Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#572402
Scotch έγραψε:Επαγγελματική (αλλά και προσωπική, δευτερευόντως)

< >


Τραγικό! :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#572407
Scotch έγραψε:
NickTG έγραψε:Τραγικό! :thumbsdown:

Δε λες τίποτα ... :(



Όντως, κυρίως γιατί δεν έχει νόημα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#572409
NickTG έγραψε:
Scotch έγραψε:
NickTG έγραψε:Τραγικό! :thumbsdown:

Δε λες τίποτα ... :(



Όντως, κυρίως γιατί δεν έχει νόημα.
Κι εγώ έτσι πιστεύω, ότι δεν έχει νόημα πια. Δυστυχώς όμως είμαι πονόψυχος και δεν θέλω να βρεθεί στο δρόμο να ψάχνει για δουλειά, και έτσι η μία ευκαιρία διαδέχεται την άλλη, με την ελπίδα να συνετιστεί.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#572418 Υπάρχει σχετική νομοθεσία στην Ελλάδα?

Νομίζω ότι εκτός από τον εταιρικό εξοπλισμό (υπολογιστές, κινητά κλπ) ακόμα και η μετάδοση δεδομενων από το δίκτυο του εργοδότη μπορεί να γίνεται monitoring, ασχέτως αν τα δεδομένα δεν αφορούν την εταιρεία και είναι προσωπικά.



< >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#572422 Υπάρχει δεδικασμένο αν θυμάμαι σωστά :hmmm:

Μπορούν να δουν τι έχεις στον εταιρικό σου υπολογιστή, είναι δικαίωμα του εργοδότη σου

Είχε πάει τύπος να επικαλεστεί προσωπικά δεδομένα αλλά έφαγε άκυρο

Οπότε υποθέτω ότι αυτό μπορεί να έχει να κάνει με οποιοδήποτε κομμάτι του εξοπλισμού είναι του εργοδότη σου
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#572586 Σε όσες χώρες έχω δει συμβόλαιο εργασίας, αυτό ισχύει. Θα μου κάνει εντύπωση (θετική ΚΑΙ αρνητική) αν εμείς διαφέρουμε.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#572614 ελέω gdpr δεν νομίζω να επιτρέπεται η οποιαδήποτε παρακολούθηση

για τον Scotch που ρώτησε , ας τσεκάρει λίγο το αρθράκι εδώ ->
*μόνο για ερευνητικούς σκοπούς :shifty:

https://lifehacker.com/three-ways-to-re ... 1739406855
Άβαταρ μέλους
By mirage
#572654
funkyreverend έγραψε:Σε όσες χώρες έχω δει συμβόλαιο εργασίας, αυτό ισχύει. Θα μου κάνει εντύπωση (θετική ΚΑΙ αρνητική) αν εμείς διαφέρουμε.
Άλλο αυτό, δλδ να μπορεί να τσεκάρει τι δεδομένα κοιτάς και μεταφερεις, μπλοκάρισμα sites, εκτυπώσεις, USB και external media, και φυσικά κρατά log από όλα αυτά αλλα το να κοιτα ανα πάσα στιγμή τι κάνει ο υπάλληλος αυτο ξεπερνά τα όρια του micromanagement. Στην τελική αν ο Scotch ξέρει πως δεν δουλεύει ο υπάλληλος ας τον σουτάρει.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#572658 Πας δηλαδή στο πρακτικό ζήτημα στο οποίο συμφωνώ απόλυτα, νομικά δεν νομίζω να σε σταματάει κάποιος.

Μεταξύ μας, αν υπάρχει logging νομιμότατο, ποια η διαφορά με την real-time παρακολούθηση;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#572668 Υπάρχει logging σιγουρα για εκτυπώσεις και χρήση USB drives κλπ. Δεν ειναι σίγουρος πως παρακολουθούν τα websites που ανοίγεις περα απο standard κλειδώματα κλπ. Δε νομιζω τον manager μου δεν τον νοιάζει αν μπήκα στο kayak για να βγάλω αεροπορικό εισιτήριο αλλα αν βγάζω την δουλειά που πρέπει στον χρόνο που πρέπει. Η μεταφορά αρχείων σε εμάς αφορά IP κλπ. Όταν έδωσα το notice πριν 2 μηνες μεσα σε μια βδομαδα ειχα χασει ολα τα δικαιώματα για εκτυπώσεις, USB και external drives. Για να ξανανοιξουν το αίτημα περα απο τον manager μου πέρασε απο 3 επίπεδα στο IT της εταιρείας. Επίσης ολα τα προσωπικά μου αρχεία στο εταιρικο laptop ανέβηκαν σε shared folder για να τα ελέγξει ο manager μου. Μετά δίνω κενό external drive και τα κατεβάζει το IT για μένα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#572673 Για λόγους ασφαλείας υπάρχει logging των πάντων και όλων των συσκευών και φυσικά οι manager & above μπορούν να τα ζητήσουν όποτε θέλουν και σε ότι μορφή θέλουν π.χ daily reports τηλεφωνημάτων, επισκέψεων σε ιστοσελίδες, upload και download files κλπ κλπ

To γιατί είναι άλλη κουβέντα, π.χ χρησιμοποιείς μέσα και χρόνο της εταιρείας για προσωπικούς λόγους όπως το να βγάλεις ένα αεροπορικό (οκ τραβηγμένο παράδειγμα) με αποτέλεσμα να αμελέις τα καθήκοντα σου.
Το θέμα είναι ότι όταν σε φωνάξει για να σου κάνει παράπονα για την αμέλεια των καθηκόντων θα έχει στοιχεία.

Το σημαντικότερο όμως είναι η ασφάλεια των δεδομένων.

Speaking of προσωπικά αρχεία....το τι έχουν δει τα ματάκια μας δεν λέγεται :lol:
Φεύγει ο άλλος/άλλη και τα παρατάει έτσι χύμα στο λαπτοπ. :omg:

Σε ότι αφορά το monitoring στο σπίτι που ανέφερε ο Scotch, αν έχεις παιδιά δεν είναι καθόλου κακό να ρίχνεις μια ματιά στο πως χρησιμοποιούν τους υπολογιστές τους.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#572684 Ρε παιδιά τι λέτε τώρα; Υπάρχει και ένα πράγμα που λέγεται κινητό τηλέφωνο. Αν θέλει ο άλλος να μπει στο Facebook χρησιμοποιεί τα δεδομένα του και τελείωσε το ζήτημα.