Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gakost
#492607
Wagner669 έγραψε:
QsisVTS έγραψε:500αρια είναι μια χαρά overkill για το vdsl, δεν βρίσκω λόγο για επιπλέον χρήματα (εννοείται pass through)

Ναι, μια χαρα overkill ειναι για vdsl, αλλα ας παρει τα χιλιαρια καλυτερα


Μην πάρεις 500αρια. Δεν κάνει κακό η παραπάνω ταχύτητα. Πχ αν βάλεις ένα synology και αρχίσεις να έχεις μεγάλο όγκο δεδομένων έχει μεγάλη διαφορά. Επίσης να ξέρεις ότι γενικά θα σου αυξήσουν.λιγα ms το lag. Αν ψάχνεσαι για παιχνίδια που κάθε ms μετράει μπορεί να απογοήτευτης
Άβαταρ μέλους
By melos86
#492624 Το τραβηξαμε απο τα μαλλια το θεμα, αλλα μετα απο αρκετα χρονια με powerlines, αυτο που θα συνιστουσα εγω ειναι αυτα που εχουν παραπανω απο 2 θυρες εκαστο! Γιατι γενικα η αναγκη για συνδεσιμοτητα ανεβαινει...
Συνδεσα CosmoteTV και μετα αλλαξα και την τηλεοραση και ηθελα να τη συνδεσω και αυτη με καλωδιο!
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#492628 Ή βάζεις ένα switch αν έχεις εύκαιρο εκεί κοντά στην τηλεόραση. Εγώ έτσι έκανα, αφού ένα καλώδιο είχα οδηγήσει προς τα εκεί.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#492632
melos86 έγραψε:Το τραβηξαμε απο τα μαλλια το θεμα, αλλα μετα απο αρκετα χρονια με powerlines, αυτο που θα συνιστουσα εγω ειναι αυτα που εχουν παραπανω απο 2 θυρες εκαστο! Γιατι γενικα η αναγκη για συνδεσιμοτητα ανεβαινει...
Συνδεσα CosmoteTV και μετα αλλαξα και την τηλεοραση και ηθελα να τη συνδεσω και αυτη με καλωδιο!


Αναλογα με τη περισταση
Εαν εχεις smartTV, Play station/Xbox, δικτυακο media player, androidTV/AppleTV μαζεμενα στο σαλονι και θες 6-7 θυρες, πας για switch, αλλα σε γενικες γραμμες, ναι χιλιαρι+ PLC με παραπανω απο 1 θυρες ειναι ιδανικο
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#492754

Εκτος τοπου και χρονου ο geakos :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#492771
gakost έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
QsisVTS έγραψε:500αρια είναι μια χαρά overkill για το vdsl, δεν βρίσκω λόγο για επιπλέον χρήματα (εννοείται pass through)

Ναι, μια χαρα overkill ειναι για vdsl, αλλα ας παρει τα χιλιαρια καλυτερα


Μην πάρεις 500αρια. Δεν κάνει κακό η παραπάνω ταχύτητα. Πχ αν βάλεις ένα synology και αρχίσεις να έχεις μεγάλο όγκο δεδομένων έχει μεγάλη διαφορά. Επίσης να ξέρεις ότι γενικά θα σου αυξήσουν.λιγα ms το lag. Αν ψάχνεσαι για παιχνίδια που κάθε ms μετράει μπορεί να απογοήτευτης

Αν παίζεις από Ελλάδα τον πίνεις έτσι κι αλλιώς με το lag στα περισσότερα παιχνίδια δεν θα σε σώσουν τα ελάχιστα

Πάντως διαφορά στο lag λόγω powerline δεν έχω δει να υπάρχει (και μετρημένα), από wifi ναι και όχι απαραίτητα

Αλλά αν παίζεις ένα παιχνίδι που ο σέρβερ είναι σε καμιά Ολλανδία και εσύ παρακαλάς για 70αρι και ο άλλος που είναι κεντρική Ευρώπη δίπλα παίζει κάτω από 20αρι είσαι καταδικασμένος και δεν θα σε χαλάσουν τα 10ms που ενδεχομένως σου πρόσθετε το powerline (που δεν σου προσθέτει)
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#492811
Geo f1 έγραψε:Επειδη μπερδευτηκα λιγο με τα παραπανω. (Παρολο και τα ιδιαιτερα του Ξενοφ στο viber)
Αυτο θα κανει?
https://www.msystems.gr/index.php?categ ... duct=19519


Αυτο ειναι usb ανταπτορακι για να χεις wifi στον υπολογιστη σου....
που θα το συνδεσεις αυτο;;;

Στη σελιδα υποστηριξης του ΟΤΕ TV εχει σχεδιο για το πως να συνδεσεις τον εξοπλισμο τους μεσω PLC
https://www.cosmote.gr/cosmotetv/reside ... pport/adsl

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By babakos
#492819
Geo f1 έγραψε:Επειδη μπερδευτηκα λιγο με τα παραπανω. (Παρολο και τα ιδιαιτερα του Ξενοφ στο viber)
Αυτο θα κανει?
https://www.msystems.gr/index.php?categ ... duct=19519



Καμμια σχεση.

Παρε δυο χιλιαρια powerline με passthrough απο Devolo και εισαι αρχηγος.
Καλη εναλλακτικη και φτηνοτερη λυση αποτελουν τα TP Link.

https://www.skroutz.gr/s/5693788/Devolo ... 0-Kit.html

Υποψιν οτι οι πραγματικες ταχυτητες που δινουν τα Powerlines σε ιδανικη ηλεκτρολογικη εγκατασταση ειναι περιπου 30-35% κατω απο τις ονομαστικες τιμες οποτε μην ψαρωνετε με τα 1Gbps κλπ. Βεβαια ειναι υπεραρκετα για καλυψη των αναγκων που συζηταμε εδω περα..
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#492823 Σημαντική σημείωση. Τα powerlines ΔΕΝ πρέπει να μπουν σε πολύπριζο ή πρίζα ασφαλείας γιατί κόβουν πάρα πολύ την ταχύτητα.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#492826 Εγώ το έχω βάλει σε πολυμπριζο και η διαφορά ήταν αμελητέα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#492827 Δεν ξέρω αν τα έχουν φτιάξει τώρα και παίζουν σε άλλες συχνότητες, αλλά κάτι tp link που είχα όταν τo έβαζα σε πρίζα ασφαλείας μέχρι και το link έπεφτε.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#492837 Αυτά παίζουν τριφασικό ή πρέπει να το δει και αυτό ο Geakos?
Το xiaomi δεν παίζει (τσεκαρισμένο) σε άλλη φάση αλλά με 2 πολύμπριζα και 1 πρίζα ασφαλείας ΑPC μοιράζει πόνο στη γειτονιά. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By babakos
#492839 Ta Devolo θεωρουνται απο τα πλεον απροβληματιστα σε τριφασικη εγκατασταση.
Τα δικα μου TP-Link (500αρια) παιζουν μεν σε τριφασικο αλλα οταν το traffic ειναι μεταξυ 2 devices που βρισκονται σε διαφορετικη φαση (σαλονι - υπνοδωματιο) η ταχυτητα πεφτει σημαντικα (κατι που δεν συμβαινει οταν ειναι στην ιδια φαση). Οποτε οταν βρω χρονο ειτε θα φερω ηλεκτρολογο να λυσουμε το θεμα η θα απλωσω cat6 να ησυχασω..