Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#518879 Ναι αλλά δεν πρέπει να πετάς πρώτα; Άλλο να κάνεις |λογοκρισία| στο drone των 150€ κι άλλο των 400+
Άβαταρ μέλους
By xenos
#518904
Miatakias έγραψε:
xenos έγραψε:Κανένα τέτοιο δεν αξίζει λέτε για την ενασχόληση; Αρνητικά σε σχέση με ένα ακριβότερο; :hmmm:
Εγώ βλέπω πολύ μικρό range πχ.


Θα το βαρεθείς πολυ γρήγορα και θα σε ξενερώσει γιατί σε κάμερα και πτητικά ειναι απλά παιχνίδι. Το πέρασα κι εγώ το στάδιο μέχρι που πήρα ένα used DJI phantom και ξεμπερδεψα (πράγμα που έπρεπε να έχω κάνει από την αρχή)


Το φαντομ εστω κ μτχ ποσο θα παει ομως; Δεν μιλαμε για χαωδη διαφορα;
Άβαταρ μέλους
By Miatakias
#518976
xenos έγραψε:
Miatakias έγραψε:
xenos έγραψε:Κανένα τέτοιο δεν αξίζει λέτε για την ενασχόληση; Αρνητικά σε σχέση με ένα ακριβότερο; :hmmm:
Εγώ βλέπω πολύ μικρό range πχ.


Θα το βαρεθείς πολυ γρήγορα και θα σε ξενερώσει γιατί σε κάμερα και πτητικά ειναι απλά παιχνίδι. Το πέρασα κι εγώ το στάδιο μέχρι που πήρα ένα used DJI phantom και ξεμπερδεψα (πράγμα που έπρεπε να έχω κάνει από την αρχή)


Το φαντομ εστω κ μτχ ποσο θα παει ομως; Δεν μιλαμε για χαωδη διαφορα;


To Phantom 3 std το βρίσκεις πλέον με κάνα 350άρι. Όντως μιλάμε για 200 ευρώ διαφορά αλλά και τα 150 για το Hubsan πολλά είναι (εγώ είχα ακριβότερο μοντέλο που και πάλι δεν παύει να είναι παιχνίδι...).
Σε τελική ανάλυση βέβαια εξαρτάται τι θες να κάνεις (εγω έχω τραβήξει άπειρα βίντεο και φωτό με το τζετ σκι και το αυτοκίνητο, σε ποιότητα που για εμένα που είμαι άσχετος απλά δεν το πίστευα)
Άβαταρ μέλους
By pro
#518999
Dimitris_P έγραψε:Ναι αλλά δεν πρέπει να πετάς πρώτα; Άλλο να κάνεις |λογοκρισία| στο drone των 150€ κι άλλο των 400+


Nα πετάς θα μάθεις σαφώς καλύτερα με ένα ακριβότερο. |λογοκρισία| για να κάνεις σε drone επιπέδου phantom πρέπει να το προσπαθήσεις πολύ, και όσο ακριβότερο τόσο δυσκολότερο να γίνει η |λογοκρισία| - οι δικλείδες ασφαλείας είναι απίστευτες.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#519006 Αυτό ακριβώς.
Όσο πιο ακριβό, τόσες περισσότερες οι δικλίδες ασφαλείας. Αισθητήρες υπερήχων για αποφυγή συγκρούσεων, λειτουργία Return to Home, ενημέρωση για ένταση ανέμων, μεγαλύτερη εμβέλεια, κλπ...

Εδώ ο τύπος έχασε την σύνδεση με το Mavic Air, αυτό έσκασε πάνω στα βράχια, έσπασαν οι έλικες και παρόλα αυτά δεν έπεσε στο νερό και κατάφερε να σωθεί (στο 8.53)!


Και τα φτηνά είναι πολύ ανθεκτικά από θέμα πτώσεων (έχω ένα των 70€), αλλά καμιά σχέση με τα πιο ακριβά.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#520969 Συνάδελφος μου έδειχνε βίντεο από parrot bebop 2. Πολύ ωραίο αποτέλεσμα (1080 βέβαια). :)
Μόνο στον αρκετό αέρα μου είπε δεν τη παλεύει με τπτ.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#521016
xenos έγραψε:Συνάδελφος μου έδειχνε βίντεο από parrot bebop 2. Πολύ ωραίο αποτέλεσμα (1080 βέβαια). :)
Μόνο στον αρκετό αέρα μου είπε δεν τη παλεύει με τπτ.


Επειδη ανέφερες Parrot... εχει βγει το νεο τους drone: Anafi https://anafi.parrot.com/ το οποιο φαινεται αρκετα πληρες και με ανταγωνιστικη τιμή.

Στους αερηδες πάντως δεν πετας. Οχι γιατι μπορει απλά να μην την παλευει, αλλα γιατι θα ξεμεινεις απο μπαταρια σε χρονο dt και θα το δεις να βουτάει στο κενο. Επίσης θελει προσοχη και οταν πετάς ψηλά. Στο εδαφος μπορει να υπάρχει νηνεμια και ψηλα να δινει μαχη να κρατηθει στο στιγμα του απο τον αερα.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#522516 Δεν ξέρω αν είναι ευκαιρία ή όχι βέβαια, αλλά: λινκ.

Tα dji 3 standard μτχ τα βλέπω στα 400+.
Τι διαφορές υπάρχουν ανάμεσα σε standard/advanced/pro; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Miatakias
#522600
xenos έγραψε:Δεν ξέρω αν είναι ευκαιρία ή όχι βέβαια, αλλά: λινκ.

Tα dji 3 standard μτχ τα βλέπω στα 400+.
Τι διαφορές υπάρχουν ανάμεσα σε standard/advanced/pro; :hmmm:


Μη δώσεις πάνω απο 400 για καλό μεταχειρισμένο Phantom std.
Οι διαφορές είναι στη κάμερα, τα std kai Adv τραβανε 2,7Κ (εγώ ήμουν απίστευτα ευχαριστημένος με τη ποιότητα και το gimbal) ενώ τα Adv & Pro έχουν τηλεκατεύθυνση με Lightbridge κι όχι WiFi όπως το STD (κάνει διαφορά στη πράξη στην απόσταση που πετάς - Με lightbridge πάνε για πλάκα πάνω απο 1km σε όλες σχεδόν τις συνθήκες).
Άβαταρ μέλους
By Miatakias
#522601
xenos έγραψε:Δεν ξέρω αν είναι ευκαιρία ή όχι βέβαια, αλλά: λινκ.

Tα dji 3 standard μτχ τα βλέπω στα 400+.
Τι διαφορές υπάρχουν ανάμεσα σε standard/advanced/pro; :hmmm:


https://www.car.gr/14112734-dji-phantom-3-standard

κάτι τέτοιο ίσως εαν είναι όντως καλό
Άβαταρ μέλους
By drdino
#598420 Εικόνα

LZ
Cones
High viz vest

Πέθανα στο γέλιο βλέποντάς τους από το παράθυρο
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#598428 Εμ το ανεμούριο, πού το βάζεις; :lol:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#598437
Νίκος Παππάς έγραψε:Αυτά δηλαδή είναι υποχρεωτικά στην Ινγκλατερα για να πετάει drone?

Από το Mi A1.



Εχω την εντυπωση πως ο φωτογραφος απλα τους χρυσωνει το χάπι.... αλλα οκ, Βρετανοι ειναι αυτοι, ποτε δεν ξες... :inlove:
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#632106 Το έψαχνα από εδώ το έψαχνα από εκεί περίμενα ναι θα πάρω όχι δεν θα πάρω και τελικά υπέκυψα
Πήρα ένα dji mavic mini fly more combo
Ακόμα το μαθαίνω και ηα το μαθαίνω για πολύ ακόμα μιας και χεζομαι μην το στουκαρω
3 πτήσεις έχω κάνει όλες με αέρα εκτός από την πρώτη μέρα στην Αθήνα
Πρώτες εντυπώσεις θετικές δεν ήθελα κάτι πιο ακριβό σε περίπτωση ατυχήματος ας το μάθω με το καλό και αν το χρησιμοποιώ αρκετά τότε σε κάνα χρόνο βλέπω για κάνα ακριβότερο

https://youtu.be/S_ydXMvBeYQ