρίς πολλά πολλά
είναι αρκετά μικρό και δεν κάνει καθόλου θόρυβο και για συνδεσιμότητα έχει αρκετές επιλογές
(επίσης υπάρχουν κι άλλες εκδόσεις με ssd και παραπάνω ram, αλλά επειδή καταλαβαίνω για τι το θες μην ξοδέψεις παραπάνω)

https://www.cosmodata.gr/product/322641 ... ows-10-pro

και οθόνη πάρε ο,τι θες, αρκεί να έχει ips πάνελ να είναι σχετικά ξεκούραστη και σίγουρα ένα hdmi (που συνήθως πρέπει να πάρεις εξτρα) και αν βρεις και οθόνη με κάποια έστω βασικά ηχεία πάρε αυτή να παίρνει και ήχο από το hdmi

με 600 ευρουλάκια τη βγάζεις αρχοντικά

axel12p έγραψε:Για χρήση γραφείου, θα μπορούσες άνετα να επιλέξεις κάποιο ανακατασκευασμένο με γνήσια Windows 10, δύο χρόνια εγγύηση και τιμή κάτω από 500€ (με οθόνη γύρω στις 22 με 24 ίντσες). Το πιο επίφοβο στα ανακατασκευασμένα είναι ο σκληρός δίσκος, αλλά με τα λεφτά που δίνεις θα μπορούσες να προσθέσεις άνετα έναν SSD, μιας και οι τιμές τους πέφτουν διαρκώς.

αν μιλάμε για δουλειά καλύτερα όχι

καλύτερα κάτι επώνυμο (και όχι custom τουβλοχ) με πολλή εγγύηση

αυτά δεν καταλαβαίνουν το χριστό τους

επίσης ssd για λογιστική θα προτιμούσα καλύτερα όχι

μόνο σε κάτι εταιρείες με 4000 πελάτες και 8 τράπεζες θα μπορούσα να δω χρησιμότητα (που και πάλι.. αν δεν τρέχεις μέσω δικτύου δεν έχεις τόσο θέμα) , αλλά και πάλι θα προτιμούσα να ξέρω ότι τα αρχεία μου είναι ασφαλή και ssd για αποθήκευση προσωπικά δεν εμπιστεύομαι, εκτός αν παίρνεις καθημερινά backup.. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#575421
georgetz έγραψε:Βαγκνερ , το pdf που έβαλες δεν έχει κάποιο λύσιμο κ είναι ο διάδοχος της Ice Blade 100 που έχω, η οποία δε χρειάζεται λύσιμο επίσης.

Μιλάμε πάντα για επεξεργαστές Intel, για AMD δεν έχω δοκιμάσει , αν και επίσης δε φαίνεται κάτι ιδιαίτερο.



ΥΓ για την ιστορία πάντα



Αν θυμαμαι καλα, αυτο το μαυρο στρογγυλο πλαστικο, που δειχνει και στο βιντεο (που εβαλες) για να μπει, πρεπει να βγαλεις τη mobo, να το βιδωσεις πανω στη mobo και μετα πανω σε αυτο θα πιασουν τα πιαστρακια της ψυκτρας
Άβαταρ μέλους
By gianik
#575423
saxon_747 έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Σκεφτόμουν την αγορά του πιο απλού έγχρωμου εκτυπωτή για να κάνω μια μαζική εκτύπωση, ώστε να μην χαλάσω τα toner μου που είναι πιο ακριβά. Θυμόμουν παλιά ότι ένας απλός εκτυπωτής ξεκινούσε από 35-40. Τώρα έχουν πάει στα 65€. :hmmm:
Αν έβρισκα κανάν παλιό HP και του έβαζα ένα σετ μελανιών; :hmmm:


Υπάρχουν και φθηνοί εκτυπωτές από 39€ αλλά καλύτερα να δώσεις τις εκτυπώσεις έξω.

Το κόστος θα είναι μεγάλο για αυτή τη κατηγορία εκτυπωτών: πχ ένα μελάνι κοστίζει 11,50€ και το μέγιστο που μπορεί να εκτυπώσει είναι 120 σελίδες με 5% κάλυψη.

Υπάρχουν και εκτυπωτές με σύστημα ink tank για οικονομικές εκτυπώσεις (5-6€/χρώμα για 2000 σελίδες) αλλά το κόστος εκτυπωτών ξεκιναει απο 130-150€



@saxon
Εσυ που ξέρεις τα πολλά κ ο νους σου κατεβάζει, για περιστασιακή χρήση στο σπίτι τι εκτυπωτή/πολυμηχανημα παίρνουμε; υπέρ; κατά;
Μιας που θα πάρουμε τον Dell ( α ρε Κιουση τι μας έκανες...) να τσονταρω κ για έναν τέτοιο.. Τι μούσκεμα τι βρεγμένος που λένε κ στο χωριό μου..

.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#575424
gianik έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Σκεφτόμουν την αγορά του πιο απλού έγχρωμου εκτυπωτή για να κάνω μια μαζική εκτύπωση, ώστε να μην χαλάσω τα toner μου που είναι πιο ακριβά. Θυμόμουν παλιά ότι ένας απλός εκτυπωτής ξεκινούσε από 35-40. Τώρα έχουν πάει στα 65€. :hmmm:
Αν έβρισκα κανάν παλιό HP και του έβαζα ένα σετ μελανιών; :hmmm:


Υπάρχουν και φθηνοί εκτυπωτές από 39€ αλλά καλύτερα να δώσεις τις εκτυπώσεις έξω.

Το κόστος θα είναι μεγάλο για αυτή τη κατηγορία εκτυπωτών: πχ ένα μελάνι κοστίζει 11,50€ και το μέγιστο που μπορεί να εκτυπώσει είναι 120 σελίδες με 5% κάλυψη.

Υπάρχουν και εκτυπωτές με σύστημα ink tank για οικονομικές εκτυπώσεις (5-6€/χρώμα για 2000 σελίδες) αλλά το κόστος εκτυπωτών ξεκιναει απο 130-150€



@saxon
Εσυ που ξέρεις τα πολλά κ ο νους σου κατεβάζει, για περιστασιακή χρήση στο σπίτι τι εκτυπωτή παίρνουμε; υπέρ; κατά;
Μιας που θα πάρουμε τον Dell ( α ρε Κιουση τι μας έκανες...) να τσονταρω κ για έναν τέτοιο.. Τι μούσκεμα τι βρεγμένος που λένε κ στο χωριό μου..

.


Άσε τον Κιούση, και πάτα κλικ εδώ:

Pc:
https://www.skroutz.gr/s/17191921/HP-Pa ... No-OS.html (δεν έχει windows αλλά δε νομίζω να είναι πρόβλημα)

Monitor:
https://www.skroutz.gr/s/9408618/Samsun ... 30HSX.html

Για εκτύπωση, ανάλογη τι λειτουργίες θες:

Έγχρωμο πολυμήχανημα
https://www.skroutz.gr/s/12834896/Epson ... html#specs

Έγχρωμος εκτυπωτής
https://www.skroutz.gr/s/16979057/Epson ... L1110.html

Ασπρόμαυρος εκτυπωτής
https://www.skroutz.gr/s/6720232/Samsun ... M2026.html
Άβαταρ μέλους
By gianik
#575425 Νόμιζα θα πρότεινες HP πολυμηχανημα .. :(

Πρακτικά η διαφορά inkjet k lazer είναι στα μελάνια?

.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#575426
gianik έγραψε:@Qsis
Ευχαριστώ πολύ!!

.


Ξέχνα το BTO (κομμάτια Κλπ) ΜΟΝΟ ΕΠΩΝΥΜΟ
Ούτε να το διανοηθείς να πάρεις υπολογιστή με hdd (Μηχανικό δίσκο) αντί για SSD.

Και το τακτικό backup ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ανεξάρτητα τι μηχανημα θα πάρεις είτε μεταχειρισμένο των €200 είτε workstation των €1500. Δεν είναι μόνο η αστοχία υλικού, μπορεί κάποιος χρήστης να κάνει βλακεία, μπορεί να τσιμπήσεις crypto ιο, μπορεί να μπουκάρουν κλέφτες και να στα σηκώσουν όλα, μπορεί να σπάσει ο σωλήνας και να γίνει πισίνα κλπ.

Ό,τι λογισμικό και να χρησιμοποιήσεις ΜΟΝΟ αυθεντικό. Κυρίως λόγο του ηθικού / σωστού (αυτοί που βάζουν "από τον θείο" δεν καταλαβαίνουν ότι δεν φτιάνεται μόνο του. Επίσης λόγο υποστήριξης και αναβαθμίσεων, αλλά και τέλος λόγο ότι δεν θέλεις να μπλέξεις με την BSA, εφορίες και δικηγόρους.

EDIT
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#575429
gianik έγραψε:Νόμιζα θα πρότεινες HP πολυμηχανημα .. :(

Πρακτικά η διαφορά inkjet k lazer είναι στα μελάνια?

.


Δεν προτείνω hp γιατί , ιδιαίτερα στα οικονομικά μοντέλα, τα μελάνια είναι πανάκριβα. Μπορεί να βλέπεις λογικές τιμές αλλά πλέον εκτυπώνουν πολύ λίγες σελίδες.

Η διαφορά inkjet vs laser είναι στον τρόπο εκτύπωσης (και συνεπώς στα αναλωσιμα).

Αν δεν σου είναι απαραίτητη η έγχρωμη εκτύπωση, πάρε laser. Τα laser είναι πιο αξιόπιστα και δεν υπάρχει περίπτωση πχ να στεγνώσουν τα μελάνια αν δεν το χρησιμοποιείς.

Διάβασε εδώ
[url]https://www.pcsteps.gr/1315-αγορά-εκτυπωτή-τεχνολογίες/[/url]
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#575431
gakost έγραψε:
Ούτε να το διανοηθείς να πάρεις υπολογιστή με hdd (Μηχανικό δίσκο) αντί για SSD.


συνεχίζω να μην θεωρώ αξιόπιστο τον ssd για τα αρχεία μου μιας και σιγά σιγά τα παίζουν όπως και να χει

και η διαφορά πάνω στη δουλειά δεν είναι και τόσο σημαντική, έτσι κι αλλιώς με μια συγκεκριμένη ταχύτητα δουλεύεις , θα πρέπει να έχεις φοβερό χρέπι ώστε να πας να πληκτρολογήσεις κάτι και να σε καθυστερήσει ο σκληρός

καλύτερα δηλαδή να ασχοληθείς με raid παρά με ssd, πάντα μιλώντας για τη συγκεκριμένη δουλειά

επίσης και το backup είναι μια κουβέντα, αν θες κάνα 40λεπτο να πάρεις backup, βδομάδα στην καλύτερη :whistlink:

καλύτερα να ποντάρεις σε μηχανικούς σκληρούς που τους βλέπεις στη δεκαετία να μην έχουν πάθει τίποτα, παρά σε ssd που ο,τι κι αν γίνει χαλάνε


@gianik

ασπρόμαυρο λέιζερ δεν σε νοιάζει κάτι άλλο

εγώ σπίτι έχω ένα τέτοιο και φαξακι και σκανεράκι, έχω τυπώσει καμιά 10αρια χιλιάδες σελίδες σε 11 περίπου χρόνια που δεν είναι πολλές αλλά είναι ίσως αρκετές για σπίτι, αλλά τα λεφτά του τα έχει βγάλει :hmmm:


την επόμενη φορά όμως θα κοιτούσα περισσότερο το θέμα οικονομικά toner
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#575436 Γιατί κανείς δεν προτείνει το ΠΡΟΦΑΝΕΣ;

SSD για το λειτουργικό και τις εφαρμογές, τουλ. 128GB, και HDD για τα δεδομένα.-
Και backup εννοείται κάθε τόσο.

Μεγειές