Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#808548
sknipper έγραψε:Αναρωτιέμαι αν η όλη χρήση είναι ημιεπαγγελματική αν είναι δυνατόν ο χειρισμός να γίνεται από 2 άτομα, ένας να πιλοτάρει το drone αποφεύγοντας εμπόδια και κάνοντας τα περάσματα με ασφάλεια και ο άλλος να είναι καμεραμάν, να χειρίζεται την κάμερα και το ζούμ.
Και πως θα γίνει αυτό ?θα κόψουμε το χειριστήριο στη μέση ?


< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#808549
bujinkan έγραψε:Θενκς ....όντως με το τελικό αποτέλεσμα ούτε εγώ ειμαι ευχαριστημένος . Τώρα στο θέμα μουσική υπάρχουν limitations λόγο δικαιωμάτων ..Αναγκαστικα χρησιμοποιώ κάποιο από τα διαθέσιμα κομμάτια του προγράμματος που χρησιμοποιώ . Οπωσδήποτε θέλω αρκετή ακόμα δουλειά και στο filming αλλά και στο editing


< >


Βελτίωσε το μοντάζ σου ιδιαίτερα όταν υπάρχει κίνηση. Δεν είναι σωστό να ξεκινάς κίνηση με x φορά και στο επόμενο πλάνο να έχεις αντίθετη κίνηση. Προσπάθησε επίσης το πλάνο να ξεκινάει σταθερό και η κίνηση να είναι αργή. Αντί για zoom in/out με το φακό μπορείς απλά να πλησιάσεις ή να απομακρύνεις το drone από ένα αντικείμενο.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#808550
saxon_747 έγραψε:
bujinkan έγραψε:Θενκς ....όντως με το τελικό αποτέλεσμα ούτε εγώ ειμαι ευχαριστημένος . Τώρα στο θέμα μουσική υπάρχουν limitations λόγο δικαιωμάτων ..Αναγκαστικα χρησιμοποιώ κάποιο από τα διαθέσιμα κομμάτια του προγράμματος που χρησιμοποιώ . Οπωσδήποτε θέλω αρκετή ακόμα δουλειά και στο filming αλλά και στο editing


< >


Βελτίωσε το μοντάζ σου ιδιαίτερα όταν υπάρχει κίνηση. Δεν είναι σωστό να ξεκινάς κίνηση με x φορά και στο επόμενο πλάνο να έχεις αντίθετη κίνηση. Προσπάθησε επίσης το πλάνο να ξεκινάει σταθερό και η κίνηση να είναι αργή. Αντί για zoom in/out με το φακό μπορείς απλά να πλησιάσεις ή να απομακρύνεις το drone από ένα αντικείμενο.
Που το είδες το ζουμ ? Δεν χρησιμοποιώ ζουμ


< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#808551
bujinkan έγραψε:Που το είδες το ζουμ ? Δεν χρησιμοποιώ ζουμ


< >


Δεν είπα ότι το χρησιμοποιείς! Σου δίνω μια ιδέα πως μπορείς να κάνεις μετάβαση σε άλλο πλάνο.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#808553
saxon_747 έγραψε:
bujinkan έγραψε:Που το είδες το ζουμ ? Δεν χρησιμοποιώ ζουμ


< >


Δεν είπα ότι το χρησιμοποιείς! Σου δίνω μια ιδέα πως μπορείς να κάνεις μετάβαση σε άλλο πλάνο.
Έγραψες αντί για zoom in zoom out ...άρα κάπου είδες zoom in zoom out


< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#808588
bujinkan έγραψε:Έγραψες αντί για zoom in zoom out ...άρα κάπου είδες zoom in zoom out


< >


Δεν το έγραψα καλά κ παρεξηγήσεις.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#808592
Chris έγραψε:Εγω παλι ηθελα να δωσω τα ευσημα εδω και το ξεχασα. Απιστευτη φωτο. Ενας σοκρατερν με φτερα

Να είσαι καλά, τιμή μου! :)

Και μια σημερινή, με εντελώς άλλη θεματολογία
Εικόναwdji_fly_2023033c by Alex, on Flickr

Σίνδος: Φωτιά σε εγκαταλελειμμένο εργοστάσιο- Πυκνός μαύρος καπνός
https://www.lifo.gr/now/greece/sindos-fotia-se-egkataleleimmeno-ergostasio-pyknos-mayros-kapnos
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#808612 Και το σχετικό βιντεάκι



Γενικά έπαιξε αρκετή φωτιά στην περιοχή σήμερα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#808795
sknipper έγραψε:Αναρωτιέμαι αν η όλη χρήση είναι ημιεπαγγελματική αν είναι δυνατόν ο χειρισμός να γίνεται από 2 άτομα, ένας να πιλοτάρει το drone αποφεύγοντας εμπόδια και κάνοντας τα περάσματα με ασφάλεια και ο άλλος να είναι καμεραμάν, να χειρίζεται την κάμερα και το ζούμ.

Το Inspire είχε αυτή την λειτουργία. Δεν γνωρίζω αν η DJI την έχει ενσωματώσει και σε οικονομικότερα drone της.
https://www.dji.com/gr/inspire-1/remote-controller
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#808872
axel12p έγραψε:
sknipper έγραψε:Αναρωτιέμαι αν η όλη χρήση είναι ημιεπαγγελματική αν είναι δυνατόν ο χειρισμός να γίνεται από 2 άτομα, ένας να πιλοτάρει το drone αποφεύγοντας εμπόδια και κάνοντας τα περάσματα με ασφάλεια και ο άλλος να είναι καμεραμάν, να χειρίζεται την κάμερα και το ζούμ.

Το Inspire είχε αυτή την λειτουργία. Δεν γνωρίζω αν η DJI την έχει ενσωματώσει και σε οικονομικότερα drone της.
https://www.dji.com/gr/inspire-1/remote-controller
Ακριβώς, κάτι τέτοιο εννοούσα. Αλλά σε πιο φτηνή έκδοση, ο ένας έχει το remote και ο άλλος πχ με το τηλέφωνό του ελέγχει την κάμερα.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#808888 @axel12p το 2ο βιντεάκι τρομερό, πολύ cinematic κλείσιμο!

@bujinkan εντελώς καλοπροαίρετα 2-3 Points για το βίντεο, με τις όποιες γνώσεις μπορεί να έχω και λίγη αυστηρότητα εφόσον θέλεις να το έχεις από ότι κατάλαβα και για δουλειές. Να σημειώσω ότι θεωρώ πως ούτε το μέρος, ούτε οι καιρικές συνθήκες/συνθήκες φωτισμού ήταν ευνοϊκές, οπότε εξ' ορισμού ήταν δύσκολο να βγει κάτι εντυπωσιακό.


​Προσωπικά σε όσα βίντεο βλέπω διαχωρίζω δύο τύπους χειριστών, αυτούς που πετάνε και απλά το drone τυχαίνει και να καταγράφει και αυτούς που κινηματογραφούν και το drone είναι μία camera στα χέρια τους. Δυστυχώς οι λήψεις επειδή δεν είχαν συνοχή ως προς τα παναρίσματα και τα κοψίματα δεν ήταν τόσο κινηματογραφικά (εξαίρεση η λήψη στο ποτάμι), το βίντεο μου έδινε περισσότερο απλά το POV ενός χειριστή drone, παρά το αποτέλεσμα ενός κινηματογραφιστή. Επίσης έχανε πόντους από τα transitions των οποίων καλώς κακώς το στυλ είναι λίγο παρωχημένο.

Προσωπικά για να "πουλήσω" περισσότερη τέχνη θα είχα το νου μου περισσότερο σε λεπτομέρειες και θα κυνηγούσα σε κάθε ευκαιρία το "βάθος" και την προοπτική, δηλαδή να φέρω π.χ. την πόλη στο προσκήνιο ξεκινώντας το πλάνο μου πίσω από ένα δάσος ή ΄κτήριο κ.ο.κ.

Καταλαβαίνω πως είναι παγίδα το drone γιατί αυτο το "από ψηλά" de facto δίνει εντυπωσιακές λήψεις, όμως τον τελευταίο καιρό επειδή έχει γίνει λίγο mainstream, θέλει προσεκτική επιλογή πλάνων για να βγει κατι epic
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#808930
socratesn έγραψε:@axel12p το 2ο βιντεάκι τρομερό, πολύ cinematic κλείσιμο!

@bujinkan εντελώς καλοπροαίρετα 2-3 Points για το βίντεο, με τις όποιες γνώσεις μπορεί να έχω και λίγη αυστηρότητα εφόσον θέλεις να το έχεις από ότι κατάλαβα και για δουλειές. Να σημειώσω ότι θεωρώ πως ούτε το μέρος, ούτε οι καιρικές συνθήκες/συνθήκες φωτισμού ήταν ευνοϊκές, οπότε εξ' ορισμού ήταν δύσκολο να βγει κάτι εντυπωσιακό.


​Προσωπικά σε όσα βίντεο βλέπω διαχωρίζω δύο τύπους χειριστών, αυτούς που πετάνε και απλά το drone τυχαίνει και να καταγράφει και αυτούς που κινηματογραφούν και το drone είναι μία camera στα χέρια τους. Δυστυχώς οι λήψεις επειδή δεν είχαν συνοχή ως προς τα παναρίσματα και τα κοψίματα δεν ήταν τόσο κινηματογραφικά (εξαίρεση η λήψη στο ποτάμι), το βίντεο μου έδινε περισσότερο απλά το POV ενός χειριστή drone, παρά το αποτέλεσμα ενός κινηματογραφιστή. Επίσης έχανε πόντους από τα transitions των οποίων καλώς κακώς το στυλ είναι λίγο παρωχημένο.

Προσωπικά για να "πουλήσω" περισσότερη τέχνη θα είχα το νου μου περισσότερο σε λεπτομέρειες και θα κυνηγούσα σε κάθε ευκαιρία το "βάθος" και την προοπτική, δηλαδή να φέρω π.χ. την πόλη στο προσκήνιο ξεκινώντας το πλάνο μου πίσω από ένα δάσος ή ΄κτήριο κ.ο.κ.

Καταλαβαίνω πως είναι παγίδα το drone γιατί αυτο το "από ψηλά" de facto δίνει εντυπωσιακές λήψεις, όμως τον τελευταίο καιρό επειδή έχει γίνει λίγο mainstream, θέλει προσεκτική επιλογή πλάνων για να βγει κατι epic
Συμφωνώ σε όλα ...πολλές φορές δεν βοηθάει και το μέρος ...τι θέλω να πω ...ότι τα Καλάβρυτα δεν έχουν κατά τη γνώμη μου κάτι το ουαου .ένα απλό χωριό ειναι χωρίς κάτι το όμορφο


< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#808940 Έχω την αίσθηση ότι θέλει πολύ εξάσκηση ώστε να πετύχεις ένα καλό αποτέλεσμα.
Θέλει να έχεις πολύ καλή γνώση του χώρου, γιατί όταν κάνεις την λήψη, δεν μπορείς να έχεις ταυτόχρονα το νου σου στο τι υπάρχει τριγύρω για να μην πέσεις πάνω του. Θέλει να δεις αρκετά βιντεάκια στο youtube και να εξασκηθείς σε διάφορες "κινηματογραφικές" κινήσεις. Και φυσικά θέλει να φας πολύ ώρα στην επεξεργασία, ώστε να έχεις ένα καλό αποτέλεσμα (transitions, κίνηση, μουσική, color grating, κλπ).

Προσωπικά, το βίντεο μου φαίνεται πολύ δύσκολο και για αυτό έχω επικεντρωθεί κυρίως στην φωτογραφία.
Αρκετά βοηθητικά βρίσκω τα templates που υπάρχουν στις εφαρμογές βίντεο, όπου σου βγάζουν εύκολα, ένα αρκετά καλό αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#808945 Ισχύει!
το βίντεο γενικά είναι πονοκέφαλος. Θέλει να έχεις σχεδιάσει στο μυαλό σου ολόκληρο το αποτέλεσμα, την συνέχεια και την ακολουθία των σκηνών ώστε από κει και πέρα απλά να πάρεις τις σχετικές λήψεις. Νομίζω για άτομα σαν και εμάς που λειτουργούμε με τον αυθορμητισμό της φωτογραφίας (είδα κάτι ενδιαφέρον, σήκωσα τη μηχανή, αντε να σκεφτώ κ' ένα προχειρο κάδρο στα μπαμ --> φωτογράφησα) είναι δύσκολη η μετάβαση σε κάτι που απαιτεί τόσο λεπτομερή σχεδιασμό για να βγει όμορφο.