Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#508226 Nαι μια χαρά. Βάλε λινουξ. Και όταν θες κάτι ή δεν θα υπάρχει εφαρμογή ή δεν θα ξέρεις τι να κάνεις.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#508237 Στο skroutz βλέπω 18 μαγαΖΑ' να πουλάνε πισιά με linux. 29 κατασκευαστές πλυντηρίων , θέλουν να πουλήσουν . Δε νομίζω να βγάζουνε στη βιτρίνα πράμα που δεν πουλάει. Άρα υπάρχει θέμα και ο κόζμος ψάχνεται γι'αλλού. Μπορεί από την άλλη το θέμα να είναι απλά "οικονομικό" αλλά και πάλι σημαίνει οτι λύσεις σε θέματα που προκύπτουν στα linux, υπάρχουν .
https://www.skroutz.gr/s/11936577/Dell- ... Linux.html
Άβαταρ μέλους
By elteo
#508239 Στα πουλάνε με λινουξ για να μπορούν να τα σπρώξουν φτηνότερα μιας και δεν πληρώνεις την άδεια για τα W10.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#508243 Υπάρχουν αυτοί που λόγω δουλειάς ή/και ιδεολογίας θέλουν λινουξ, δεν θέλουν να πληρώσουν το χαράτσι της Ms και παίρνουν ένα μηχάνημα που ξέρουν ότι παίζουν τα πάντα χωρίς να ψάχνονται , και υπάρχουν αυτοί που το παίρνουν γιατί είναι φθηνοτερο και ψάχνονται να βάλουν πειρατικά windows μετά...

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#508254 Να σας κάνω μια ερώτηση ρε παιδιά. Το φαινόμενο όπου στον Chrome όταν επιλέγεις ένα από τα ανοιχτά tabs, το φορτώνει ξανά, οφείλεται σε έλλειψη RAM?
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#508256
REALZEUS έγραψε:Να σας κάνω μια ερώτηση ρε παιδιά. Το φαινόμενο όπου στον Chrome όταν επιλέγεις ένα από τα ανοιχτά tabs, το φορτώνει ξανά, οφείλεται σε έλλειψη RAM?

Περίπου ναι, το κάνει για να απελευθερώνει τη RAM του υπολογιστή.
Δες εδώ τι επιλογή πρέπει να κάνεις για να μη σου σβήνει τη σελίδα.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#508332
sknipper έγραψε:Αυτά τα updates των W10 όλο εκπλήξεις είναι. Καταργήσανε το Control Panel (ή το έχουν κρύψει καλά).

Κάτω αριστερά πατάς το σηματάκι των win.Στις εφαρμογές πας χαμηλα στο windows system και θα βρεις αυτό που ψάχνεις.Aν
στην εφαρμογή που θες πατήσεις δεξι κουμπι μπορείς να το κάνεις pin to start ή pin to taskbar .
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#508490
pipinos1976 έγραψε:Ερωτήματα κρίσεως.

Χτες το βράδυ έψαχνα για διάφορα εξαρτήματα καθώς χρειάζομαι νέο μηχάνημα από Σεπτέμβριο που ξεκινάνε τα σχολεία*. Το ερώτημα είναι τι συμφέρει περισσότερο. Παίρνεις κομμάτι κομμάτι (π.χ. κουτιά, τροφοδοτικά κτλ τώρα μιας και δεν αλλάζουν πολύ, επεξεργαστές, κάρτες κτλ Σεπτέμβριο/Οκτώβριο) ή φτιάχνω μια σύνθεση στο Πλαίσιο (έχω μαθητές και πληρώνω τιμές υπαλλήλου) με το νέο σχολικό έτος και ησυχάζω; Από τιμές δεν νομίζω να έχω τελικά μεγάλη διαφορά, λόγω εκπτώσεων που θα πάρω. Απλά στην μία περίπτωση επιλέγω 100% τι θα βάλω, ενώ στην άλλη διαλέγω από αυτά που εμπορεύεται το Πλαίσιο.

Δεν θα φτιάξω gaming PC. Χρόνος ζωής μηχανήματος 5 χρόνια μέγιστο για δουλειά γραφείου και multimedia. Πολύ καλά τροφοδοτικά,16GB RAM οπωσδήποτε. Υπάρχει λόγος να πάω στα κορυφαία ή μου κάνει και η 2η σειρά τροφοδοτικά; Τώρα έχω ένα πολύ καλό για την εποχή του και αθόρυβο Coolermaster. Δίσκους έχω (850 0.5TB και 4TB black) από το τωρινό μηχάνημα. Μητρική τι βάζουν πλέον; Αξίζουν οι Gigabyte που έχει το Πλαίσιο; Μήπως MSI που έχει πάλι το Πλαίσιο; Προς το παρόν, στο αρχαίο PC που έχω, φοράω ASUS, που έχει βγει σκυλί.


Ευχαριστώ.

* Κατάλαβες g8777 και diplomat τι έκανα χτες που ήμουν όλη νύχτα στον υπολογιστή;


Ευκολη λυση τα ετοιμα, αλλα αν παρεις απο Πλαισιο, θα βαλουν πολυ ΤουβλοΧ πραμα εκει μεσα και δεν θες....
Ασε που ειναι για πιτσιρικια και καλυτερα να το παρεις-κομματι κομματι και να κατσεις ενα απογευμα να το μαζεψεις μαζι τους.

Τροφοδοτικο, εαν εχεις καλο μπορεις να το αφησεις για λιγο αργοτερα, αλλα σε καινουργιο μηχανιμα θελει καινουργιο τροφοδοτικο
16GB RAM ειναι μια χαρα για τωρα
Τον πρωτο καιρο θα βολευτεις με την onboard GPU αλλα αργοτερα (διακοπες που θα χουν χρονο για παιχνιδι) ισως να χρειαστεις μια καρτα γραφικων
Προσωπικα τις μητρικες τις κατατασω ως εξης MSi > Asus > Gigabyte
Αναλογα με το τι προσφερει η καθε μια το κοιτας
Οπωσδηποτε SSD για τα Windows και προγραμματα
Οπωσδηποτε τακτικα backup του δισκου με τα Windows, γιατι θα βαρεθεις να τα ξαναπερνας
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#508530 και επειδή οι τιμες των ram ειναι στο θεο , θα πρότεινα για αρχή να παρεις 1χ8 dim και μολις λογικευτούν οι τιμές αγοράζεις αλλο ενα 1χ8 , για εργασίες τυπικές εινια παραπάνω απο αρκετη

αν και το πλαισιο δεν εχει και καμια ποικιλία ...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#508585 Επειδή στο σπίτι η 2η οθόνη (LG 19ρα) έχει καεί ο μ/σ και χρησιμοποιώ μόνο την κύρια 32ρα, δεν με βολεύει, και θέλω να επιστρέψω σε setup 2 οθονών. Πιστεύω πως μια 27ρα θα με βόλευε για κύρια και για 2η να φτιάξω την 19ρα ή να βρω μια μεταχειρισμένη.
Τι να κοιτάξω για πιστά χρώματα και ξεκούραστη χρήση για χρήση coding, photoshop κλπ;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#508661 Μετά το τελευταίο Update των Windows όταν πάω να εκτυπώσω και στους 2 εκτυπωτές (Samsung both) εκτυπώνει μόνο αυτό :

Εικόνα

:rant: :rant: :rant: :rant:

ΤΙΝΑΦΤΟΡΕ
Άβαταρ μέλους
By g8777
#508665 Σκυψε να δω κατι. :rant: :rant: :rant: :rant: :rant: :rant: :rant: :rant: :rant:


Φαινεται να εφτιαξε, αλλαξα θεση στις θυρες usb :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#508703
Dimitris_P έγραψε:Επειδή στο σπίτι η 2η οθόνη (LG 19ρα) έχει καεί ο μ/σ και χρησιμοποιώ μόνο την κύρια 32ρα, δεν με βολεύει, και θέλω να επιστρέψω σε setup 2 οθονών. Πιστεύω πως μια 27ρα θα με βόλευε για κύρια και για 2η να φτιάξω την 19ρα ή να βρω μια μεταχειρισμένη.
Τι να κοιτάξω για πιστά χρώματα και ξεκούραστη χρήση για χρήση coding, photoshop κλπ;


Σε βολευει να εχεις ανομοιες οθονες?
Οι coders σε εμας εχουν 2 ιδιες ολοι