Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#808946 Όντως είναι δύσκολο εγχείρημα το βίντεο ...που θα παει όμως θα γίνω καλύτερος


< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#810313 Ένα σημερινό από τον κάμπο της Βέροιας.

Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#812992 Η υπογραφή το χαλάει, θέλει πιο διακριτική
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#812993
Dimitris_P έγραψε:Η υπογραφή το χαλάει, θέλει πιο διακριτική
Άσε γιατί στο ιντερνετ πέφτει πολύ κλοπή ...πλέον όλες με υπογραφή


< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#813031 Στη συγκεκριμένη με ένα cropαρισμα μια χαρά στην παίρνει κάποιος

Αυτό πάντως το βλέπω αρκετά να συμβαίνει,
Αλλά και τι έγινε; Εγώ δεν έχω θέμα αν πάρει κάποια μια φωτό δίκη μου . Φυσικά το εκτιμάς αν σε ρωτήσει πρώτα όπως εκτιμάς κάθε ευγενική πράξη στη ζωή αλλά πέραν αυτού δεν έγινε και τίποτα
Από τη στιγμή που τις μοιράζουμε στο ιντερνετ αυτοβούλως…
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#813033
KiloMeater έγραψε:Στη συγκεκριμένη με ένα cropαρισμα μια χαρά στην παίρνει κάποιος

Αυτό πάντως το βλέπω αρκετά να συμβαίνει,
Αλλά και τι έγινε; Εγώ δεν έχω θέμα αν πάρει κάποια μια φωτό δίκη μου . Φυσικά το εκτιμάς αν σε ρωτήσει πρώτα όπως εκτιμάς κάθε ευγενική πράξη στη ζωή αλλά πέραν αυτού δεν έγινε και τίποτα
Από τη στιγμή που τις μοιράζουμε στο ιντερνετ αυτοβούλως…
Καλά καινει δλδσ ο φίλος μου (επαγγελματίαςβεβαια ) και βάζει όνομα στη μέση της φωτό .


< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#813034 Αράχνη το λένε αυτό. Μπορείς να φτιάξεις ένα λογότυπο με 20-30% διαφάνεια για να το περνάς από πάνω
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#813087 Δεν υπάρχει πρόγραμμα να μην μπορείς να αντιγράψεις μια εικόνα, ή τα μέσα μαζικής δικτύωσης που χρησιμοποιείτε δεν έχουν... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#813124 Εξαιρετικό το Mavic 3, αλλά γιατί να τραβήξεις την φωτογραφία στα 6400 ISO; Υπερβολικός θόρυβος, χωρίς λόγο. :(

Όσο για το "κλέψιμο" φωτογραφίας, μόνο μια φορά μου έχει συμβεί, όταν είχα βάλει σε κριτική Google την φωτογραφία του μαγαζιού και οι τύποι την έβαλαν ως κεντρική στην σελίδα τους στο Facebook χωρίς καμιά αναφορά. :thumbsdown:
Δεν θα είχα φυσικά πρόβλημα να τους την δώσω (και σε καλύτερη ανάλυση αν ήθελαν), αλλά θα ήταν καλό να ρωτούσαν πρώτα.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#813125
axel12p έγραψε:Εξαιρετικό το Mavic 3, αλλά γιατί να τραβήξεις την φωτογραφία στα 6400 ISO; Υπερβολικός θόρυβος, χωρίς λόγο. :(

Όσο για το "κλέψιμο" φωτογραφίας, μόνο μια φορά μου έχει συμβεί, όταν είχα βάλει σε κριτική Google την φωτογραφία του μαγαζιού και οι τύποι την έβαλαν ως κεντρική στην σελίδα τους στο Facebook χωρίς καμιά αναφορά. :thumbsdown:
Δεν θα είχα φυσικά πρόβλημα να τους την δώσω (και σε καλύτερη ανάλυση αν ήθελαν), αλλά θα ήταν καλό να ρωτούσαν πρώτα.
Πώς αλλιώς θα βγάλεις σε ταχύτητα 1/80 που χρειάζεται για τα βεγγαλικά ?


< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#813138 Το 1/80 δεν είναι υποχρεωτικό. Οι περισσότεροι θα κοιτάξουν πρώτα να έχουν τα ISO όσο πιο χαμηλά γίνεται.



Fireworks Photography Tips
- Use a tripod.
- Use a cable release or wireless remote to trigger the shutter if you have one.
- Turn on Long Exposure Noise Reduction.
- Shoot the highest quality file you can. NEF is ideal.
- Set the camera to a low ISO, such as 200.
- A good starting point for aperture is f/11.
- Instead of choosing a shutter speed, set the camera to Bulb (B) which allows you to keep the shutter open as long as you want. Expose for the entire fireworks burst. You can even keep the shutter open for multiple bursts.
- Turn off the autofocus, otherwise it might have difficulty locking onto focus. Manually focus your lens at infinity.

https://www.nikonusa.com/en/learn-and-explore/a/tips-and-techniques/taking-pictures-of-fireworks.html
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#813150
axel12p έγραψε:Το 1/80 δεν είναι υποχρεωτικό. Οι περισσότεροι θα κοιτάξουν πρώτα να έχουν τα ISO όσο πιο χαμηλά γίνεται.



Fireworks Photography Tips
- Use a tripod.
- Use a cable release or wireless remote to trigger the shutter if you have one.
- Turn on Long Exposure Noise Reduction.
- Shoot the highest quality file you can. NEF is ideal.
- Set the camera to a low ISO, such as 200.
- A good starting point for aperture is f/11.
- Instead of choosing a shutter speed, set the camera to Bulb (B) which allows you to keep the shutter open as long as you want. Expose for the entire fireworks burst. You can even keep the shutter open for multiple bursts.
- Turn off the autofocus, otherwise it might have difficulty locking onto focus. Manually focus your lens at infinity.

https://www.nikonusa.com/en/learn-and-explore/a/tips-and-techniques/taking-pictures-of-fireworks.html
Σόρρυ αλλά ο τύπος λέει μπαρουφες .. . Ακούς εκεί 2 δεύτερα shutter speed


< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#813205 Μπαρούφες ο τύπος στο βίντεο, μπαρούφες το επίσημο site της Nikon, μπαρούφες και οι τύποι στα παρακάτω βίντεο που λένε για ISO στο min και shutter speed στα 4 με 5 sec.
OK... Σε κάποιους αρέσει ο κόκκος. Τους θυμίζει κάτι από τις εποχές των φιλμ. :)