Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#510299
otso έγραψε:ΛΟΙΠΟΝ ξεχναμε το dual boot για αρχη και παμε για format και για clean installation .

Εχουμε και λεμε , προσπαθουμε να κατεβασουμε την τελευταια βερσιον απο τα win 10 απο την microsoft απο το link
https://www.microsoft.com/en-us/softwar ... ndows10ISO

Πρωτο μηχανημα PC με windows XP , το ISO κατεβαινει και προσπαθουμε να κανουμε bootable stick με το RUFUS
Το κανει , αλλά με πολλα παραθυρα με errors , οποτε μαλλον φαινεται ματαιη η προσπαθεια .
Προσπαθωντας να αντιγραψω το ISO στο στικακι για να το μεταφερω σε αλλο κομπιουτερ δεν γινεται γιατι λεει οτι δεν υπαρχει αρκετος χωρος στο στικακι (16γιγα φορμαρισμενο)

Δευτερο μηχανημα laptop ,windows 7 enterprise , οτι και να κανω δεν με βγαζει στην σελιδα της microsoft με το ISO .Αλλά
θεωρει οτι πρεπει να κανεις upgrade και σε προτρεπει να κατεβασεις καποιο προγραμματακι που θα σε βοηθησει .

Τριτο μηχανημα laptop , windows 10 home , τα ιδια με αποπανω .

Τεταρτο μηχανημα laptop με Ubuntu το ISO κατεβαινει κανονικα , αλλα δεν υπαρχει rufus για Linux για να κανουμε
bootable stick .Προσπαθεια να αντιγραψω το ISO στο στικακι στο τελος βγαζει ερορ και δεν αντιγραφεται ολοκληρο.

Απ οτι καταλαβαινω το ISO κατεβαινει μονο οταν αναγνωριζει η microsoft λειτουργικο παλαιοτερο απο win 7 , η διαφορετικο , αλλιως upgrade .

το θεμα ειναι τι κανουμε ; που μπορουμε να βρουμε το τελευταιο ISO ; Μην μου πει κανεις απο τον cabala.

κατεβασε το απο το msdn p2p
oh wait δεν μπορεις γιατι δεν εχεις το Direct link :(

κακο που σε βρηκε φαντασου να μην ειχε πει η microsoft πως κατεβαζουμε το iso Μονο απο το Media creation tool
https://download.microsoft.com/download ... onTool.exe
Άβαταρ μέλους
By g8777
#510306 Επεσε ο γενικος μολις κλικαρα :rant:


Τα ντουι ρε Καμπαλα, τα ντουι.. :x
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#510307
g8777 έγραψε:Επεσε ο γενικος μολις κλικαρα :rant:


Τα ντουι ρε Καμπαλα, τα ντουι.. :x


:rtfm: :rtfm: :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By otso
#510323
gakost έγραψε:Το να πληρώσεις κάποιον να στο κάνει το έχεις σκεφτεί;

ουτε μια στο εκκατομυριο , απλα γυρναω κουρασμενος και δεν εχω χρονο μετα και προπαντως ενδιαφερον να ασχολειθω .
Εδεσα την μηχανη απο το μηχανακι , και μου μπηκε ο διαολος να το δυαλισω ολο και να το βαψω , και η μαντρα επρεπε ηδη να την ειχα χτισει .

Wagner669 έγραψε:
otso έγραψε:ΛΟΙΠΟΝ ξεχναμε το dual boot για αρχη και παμε για format και για clean installation .

Εχουμε και λεμε , προσπαθουμε να κατεβασουμε την τελευταια βερσιον απο τα win 10 απο την microsoft απο το link
https://www.microsoft.com/en-us/softwar ... ndows10ISO

Πρωτο μηχανημα PC με windows XP , το ISO κατεβαινει και προσπαθουμε να κανουμε bootable stick με το RUFUS
Το κανει , αλλά με πολλα παραθυρα με errors , οποτε μαλλον φαινεται ματαιη η προσπαθεια .
Προσπαθωντας να αντιγραψω το ISO στο στικακι για να το μεταφερω σε αλλο κομπιουτερ δεν γινεται γιατι λεει οτι δεν υπαρχει αρκετος χωρος στο στικακι (16γιγα φορμαρισμενο)

Δευτερο μηχανημα laptop ,windows 7 enterprise , οτι και να κανω δεν με βγαζει στην σελιδα της microsoft με το ISO .Αλλά
θεωρει οτι πρεπει να κανεις upgrade και σε προτρεπει να κατεβασεις καποιο προγραμματακι που θα σε βοηθησει .

Τριτο μηχανημα laptop , windows 10 home , τα ιδια με αποπανω .

Τεταρτο μηχανημα laptop με Ubuntu το ISO κατεβαινει κανονικα , αλλα δεν υπαρχει rufus για Linux για να κανουμε
bootable stick .Προσπαθεια να αντιγραψω το ISO στο στικακι στο τελος βγαζει ερορ και δεν αντιγραφεται ολοκληρο.

Απ οτι καταλαβαινω το ISO κατεβαινει μονο οταν αναγνωριζει η microsoft λειτουργικο παλαιοτερο απο win 7 , η διαφορετικο , αλλιως upgrade .

το θεμα ειναι τι κανουμε ; που μπορουμε να βρουμε το τελευταιο ISO ; Μην μου πει κανεις απο τον cabala.



Ασε τα Rufus και τρεξε το προγραμμα που κατεβασες απο τη σελιδα της Microsoft.

Βαζεις ενα USB stick που να ειναι τουλ. 8GB και σχετικα γρηγορο
Τα USB 3.0 ΚΑΜΙΑ φορα βγαζουν προβληματα, γι αυτο βαλε ενα σχετικα σβελτο USB 2.0

Τρεχεις το media creation tool και επιλεγεις αντι για ISO να φτιαξεις bootable USB stick
Κατεβαζει την τελευταια εκδοση, την περναει στο USB stick και το κανει απο μονο του bootable, αυτοματα
βαζεις το USB stick σε καποια απο τις πισω USB θηρες και
κανεις boot from USB drive

Αυτο ηταν


Θα το δοκιμασω.
Υπαρχει και η θεωρια που λεει οτι επειδη ολα τα windows τα δικα μας ειναι απενεργοποιημενες οι ενημερωσεις και γενικα ειμαστε αποκομμενοι απο την microsoft προσπαθει να κανει updates και upgrade εξ ου και το προβλημα .
Σε ενημερωμενο pc τα παντα θα δουλευαν σωστα .

Παιδια ευχαριστω ολους και ιδιαιτερα τον g , θα του αναψω ενα κερακι που θα παω στον αικωνσταντινο στο πανηγυρι το βραδακι , και θα πω στα κλαρινα να παιξουν το αγαπημενο του ,γριβαμ σε θελει ο βασιλιας.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#510327 otso, κάνε αυτό που σου λέει ο Wagner, και θα πρότεινα να ενεργοποιήσεις τα updates τουλάχιστον στον υπολογιστή που θα κατεβάσεις το ISO.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#510391 Οπου σημερα το πρωι με την αυγουλα εμφανιζεται μηνημα οπου περιπου ελεγε "εχουμε ενα μεγαλο update για σας"
Υποθετω ειναι το april κατι που λεγανε....
Ακομα και στην μπαχατελα μου πηρε κανα μισαωρο το πολυ με μερικά ανοιξε κλεισε...

ΣΑΝ ΝΑ ειναι ενα κομματακι ταχυτερο.....
Στεκει ή παραμυθιαζομαι?
Άβαταρ μέλους
By babakos
#510646 Πιθανόν να είναι λιγάκι γρηγορότερο. Στην δουλειά είδα διαφορά και εγώ, στο σπίτι όχι..

Υπόψιν αν τυχόν έχετε (σε εταιρείες) Avast Endpoint Antivirus, η αναβάθμιση αυτή μπορεί να σας βγάλει ασυμβατότητα.
Σε εμάς χτύπησε σε 2 λαπτοπς που δεν είχαν μεταφερθεί στη νέα πλατφορμα για AV / IDS που επιλέξαμε λόγω GDPR
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#510686
otso έγραψε:
Wagner669 έγραψε:Ασε τα Rufus και τρεξε το προγραμμα που κατεβασες απο τη σελιδα της Microsoft.

Βαζεις ενα USB stick που να ειναι τουλ. 8GB και σχετικα γρηγορο
Τα USB 3.0 ΚΑΜΙΑ φορα βγαζουν προβληματα, γι αυτο βαλε ενα σχετικα σβελτο USB 2.0

Τρεχεις το media creation tool και επιλεγεις αντι για ISO να φτιαξεις bootable USB stick
Κατεβαζει την τελευταια εκδοση, την περναει στο USB stick και το κανει απο μονο του bootable, αυτοματα
βαζεις το USB stick σε καποια απο τις πισω USB θηρες και
κανεις boot from USB drive

Αυτο ηταν


Θα το δοκιμασω.
Υπαρχει και η θεωρια που λεει οτι επειδη ολα τα windows τα δικα μας ειναι απενεργοποιημενες οι ενημερωσεις και γενικα ειμαστε αποκομμενοι απο την microsoft προσπαθει να κανει updates και upgrade εξ ου και το προβλημα .
Σε ενημερωμενο pc τα παντα θα δουλευαν σωστα .

Παιδια ευχαριστω ολους και ιδιαιτερα τον g , θα του αναψω ενα κερακι που θα παω στον αικωνσταντινο στο πανηγυρι το βραδακι , και θα πω στα κλαρινα να παιξουν το αγαπημενο του ,γριβαμ σε θελει ο βασιλιας.


Αμα δεν το βιαζεσαι, μπορεις να ζητησεις απο τη Microsoft να σου στειλει ετοιμο δισκακι μετα Windows 10 για το serial number που εχεις.

Ααλλα αν βιαζεσαι, τοτε σε PC με τουλαχιστον Windows 7 τρεχεις το Microsoft Media Creation Tool που κατεβασες απο τη σελιδα της Microsoft.

Βαζεις ενα USB stick που να ειναι τουλ. 8GB και σχετικα γρηγορο
ΚΑΜΙΑ φορα τα USB 3.0 στικακια βγαζουν προβληματα, γι αυτο βαλε ενα σχετικα σβελτο USB 2.0

Στο media creation tool και επιλεγεις αντι για ISO να φτιαξεις bootable USB stick
Κατεβαζει την τελευταια εκδοση
Την περναει στο USB stick
Το κανει απο μονο του bootable α υ τ ο μ α τ α
βαζεις το USB stick σε καποια απο τις πισω USB θηρες του υπολογιστη και
κανεις boot from USB drive
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#510760
Wagner669 έγραψε:
lazarefa έγραψε:Εδώ και 8+ μήνες έχω αναβαθμίσει τη γραμμή ίντερνετ στο σπίτι σε VDSL 50άρα (στη Wind). Γενικά είμαι ευχαριστημένος από την αναβάθμιση, το μόντεμ κλειδώνει σταθερά στα 49998 kbps και στο speedtest βλέπω 45,5-46 Mbps. Παρόλα αυτά, έχω θέματα όταν στριμάρω ταινίες στο kodi. Δηλαδή εμφανίζεται το παράδοξο να έχω κολλήματα όταν πάω να δω ταινίες που δεν τα είχα όταν η γραμμή ήταν 24άρα (πάλι σε Wind) με κλείδωμα του μόντεμ στα 12,5 Mbps και κατέβασμα στα 10-11. Χρησιμοποιώ ένα σχετικά παλιό (2015) android box, το Beelink R89 (2Gb RAM, 16Gb ROM) που τρέχει android 4.4.2 και τρέχει το Kodi 16.1.
Με την αναβάθμιση σε VDSL άλλαξα αναγκαστικά μόντεμ/ρούτερ κι από το Asus DSL N14U πήγα στο Zyxel vmg1312-b10d που δίνει η Wind. Αρχικά το δούλευα μόνο του και έβλεπα με την ασύρματη σύνδεση του Beelink R89 στο speedtest ταχύτητες της τάξης 25-30 Mbps. Πρόσφατα έβαλα το μόντεμ της Wind σε διάταξη bridged με ρούτερ το Xiaomi Mi router 3 (αυτό με τις 4 κεραίες, το Zyxel έχει εσωτερική κεραία). Ενώ οι ταχύτητες που βλέπω ασύρματα έχουν ελαφρά ανέβει, εξακολουθώ να έχω πρόβλημα όταν κάνω streaming ταινίες στο kodi μέσα από το ίδιο μηχάνημα. Συνεχείς διακοπές, ακόμα και σε απλό HD που θεωρητικά θα αρκούσαν ταχύτητες download 6-8 Mbps, την ίδια στιγμή που κατεβάζω σταθερά πάνω από 20 Mbps.
Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι μήπως η Wind βάζει κάποιο φίλτρο στο streaming ταινιών (ειδικά τώρα που λάνσαρε και την IΡ tv της). Δυστυχώς μέχρι σήμερα δεν χρησιμοποιούσα κάποια υπηρεσία VPN, οπότε θεωρώ πως το τελευταίο σενάριο είναι πιθανό (να μου κόβει ταχύτητα η Wind).
Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας αν σας έχει τύχει κάτι ανάλογο, όπως και να μου προτείνετε κάποια αξιόπιστη υπηρεσία VPN καθότι δεν έχω ανάλογη εμπειρία.



Τηλ στην τεχνικη υποστηριξη και επιμενεις να σου στειλουν το ZTE ZXHN H168N
Απο τη σαβουρα που δινουν, ειναι το πιο αξιοπιστο. Μπορεις βεβαια να παρεις ενα vdsl της TP-Link
Σο θεμα με τη ταχυτητα. οταν παρεις τηλ στη τεχνικη υποστηριξη θα τους πεις οτι οταν βλεπεις βιντεο στο youtube (ειτε απο κινητο, ταμπλετ ειτε απο PC συνδεδεμενο εσυρματα) στην αρχη δειχνει οτι το κανει buffering το βιντεο, αλλα μετα απο λιγο σταματαει και κολλανε τα βιντεο, μεχρι να κανεις refresh 5-6 φορες σελιδα.

Κάλεσα πριν λίγο την εξυπηρέτηση βλαβών της Wind για το θέμα με το αργό streaming και τι μου λέει ο υπάλληλος ανάμεσα σε διάφορα άσχετα; Βλέπω ότι έχετε μεγάλη κίνηση δεδομένων στη γραμμή σας μου λέει, 90Gb !!! Κατεβάζετε torrents; Όχι του λέω...Πως είναι δυνατόν; Μου λέει, από την αρχή του μήνα μου δείχνει (το σύστημά του προφανώς) ότι έχετε κατεβάσει 90 Gb...
Εμμέσως πλην σαφώς δηλαδή μου επιβεβαίωσε ότι κάνουν κάποιο μπλοκάρισμα όγκου δεδομένων μέσα σε κάθε μήνα χρέωσης από κάποια Gb και άνω, και προφανώς την πληρώνουν οι εφαρμογές που κάνουν streaming όπως το Kodi...
Τυπικά βέβαια μου δήλωσαν βλάβη, αλλά φοβάμαι ότι απλά την πάτησα με τους καραγκιόζηδες.
Η πλάκα είναι ότι επί 1 χρόνο που ήμουν σαυτούς σε απλή 24άρα (όπου κλείδωνα στα 12,5 και κατέβαζα στα 10) μια χαρά έκανε streaming το Kodi...
Καταραμένη εξέλιξη...
Άβαταρ μέλους
By babakos
#510765
lazarefa έγραψε:babakos, χρησιμοποιείς VPN στη σύνδεσή σου;


Οχι δεν το χρειάζομαι..
Το ελαφρυντικό σε μένα είναι οτι παρότι έχω μεγάλο όγκο δεδομένων, πάνω από 150Gb /μήνα, το μεγαλύτερο μέρος του ειναι από Netflix και ας πούμε legitimate εφαρμογές και λιγότερο από κατέβασμα. (Kodi κλπ)

Η Wind πάντως δοκιμάζει Deep Packet Inspection oπότε σταδιακά θα κάνουν την ζωή δύσκολη σε accounts με μεγάλη κίνηση δεδομένων από streaming μέσω vpn. O Cosmote το έχει ήδη εγκαταστήσει αλλά δεν "φωνάζει" προς το παρόν.
Για VF θα μάθω..

Γενικά θα δυσκολέψουν τα πράγματα..
Τελευταία επεξεργασία από babakos και 21 Μάιος 2018, 19:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#510766
lazarefa έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
lazarefa έγραψε:Εδώ και 8+ μήνες έχω αναβαθμίσει τη γραμμή ίντερνετ στο σπίτι σε VDSL 50άρα (στη Wind). Γενικά είμαι ευχαριστημένος από την αναβάθμιση, το μόντεμ κλειδώνει σταθερά στα 49998 kbps και στο speedtest βλέπω 45,5-46 Mbps. Παρόλα αυτά, έχω θέματα όταν στριμάρω ταινίες στο kodi. Δηλαδή εμφανίζεται το παράδοξο να έχω κολλήματα όταν πάω να δω ταινίες που δεν τα είχα όταν η γραμμή ήταν 24άρα (πάλι σε Wind) με κλείδωμα του μόντεμ στα 12,5 Mbps και κατέβασμα στα 10-11. Χρησιμοποιώ ένα σχετικά παλιό (2015) android box, το Beelink R89 (2Gb RAM, 16Gb ROM) που τρέχει android 4.4.2 και τρέχει το Kodi 16.1.
Με την αναβάθμιση σε VDSL άλλαξα αναγκαστικά μόντεμ/ρούτερ κι από το Asus DSL N14U πήγα στο Zyxel vmg1312-b10d που δίνει η Wind. Αρχικά το δούλευα μόνο του και έβλεπα με την ασύρματη σύνδεση του Beelink R89 στο speedtest ταχύτητες της τάξης 25-30 Mbps. Πρόσφατα έβαλα το μόντεμ της Wind σε διάταξη bridged με ρούτερ το Xiaomi Mi router 3 (αυτό με τις 4 κεραίες, το Zyxel έχει εσωτερική κεραία). Ενώ οι ταχύτητες που βλέπω ασύρματα έχουν ελαφρά ανέβει, εξακολουθώ να έχω πρόβλημα όταν κάνω streaming ταινίες στο kodi μέσα από το ίδιο μηχάνημα. Συνεχείς διακοπές, ακόμα και σε απλό HD που θεωρητικά θα αρκούσαν ταχύτητες download 6-8 Mbps, την ίδια στιγμή που κατεβάζω σταθερά πάνω από 20 Mbps.
Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι μήπως η Wind βάζει κάποιο φίλτρο στο streaming ταινιών (ειδικά τώρα που λάνσαρε και την IΡ tv της). Δυστυχώς μέχρι σήμερα δεν χρησιμοποιούσα κάποια υπηρεσία VPN, οπότε θεωρώ πως το τελευταίο σενάριο είναι πιθανό (να μου κόβει ταχύτητα η Wind).
Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας αν σας έχει τύχει κάτι ανάλογο, όπως και να μου προτείνετε κάποια αξιόπιστη υπηρεσία VPN καθότι δεν έχω ανάλογη εμπειρία.



Τηλ στην τεχνικη υποστηριξη και επιμενεις να σου στειλουν το ZTE ZXHN H168N
Απο τη σαβουρα που δινουν, ειναι το πιο αξιοπιστο. Μπορεις βεβαια να παρεις ενα vdsl της TP-Link
Σο θεμα με τη ταχυτητα. οταν παρεις τηλ στη τεχνικη υποστηριξη θα τους πεις οτι οταν βλεπεις βιντεο στο youtube (ειτε απο κινητο, ταμπλετ ειτε απο PC συνδεδεμενο εσυρματα) στην αρχη δειχνει οτι το κανει buffering το βιντεο, αλλα μετα απο λιγο σταματαει και κολλανε τα βιντεο, μεχρι να κανεις refresh 5-6 φορες σελιδα.

Κάλεσα πριν λίγο την εξυπηρέτηση βλαβών της Wind για το θέμα με το αργό streaming και τι μου λέει ο υπάλληλος ανάμεσα σε διάφορα άσχετα; Βλέπω ότι έχετε μεγάλη κίνηση δεδομένων στη γραμμή σας μου λέει, 90Gb !!! Κατεβάζετε torrents; Όχι του λέω...Πως είναι δυνατόν; Μου λέει, από την αρχή του μήνα μου δείχνει (το σύστημά του προφανώς) ότι έχετε κατεβάσει 90 Gb...
Εμμέσως πλην σαφώς δηλαδή μου επιβεβαίωσε ότι κάνουν κάποιο μπλοκάρισμα όγκου δεδομένων μέσα σε κάθε μήνα χρέωσης από κάποια Gb και άνω, και προφανώς την πληρώνουν οι εφαρμογές που κάνουν streaming όπως το Kodi...
Τυπικά βέβαια μου δήλωσαν βλάβη, αλλά φοβάμαι ότι απλά την πάτησα με τους καραγκιόζηδες.
Η πλάκα είναι ότι επί 1 χρόνο που ήμουν σαυτούς σε απλή 24άρα (όπου κλείδωνα στα 12,5 και κατέβαζα στα 10) μια χαρά έκανε streaming το Kodi...
Καταραμένη εξέλιξη...

αμα σου κανουν traffic shaping και μπορεις να το αποδεξεις ριξε μια καταγγελια στην εεττ

αν φυσικα εχεις ορεξη μπορεις να κανει αιτηση και εδω https://www.samknows.com/ να σου στειλουν ενα δικο τους μηχανημα που κανει καθε ωρα μετρησεις και σου βγαζει μηνιαια αναφορα για την γραμμη σου
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#510783
lazarefa έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
lazarefa έγραψε:Εδώ και 8+ μήνες έχω αναβαθμίσει τη γραμμή ίντερνετ στο σπίτι σε VDSL 50άρα (στη Wind). Γενικά είμαι ευχαριστημένος από την αναβάθμιση, το μόντεμ κλειδώνει σταθερά στα 49998 kbps και στο speedtest βλέπω 45,5-46 Mbps. Παρόλα αυτά, έχω θέματα όταν στριμάρω ταινίες στο kodi. Δηλαδή εμφανίζεται το παράδοξο να έχω κολλήματα όταν πάω να δω ταινίες που δεν τα είχα όταν η γραμμή ήταν 24άρα (πάλι σε Wind) με κλείδωμα του μόντεμ στα 12,5 Mbps και κατέβασμα στα 10-11. Χρησιμοποιώ ένα σχετικά παλιό (2015) android box, το Beelink R89 (2Gb RAM, 16Gb ROM) που τρέχει android 4.4.2 και τρέχει το Kodi 16.1.
Με την αναβάθμιση σε VDSL άλλαξα αναγκαστικά μόντεμ/ρούτερ κι από το Asus DSL N14U πήγα στο Zyxel vmg1312-b10d που δίνει η Wind. Αρχικά το δούλευα μόνο του και έβλεπα με την ασύρματη σύνδεση του Beelink R89 στο speedtest ταχύτητες της τάξης 25-30 Mbps. Πρόσφατα έβαλα το μόντεμ της Wind σε διάταξη bridged με ρούτερ το Xiaomi Mi router 3 (αυτό με τις 4 κεραίες, το Zyxel έχει εσωτερική κεραία). Ενώ οι ταχύτητες που βλέπω ασύρματα έχουν ελαφρά ανέβει, εξακολουθώ να έχω πρόβλημα όταν κάνω streaming ταινίες στο kodi μέσα από το ίδιο μηχάνημα. Συνεχείς διακοπές, ακόμα και σε απλό HD που θεωρητικά θα αρκούσαν ταχύτητες download 6-8 Mbps, την ίδια στιγμή που κατεβάζω σταθερά πάνω από 20 Mbps.
Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι μήπως η Wind βάζει κάποιο φίλτρο στο streaming ταινιών (ειδικά τώρα που λάνσαρε και την IΡ tv της). Δυστυχώς μέχρι σήμερα δεν χρησιμοποιούσα κάποια υπηρεσία VPN, οπότε θεωρώ πως το τελευταίο σενάριο είναι πιθανό (να μου κόβει ταχύτητα η Wind).
Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας αν σας έχει τύχει κάτι ανάλογο, όπως και να μου προτείνετε κάποια αξιόπιστη υπηρεσία VPN καθότι δεν έχω ανάλογη εμπειρία.



Τηλ στην τεχνικη υποστηριξη και επιμενεις να σου στειλουν το ZTE ZXHN H168N
Απο τη σαβουρα που δινουν, ειναι το πιο αξιοπιστο. Μπορεις βεβαια να παρεις ενα vdsl της TP-Link
Σο θεμα με τη ταχυτητα. οταν παρεις τηλ στη τεχνικη υποστηριξη θα τους πεις οτι οταν βλεπεις βιντεο στο youtube (ειτε απο κινητο, ταμπλετ ειτε απο PC συνδεδεμενο εσυρματα) στην αρχη δειχνει οτι το κανει buffering το βιντεο, αλλα μετα απο λιγο σταματαει και κολλανε τα βιντεο, μεχρι να κανεις refresh 5-6 φορες σελιδα.

Κάλεσα πριν λίγο την εξυπηρέτηση βλαβών της Wind για το θέμα με το αργό streaming και τι μου λέει ο υπάλληλος ανάμεσα σε διάφορα άσχετα; Βλέπω ότι έχετε μεγάλη κίνηση δεδομένων στη γραμμή σας μου λέει, 90Gb !!! Κατεβάζετε torrents; Όχι του λέω...Πως είναι δυνατόν; Μου λέει, από την αρχή του μήνα μου δείχνει (το σύστημά του προφανώς) ότι έχετε κατεβάσει 90 Gb...
Εμμέσως πλην σαφώς δηλαδή μου επιβεβαίωσε ότι κάνουν κάποιο μπλοκάρισμα όγκου δεδομένων μέσα σε κάθε μήνα χρέωσης από κάποια Gb και άνω, και προφανώς την πληρώνουν οι εφαρμογές που κάνουν streaming όπως το Kodi...
Τυπικά βέβαια μου δήλωσαν βλάβη, αλλά φοβάμαι ότι απλά την πάτησα με τους καραγκιόζηδες.
Η πλάκα είναι ότι επί 1 χρόνο που ήμουν σαυτούς σε απλή 24άρα (όπου κλείδωνα στα 12,5 και κατέβαζα στα 10) μια χαρά έκανε streaming το Kodi...
Καταραμένη εξέλιξη...



Μεγάλη κίνηση τα 90GB?
45GB ήταν ένα παιχνίδι που κατέβασα την προηγούμενη βδομάδα και δεν ήταν από τα μεγαλύτερα πρόσφατα.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#510803 Απ' ότι καταλαβαίνετε παιδιά οι άνθρωποι στη Wind είναι ότι νά ναι. Εδώ μου δήλωσαν με τα πολλά βλάβη στη γραμμή για το θέμα με το streaming που τους έθεσα και με παίρνει μετά από καμιά ώρα άλλος "τεχνικός" για τη "βλάβη¨ και τι μου λέει; Πόσο καιρό έχετε το πρόβλημα; 1-2 μήνες του απαντώ...Και είστε τόσο καιρό χωρίς ίντερνετ;;; Μου απαντά το άτομο...
Του λέω, ξέρετε ποιο είναι το πρόβλημα που δήλωσα, σας το έχει μεταφέρει ο συνάδελφός σας που μίλησα πριν;
Μου απαντά λοιπόν με φυσικότητα...εδώ μου έγραψαν ότι έχετε πρόβλημα στο ότι δεν παίρνει ΙΡ η γραμμή σας :slap:

Καταλαβαίνετε μετά από όλα αυτά για τι σοβαρότητα μιλάμε...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#510813 Υπάρχει σύνδεση της ταχύτητας download/upload του παρόχου με τον χρόνο εξόφλησης της μηνιαίας συνδρομής ;

Όταν εξόφλησα είδα διπλή ταχύτητα. Έτυχε η είναι ο κανόνας ;
Άβαταρ μέλους
By otso
#510824
Wagner669 έγραψε:
otso έγραψε:ΛΟΙΠΟΝ ξεχναμε το dual boot για αρχη και παμε για format και για clean installation .

Εχουμε και λεμε , προσπαθουμε να κατεβασουμε την τελευταια βερσιον απο τα win 10 απο την microsoft απο το link
https://www.microsoft.com/en-us/softwar ... ndows10ISO

Πρωτο μηχανημα PC με windows XP , το ISO κατεβαινει και προσπαθουμε να κανουμε bootable stick με το RUFUS
Το κανει , αλλά με πολλα παραθυρα με errors , οποτε μαλλον φαινεται ματαιη η προσπαθεια .
Προσπαθωντας να αντιγραψω το ISO στο στικακι για να το μεταφερω σε αλλο κομπιουτερ δεν γινεται γιατι λεει οτι δεν υπαρχει αρκετος χωρος στο στικακι (16γιγα φορμαρισμενο)

Δευτερο μηχανημα laptop ,windows 7 enterprise , οτι και να κανω δεν με βγαζει στην σελιδα της microsoft με το ISO .Αλλά
θεωρει οτι πρεπει να κανεις upgrade και σε προτρεπει να κατεβασεις καποιο προγραμματακι που θα σε βοηθησει .

Τριτο μηχανημα laptop , windows 10 home , τα ιδια με αποπανω .

Τεταρτο μηχανημα laptop με Ubuntu το ISO κατεβαινει κανονικα , αλλα δεν υπαρχει rufus για Linux για να κανουμε
bootable stick .Προσπαθεια να αντιγραψω το ISO στο στικακι στο τελος βγαζει ερορ και δεν αντιγραφεται ολοκληρο.

Απ οτι καταλαβαινω το ISO κατεβαινει μονο οταν αναγνωριζει η microsoft λειτουργικο παλαιοτερο απο win 7 , η διαφορετικο , αλλιως upgrade .

το θεμα ειναι τι κανουμε ; που μπορουμε να βρουμε το τελευταιο ISO ; Μην μου πει κανεις απο τον cabala.



Ασε τα Rufus και τρεξε το προγραμμα που κατεβασες απο τη σελιδα της Microsoft.

Βαζεις ενα USB stick που να ειναι τουλ. 8GB και σχετικα γρηγορο
Τα USB 3.0 ΚΑΜΙΑ φορα βγαζουν προβληματα, γι αυτο βαλε ενα σχετικα σβελτο USB 2.0

Τρεχεις το media creation tool και επιλεγεις αντι για ISO να φτιαξεις bootable USB stick
Κατεβαζει την τελευταια εκδοση, την περναει στο USB stick και το κανει απο μονο του bootable, αυτοματα
βαζεις το USB stick σε καποια απο τις πισω USB θηρες και
κανεις boot from USB drive

Αυτο ηταν


Τελικα το media creation tool δεν μου εφτιαχνε bootable USB stick αλλά ω του θαυματος μου κατεβασε το ISO
εφτιαξα το στικακι και τα εγκατεστησα .
Θυμομουνα που εμπαινες στο bios και τσεκαρες να μπουταρει απο usb . Κοιταξτε ποσο πιο ευκολο ειναι τωρα που εχεις και ποντικι στο bios .

http://lifeofageekadmin.com/removing-ub ... n-15-3551/

First thing was to go into the BIOS and see what settings there was for boot and also UEFI as with the newer devices this can be an issue with discovering Legacy devices since I was using a USB attached DVD drive. So as I do with server builds I went into the BIOS, press F2 at boot up, and proceeded to set UEFI to Legacy. In the BIOS navigate to the Boot tab and set the Boot List Option to Legacy. Save the changes (F10) and rebooted.

insp15_1

On reboot selected F12 for boot options and in the menu did not see the DVD drive listed in Legay devices but I did see it in the UEFI device list. I selected the drive and the system rebooted and install did not start.

Rebooted again and went back in the BIOS setup and checked several other options but all to no avail. One setting in the Boot section was Fast boot which is set to Enabled. After a bit of digging found this setting can cause device detection issues with attached hardware (ie: DVD and USB devices). So I set this to Disabled and rebooted the system. One thing I noticed is the status bar took longer to run which is a good sign.

Βεβαια ειχε κι αλλα αλλά βαριεμαι να γραφω , και θα βαρεθειτε να διαβαζετε