Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#594435
Anonymous Founder έγραψε:Κάτοχος εδώ και μια εβδομάδα της Roborock S50, αγορασμένη από Gearbest και συγκεκριμένα από το γερμανικό warehouse.

Το link είναι από την Roborock S6, που υποτίθεται έχει κάποιες βελτιώσεις ως προς τους αλγορίθμους καθαρισμού, κλπ. Τα μηχανικά μέρη είναι ίδια με την S50. Διαφορά τιμής ωστόσο +150 γιούρο για την S6 :hmmm:

Πάντως, είμαι σχεδόν πεισμένος για την αγορά. Εύκολοι χώροι στο σπίτι, καθόλου χαλιά all year.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#594437 Ωπ, my bad!
Δεν είχα πάρει καν χαμπάρι πως βγήκε κάτι τέτοιο. Όσοι ενδιαφέρονται, ας δουν μήπως πέσει η τιμή της S50 λόγω της ύπαρξης της S6.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#594440
PeterPan έγραψε:
sknipper έγραψε:
PeterPan έγραψε:αργά ή γρήγορα g μου όλα αυτά τα ρομποτοειδή θα είναι standard, οπότε όσο κ να αντιστέκεσαι κάποτε θα την αγοράσεις κ εσύ...
Είναι "η" σκούπα αλλά "το" ρομπότ. Η σκούπα ρομπότ τι φύλου είναι;
Και αν βαφτιστεί μπορεί να είναι αρσενικό ή θηλυκό ανάλογα με τα γούστα μας. Αναρωτιέμαι αν μερικοί θεωρήσουν σεξιστικό το να ονομάζουμε το σκουπάκι μας με θηλυκό όνομα...
...το "την" πάει στη ρομπότ-σκούπα και όχι στη σκούπα-ρομπότ που νομίζεις. Και αυτό γιατί το ρομπότ χαρακτηρίζει τη σκούπα και όχι η σκούπα το ρομπότ. Ρομποτικοποιήσαμε τη σκούπα, δε σκουπίσαμε το ρομπότ.

ελπίζω να σε βοήθησα

περιμένω να με αφοπλίσεις με εγκυκλοπαίδεια τώρα, ειδικά αν ο προβληματισμός σου είναι τόσο σοβαρός :lol:
:lol: Μα φυσικά και είναι σοβαρός ο προβληματισμός μου.... ξεχειλίζει από σοβαρότητα, όχι παίζουμε. :lol:
Και συνεχίζω εξίσου σοβαρά... :whistlink:
Αν και η βασική λειτουργία της συσκευής είναι το σκούπισμα (οπότε σκούπα άρα θηλυκό) είναι ξεκάθαρο ότι σαν σκούπα δεν κάνει σπουδαία δουλειά (αργή, όχι ήσυχη, χωρίς γωνία για τις γωνίες, με αστεία χωρητικότητα και ανάγκη για συχνό καθαρισμό). Αντίθετα η ρομπότ πλευρά της συσκευής είναι αυτή που την χαρακτηρίζει και που της δίνει τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της και μια ξεχωριστή προσωπικότητα, ή απλά προσωπικότητα (γιατί σκούπα με προσωπικότητα.... δεν νομίζω). Οπότε μου έρχεται ίσως πιο φυσικά να είναι το σκουπορομπότ παρά η ρομποσκούπα.
Μιλάμε ότι αυτού του υψηλού επιπέδου συζητήσεις και προβληματισμοί είναι που αναβαθμίζουν το φόρουμ μας! :iconcool: :innocent:
Άβαταρ μέλους
By gakost
#594489
sknipper έγραψε:
gakost έγραψε:... πχ στον καναπέ που ανέφερα έχει 16 ποδαράκια.
Αμάν, αυτό δεν είναι καναπές είναι δεκαεξιποδαρούσα! :lol:
Δεν είμαι εναντίον του σηκώματος του καναπέ, προτιμώ να μην είναι πολύ χαμηλός αλλά από πχ τους 7 πόντους πλατιού ξύλινου ποδιού να πάς στους 13 πόντους πλατιού ξύλινου αλλάζει σημαντικά και το πως φαίνεται ο καναπές.
Και πόσο εύκολο είναι να αλλάξεις πόδια σε καναπέ, σε κοινό καναπέ με 4-5-6 ξύλινα πόδια. Που τα βρίσκεις τα πόδια, πας σε επιπλά με τα χαμηλά και του λες θέλω πιο ψηλά;


Ποδαράκια πουλάνε τα μαγαζιά που βρίσκεις πόμολα και υλικά επιπλοποιίας. Από αλυσίδες μπορείς να βρεις στα ΙΚΕΑ και φαντάζομαι και σε τίποτα Leroy
Άβαταρ μέλους
By Chris
#594496 Με ψησατε (ηθελα να μπω και στη μυτη του g :lol: ) και παρηγγειλα μια botvac d7. Παραλαμβανω σε καμια βδομαδα, και οπως λεει κι ο Jarnο, χωρις χαλιά χειμωνα καλοκαιρι και σχετικα ευκολο σπιτι. Ισως να μην καταφερνει να περασει το κατωφλι του μπανιου, θα δουμε οταν ερθει. Εχουμε αρχισει ηδη και μελεταμε τι μικροπροσαρμογες θα χρειαστει το σπιτι για να μπορει να καθαρισει οσο καλυτερα γινεται, πχ η :inlove: θα πρεπει να μαζευει τα παπουτσια της :lol: κι εγω να πεταω τα απλυτα στο καλαθι αντι για την αγαπημενη μου γωνια. Σε βαζει λοιπον στο τριπακι να κρατας το σπιτι συγυρισμενο, ή τουλαχιστον το πατωμα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#594499 Ποιο είναι το πλεονέκτημά της σε σχέση με την Roborock; Η τελευταία υπόψιν σφουγγαρίζει κιόλας, και χθες που την δοκίμασα έκανε μια χαρά δουλίτσα και στο σφουγγάρισμα (για να σκάσει από το κακό του ο g!).
Άβαταρ μέλους
By Chris
#594501 Οι γωνιες 90 μοιρων με εψησαν κυριως. Δεν ειχα προσεξει το σφουγγαρισμα να σου πω την αληθεια. Κατσε μηπως αλλαξω την παραγγελια :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#594502 Εντάξει καλή η πλάκα αλλά δεν το κόβετε; :offtopic:
Φτιάξτε ένα θέμα για άσχετα με Η/Υ gadgets, εδώ για άλλα άσχετα έχουν φτιαχτεί θέματα.

Νικόλα admin πάρε θέση :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#594520 με βάλατε σε γερό τριπάκι με τις σκούπες ρομπότ.
Εντυπωσιάστηκε και η κυρά του σπιτιού απο ένα βιντεάκι που είδε, οπότε ισως είναι καλό το μομέντουμ για να προχωρήσω στην αγορά.

Λογικά (απο το λίγο που έψαξα) οι πιο αποδεκτες και vfm σκούπες είναι οι Roborock (Xiomi)
Βλέπω οτι στο Σκρουτζ παίζουν στα 400€, δείχνει διαφορετικό μοντέλο την άσπρη απο τη μαύρη.

https://www.skroutz.gr/s/15845161/Robor ... variations

Οι άλλες με τις γωνίες ανεβαίνουν στα διπλάσια.

Το ρομποτακι αυτό περνάει ανάμεσα απο τα πόδια της καρέκλας; (εχω στον ενιαίο χωρο 10 καρεκλες κουζινα και τραπεζαρια)
Αν ειναι να σηκώνω καρέκλες και λοιπα, σκουπίζω και μόνος μου...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#594521 Περνάει ανάμεσα από τις καρέκλες κανονικά. Απλά φρόντισε να έχεις χώρο μεταξύ τους για να περάσει.

@Dimitris_P
Η σκούπα robot τι άλλο είναι από gadget; Μια χαρά κατάλληλο είναι το τοπικό.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#594522 Gadgets συνεχεια...
Μετα την οθονη, η οποια τα σπαει, μπηκα στον πειρασμο να παρω και ενα σετ ηχειων γιατι τα turbo x δεκαετιας που ειχα τριζανε και περνουσε απο αυτα και θορυβος σαν παρασιτα.

Πηρα λοιπον τα Cteative Pebble και επαθα πλακα! Ρε συ αυτα τα σκατουλια βγαζουν και μπασο!
Χωρις υπερβολες παιζουν καλυτερα απο οσο περιμενα και για το μαγαζι και τις απαιτησεις μου ειναι μια χαρα ( μην το κανουμε και American bar :lol: )
Άβαταρ μέλους
By Chris
#594523 @ bebes, Κι εγω σημερα το καταλαβα. Τα μοντελα εινα τα s5 και s6 (το καινουριο). Ασπρο/ μαυρο παιρνουν ενα παραπανω ψηφιο και ξεχωριζουν ως s50/s55. Καπου μπορεις να συναντησεις και ακομα περισσοτερα ψηφια (s501/s551 κλπ, ουτε που θυμαμαι που αναφερονται αυτα).
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#594524 Ένα ωραίο λινκ που εξηγεί τις διαφορές μεταξύ Roborock S50 με την S6.
https://smartrobotreviews.com/reviews/r ... rison.html
Γνώμη μου, σίγουρα η S6 είναι καλύτερο προϊόν, αλλά κοστίζει σχεδόν τα διπλά. Αν κάποιος ενδιαφέρεται ν' αγοράσει τώρα, η S50 είναι μια χαρά και δεν υπάρχει σημαντικός λόγος να προτιμηθεί η πολύ ακριβότερη νεότερη S6.
Διαβάστε και κρίνετε και μόνοι σας.