Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By royal_airness
#37719 Πήγα εχθές την ESP για σέρβις μετά απο 3-4 χρόνια που καθόταν κλεισμένη σε μια ντουλάπα. Ένα 50άρικο μου ζήτησε για τα πάντα όλα + χορδές έλιξιρ 10ρες. Καλά δεν είναι ή μου φάνηκε ;

Έπαιξα μετά απο πολύ καιρό για λίγο και ευτυχώς θυμόμουν κάτι ψηλά, δεν πήγαιναν μόνα τους τα χέρια αλλά τα περίμενα πολύ χειρότερα τα πράγματα. Θα ξεκινήσω και μαθήματα με έναν φίλο για να βρώ την φόρμα μου, αλλά αυτή τη φορά τα μαθήματα θα βασιστούν σε τραγούδια των Metallica αποκλειστικά.

Παίζει κανένας άλλος απο εδώ ; Βγάλτε καμία φωτό τα εργαλεία ... Θα επιτρέψουμε και μπασίστες !
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#39136
Άβαταρ μέλους
By Billopoulos
#47149 Εχω αρχισει να "γρατζουναω" μια ηλεκτρικη :s_crazy
Σιγα σιγα κατι γινεται, αλλα χρειαζεται υπερβολικη υπομονη και αρκετη επιμονη!
Το κολπακι με την συνδεση στο PC γινεται λογω του Rocksmith!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#449664 Ανασταίνοντας τα πεθαμένα :lol:

Μετά από κάποια μαθήματα κι εφόσον ο δάσκαλος ήταν πολύ ενθαρυντικός για την πορεία μου αποφάσισα να επενδύσω σε όργανο για εξάσκηση στο σπίτι

https://www.thomann.de/gb/millenium_mps ... bundle.htm

προτιμήθηκε λόγω του mesh που το φέρνει λίγο πιο κοντά σε κανονικά σε αίσθηση.

Μέχρι να έρθουν Stick Control και δώστου paradiddles :oops:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#449687 Πεταλι τι πηρες? Εχει ενα ωραιο αφρατο χαλακι η Roland (λογικα βγαζουν κι αλλοι) που στα κραταει πολυ σταθερα και κοβει και λιγο φασαρια.

<+
Άβαταρ μέλους
By dimik
#449696
Deleted User 1 έγραψε:Πεταλι τι πηρες? Εχει ενα ωραιο αφρατο χαλακι η Roland (λογικα βγαζουν κι αλλοι) που στα κραταει πολυ σταθερα και κοβει και λιγο φασαρια.

<+
Αυτό που έχει ήδη μέσα το κιτ.

Χαλάκι θα με ενδιέφερε γιατί βλέπω να με διώχνουν από την πολυκατοικία.

< >
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#449700 Συνηθως δεν εχουν και πεταλι αυτα τα σετ. Αν σ αυτη την τιμη εχει θρονο, πεταλι, mesh παντου και 4 πιατινια μιλαμε για τρελο vmf. Βεβαια τη μαρκα δεν την ξερω αλλα who cares.

Γι αυτο στο ειπα για το χαλακι γιατι μη νομιζεις οτι δεν ακουγεται.

https://www.roland.com/global/products/tdm-20_10/

Καλοπαιχτα οπως και να χει! Σου δινω κανα χρονο το πολυ μεχρι να θελησεις κανονικο σετ. :shifty:

<+
Άβαταρ μέλους
By dimik
#449703 Ναι έχει τα πάντα όλα μέσα και headset.
Ευρωπαϊκή η μάρκα την λάνσαρει πολύ το συγκεκριμένο site που είναι τούμπανο σε ότι αφορά τα μουσικά.

Θα ρίξω μια παραγγελία αυτό

https://m.thomann.de/gb/roland_tdm10_vd ... 1509567442


Κανονικά όταν πάω σε μονοκατοικία, ελπίζω μέσα στην επόμενη 2ετια.

< >
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#449776 Thomann δεν πολυσυμπαθώ. Είναι τα Jumbo των μουσικών οργάνων αλλά για εκεί που είσαι πιθανότατα να συμφέρει πολύ. Κάνα δυό φορές ετοίμασα παραγγελία και μετά έφτιαξα την ίδια και στο drumstore και έβγαινε μία η άλλη. Και μιλάμε για πράγματα μικρά σε όγκο χωρίς σοβαρά μεταφορικά.

Εγώ μ' αυτά και με κείνα έχω κάνα 2βδομαδο να παίξω και δε θα μπορώ να πάρω τα πόδια μου. :thumbsdown:

Α επίσης βάλε το πετάλι του hi hat σα δεύτερη κάσα και παίξε το One. Γαμάει! Πολύ πλάκα! Το παίζεις και ιστορία μετά στους κιθαρίστες. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#449815 Τελικά αλλαγή πλάνου, μου ζήτησαν 180€ μεταφορικά οπότε έριξα άκυρο και πήρα το Alesis Nitro από Αmazon να τελειώνω με expedited delivery και σκαμπώ βγήκε 490€.

Ότι review και να διάβασα έλεγε τα καλύτερα οπότε για starter kit δεν νομίζω να απογοητευτώ, θα ζήσω και χωρίς mesh.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#449818 180€ ακόμα και για τέτοιο όγκο είναι πααααρα πολλά. Τα Alesis είναι κορυφή μαζί με τα Roland και σίγουρα πιο vmf.

Ταμπούρο τουλάχιστον πάρε mesh και το υπάρχον του σετ κάντο έξτρα tom ή floor tom. Πέρα από το rebound που δεν έχει καμία σχέση, λογικά στο απλό pad που έχει τώρα για ταμπούρο δε θα υποστηρίζει και rim shots.

http://www.alesis.com/products/view/12-mesh-pad
Άβαταρ μέλους
By dimik
#449822 Έχει dual zone snare, δεν είναι αυτό για rim shots?

FEATURES

Dynamic, comfortable pads for great feel and natural response
8” high quality rubber drum pads (dual-zone snare, three single-zone toms)
Kick pad tower with bass drum pedal included
10” cymbals: ride cymbal, hi-hat, crash w/choke
4-post aluminum rack—super solid for stability and flexibility
Connection cables, drum sticks, drum key, and power supply included
Nitro Electronic Drum Module
40 ready-to-play classic and modern kits—385 drum and cymbal sounds
60 built-in play-along tracks, sequencer, metronome, and performance recorder
CD/MP3 aux input to play along with your own songs
USB/MIDI connection for virtual instruments and recording software
MIDI in and out ports connects directly to stand-alone MIDI gear
Stereo line outputs and headphone output

CONTENTS
Nitro Drum Module
8" Dual-Zone Snare Pad
8" Tom Pads(3)
10" Hi-Hat Pad
10" Crash Pad with Choke
10" Ride Pad
Kick Pad Tower
Kick Pedal
Hi-Hat Pedal
4-Post Aluminum Rack
Cable Snake
Cable Wrap Strips
Drum Key
Drum Sticks
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#449829 Νομίζω dual zone σημαίνει ότι αλλάζει ο ήχος ανάλογα την ακτινα που θα χτυπήσεις. Όπως και στο κανονικό ταμπούρο δηλαδή. Για rim shots πρέπει να έχει το παχύ λαστιχένιο rim σαν αυτό του λινκ που έβαλα. Επίσης 8" για ταμπούρο είναι πολύ λίγες και θέλει τρομερή ακρίβεια. Άντε μετά να παίξεις σε 14". Πρέπει να αλλάζεις και μπαγκέτες κτλ και αλλάζει όλο το feel.

Τέσπα να χαμε να λέγαμε. Οι αναβαθμίσεις γίνονται και στη πορεία.