Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#569213
gianik έγραψε:μόνο την σκόνη που είχε γίνει μπάλα και υπήρχε δίπλα από το ανεμιστηράκι , απορρούσε πως και δεν είχε πάρει φωτιά το λαπ από την υπερθέρμανση... :innocent: (10 χρόνια δεν το είχα ανοίξει , καθαρίσει κλπ...) :(


Θα σου πω εγώ, εξαρτάται τι εφαρμογές τρέχεις κ πόσο συχνά
( αν και laptop δεκαετίας πρέπει να είχε καλό hardware για να ανοίγει κ 5 tabs + Youtube ταυτόχρονα στον Chrome αλλά νταξ :lol: )
Άβαταρ μέλους
By bill33
#569215
Wagner669 έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Εμένα πάλι το Skype στα 10 της δουλειάς μου κλείνει μόνο του κάθε 3 και λίγο. Βαράει silent error

Εμενα παλι απο το πουθενα, ξεκινησε να ξεκιναει μονο του κατα την εκκινηση των Win10 κ εχω σπασει το κεφαλι μου πως στον μπ....τσο θα το απενεργοποιησω!

Μια φορα το μηνα το χρησημοποιω στο PC δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να κανει αυτοματη εκκινηση η |λογοκρισία|!

:rant: :rant: :rant: :rant: :s_mad :s_mad :s_mad :s_mad :s_mad

Settings- privacy -Background apps και βγάζεις όσες δεν θες να τρέχουν στο παρασκήνιο.Εγώ το έψαχνα για τον edge που ξεκινάει μόνος του.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#569221
Anonymous Founder έγραψε:Πολύ καλή τιμή. Χαίρομαι που υπάρχουν χειρότεροι τσιγκούνηδες από εμένα! :lol:



δεν φταίω εγώ , η ανάγκη με έκανε... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#569229
georgetz έγραψε:
gianik έγραψε:μόνο την σκόνη που είχε γίνει μπάλα και υπήρχε δίπλα από το ανεμιστηράκι , απορρούσε πως και δεν είχε πάρει φωτιά το λαπ από την υπερθέρμανση... :innocent: (10 χρόνια δεν το είχα ανοίξει , καθαρίσει κλπ...) :(


Θα σου πω εγώ, εξαρτάται τι εφαρμογές τρέχεις κ πόσο συχνά
( αν και laptop δεκαετίας πρέπει να είχε καλό hardware για να ανοίγει κ 5 tabs + Youtube ταυτόχρονα στον Chrome αλλά νταξ :lol: )



Product Name
CQ61-410US
Product Number
WA974UA#ABA
Microprocessor
2.1GHz AMD Sempron Processor for Notebook PCs M120
Microprocessor Cache
512KB L2 Cache
Memory
2GB
Memory Max
4096MB
Video Graphics
ATI Mobility Radeon HD 4200 Graphics
Video Memory
ith 128MB Display Cache Memory (up to 1022MB total graphics memory )
Hard Drive
250GB (7200RPM)
Multimedia Drive
LightScribe SuperMulti 8X DVD±R/RW with Double Layer Support
Display
15.6" Diagonal High-Definition HP BrightView Widescreen Display (1366x768)
Fax/Modem
High speed 56k modem
Network Card
Integrated 10/100 Ethernet LAN
Άβαταρ μέλους
By Chris
#569230 Ξαναπηγαινε στο παληκαρι λοιπον και πες του να σου βαλει ssd και αλλα 2gb μνημη. Θα ζησει αλλα 5 χρονια.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#569234 Εχω ενα τετοιο:

https://www.techadvisor.co.uk/review/bu ... ptop-1375/

(δες ημερομηνια review)

Δεν φανταζεσαι τι εχει περασει. Αυτη τη στιγμη στριμαρει ελληνικη τιβι διπλα μου και δεν καταλαβαινει τιποτα, με τις αναβαθμισεις που σου ειπα και καθαρα windows 7 home 32bit. Χωρις μπαταρια εδω και χρονια, με αλλαγμενους μεντεσεδες οθονης (καποιος εκατσε πανω του), σκεφτομαι να του ξηλωσω και το dvd player για περαιτερω μειωση του βαρους :lol:

Το πιο σημαντικο ειναι το λειτουργικο. Φιλος πηγε το δικο του για φορματ και ο τυπος ειχε προφανως μια εγκατασταση που περνουσε αυτουσια σε οσους πηγαιναν για φορματ, η οποια ειχε καμια 40ρια ασχετα προγραμματα :omg:, τα μισα εκ των οποιων για djs :omg: :omg:. Εσβηνα για ωρες μπας και το ελαφρυνω. Οποτε το νου σου αν σου βαλει δισκο, να του πεις να σου περασει καθαρα windows και ΜΟΝΟ
Άβαταρ μέλους
By g8777
#569235 Σε τέτοιο μηχάνημα δεν αξίζει να δώσεις άλλα 100 ευρώ. Άστο να αναπαυθεί εν ειρήνη σε μια ακρογιαλιά πάνω στο κύμα και μάζεψε κάνα φράγκο για πιο σύγχρονο μηχάνημα.
Κορσαιρ ηρέμησε παιδί μου, θα υπακούσει , στο εγγυώμαι.
Άβαταρ μέλους
By krom
#569239
Chris έγραψε:Εχω ενα τετοιο:

https://www.techadvisor.co.uk/review/bu ... ptop-1375/

(

Aυτός είναι ισαμε 2 φορές ταχύτερος :lol:
Του γιανικ ειναι ΜΟΝΟΠΥΡΙΝΟΣ, 2020 εχουμε, ουτε 1 ευρω δεν αξιζει να δώσεις παραπανω.

EDIT
είναι socketed επεξεργαστης, άρα παίρνει και ταχύτερους 2πύρινους.

αυτός είναι ο ταχύτερος που μπαίνει, 10ευρα
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... 0&_sacat=0
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#569264 Με 10-15€ μπορεί να βάλει 2GB επιπλέον μνήμης. Ο SSD είναι υπερβολή για τον συγκεκριμένο υπολογιστή λόγω επεξεργαστή. Από την άλλη πλευρά, ένας 240GB SSD ξεκινά πλέον από 30€ μόλις και μπορεί άνετα να χρησιμοποιηθεί σε οποιαδήποτε άλλο μηχάνημα, όταν τα παίξει το laptop.

ΥΓ. Gianik χαίρομαι που έβγαλες άκρη με το laptop. :thumbsup: Το ότι είχε φράξει πρακτικά ο ανεμιστήρας δεν το καταλάβαινες; Συνήθως το καταλαβαίνεις από το ανεμιστηράκι που δουλεύει διαρκώς στο φουλ, το πληκτρολόγιο που ζεσταίνεται κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#569323
bill33 έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Εμένα πάλι το Skype στα 10 της δουλειάς μου κλείνει μόνο του κάθε 3 και λίγο. Βαράει silent error

Εμενα παλι απο το πουθενα, ξεκινησε να ξεκιναει μονο του κατα την εκκινηση των Win10 κ εχω σπασει το κεφαλι μου πως στον μπ....τσο θα το απενεργοποιησω!

Μια φορα το μηνα το χρησημοποιω στο PC δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να κανει αυτοματη εκκινηση η |λογοκρισία|!

:rant: :rant: :rant: :rant: :s_mad :s_mad :s_mad :s_mad :s_mad

Settings- privacy -Background apps και βγάζεις όσες δεν θες να τρέχουν στο παρασκήνιο.Εγώ το έψαχνα για τον edge που ξεκινάει μόνος του.



Παω να το δω!!!
Εισαι ο προσωπικος μου ΣΟΥΠΕΡΗΡΩΑΣ!!!!
Άβαταρ μέλους
By gianik
#569328
axel12p έγραψε:Με 10-15€ μπορεί να βάλει 2GB επιπλέον μνήμης. Ο SSD είναι υπερβολή για τον συγκεκριμένο υπολογιστή λόγω επεξεργαστή. Από την άλλη πλευρά, ένας 240GB SSD ξεκινά πλέον από 30€ μόλις και μπορεί άνετα να χρησιμοποιηθεί σε οποιαδήποτε άλλο μηχάνημα, όταν τα παίξει το laptop.

ΥΓ. Gianik χαίρομαι που έβγαλες άκρη με το laptop. Το ότι είχε φράξει πρακτικά ο ανεμιστήρας δεν το καταλάβαινες; Συνήθως το καταλαβαίνεις από το ανεμιστηράκι που δουλεύει διαρκώς στο φουλ, το πληκτρολόγιο που ζεσταίνεται κλπ.
Οντως δούλευε στο φουλ ο ανεμιστήρας αλλά το θεωρούσα φυσιολογικό.. Για την χρήση που του κάνω μια χαρά είναι, δεν είχα τώρα 400+ να τα δώσω για καινούριο..

.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#569535 Μπορεί ο SSD να ακούγεται υπερβολή αλλά κάνει μεγάλη, τεράστια διαφορά. Και πλέον κοστίζει λίγο και σου μένει οπότε θα ήμουν υπέρ. Εγώ έτσι ζωντάνεψα ένα παπαράκι της γυναίκας μου που βασικά το πέταξε (Lenovo Ideapad S210 touch). Με ένα πληκτρολόγιο (~20 ευρώ) και τον SSD έγινε ξανά πλήρως λειτουργικό και το έχει η 8 ετών κόρη μου και μαθαίνει powerpoint και internet. Είναι και με οθόνη αφής!