Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#497610
g8777 έγραψε:Δεν ξερω αν μπορεις και απο την δουλεια, αν ναι θα δεις πολυ γρηγορα αποτελεσματα.


most definitely not !
παιζει να απολυθεις κιολας αμα κανεις τιποτα τετοιο
Άβαταρ μέλους
By xenos
#497745 Απο τη μυγα ξυγκι...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#497748
KiloMeater έγραψε:
α τοσο πολυ ε... χμ... 1Κ για να παιζουμε παιχνιδια δεν νομιζω




Πόσο υπολόγιζες? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#497749 Kilo 700-800 ζεστά και παίρνεις αρκετά καλό και future proof μηχάνημα για μαξ 5ετια. Σκέτο κουτί χωρίς περιφερειακά.

Βασικό να μην παίζει σε τρελές αναλύσεις.

< >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#497754
g8777 έγραψε:Μην το βλεπεις ετσι, δεν παει με τον μηνα απλα σε 10 μηνες εχεις βρει ενα bitcoin.

Kilo


Και πόσα θα έχεις πληρώσει μέχρι τότε για ρεύμα; :s_empathy Τουλάχιστον ο Κίλο θα κόψει από το κόστος της θέρμανσης.

https://spectrum.ieee.org/energy/policy ... un-bitcoin

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By corsair
#497798
Zorz έγραψε:
Και πόσα θα έχεις πληρώσει μέχρι τότε για ρεύμα;


ουτε τσακιστή δεκάρα αν δεν το έχει εμφανές το mining app στον υπολογιστή της δουλειάς :innocent:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#497802 έχοντας ένα βουβάλι apc πολύπριζο ασφαλείας στο pc μου ( μαζί με τηλεόραση εκτυπωτές κτλ), είχα αποφασίσει να πάρω αυτό το πιο μικρό μοντέλο για μια άλλη τηλεόραση , ps4 ( αλλά και a/c)
αυτό:
https://www.e-shop.gr/apc-pm5-gr-essent ... PER.664334

πριν από το πολύπριζο έχω ένα powerline της tp link απευθείας στη πρίζα

ξεκινάω λοιπόν παίζω χαρούμενα, όμως κάποια στιγμή κρυώνω ανοίγω και το a/c και μετά από ώρα ακούω ένα "κλακ" σβήνουν τα πάντα, λέω τον ήπιαμε (προσοχή! έσβησαν τα πάντα που ήταν σε αυτή τη πρίζα όχι τα υπόλοιπα στο δωμάτιο, δεν πήγα στον πίνακα να σηκώσω διακόπτη αν και το τσέκαρα καλού κακού)

τεσπά για να μην μακρυγορώ τελικά συνεχίζουν και δουλεύουν όλα καλά, έκλεισα βέβαια το a/c καλού κακού , αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η πολύπριζάρα πέταξε έξω μια ασφάλεια την οποία μέχρι να ξανακουμπώσω δεν άναβε καμία συσκευή (είχε σβήσει το φωτάκι "surge protection" και είχε μείνει μόνο αναμμένο το ground protection). μόλις έσπρωξα την ασφάλεια όλα επανήλθαν στην κανονικότητα

ερωτώ...

αυτή η ιστορία έγινε επειδή τραβούσα πολύ ρεύμα από την πρίζα; (αν και δεν είναι η πρώτη φορά που ανοίγω a/c με κονσόλα και tv εκεί αν και παλιότερα είχε καεί τελείως πιο φθηνιάρικο πολυπριζο το οποίο είχε χρόνια στη πλάτη του και αλλάχθηκε με ένα επίσης όχι φοβερό στο οποίο είχε ξαναπαίξει διακοπή με το a/c και tv μόνο και είχε μυρίσει λίγο η πρίζα αλλά συνέχισε να δουλεύει για χρόνια το άλλαξα πρόσφατα επειδή είχε αρχίσει να φθείρεται το καλώδιο του και γιατί κόντευε να σαπίσει γενικότερα άρχιζε δηλαδή να είναι επικίνδυνο)

έγινε από κάποιο βραχυκύκλωμα; το συγκεκριμένο a/c κλείνει καμιά 20ετια+ (mitsubishi) σίγουρα και αν και σκυλί μήπως προκαλεί θέματα;

μήπως έπαιξε υπέρταση;

τι θα πρέπει να κοιτάξω..;

το καλό είναι ότι όλος μου ο εξοπλισμός φαίνεται να σώθηκε μια χαρά και το πολύπριζο μαζί

μυρωδιές παράξενες από συσκευές δεν μου φαίνεται ότι είχα ίσως μόνο στις πρίζες να μου μύρισε ελαφρώς κάτι και δεν μαύρισε κάτι γιατί έχω δει να μαυρίζει πολύπριζο κανονικά και να βρωμάει φουλ και να αχρηστεύεται
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#497813
Zorz έγραψε:
g8777 έγραψε:Μην το βλεπεις ετσι, δεν παει με τον μηνα απλα σε 10 μηνες εχεις βρει ενα bitcoin.

Kilo


Και πόσα θα έχεις πληρώσει μέχρι τότε για ρεύμα; :s_empathy Τουλάχιστον ο Κίλο θα κόψει από το κόστος της θέρμανσης.

https://spectrum.ieee.org/energy/policy ... un-bitcoin

Εικόνα

ποιος κανει mining bitcoins πια?
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#498881 Mια ερωτησουλα περι powerline.
Αν ειναι passthrough συνδεεις οτι θες επανω στην πριζα του ετσι??
Και πολυμπριζο ασφαλειας πχ?
Το ιδιο το powerline καλο ειναι να μην μπαινει πανω σε πολυμπριζο αλλα το αντιθετο λογικα δε μας πειραζει σωστα?
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#498885 Thanks! :thumbsup:
A και κατι αλλο (μαλλον προφανες).
Εννοειται θελουμε kit ετσι?
Τα single ειναι αν εχεις παρει ηδη ζευγαρι και θες να συμπληρωσεις και σε 3ο σημειο προσβασης?...
πχ με αυτο ειμαστε ενταξει:
https://www.skroutz.gr/s/12425173/TP-LI ... IT-v2.html

και ενα τελευταιο. Καλωδια ethernet εχουν μεσα ή να παρω εξτρα?


EDIT: OK ακυρο, προφανως θες κιτακι και εχουν μεσα καλωδια.... :s_biggrin