Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#484895
melos86 έγραψε:Και υπαρχουν δυο συσκευες με την ιδια IP. Την 189!


:hmmm:

Τώρα το είδα...οπότε μια συσκευή είναι wifi & καλωδιακώς και είναι ή η τηλεόραση ή ο ενισχυτής.

dimik έγραψε:Γείτονας έχει φτιάξει το δικό του subnet? :lol:


:hmmm:

Αλλάζω passcode και ίσως λυθεί το από πάνω. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#484898 Το Wi-Fi extender είναι μια σοβαρή πιθανότητα.
Για να λύσεις το πρόβλημα, πρέπει να αποσυνδέσεις όλες τις συσκευές και κατόπιν να δεις ποια δημιουργεί το πρόβλημα. Όταν λέμε όλες, εννοούμε όλες.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#484927 Οπως ειπαν, για να βγαλεις ακρη:

*αλλαζεις κωδικο στο ασυρματο (αν και δεν)
*σβηνεις το synology, την τηλεοραση κ οτι παιρνει δικτυο κ το extender
*κανεις ρισετ το ρουτερ σε default settings, το αφηνεις μετα κ ενα 5’ εκτος ρευματος
*συνδεεις ρουτερ κ παιζεις μονο με το κινητο σου ή λαπτοπ καλυτερα (σε auto settings)
*Τι αποτελεσμα εχεις;
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#484938
Nikos! έγραψε:Κι όμως, το πρόβλημα συνεχίζεται με δυο συσκευές, το τηλέφωνό μου και το mac μου. :s_mad

Εν τω μεταξύ το wifi-extender παίζει κανονικά. :dizzy:

Όλες οι άλλες συσκευές είναι συνδεδεμένες με DHCP, κανονικά χωρίς πρόβλημα.

Τσέκαρα το router, όλα σωστά (σωστό subnet mask & IP allocation)...επίσης τσέκαρα synology φαίνεται να είναι επίσης όλα σωστά.

Βρήκα αυτό μετά από ψάξιμο που είναι ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που έχω:
http://www.tomshardware.co.uk/forum/377 ... ses-subnet

To cut the long story short, η ουσία είναι εδώ:
It sounds like you have a rogue DHCP service (Internet connection sharing?) running on one of your PCs, or a rogue wireless router hooked up wrong.


Τι μπορεί να είναι αυτό το device? :hmmm:

Αυτή τη στιγμή το configuration μου είναι το εξής:

Εικόνα

To dlinkap είναι το extender.

Το 0.83 ψάχνω να βρω ποιο είναι. :hmmm:




Εχεις δωσει την ιδια ΙΡ σε συστημα που μπαινει μεσω wifi και αλλο ενα που ειναι συνδεδεμενο ενσυρματα.

Για να βρεις το 0.83 θα πρεπει να κοιταξεις σε ΟΛΕΣ τις συσκευες τι IP εχουν παρει
Αν δεν βρεις, καποιος εχει κατσει στο ασυρματο σου, οποτε αλλαζεις password συσκευης και τον κωδικο προσβασης στο WiFi

Υπαρχουν πολλες εφαρμογες για κινητα και ταμπλετ που σου βγαζουν πληροφοριες για το τι υπαρχει στο δικτυο σου, εγω εχω το WUMW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By melos86
#485007 Εγω παντως παντα αφηνω τις πρωτες 20 IP κενες και καθε μονιμη συσκευη στο δικτυο μου εχει ρυθμιστει να παιρνει καρφωτη IP ειτε ειναι υπολογιστης, τηλεοραση, ταμπλετ κλπ κλπ...
Με βολευει περισσοτερο και ετσι δινεται η δυνατοτητα να ρυθμισεις και τα QoS για να ελεγχεις το bandwidth και να μπορεις να κατεβαζεις κατι και να βλεπεις ταυτοχρονα και νετφλιξ χωρις προβλημα!
Άβαταρ μέλους
By gakost
#485227 Γιατί δεν δημιουργείς dhcp reservations και να τελειώνεις; πάντα θα παίρνεις την ίδια διεύθυνση χωρίς να ασχολείσε να ρυθμίζεις συσκευές ούτε να κινδυνεύεις με διπλές διευθύνσεις (οκ αυτο για το σπίτι μικρό το κακό)
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#485239
Wagner669 έγραψε:
Nikos! έγραψε:Κι όμως, το πρόβλημα συνεχίζεται με δυο συσκευές, το τηλέφωνό μου και το mac μου. :s_mad

Εν τω μεταξύ το wifi-extender παίζει κανονικά. :dizzy:

Όλες οι άλλες συσκευές είναι συνδεδεμένες με DHCP, κανονικά χωρίς πρόβλημα.

Τσέκαρα το router, όλα σωστά (σωστό subnet mask & IP allocation)...επίσης τσέκαρα synology φαίνεται να είναι επίσης όλα σωστά.

Βρήκα αυτό μετά από ψάξιμο που είναι ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που έχω:
http://www.tomshardware.co.uk/forum/377 ... ses-subnet

To cut the long story short, η ουσία είναι εδώ:
It sounds like you have a rogue DHCP service (Internet connection sharing?) running on one of your PCs, or a rogue wireless router hooked up wrong.


Τι μπορεί να είναι αυτό το device? :hmmm:

Αυτή τη στιγμή το configuration μου είναι το εξής:

Εικόνα

To dlinkap είναι το extender.

Το 0.83 ψάχνω να βρω ποιο είναι. :hmmm:




Εχεις δωσει την ιδια ΙΡ σε συστημα που μπαινει μεσω wifi και αλλο ενα που ειναι συνδεδεμενο ενσυρματα.

Για να βρεις το 0.83 θα πρεπει να κοιταξεις σε ΟΛΕΣ τις συσκευες τι IP εχουν παρει
Αν δεν βρεις, καποιος εχει κατσει στο ασυρματο σου, οποτε αλλαζεις password συσκευης και τον κωδικο προσβασης στο WiFi

Υπαρχουν πολλες εφαρμογες για κινητα και ταμπλετ που σου βγαζουν πληροφοριες για το τι υπαρχει στο δικτυο σου, εγω εχω το WUMW

Εικόνα

Αυτό έκανα. Άλλαξα passcode και μάλλον problem solved.

Ο ενισχυτής συνδέεται ασύρματα και ενσύρματα.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#485308
Dimitris_P έγραψε:Κρίμα ο γείτονας :(



Βασικά ήθελε καμιά αφισοκόλληση από προσωπικές φώτο στην γειτονιά ο γείτονας :innocent:
Άβαταρ μέλους
By babakos
#485341 Υπαρχουν προγραμματάκια που κάνουν αυτή τη δουλειά. Ο βαθμός επιτυχίας τους είναι αντιστρόφως ανάλογος της πολυπλοκότητας του passcode που έχει το router σου.