Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#800529 βοηθαει το μερος , στον κάμπο στην καρδίτσα δύσκολα θα εβγαζε κατι αντίστοιχο
Περαν αυτου ομως ειναι καλός και σίγουρα εχει πολύ δουλεια πίσω απο αυτο το κλιπ, παραπάνω απο οση θα μπορούσε ενας μεσος επισκεπτης σαν εμας να βαλει
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#802723 Τελικά ύστερα από αναμονή ετών, αποφάσισα και αγόρασα ένα DJI Mini 2.
Οι πρώτες εντυπώσεις ανάμεικτες μπορώ να πω.
Στα θετικά θα έλεγα την ευχρηστία και την εμβέλεια. Στην πρώτη πτήση το πήγα άνετα στα 1200 μέτρα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.
Στα αρνητικά θα έβαζα σίγουρα την κάμερα. Μου θυμίζει κάμερα (πολύ) φτηνού κινητού. Motorola τριετίας των 200€ βγάζει πολύ καλύτερες φωτογραφίες. Το κυριότερο πρόβλημα είναι ο θόρυβος. :thumbsdown:
Παρόλα αυτά σαν πρώτο βήμα και για καθαρά ερασιτεχνική χρήση νομίζω είναι ΟΚ.

Κάποιες απορίες που έχω είναι το αν πρέπει να το ασφαλίσω, καθώς και αν πρέπει να έχω τα στοιχεία μου πάνω του. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#802732 Με καλό φωτισμό εγώ την κάμερα του την έβρισκα μια χαρά . Σε χαμηλό φως ναι είχε θέματα

Ποσό το πήρες ; Πριν μια εβδομάδα πούλησα και το δικό μου (370)

Όταν κανείς Register παίρνεις ενα νούμερο (ως χρήστης , όχι ως συσκευή) και το κολας πάνω
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#802785 Το πήρα από Amazon.de στα 499€.

Σε ποιο register αναφέρεσαι; Στην DJI ή στην ΥΠΑ; Στην DJI έκανα register όταν κατέβασα το Fly App, αλλά δεν βρίσκω κάποιον αριθμό.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#802816 Στην ΥΠΑ υποθέτω
Δεν το έχω κάνει Ελλάδα άρα δεν ξέρω για σίγουρα αλλά Αυστρία και Ολλανδία ήταν η ίδια διαδικασία και υποθέτω ισχύει πανευρωπαϊκά
Δίνεις ένα μικρό αντίτιμο στον εθνικό φορέα και εγγράφεσαι ως χειριστής , σου βγαίνει μια ταυτότητα από την οποία αντιγραφείς και κολλάς το ID πάνω σε όλα τα drone σου


Κρίμα που το πήρες 500
Το δικό μου ήταν σε κατάσταση άψογη και είχε και διαφορά έξτρα μαζί πέραν του combo όπως φίλτρα και διαφορά αλλά . Είχα βάλει και μια αγγελία το Δεκέμβρη μπα και το ήθελε κανείς να το κατεβάσω Ελλάδα .

Μιας και είσαι καινούργιος κάνε ένα έξοδο και αγόρασε το care refresh για ένα χρόνο
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#802823 Αφού είναι από amazon μπορείς να το επιστρέψεις αν το επιτρέπει και να πάρεις του kilo
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#802839 Άνετα το επιτρέπει , το έχω κάνει

Δυστυχώς το δικό μου το πούλησα last week ….
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#802840
axel12p έγραψε:Το πήρα από Amazon.de στα 499€.

By the way οι τιμές στο γερμανικό άμαζον έχουν γίνει κωλοπιασέ και μάλλον αντιστοιχούν στην τοπική αγοραστική δύναμη. Έχω βρεί καλύτερες τιμές στα ίδια προϊόντα σε Ελλάδα και Ισπανικό άμαζον.
Αξίζει επίσης να ψαχτεί κάποιος σε όλα τα ευρωπαϊκά άμαζον αφού θα βρεί κατα καιρούς αρκετές διαφορές στην τιμή του ίδιου προϊόντος.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#802842 Σε amazon.de , .it, .fr δεν έχω βρει σημαντικές διαφορές στις τιμές πάντως, μόνον στο κόστος της αποστολής. Συχνά επίσης συμφέρει να στο στείλει forwarder, είναι φθηνότερο το κόστος του.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#802846 Σε σχέση με Ελλάδα το Γερμανικό Amazon το έχει 50-60€ κάτω (μαζί με μεταφορικά), οπότε πιστεύω ότι αξίζει.
Kilo θυμόμουν ότι ήταν να πουλήσεις το Mini 2, αλλά δεν είχα προσέξει την αγγελία.

Σχετικά με το registration, βλέπω ότι όταν είχα πάρει την πιστοποίηση Α1-Α3 (μέσω Λουξεμβούργου) μου είχαν δώσει ένα registration number. Λογικά είναι αυτό, μιας και είναι κοινό για όλη την Ε.Ε.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#805576 Εγκρίθηκε από το σάιτ της DJI να αγοράζω με απαλλαγή ΦΠΑ ...
Πάτησα το ....
Εικόνα
Και τώρα αναμονή


< >
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#805649
axel12p έγραψε:Τι καλό περιμένουμε;
Mavic 3 Classic !!!!


< >