Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#449836 Καλά έχω πολύ δρόμο μπροστά μου, εξάσκηση κυρίως στην κίνηση γύρω από τα τύμπανα θέλω να κάνω.
Ο δάσκαλος μου είπε ότι με τα ηλεκτρονικά θα δέσω καλύτερα το παίξιμο μου γιατί θέλουν μεγαλύτερη ακρίβεια.
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#480143 Πολύ ψόφιο το θέμα ρε παίδες και είναι κρίμα, για ρίξτε μια αυτιά εδώ.

Πρώτη απόπειρα να ανεβάσω video. Κουρασμένη φωνή, χάλια ήχος,
χάλια κάμερα (κινητό) και οι κλασικές δικαιολογίες που λέμε όλοι...
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#480245 Πίχλας σωραίος και να ξες διαφωνάω με τον αποπάνωνε. :iconcool:

Κι εγώ κάνω κάποιες προσπάθειες να βγάλω το παρακάτω κομμάτι, είμαι σε καλό δρόμο, λίγο άρθρωση στα "σου" θέλω κι έτοιμος.

Άβαταρ μέλους
By sknipper
#572122 Η κόρη μου είπαν στο σχολείο ότι το κουνάει καλά το δοξάρι και της έδωσαν ένα βιολί που το φέρνει σπίτι και το γκρατζουνάει. Εξάσκηση το λένε και μέσα σε λίγες μέρες χωρίς να ασχολείται και πολύ αρχίζει να γίνεται ανεκτή (από τρίξιμο νυχιών γάτας σε μαυροπίνακα και την απόλυτη ανατριχίλα έχουμε μεταπέσει σε απλή κακοφωνία με όλο και πιο συχνά ανεκτά σημεία). Με την ευκαιρία διάβασα και λίγο για να την βοηθήσω να το κουρντίσει και να ξαναβάλει τη γέφυρα στη θέση της όταν καταλάθος της έφυγε.
Σημειώνω ότι είμαι άσχετος από μουσική και από μουσικά όργανα. Απλά στο σχολείο είχαμε μελόντικα, θυμάμαι και το φα-λα-ντο-μι και μι-σολ-σι-ρε-φα τις νότες πως κάθονται στο πεντάγραμμο. Τελεία. Και ακόμα κι αυτά έχουν αλλάξει, τo ντο-ρε-μι-φα-σολ-λα-σι το λένε CDEFGAB. Και στο σπίτι τίποτα, δυστυχώς η μουσική εκπαίδευση στην οικογένειά μου και της γυναίκας μου είχε μηδενική προτεραιότητα.
Και μου ήρθε η σκέψη. Την είδα την κόρη ενθουσιώδη με το βιολί, αν την δω ότι δεν το βαρεθεί αλλά προχωράει μήπως να μάθω κι εγώ βιολί να κάνουμε μαζί εξάσκηση; Καλό και για αυτήν και για μένα; Το βιολί το συμπαθούσα από παλιά (ειδικά όταν το άκουσα εκτός κλασικής μουσικής στο Am Fenster από τους City) αλλά το θεωρούσα δύσκολο. Αλλά τώρα που το χειρίστηκα από κοντά μου φαίνεται ενδιαφέρον. Είδα ότι υπάρχουν μαθήματα βιολιού ενηλίκων, η πρώτη τάξη για εντελώς άσχετους είναι 10 φορές από 1,5 ώρα κλπ για 350 λίρες. Ως γνωστός τσιφούτης προτιμώ να το αποφύγω. Βλέπω ότι υπάρχουν onlinw οδηγίες και βίντεο. Βιολί είδα ότι με 155 λίρες παίρνω αξιοπρεπές (Stentor Student II με θήκη κλπ). Νομίζετε αξίζει να ασχοληθώ; Και πως προτείνετε να το προχωρήσω (όργανο, μαθήματα κλπ);
Άβαταρ μέλους
By dimik
#572126 Καλό μπλέξιμο

Είχα κάνει μικρός πιάνω για λίγα χρόνια και τώρα στα γεράματα άρχισα drums και πλέον αφού πέρασα για έναν χρόνο περίπου από τα ηλεκτρονικά έχω στήσει κανονικό σετ στην σοφίτα

Αν σου αρέσει αρκετά θα ασχοληθείς σε διαφορετική περίπτωση θα τα παρατήσεις αλλά τουλάχιστον θα έχεις μάθει μερικά βασικά περί μουσικής.

Νομίζω το βιολί είναι από τα πλέον δύσκολα στην εκμάθηση.



< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#572141
sknipper έγραψε:Και μου ήρθε η σκέψη. Την είδα την κόρη ενθουσιώδη με το βιολί, αν την δω ότι δεν το βαρεθεί αλλά προχωράει μήπως να μάθω κι εγώ βιολί να κάνουμε μαζί εξάσκηση;

Οχι.
Η κορη μπορει να το βαρεθει αφου θα εχεις αγορασει βιολι για εσενα και τοτε πιθανον να την πιεσεις για να μην θεωρηθουν πεταμενα λεφτα η αγορα του.

Αν δεν το βαρεθει και συνεχισει θα κανει τοσο γρηγορη και αλματωδη προοδο που εσυ δεν θα μπορεις να ακολουθησεις και τοτε δυο τα ενδεχομενα. Α) Η κορη φρεναρει τον ρυθμο εκμαθησης για αν μπορεις να ακολουθεις και Β) Βαριεσαι και τα παρατας. Με πιο πιθανο το δευτερο σεναριο γιατι και το πρωτο να κανει στην αρχη μετα θα παει με τον ρυθμο της :lol:

Σορι που στο χαλαω αλλα εχοντας 10 και μισο χρονων γιο που κανει κιθαρα τριτο χρονο τωρα, βλεπω την προοδο του και εντυπωσιαζομαι.
Το βιολι δε ειναι πολυ δυσκολο οργανο γιατι δεν εχει ταστα και για να βγαλει σωστο ηχο θελει και κοπο και τροπο
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#572234 Έχετε αρκετά δίκιο και τα έχω ήδη σκεφτεί αυτά που λέτε. Καθόλου δεν θα την πιέσω. Για αυτό και δεν θα βιαστώ, αν αγοράσω βιολί θα το κάνω αφού ξεκαθαρίσει ότι θα ασχοληθεί αρκετά οπότε αν εγώ λακίσω θα το χρειαστεί αυτή. Τώρα είναι 8 και παίζει σε 1/2 μέγεθος οπότε κάπου στα 11-12 φτάνουν να θέλουν το κανονικό 4/4 μέγεθος. Και τότε καλύτερα να έχει δικό της παρά του σχολείου. Και μάλλον θα είναι και λίγο καλύτερο.
Φυσικά αυτή θα είναι πολύ καλύτερη και θα μαθαίνει γρηγορότερα, δεν τίθεται θέμα ανταγωνισμού ούτε να την καθυστερήσω.
Πάντως μου αρέσουν πολύ τα βιολιά ακόμα και σαν διακόσμηση στον τοίχο....
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#596376 Δεν μας έφτανε το βιολί τώρα η 8χρονη κόρη θέλει να ξεκινήσει και πιάνο. Και ναι μεν το βιολί μας το δανείζει το σχολείο το πιάνο όμως θα πρέπει να το αγοράσω για να κάνει εξάσκηση στο σπίτι.
Άρα αν και μετά το καλοκαίρι επιμένει θα πρέπει να της αγοράσω κάποιου τύπου πιάνο. Στα παρακάτω ερωτηματικά/σκέψεις όποιος ξέρει με συμβουλεύει.
1 μιλάμε για ψηφιακό πιάνο και όχι για κανονικό ξύλινο με χορδές που είναι βαρύ, ακριβό και θέλει και συντήρηση.
2 να είναι πιάνο και όχι keyboard (η διαφορά αν κατάλαβα είναι ότι στο πιάνο τα πλήκτρα δεν είναι απλοί διακόπτες αλλά έχουν βάρος ανάλογο της νότας-αίσθηση-αντίδραση-απόκριση)
3 να είναι πλήρους μεγέθους, 88 πλήκτρων ή λιγότερο (υπάρχουν με 73 ή με 61)
4 να είναι μαύρο και όχι άσπρο (δείχνει φτηνό και γενικά προτιμώ τη σκόνη στο μαύρο παρά τη βρώμα στο άσπρο)
5 να έχει και κόλπα φωνές, χροιές, όργανα που παίζουν ταυτόχρονα, ηχογράφηση, σύνδεση με τάμπλετ/κινητό, προγράμματα κλπ Μου αρέσει αυτό που διαβάζει όποιο τραγούδι έχεις και σου δείχνει τις νότες για να τις παίξεις, πρέπει να βοηθάει στην εκμάθηση.
6 μάρκας Yamaha ή δεχόμαστε και άλλα όπως Korg, Roland; Ακόμα και Casio; Κάποια άλλη μάρκα; Αξίζει η μάρκα του gear4music.com ;
7 με βάση φορητή τύπου σιδερώστρας ή να πάρω κανονική ξύλινη (αν υπάρχει για το μοντέλο).
8 το 1 πεντάλι που περιλαμβάνεται φτάνει ή θέλω περισσότερα (που είναι έξτρα)
9 στα πόσα λεφτά να κινηθώ (κάτι που να μην εμποδίσει την πρόοδο και να είναι αρκετά καλό ώστε να μην χρειαστώ άλλο για καιρό αλλά και να μην τα κλάψω αν το βαρεθεί γρήγορα)
10 η ιδέα των μτχ με ενοχλεί, μήπως να το ξανασκεφτώ
11 μου αρέσει το Yamaha P125 ίσως με το ξύλινο τραπεζάκι με τα 3 πεντάλια. Ναι όχι, πολύ ακριβό για αρχάριο; Κάποιο άλλο;
https://uk.yamaha.com/en/products/music ... oduct-tabs
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#596378 Φίλος μουσικός μου είχε προτείνει κάποιο για τον μικρό μου (6), που είναι ιδιαίτερα φιλόμουσος, αλλά επειδή δεν ήταν επείγον δυστυχώς δεν συγκράτησα τη μάρκα. Από πλευράς κόστους θυμάμαι μου είχε πει να κινηθώ μεταξύ 500 και 600 €.
Βοήθησα πολύ, το ξέρω. Περισσότερα από Σεπτέμβρη.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#596380 Σαν-πάρα πολύ πρώην-πιανίστας...

Πλήρες μέγεθος, 3 πεντάλ, σίγουρα όχι ηλεκτρονικό με την έννοια των πλήκτρων-διακοπτών, πότε δεν κατάφερα να παίξω σε τέτοιο.

Απο εκεί και πέρα είχα κανονικό ξύλινο μια ζωή αλλά στην περίπτωση σου θα κοιτούσα για το καλύτερο και φτηνότερο μτχ.
Να βγάλει μια 5ετια με αυτό και εαν το πάρει ζεστά θα πας κατευθείαν σε κανονικό ξύλινο καθώς δεν υπάρχει σύγκριση σε αίσθηση και ήχο.



< >
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#596431
sknipper έγραψε:Δεν μας έφτανε το βιολί τώρα η 8χρονη κόρη θέλει να ξεκινήσει και πιάνο. Και ναι μεν το βιολί μας το δανείζει το σχολείο το πιάνο όμως θα πρέπει να το αγοράσω για να κάνει εξάσκηση στο σπίτι.
Άρα αν και μετά το καλοκαίρι επιμένει θα πρέπει να της αγοράσω κάποιου τύπου πιάνο. Στα παρακάτω ερωτηματικά/σκέψεις όποιος ξέρει με συμβουλεύει.
1 μιλάμε για ψηφιακό πιάνο και όχι για κανονικό ξύλινο με χορδές που είναι βαρύ, ακριβό και θέλει και συντήρηση.
2 να είναι πιάνο και όχι keyboard (η διαφορά αν κατάλαβα είναι ότι στο πιάνο τα πλήκτρα δεν είναι απλοί διακόπτες αλλά έχουν βάρος ανάλογο της νότας-αίσθηση-αντίδραση-απόκριση)
3 να είναι πλήρους μεγέθους, 88 πλήκτρων ή λιγότερο (υπάρχουν με 73 ή με 61)
4 να είναι μαύρο και όχι άσπρο (δείχνει φτηνό και γενικά προτιμώ τη σκόνη στο μαύρο παρά τη βρώμα στο άσπρο)
5 να έχει και κόλπα φωνές, χροιές, όργανα που παίζουν ταυτόχρονα, ηχογράφηση, σύνδεση με τάμπλετ/κινητό, προγράμματα κλπ Μου αρέσει αυτό που διαβάζει όποιο τραγούδι έχεις και σου δείχνει τις νότες για να τις παίξεις, πρέπει να βοηθάει στην εκμάθηση.
6 μάρκας Yamaha ή δεχόμαστε και άλλα όπως Korg, Roland; Ακόμα και Casio; Κάποια άλλη μάρκα; Αξίζει η μάρκα του gear4music.com ;
7 με βάση φορητή τύπου σιδερώστρας ή να πάρω κανονική ξύλινη (αν υπάρχει για το μοντέλο).
8 το 1 πεντάλι που περιλαμβάνεται φτάνει ή θέλω περισσότερα (που είναι έξτρα)
9 στα πόσα λεφτά να κινηθώ (κάτι που να μην εμποδίσει την πρόοδο και να είναι αρκετά καλό ώστε να μην χρειαστώ άλλο για καιρό αλλά και να μην τα κλάψω αν το βαρεθεί γρήγορα)
10 η ιδέα των μτχ με ενοχλεί, μήπως να το ξανασκεφτώ
11 μου αρέσει το Yamaha P125 ίσως με το ξύλινο τραπεζάκι με τα 3 πεντάλια. Ναι όχι, πολύ ακριβό για αρχάριο; Κάποιο άλλο;
https://uk.yamaha.com/en/products/music ... oduct-tabs


Δες casio, εχουν αρκετα μοντελα που ριχνουν στα αλλα. Roland ειναι καλα αλλα ειναι "επαγγελματικα" αρα οι τιμουλες ειναι υψηλες. Yamaha βγαζει πολυ πραμα κκαταναλωτικο αλλα μεσα κρυβει και λεμονια, με την αποψη του "φαινομαι αλλα δεν ειμαι".
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#596435 Να και η δική μου πηγή εκνευρισμού γειτόνων.

Εικόνα


@ sknipper

Από την αγορά πιάνων είμαι άσχετος, αυτό που θα πρότεινα είναι να ξανασκεφτείς τα μεταχειρισμένα.
Μιλάμε για ακριβό όργανο και στο σενάριο που δεν θα την τραβήξει ενώ το έχεις πάρει του κουτιού, θα χάσεις ένα σεβαστό % της αξίας του αν το πουλήσεις. Αν το πάρεις μεταχειρισμένο α)ούτε θα χάσεις τόσο σε αυτό το σενάριο β) μπορείς να πάρεις κάτι πολύ καλύτερο στα λεφτά που διαθέτεις ώστε να το κρατήσεις και περισσότερο αν τελικά της αρέσει.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#596437 Η Yamaha έχει πάνω από 30 χρόνια στην εδώ αγορά και έχουν και καλό aftetsales. (Αναφέρομαι σε μουσικά όργανα).
Τα φτηνά της δεν... αλλά από μέσες τιμές και πάνω νομίζω αξίζουν.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#596451
trident1971 έγραψε:
sknipper έγραψε:Δεν μας έφτανε το βιολί τώρα η 8χρονη κόρη θέλει να ξεκινήσει και πιάνο. Και ναι μεν το βιολί μας το δανείζει το σχολείο το πιάνο όμως θα πρέπει να το αγοράσω για να κάνει εξάσκηση στο σπίτι.
Άρα αν και μετά το καλοκαίρι επιμένει θα πρέπει να της αγοράσω κάποιου τύπου πιάνο. Στα παρακάτω ερωτηματικά/σκέψεις όποιος ξέρει με συμβουλεύει.
1 μιλάμε για ψηφιακό πιάνο και όχι για κανονικό ξύλινο με χορδές που είναι βαρύ, ακριβό και θέλει και συντήρηση.
2 να είναι πιάνο και όχι keyboard (η διαφορά αν κατάλαβα είναι ότι στο πιάνο τα πλήκτρα δεν είναι απλοί διακόπτες αλλά έχουν βάρος ανάλογο της νότας-αίσθηση-αντίδραση-απόκριση)
3 να είναι πλήρους μεγέθους, 88 πλήκτρων ή λιγότερο (υπάρχουν με 73 ή με 61)
4 να είναι μαύρο και όχι άσπρο (δείχνει φτηνό και γενικά προτιμώ τη σκόνη στο μαύρο παρά τη βρώμα στο άσπρο)
5 να έχει και κόλπα φωνές, χροιές, όργανα που παίζουν ταυτόχρονα, ηχογράφηση, σύνδεση με τάμπλετ/κινητό, προγράμματα κλπ Μου αρέσει αυτό που διαβάζει όποιο τραγούδι έχεις και σου δείχνει τις νότες για να τις παίξεις, πρέπει να βοηθάει στην εκμάθηση.
6 μάρκας Yamaha ή δεχόμαστε και άλλα όπως Korg, Roland; Ακόμα και Casio; Κάποια άλλη μάρκα; Αξίζει η μάρκα του gear4music.com ;
7 με βάση φορητή τύπου σιδερώστρας ή να πάρω κανονική ξύλινη (αν υπάρχει για το μοντέλο).
8 το 1 πεντάλι που περιλαμβάνεται φτάνει ή θέλω περισσότερα (που είναι έξτρα)
9 στα πόσα λεφτά να κινηθώ (κάτι που να μην εμποδίσει την πρόοδο και να είναι αρκετά καλό ώστε να μην χρειαστώ άλλο για καιρό αλλά και να μην τα κλάψω αν το βαρεθεί γρήγορα)
10 η ιδέα των μτχ με ενοχλεί, μήπως να το ξανασκεφτώ
11 μου αρέσει το Yamaha P125 ίσως με το ξύλινο τραπεζάκι με τα 3 πεντάλια. Ναι όχι, πολύ ακριβό για αρχάριο; Κάποιο άλλο;
https://uk.yamaha.com/en/products/music ... oduct-tabs


Δες casio, εχουν αρκετα μοντελα που ριχνουν στα αλλα. Roland ειναι καλα αλλα ειναι "επαγγελματικα" αρα οι τιμουλες ειναι υψηλες. Yamaha βγαζει πολυ πραμα κκαταναλωτικο αλλα μεσα κρυβει και λεμονια, με την αποψη του "φαινομαι αλλα δεν ειμαι".



Για να γινω πιο συγκεκριμενος... το πραγμα ειναι πολυ πολυπλοκο δυστυχως.
εχε υποψη σου οτι οι "επαγγελματιες" (δασκαλοι, μουσικοι) ειναι πολλες φορες φανατικοι μιας μαρκας που τους "κανει", πιο πολυ απο τους πετρολχεντακηδες. Υπαρχει ζωντανο και παιζει παρα πολυ το "η χχχχχ μαρκα βγαζει καλα, η ψψψψψ ειναι παιχνιδια" που δεν ακουμπαει την πραγματικοτητα με τιποτα, σα να λεμε γερμανικη ποιοτητα. Τα χερακια που παιζουν κανουν τη διαφορα και οχι το εργαλειο και η μαρκα.

Η Yamaha ειναι κραταια σε σχεση με τα ωδεια κλπ, εχει προφανως και πολυ καλα προϊοντα και ονομα στο home piano (αρκετοι ονομαζουν ολα τα ψηφιακα πιανα "κλαβινόβες" οπως τα ημιφορτηγα λεγοντουσαν "ντάτσουν") :lol: αλλα η γκαμα ειναι τοσο τεραστια που μπορεις να ψωνισεις "μουφα" επειδη εχει Digital USB Bluetooth IOS καραμπουρνού converter και πολλα μπιχλιμπιδια. Υπαρχει ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ κοινο που λεγεται "συνταξιουχοι με λεφτα" που παιρνει πανακριβα Yamaha klavinova που γαμανε και τα εχει σαν επιπλα να τα βλεπει, ακομα χειροτερα ειναι τα πραγματα σε home organ φασεις και οι κατασκευαστες καλυπτουν τις αναγκες αυτων.

Η χρηση που θα κανεις ,
που μεταξυ μας
- δεν ξερεις πως θα βγει και ειμαι σιγουρος οτι αντανακλα στο "ποσα λεφτα να κινηθω για να μην τα κλαψω"
- και η αποψη μου οτι το 8χρονο (χωρις παρεξηγηση) δεν θα ξεφυγει ευκολα απο το "κανω πιανο κλασικο" και λογω ηλικιας και γιατι και η μουσικη που ακουνε τωρα δεν αναπαραγεται ευκολα σε πληκτρα..... αρα μην καταξοδευτεις

ειναι αυτη που θα πρεπει να καθορισει που να ψαξεις. Μπορω να σου δωσω κατευθυντηριες γραμμες στις ερωτησεις σου με βαση τα οσα γνωριζω, εχω ομως κανα 2-3 χρονια να ασχοληθω με τα προϊοντα και τα μοντελα καθεαυτα.


1 μιλάμε για ψηφιακό πιάνο και όχι για κανονικό ξύλινο με χορδές που είναι βαρύ, ακριβό και θέλει και συντήρηση.
--- το ξυλινο ειναι βαρυ και θελει ποτε ποτε χορδισμα κλπ, αλλα εχει αισθηση που γαμει γενικα, οχι μονο στα πληκτρα. Θελει πιο πολυ χωρο (προφανως μιλαμε για ορθιο) και ειναι λιγοτερο μανιτζεβελο. Επισης εχε υποψη σου οτι η φορητοτητα των ηλεκτρονκων ειναι κατι που μαλλον δεν θα σου χρειαστει ποτε... που θα πας με κατι που εχει παντα 1,3 μετρα μηκος και βαλε (88 πληκτρα) και κανα 30αρι εκατοστα βαθος το λιγοτερο, αν δεν εισαι επαγγελματιας που το παει στη δουλεια? :iconcool:
Αν εχεις βρει καλο μεταχειρω κανονικο παρτο, και μετα πωλειται αν δεν.

2 να είναι πιάνο και όχι keyboard (η διαφορά αν κατάλαβα είναι ότι στο πιάνο τα πλήκτρα δεν είναι απλοί διακόπτες αλλά έχουν βάρος ανάλογο της νότας-αίσθηση-αντίδραση-απόκριση)
---- Απλοι διακοπτες παιζουν στα πολυ χαμηλα στρωματα, και μετα εχουμε πολλα επιπεδα, δυναμικο (αυτο που περιγραφεις), δυναμικο με βαρη, και μετα πας σε μηχανισμους πιανου (με μοχλακια κλπ) ή ολικο ή μερικο simulation αυτων και ολα τα ενδιαμεσα. Εχει για ολους.
Εδω θα ακουσεις απειρες γνωμες, απο πιουριστες που λενε μονο πιανο τιποτα αλλο, μεχρι και επαγγελαμτιες που παιζουν σε απλο δυναμικο γιατι το κοινο ετσι και αλλιως δεν θα παρει χαμπαρι και η δουλει γινεται μια χαρα. Αν θες αισθηση πιανου θα πας σε βαρυκεντρισμενα και με μηχανισμο, ειδικα αν το ζητουμενο ειναι η "ιδια" αισθηση στο ωδειο και στο σπιτι. Τσεκαρε τι εχει το ωδειο, εχει κανονιο πιανο ή τους βαζει σε ψηφιακο?

3 να είναι πλήρους μεγέθους, 88 πλήκτρων ή λιγότερο (υπάρχουν με 73 ή με 61)
---88 το πιανο, 73 μεζοβεζικο μπορει να τη γλυτωσεις. κατω απο 73 για "πιανο " δεν πας, παρ ότι για αλλες χρησεις τα 61 ειναι αρκετα.
Αλλα, στα 88 βλεπεις τους πολυ καλους μηχανισμους για να εχεις πιανοαισθηση (την καλυτερη) τα αλλα σπανια. Οι αναγκες ειναι που καθοριζουν.

4 να είναι μαύρο και όχι άσπρο (δείχνει φτηνό και γενικά προτιμώ τη σκόνη στο μαύρο παρά τη βρώμα στο άσπρο)
---- Γουστα, βγαινουν και σε αλλα χρωματα


5 να έχει και κόλπα φωνές, χροιές, όργανα που παίζουν ταυτόχρονα, ηχογράφηση, σύνδεση με τάμπλετ/κινητό, προγράμματα κλπ Μου αρέσει αυτό που διαβάζει όποιο τραγούδι έχεις και σου δείχνει τις νότες για να τις παίξεις, πρέπει να βοηθάει στην εκμάθηση.
--- Αν η εκμαθηση ειναι πιανο, τα υπολοιπα ειναι πιπες. Θελεις νοτες εχεις παρτιτουρα, τελος. Κλασικουμπα. Τα παραπανω εχουν τη σημασια τους προφανως και το συζητηταμε. Πιανο καλο χωρις μπιχλιμπιδια βρισκεις χαμηλα, μετα οι τιμες αυξανουν, γιατι τα μπιχλιμπιδια πχ ακομπανιαμεντα/ρυθμοι ειναι "περιεχομενο" που το κανουν καλα πολυ λιγοι και καλοι και ακριβοπληρωμενοι.
Τα ταμπλετ και τα κομπιουτερζ επισης εχουν τετοιες εφαρμογες οποτε το να δεθεις στο "κλειστο" συστημα ενος κατασκευαστη που μετα θα βγαλει αλλο μοντελο δεν το θεωρω προσωπικα απαραιτητο.

θα μπορουσες πχ να εχεις ενα ακριβο master Keyboard και οι ηχοι να βγαινουν απο τον υπολογιστη με ορια που δεν φανταζεσαι και με σχετικα χαμηλο budget και πολυ καλη ποιοτητα. Η λογικη ομως του "παταω το κουμπι ανοιγει και παιζω" δεν ειναι πολυ κοντα σε αυτο που περιεγραψα. Γνωμη μου, προς το παρον ετοιμο κλειστο ηλεκτρικο πιανο.


6 μάρκας Yamaha ή δεχόμαστε και άλλα όπως Korg, Roland; Ακόμα και Casio; Κάποια άλλη μάρκα; Αξίζει η μάρκα του gear4music.com ;
--- Μεινε στα ονοματα θα ελεγα, Casio ειναι μια χαρα και πολυ value for money, ασχετα απο το market perception, εχει πολυ καλα πληκτρα σε μηχανισμο και αισθηση για την τιμη .

7 με βάση φορητή τύπου σιδερώστρας ή να πάρω κανονική ξύλινη (αν υπάρχει για το μοντέλο).
--- Η διαφορα ειναι στην αισθητικη, ο ηχος θα ειναι ιδιος, (ή λιγοτερος στην ιδια τιμη) μερικες φορες η ξυλινη βαση εχει και καργα ηχεια κλπ που ανεβαζουν και αλλο την τιμη. Το αν για το χρημα που θα δωσεις αγοραζεις ηχο ή αν θελεις και λιγο ξυλο στο σαλονι (δεν ειναι κακο) θα το ρυθμισεις εσυ.

8 το 1 πεντάλι που περιλαμβάνεται φτάνει ή θέλω περισσότερα (που είναι έξτρα)
---Για πιανο θες 3 τυπικα. Για οποια αλλη χρηση 1 φτανει και περισσευει.

9 στα πόσα λεφτά να κινηθώ (κάτι που να μην εμποδίσει την πρόοδο και να είναι αρκετά καλό ώστε να μην χρειαστώ άλλο για καιρό αλλά και να μην τα κλάψω αν το βαρεθεί γρήγορα)
---με κανα 1000αρι ευρω εισαι σε καλη φαση νομιζω, εως πολυ καλη αν δεν πας σε πολλα μπιχλιμπιδια. Προς τα πανω εχει μονο ουρανο, παιζουν και ΠΟΛΛΑ χιλιαρικα. Ειδα 17Κ σε μια γρηγορη ματια :iconcool:

10 η ιδέα των μτχ με ενοχλεί, μήπως να το ξανασκεφτώ
--- αν βρεθει καλη τιμη και δεν εχει θεμα, παιξε. Παιζει πολυ η φαση "το βαρεθηκε ο γιοκας" αλλα αυτο σημαινει και παλιοτερο μοντελο. Σε κανονικο πιανο δεν εχεις προβλημα, σε ηλεκτρικο η τεχνολογια τρεχει και το μεταχειρω αν ο πατερας περιμενε μπας και του ξαναρθει του γιοκα, θα πας σε παλιο μοντελο

11 μου αρέσει το Yamaha P125 ίσως με το ξύλινο τραπεζάκι με τα 3 πεντάλια. Ναι όχι, πολύ ακριβό για αρχάριο; Κάποιο άλλο;
https://uk.yamaha.com/en/products/music ... oduct-tabs[/quote]


Δες πχ εδω τα καλα και τα κακα, και δες αν τα κακα ειναι πραγματι κακα, ασχετα που για καποιους ειναι deal breakers
https://www.youtube.com/watch?v=iT_WIbLp5lI

δες και το μοντελο 1000 για λιγοτερα μπιχλιμπιδια και τιμη