Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#755175
axel12p έγραψε:Από την ταβέρνα το πετάει :lol:
Νηστικό αρκουδι δεν χορεύει


< >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#755176
bujinkan έγραψε:
axel12p έγραψε:Από την ταβέρνα το πετάει :lol:
Νηστικό αρκουδι δεν χορεύει


< >


Φώτο από τα φαγιά θέμε. Ρίξε.
Το καλοκαίρι ανεβήκαμε πάνω με Μπούσαινα. Γαμώ
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#755179
Giuseppe Busso έγραψε:
bujinkan έγραψε:
axel12p έγραψε:Από την ταβέρνα το πετάει :lol:
Νηστικό αρκουδι δεν χορεύει


< >


Φώτο από τα φαγιά θέμε. Ρίξε.
Το καλοκαίρι ανεβήκαμε πάνω με Μπούσαινα. Γαμώ
Και δεν έστειλες ένα μνμ που ήρθες στα μέρη μου ...καλααααα


< >
Άβαταρ μέλους
By skous
#755194 σκέφτομαι να δώσω το air για να πάω σε κάτι τέτοιο
https://www.amazon.de/dp/B094P663DB/ref ... 2_img&th=1

Εντελώς για ερασιτεχνική χρήση, αλλά ψήνομαι πολύ για το FPV (και το motion controller...)

Έχει κανείς εμπειρία;
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#755202 Η αλήθεια είναι πως και εγώ έβλεπα σήμερα το παρακάτω βίντεο και σκεφτόμουν πως είναι εντελώς άλλη φάση το FPV



Βέβαια έχω την αίσθηση ότι είναι πιο δύσκολο στον χειρισμό σε σχέση με τα "κλασσικά" drones και πως είναι και ότι θέλει περισσότερη προσπάθεια για να βγει ωραίο το τελικό αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#755223 Πεθαινω κι εγω για ενα fpv, αλλα δε με νοιαζει το τελικο αποτελεσμα, δε με ενδιαφερει καν να εχει καμερα, να κοβω βολτες και να χαζευω τη θεα θελω
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#755229 Πολλά τα λεφτά για το DJI βέβαια. :oops:
Έχω επίσης έναν φόβο για το γεγονός ότι το συγκεκριμένο είναι η πρώτη προσπάθεια της DJI στον χώρο. Υποψιάζομαι ότι η επόμενη έκδοση του θα είναι ακόμη καλύτερη.
Στην αγορά βέβαια υπάρχουν πολλές επιλογές με κόστος από 150€, αλλά παίζει αρκετό DIY, μικρές αυτονομίες κλπ. Άλλα ίσως να αξίζει για κάποιον που ξεκινάει τώρα και δεν θέλει ή δεν μπορεί να επενδύσει 1000+ € για αγορά FPV drone.
Άβαταρ μέλους
By skous
#755268 Εγώ δεν το έχω ψάξει είναι η αλήθεια, και λογικά το FPV παίζει να είναι και πιο δύσκολο στο να αποφύγεις μλκια...

Αλλά έχεις ουσιαστικά την αίσθηση οτι πετάς. Ειδικά με το motion controller (το οποίο, τουλάχιστον αυτό της DJI που είδα) έχει την βλακεία ότι για να στρίψει πρέπει να κανεις εσύ περιστροφή (ή να παίξεις με το φρένο του). Βέβαια δεν είναι αεροπλάνακι, είναι copter, οπότε είναι λογικό. Προβλέπω (παίζει να υπάρχει ήδη) dual motion controlers για να παίζει 100% εξομοίωση ελικοπτέρου.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#756332 Σε αυτό το βίντεο από την Πεντέλη τα χρώματα είναι χάλια, οι σκιές των δέντρων πράσινες, ο ουρανός πρασινίζει αλλά τα δέντρα δεν είναι πράσινα. Κάποιος πείραξε κάτι με λάθος....
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#756336 Τα μισά δέντρα είναι χιονισμένα και τα άλλα μισά μαύρα ή καφέ (καμμένα). Ο ουρανός είναι έτσι προφανώς λόγω ρυθμίσεων κορεσμού, εκεί χτυπάει πιο πολύ.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#762980 Εντυπωσιακό τι τεχνολογία κατάφεραν να χωρέσουν σε 249gr!



Είχα την εντύπωση ότι θα έβγαινε και το "απλό" Mini 3, αλλά δεν είδα τίποτα στις ανακοινώσεις εχθές. Καλό το Pro, αλλά ξεφεύγει πολύ σε τιμή.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#762991
axel12p έγραψε:Εντυπωσιακό τι τεχνολογία κατάφεραν να χωρέσουν σε 249gr!



Είχα την εντύπωση ότι θα έβγαινε και το "απλό" Mini 3, αλλά δεν είδα τίποτα στις ανακοινώσεις εχθές. Καλό το Pro, αλλά ξεφεύγει πολύ σε τιμή.
Τώρα το είδα 850. Ευρώ ?
Υπάρχει ποτέ περίπτωση να είναι καλύτερο η εφάμιλλο με το 2s που κοστίζει σκάρτα 2 κατοσταρικα παραπάνω ?


< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#763035 ειναι συγκρισιμο με το 2s αλλα <250 γρ
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#763037
KiloMeater έγραψε:ειναι συγκρισιμο με το 2s αλλα <250 γρ
Θα δω τα ριβιου και θα εκφέρω γνώμη ...εκ πρώτης όψης δεν μπορείς να συγκρίνεις αισθητήρα 1ας ιντσας με αισθητήρα 1/1.3″


< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#763040 ξερει η DJI πως να τα κανει positioning και να κρατησει πιστο κοινο και για τα δυο

απο οσα εχω δει ως τωρα στο youtube ειναι φοβερο πακετο .. μη σου πω ο DC rainmaker το εβγαλε καλυτερο στο active tracking και απο τα μεγαλα αδερφια του
εχω χασει λιγο το ενδιαφερον μου τελευταια και δεν ασχολουμαι , καμια φορα που το πεταω μου το υπαρχον μου ειναι υπερ αρκετο, αν ημουνα στην αγορα ομως δεν θα κοιταγα τιποτα αλλο εκτος απο το μινι 3.
η βαρυτητα του <250 γρ more n more συγχωρει οποιαδηποτε μικροδιαφορα, και πλεον πρακτικα μικροδιαφορες το χωριζουν απο 2s
σε περιβαλλοντα χυμα, αν υπαρχει αυτο, το 2s ισως να διατηρει ενα μικρο προβαδισμα