Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#352550 Αξίζει δικτυακός εξωτερικός hdd σε σχέση με συμβατικό; Παίζομαι μεταξύ my cloud και my book της WD. Στα 4TB ο πρώτος έρχεται στα 250, ο 2ος στα 180 περίπου.
Για χρήση backup φωτογραφιών και ταινιών προορίζεται.

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#352674 Έχει κανείς εμπειρία με wd smartware pro? Το αγόρασα χθες γιατί μου έσπασε τα νεύρα το win 10 με το rebackup κ βλέπω αυτό τώρα. Υπολογίζω γύρω στα 2,2 TB για το Backup. Αλλά μου βγάζει αυτό το Files Not backed up κάτω δεξιά. Ακόμη τρέχει βέβαια. Θα τα κάνει εν τέλει;

Εικόνα

ΕΝΑ σωστό πρόγραμμα δεν έχω βρει!


< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#352676
Scotch έγραψε:Αξίζει δικτυακός εξωτερικός hdd σε σχέση με συμβατικό; Παίζομαι μεταξύ my cloud και my book της WD. Στα 4TB ο πρώτος έρχεται στα 250, ο 2ος στα 180 περίπου.
Για χρήση backup φωτογραφιών και ταινιών προορίζεται.

< >

Να παρεις εναν Synology. Ασε τα ημιμετρα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#352687
mirage έγραψε:Να παρεις εναν Synology. Ασε τα ημιμετρα.

Θα χρειαστώ διδακτορικό στην πληροφορική μετά όμως για να τον αξιοποιήσω; :vava:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#352689
Scotch έγραψε:
mirage έγραψε:Να παρεις εναν Synology. Ασε τα ημιμετρα.

Θα χρειαστώ διδακτορικό στην πληροφορική μετά όμως για να τον αξιοποιήσω; :vava:


ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ... αν μπορεις να χρησιμοποιεις ενα smartphone τοτε μπορεις και το Synology. Μην ασχοληθεις με σαβούρια της WD.

Εναλλακτικά βλέπεις και QNAP.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#352691
Scotch έγραψε:
mirage έγραψε:Να παρεις εναν Synology. Ασε τα ημιμετρα.

Θα χρειαστώ διδακτορικό στην πληροφορική μετά όμως για να τον αξιοποιήσω; :vava:

Εμ οχι. Για να γινω ακομα πιο σαφης ακομα και η γιαγια σου μπορει να χρησιμοποιησει ενα synology. Εξαιρετικα ευχρηστο software out of the box με πολλες δυνατοτητες που αν θες τις αξιοποιεις. Αλλωστε τα synology γι αυτο εγιναν γνωστα.
Αντιθετα με τα αλλα θα ριξεις πολλα καντηλια.

< >
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#352693
PeterPan έγραψε:Έχει κανείς εμπειρία με wd smartware pro? Το αγόρασα χθες γιατί μου έσπασε τα νεύρα το win 10 με το rebackup κ βλέπω αυτό τώρα. Υπολογίζω γύρω στα 2,2 TB για το Backup. Αλλά μου βγάζει αυτό το Files Not backed up κάτω δεξιά. Ακόμη τρέχει βέβαια. Θα τα κάνει εν τέλει;

Εικόνα

ΕΝΑ σωστό πρόγραμμα δεν έχω βρει!


< >

Εχουμε λέμε.
Ναι θα τα κάνει μην ανησυχείς, αν δεις στο αντίστοιχο tab δείχνει ότι τρέχει, μόλις ολοκληρώσει θα φανεί. Θα αργήσει γιατί είναι πολλά τα 700+ GB.
Είναι ωραίο πρόγραμμα, συνδέεις το δίσκο, κάνεις διπλό κλικ στο πρόγραμμα και ελαχιστοποίηση και το αφήνεις μέχρι να κάνει αυτόματα το back-up. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#352694 @ mirage & corsair:

Σε δικτυακά θέματα είμαι σκράπας.

Π.χ., διαβάζω κάποιες κριτικές:
"Χρησιμοποιώ στη δουλειά ένα ίδιο, rebranded ως Fujitsu Celvin Q700 με δύο δίσκους 2ΤΒ σε RAID 1 (Mirroring) εδώ και 5 σχεδόν χρόνια αδιαλείπτως. Σε τοπικό δίκτυο με πρόσβαση από 25 άτομα για file sharing αλλά και με άπειρες δυνατότητες που δεν τις εκμεταλλεύομαι. Ενδεικτικά, έχει FTP server, Web Server, Sync Server, κατεβάζει torrent, διαμορφώνεται εύκολα με άδειες για κάθε χρήστη με κωδικούς και δικαιώματα, κ.ά. Το μηχάνημα είναι εξαιρετικό, με πολύ εύκολο web interface και εδώ και 4 χρόνια λειτουργεί ασταμάτητα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα."

Ε, τα κόκκινα δεν έχω ιδέα τι μου προσφέρουν και πώς μπορώ να τα αξιοποιήσω :s_dunno

Θα χρειαστώ δίσκους προφανώς, έτσι; Και ποιοι είναι αυτοί; Τους εγκαθιστώ μόνος; :oops:

In real life και με απλά λόγια, τι προσφέρει; Π.χ. θα μπορώ εύκολα να βλέπω στην tv μου τις φωτογραφίες και τα videos που έχω;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#352701 Ναι. Και στο κινητο σου και παντου. Μπορεις να κατεβαζεις ταινιες κατευθειαν στον σκληρο αφου εχει torrent client κλπ.
Δισκους WD red και αν θες κατι απλο https://www.synology.com/en-uk/products/DS216j αυτοξ εδω και τελος.


< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#352702
Red Garland έγραψε:
PeterPan έγραψε:Έχει κανείς εμπειρία με wd smartware pro? Το αγόρασα χθες γιατί μου έσπασε τα νεύρα το win 10 με το rebackup κ βλέπω αυτό τώρα. Υπολογίζω γύρω στα 2,2 TB για το Backup. Αλλά μου βγάζει αυτό το Files Not backed up κάτω δεξιά. Ακόμη τρέχει βέβαια. Θα τα κάνει εν τέλει;

Εικόνα

ΕΝΑ σωστό πρόγραμμα δεν έχω βρει!


< >

Εχουμε λέμε.
Ναι θα τα κάνει μην ανησυχείς, αν δεις στο αντίστοιχο tab δείχνει ότι τρέχει, μόλις ολοκληρώσει θα φανεί. Θα αργήσει γιατί είναι πολλά τα 700+ GB.
Είναι ωραίο πρόγραμμα, συνδέεις το δίσκο, κάνεις διπλό κλικ στο πρόγραμμα και ελαχιστοποίηση και το αφήνεις μέχρι να κάνει αυτόματα το back-up. :thumbsup:

ευχαριστώ :)
το άφησα το βράδυ αλλά έπεσε σε sleep mode κ έτσι έμεινε πίσω... δεν το φανταζόμαουν ότι θα έβγαινε sleep mode. τώρα έβγαλα το sleep mode και βλέπουμε.

κάνεις backup συνεχώς (αυτό που λέει πως συνεχώς ψάχνει) ή πχ 1 φορά την εβδομάδα?

πως αποθηκεύει τα αρχεία, τα συμπιέζει ή χρησιμοποιεί τόσα TB όσα τα αρχικά?
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#352703
mirage έγραψε:Ναι. Και στο κινητο σου και παντου. Μπορεις να κατεβαζεις ταινιες κατευθειαν στον σκληρο αφου εχει torrent client κλπ.
Δισκους WD red και αν θες κατι απλο https://www.synology.com/en-uk/products/DS216j αυτοξ εδω και τελος.


< >

θανάση σε αυτό που πόσταρες ο ένας δίσκος αποθηκεύει κ ο άλλος κάνει back up?
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#352707 @PeterPan
έχω έναν 500άρι WD και τον συνδέω κάθε 2 βδομάδες ή μετά από μεταφορά φωτογραφιών, τα σημαντικά αρχεία μου τα έχω σε dropbox, google drive για αυτό.

Νομίζω τα αποθηκεύει αυτούσια χωρίς συμπίεση. Δεν ξέρω αν κρατάει διαφορετικές version του ίδιου αρχείου, δεν μου χρειάστηκε να το ψάξω.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#352709
Red Garland έγραψε:@PeterPan
έχω έναν 500άρι WD και τον συνδέω κάθε 2 βδομάδες ή μετά από μεταφορά φωτογραφιών, τα σημαντικά αρχεία μου τα έχω σε dropbox, google drive για αυτό.

Νομίζω τα αποθηκεύει αυτούσια χωρίς συμπίεση. Δεν ξέρω αν κρατάει διαφορετικές version του ίδιου αρχείου, δεν μου χρειάστηκε να το ψάξω.

ευχαριστώ :)

Scotch έγραψε:@ mirage & corsair:

Σε δικτυακά θέματα είμαι σκράπας.

Π.χ., διαβάζω κάποιες κριτικές:
"Χρησιμοποιώ στη δουλειά ένα ίδιο, rebranded ως Fujitsu Celvin Q700 με δύο δίσκους 2ΤΒ σε RAID 1 (Mirroring) εδώ και 5 σχεδόν χρόνια αδιαλείπτως. Σε τοπικό δίκτυο με πρόσβαση από 25 άτομα για file sharing αλλά και με άπειρες δυνατότητες που δεν τις εκμεταλλεύομαι. Ενδεικτικά, έχει FTP server, Web Server, Sync Server, κατεβάζει torrent, διαμορφώνεται εύκολα με άδειες για κάθε χρήστη με κωδικούς και δικαιώματα, κ.ά. Το μηχάνημα είναι εξαιρετικό, με πολύ εύκολο web interface και εδώ και 4 χρόνια λειτουργεί ασταμάτητα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα."

Ε, τα κόκκινα δεν έχω ιδέα τι μου προσφέρουν και πώς μπορώ να τα αξιοποιήσω :s_dunno

Θα χρειαστώ δίσκους προφανώς, έτσι; Και ποιοι είναι αυτοί; Τους εγκαθιστώ μόνος; :oops:

In real life και με απλά λόγια, τι προσφέρει; Π.χ. θα μπορώ εύκολα να βλέπω στην tv μου τις φωτογραφίες και τα videos που έχω;


@scotch βρήκαμε δουλειά για σήμερα :lol:

Άβαταρ μέλους
By Lippi
#352743
mirage έγραψε:
Scotch έγραψε:Αξίζει δικτυακός εξωτερικός hdd σε σχέση με συμβατικό; Παίζομαι μεταξύ my cloud και my book της WD. Στα 4TB ο πρώτος έρχεται στα 250, ο 2ος στα 180 περίπου.
Για χρήση backup φωτογραφιών και ταινιών προορίζεται.

< >

Να παρεις εναν Synology. Ασε τα ημιμετρα.

< >

Αν και έχω WD mycloud θα συμφωνήσω με την λύση synology και ετοιμάζομαι και εγώ να κινηθώ προς τα εκεί.