Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#5802
PeterPan έγραψε:προσπαθώ να κάνω έναν πίνακα περιεχομένων σε μια διπλωματική και μου τη σπάει πως οι σελίδες δεν βγαίνουν στο δεξί πλαϊνό η μία κάτω από την άλλη.
τραβώ τελίτσες από τους τίτλους μέχρι τις σελίδες, αλλά αυτές δε βγαίνουν ακριβώς στην ίδια στήλη.
τί να κάνω? :s_mad

Να κάνεις αυτόματη δημιουργία πίνακα περιεχομένων.

Ουτε με τελίτσες και μλκιες θα μπλέκεις, πλήρη στοίχιση θα έχεις, και θα ανανεώνεται αυτόματα ό,τι αλλαγές και να κάνεις.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#5807
g8777 έγραψε:Kαταλαβα.
Με την μητρικη θα υπαρχει θεμα που ειναι mini atx;


Θέμα δεν θα υπάρχει αν δεν αρχίσεις να έχεις απαιτήσεις αναβάθμισης - επέκτασης. Γενικά καλό το wifi ac αλλά δεν θα θυσίαζα το μέγεθος για ένα χαρακτηριστικό που στο κάτω κάτω δεν πιστεύω ότι θα χρησιμοποιήσεις μιας και δεν πιστεύω ότι έχεις AC ρούτερ. Τα απλά wifi N κανα 10€ έχουν
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#5813
mjacob έγραψε:
PeterPan έγραψε:προσπαθώ να κάνω έναν πίνακα περιεχομένων σε μια διπλωματική και μου τη σπάει πως οι σελίδες δεν βγαίνουν στο δεξί πλαϊνό η μία κάτω από την άλλη.
τραβώ τελίτσες από τους τίτλους μέχρι τις σελίδες, αλλά αυτές δε βγαίνουν ακριβώς στην ίδια στήλη.
τί να κάνω? :s_mad

Να κάνεις αυτόματη δημιουργία πίνακα περιεχομένων.

Ουτε με τελίτσες και μλκιες θα μπλέκεις, πλήρη στοίχιση θα έχεις, και θα ανανεώνεται αυτόματα ό,τι αλλαγές και να κάνεις.

ευχαριστώ πολύ, τελικά περίμενα να γίνει χαμός με τις υποεπικεφαλίδες αλλά κ με τον πίνακα διατηρούνται μια χαρά. :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#5823
Wagner669 έγραψε:
stavrosg έγραψε:Έχουμε και λέμε, Raspberry Pi + raspbmc + HDMI σε τηλεόραση HD Ready. Έπαιξε για κανένα 10λεπτο, και από τότε όταν το γυρίζω στο HDMI μου πετάει ένα "Δεν υποστηρίζεται" και μαύρη οθόνη.
Παίζει κανονικότατα σε μια ίδια τηλεόραση στο ίδιο δωμάτιο.

Να σπάσω την τηλεόραση ή μου διαφεύγει κάτι; :s_shout


Restart δοκιμασες;;;;
Ειναι θεμα τηλεορασης λογικα

Φυσικά... Τίποτα...
Greek έγραψε:Βασικά κάτι παίζει με την ανάλυση και το refresh rate οπότε αν δεν το υποστηρίζει η τηλεόραση βγάζει μάυρη εικόνα. Βάλε το στην άλλη τηλεόραση που έχει καλύτερες ανοχές και δες τι αναλυση δίνει και αν μπορεις να την αλλάξεις ώστε να δοκιμάσεις ξάνα στην πρώτη.

Θα το δοκιμασω, ευχαριστώ :s_smile
NickTG έγραψε:
stavrosg έγραψε:
Να σπάσω την τηλεόραση ή μου διαφεύγει κάτι; :s_shout



Σπας τηλεόραση.
Αγοράζεις αυτή:
http://www.skroutz.gr/s/4771492/Sony-KDL-55W805B.html :s_tongue :s_crazy

:s_biggrin :s_biggrin :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#5864
stavrosg έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
stavrosg έγραψε:Έχουμε και λέμε, Raspberry Pi + raspbmc + HDMI σε τηλεόραση HD Ready. Έπαιξε για κανένα 10λεπτο, και από τότε όταν το γυρίζω στο HDMI μου πετάει ένα "Δεν υποστηρίζεται" και μαύρη οθόνη.
Παίζει κανονικότατα σε μια ίδια τηλεόραση στο ίδιο δωμάτιο.

Να σπάσω την τηλεόραση ή μου διαφεύγει κάτι; :s_shout


Restart δοκιμασες;;;;
Ειναι θεμα τηλεορασης λογικα

Φυσικά... Τίποτα...
Greek έγραψε:Βασικά κάτι παίζει με την ανάλυση και το refresh rate οπότε αν δεν το υποστηρίζει η τηλεόραση βγάζει μάυρη εικόνα. Βάλε το στην άλλη τηλεόραση που έχει καλύτερες ανοχές και δες τι αναλυση δίνει και αν μπορεις να την αλλάξεις ώστε να δοκιμάσεις ξάνα στην πρώτη.

Θα το δοκιμασω, ευχαριστώ :s_smile
NickTG έγραψε:
stavrosg έγραψε:
Να σπάσω την τηλεόραση ή μου διαφεύγει κάτι; :s_shout



Σπας τηλεόραση.
Αγοράζεις αυτή:
http://www.skroutz.gr/s/4771492/Sony-KDL-55W805B.html :s_tongue :s_crazy

:s_biggrin :s_biggrin :s_biggrin



Sony η οθονη;;;;
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#5875 Νέο πρόβλημα. Συνδέω το Samsung κινητό σε 2 φροντιστές αυτοκινήτου κ δεν φορτίζει. Με διαφορετικά καλώδια κιόλας. Το ίδιο και με έναν φορτιστή 1Α άλλης εταιρίας στο σπίτι. Με το ίδιο καλώδιο σε φορτιστή Samsung φορτίζει.
Οπως είπα όχι μόνο δε φορτίζει στο αμάξι, ούτε καν κρατά σταθερή τη μπαταρία. Τί στην ευχή συμβαίνει;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#5896
gakost έγραψε:
g8777 έγραψε:Kαταλαβα.
Με την μητρικη θα υπαρχει θεμα που ειναι mini atx;


Θέμα δεν θα υπάρχει αν δεν αρχίσεις να έχεις απαιτήσεις αναβάθμισης - επέκτασης. Γενικά καλό το wifi ac αλλά δεν θα θυσίαζα το μέγεθος για ένα χαρακτηριστικό που στο κάτω κάτω δεν πιστεύω ότι θα χρησιμοποιήσεις μιας και δεν πιστεύω ότι έχεις AC ρούτερ. Τα απλά wifi N κανα 10€ έχουν


Μαλλον θα κοιταξω για full atx και θα παρω και κεραια τοτε.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#5915
g8777 έγραψε:
gakost έγραψε:
g8777 έγραψε:Kαταλαβα.
Με την μητρικη θα υπαρχει θεμα που ειναι mini atx;


Θέμα δεν θα υπάρχει αν δεν αρχίσεις να έχεις απαιτήσεις αναβάθμισης - επέκτασης. Γενικά καλό το wifi ac αλλά δεν θα θυσίαζα το μέγεθος για ένα χαρακτηριστικό που στο κάτω κάτω δεν πιστεύω ότι θα χρησιμοποιήσεις μιας και δεν πιστεύω ότι έχεις AC ρούτερ. Τα απλά wifi N κανα 10€ έχουν


Μαλλον θα κοιταξω για full atx και θα παρω και κεραια τοτε.


Αν δεν υπαρχει αναγκη, (δεν θα μπουν PCI cards) δεν υπαρχει λογος για full atx
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#6232 Μπορεί να μου θυμίσει κάποιος πως βρίσκουμε τους τίτλους από τα mp3 αυτόματα? Κάπου θυμάμαι πως υπάρχει μία ρύθμιση...
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#6266 Kάποια πρόταση για απλό και εύχρηστο video editor? Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τέτοια προγράμματα
και θέλω απλώς τα βασικά, κόψε ράψε, μουσική πάνω στο video κλπ. Με ενδιαφέρει να μπορώ να
επεξεργάζομαι αρχεία mov της action cam και mp4 του κινητού (1080 και στις δύο περιπτώσεις).
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#6302 Windows Movie Maker, το πιο απλό στη χρήση. Kαι με το sony vegas τα κάνεις αυτά βέβαια χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις πάνω σε αυτό αλλά δεν είναι free....H μπορεί και να ναι.... :shifty:
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#6312
panos2171 έγραψε:H μπορεί και να ναι.... :shifty:

Όλο και θα είναι :shifty: Με το movie maker είχα κάνει μια προσπάθεια παλιότερα αλλά θυμάμαι
ότι μετέτρεπε το video σε wmv 480p και δεν είχε επιλογή 720 και 1080, ίσως ήταν παλιότερη έκδοση.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#6359
bihlas87 έγραψε:
panos2171 έγραψε:H μπορεί και να ναι.... :shifty:

Όλο και θα είναι :shifty: Με το movie maker είχα κάνει μια προσπάθεια παλιότερα αλλά θυμάμαι
ότι μετέτρεπε το video σε wmv 480p και δεν είχε επιλογή 720 και 1080, ίσως ήταν παλιότερη έκδοση.


Έχω φτιάξει 1080p. Βέβαια ήταν slideshow αλλά δε νομίζω να παίζει κάποιο ρόλο.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#6625 Ψαχνω κουτι για HTPC
Εχω καταληξει στο Silverstone Lascala LC20
Εικόνα

Αλλα υπαρχει ενα μικρο προβλημα...
Ειναι παλιο μοντελο και στην ελλαδα υπαρχει διαθεσιμο μονο σε ασημι, το οποιο δεν μου αρεσει!
Αναρωτιεμαι... Ποσο ευκολα βαφεται το αλουμινιο;;;