Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#519755
KiloMeater έγραψε:Πρώτη φορά όσο θυμάμαι που πάω πολυήμερες διακοπές και δεν παίρνω μαζί την Nikon....
Βαρέθηκα να κουβαλάω χειραποσκευή με φακούς κτλ.... Ότι βγάλει το S8

Περιμένω Ξφ να δικάσει....


πουλα. Ηθρε ο καιρος :)

Διακοπες περιμενουμε να παμε να κανουμε και κανα κλικ.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#519760 Κι εγώ έχω καιρό να βάλω στο αυτοκίνητο την τσάντα (άσε που έχω και καιρό να έχω χρόνο για βόλτα χαλαρά...) και με βλέπω κι εγώ καμιά μέρα να ξεκινάω ξεφόρτωμα-σκότωμα του κιτ και να παω σε Fuji...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#519787 Εγώ τη κουβαλάω ακόμα όταν βγαίνω κάνα περίπατο κτλ... Την παίρνω στο αμάξι. Αλλά όλο το σακίδιο χειραποσκευή στο αεροπλάνο, όχι, δεν άντεχα.
Εξάλλου έχω το κινητό μαζί το οποιο στέκεται αξιοπρεπώς για τις περισσότερες περίστασεις
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#519859 Δε δικάζω, αλλα σας καταλαβαίνω. Φάση ειναι κ σας περνάει. Ακόμα κ γω πλέον στα αναβατικά, παίρνω λιγότερο εξοπλισμό, π.χ. έναν 30 1.4 και τον 85 1.4. Ούτε τρίποδα ούτε τπτ. Παρ' όλα αυτά σε ταξίδι, ναι παίρνω όλο το σετ.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#519884 Η αλήθεια είναι πως πλέον το κινητό αντικαθιστά όλο και πιο συχνά τις κάμερες, επειδή πλέον η ποιότητα είναι αξιοπρεπέσταση και κυρίως επειδή το έχεις πάντα μαζί.

Ήθελα να ασχοληθώ λίγο παραπάνω με το βίντεο και ενώ παλιότερα θα επέλεγα να αγοράσω μια βιντεοκάμερα, αποφάσισα να αγοράσω ένα Osmo mobile 2, παρά το γεγονός πως το κινητό μου είναι ένα ταπεινό Moto G5. Πολύ ωραίο το αποτέλεσμα στις λήψεις (πιο "επαγγελματικό"), ενώ έχει και αρκετές επιπλέον λειτουργίες (πανοραμικές φωτογραφίες, timelapse, hyperlapse, active tracking, κλπ).
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#519888
rx8_drifter έγραψε:Ή να περιμένω να μου πουλήσει κάτι ο γαρλανδ :s_airkiss

Τι τα θες τα digital;
Εσύ είσαι για Leica M6 με ένα 28άρι Summicron, μια σακούλα HP5+ και ένα γαλόνι Rodinal 1+100.
Άντε για την παραλία να πέσεις σε μια Konica Hexar AF, ως εκεί όμως όχι παρακάτω.
θα βαριέσαι να μαζεύεις τηλέφωνα. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#519891
KiloMeater έγραψε:Πρώτη φορά όσο θυμάμαι που πάω πολυήμερες διακοπές και δεν παίρνω μαζί την Nikon....
Βαρέθηκα να κουβαλάω χειραποσκευή με φακούς κτλ.... Ότι βγάλει το S8

Περιμένω Ξφ να δικάσει....
rx8_drifter έγραψε:Τα ίδια κι εδώ Κίλο... Πρώτη φορά χωρίς την 40D και σκέφτομαι οτι ή θα πρέπει να παρω καινούργιο κινητό ή καμια καλή μιρορλες.













Ή να περιμένω να μου πουλήσει κάτι ο γαρλανδ :s_airkiss
Μια είναι η λύση παίδες ...
Mirrorles και ξενοιαζετε

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#519892
axel12p έγραψε:Η αλήθεια είναι πως πλέον το κινητό αντικαθιστά όλο και πιο συχνά τις κάμερες, επειδή πλέον η ποιότητα είναι αξιοπρεπέσταση και κυρίως επειδή το έχεις πάντα μαζί.

Ήθελα να ασχοληθώ λίγο παραπάνω με το βίντεο και ενώ παλιότερα θα επέλεγα να αγοράσω μια βιντεοκάμερα, αποφάσισα να αγοράσω ένα Osmo mobile 2, παρά το γεγονός πως το κινητό μου είναι ένα ταπεινό Moto G5. Πολύ ωραίο το αποτέλεσμα στις λήψεις (πιο "επαγγελματικό"), ενώ έχει και αρκετές επιπλέον λειτουργίες (πανοραμικές φωτογραφίες, timelapse, hyperlapse, active tracking, κλπ).


Ευτύχη εσύ; :lol:

Βρε λες; (να το χτυπήσω εννοώ) . Στα τελευταία ταξίδια πάντως όποτε μπορώ παίρνω μαζί την μηχανή

bujinkan έγραψε:Mirrorles και ξενοιαζετε

Το 'χω σκεφτεί, δεν έχω ακόμα προβεί :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By xenos
#519894
axel12p έγραψε:Προσωπικά θα επέλεγα μια Sony RX100 στα 380€ (έξω παίζει και φτηνότερα) ή κάποια αντίστοιχη. Σχετικά μεγάλος αισθητήρας για compact, φωτεινός φακός στο τέρμα wide, μικρό μέγεθος.


Ακριβή δεν είναι για παλιό μοντέλο; :hmmm:

bujinkan έγραψε:Μια είναι η λύση παίδες ...
Mirrorles και ξενοιαζετε


Προτείνετε και καμία. :innocent:
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#519898
xenos έγραψε:
axel12p έγραψε:Προσωπικά θα επέλεγα μια Sony RX100 στα 380€ (έξω παίζει και φτηνότερα) ή κάποια αντίστοιχη. Σχετικά μεγάλος αισθητήρας για compact, φωτεινός φακός στο τέρμα wide, μικρό μέγεθος.


Ακριβή δεν είναι για παλιό μοντέλο; :hmmm:

bujinkan έγραψε:Μια είναι η λύση παίδες ...
Mirrorles και ξενοιαζετε


Προτείνετε και καμία. :innocent:
Πώς να προτείνουμε αν δεν ξέρουμε μπάτζετ?

< >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#519899 Ιδανικά max ~300eu.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#519910
Dimitris_P έγραψε:
axel12p έγραψε:Η αλήθεια είναι πως πλέον το κινητό αντικαθιστά όλο και πιο συχνά τις κάμερες, επειδή πλέον η ποιότητα είναι αξιοπρεπέσταση και κυρίως επειδή το έχεις πάντα μαζί.

Ήθελα να ασχοληθώ λίγο παραπάνω με το βίντεο και ενώ παλιότερα θα επέλεγα να αγοράσω μια βιντεοκάμερα, αποφάσισα να αγοράσω ένα Osmo mobile 2, παρά το γεγονός πως το κινητό μου είναι ένα ταπεινό Moto G5. Πολύ ωραίο το αποτέλεσμα στις λήψεις (πιο "επαγγελματικό"), ενώ έχει και αρκετές επιπλέον λειτουργίες (πανοραμικές φωτογραφίες, timelapse, hyperlapse, active tracking, κλπ).


Ευτύχη εσύ; :lol:

Βρε λες; (να το χτυπήσω εννοώ) . Στα τελευταία ταξίδια πάντως όποτε μπορώ παίρνω μαζί την μηχανή

Αν τραβάς βιντεάκια, το gimbal αξίζει. Πολύ καλά είναι και τα gimbal της Zhiyun (Smooth Q, κλπ) τα οποία είναι και φτηνότερα, απλά έχει κάποια θέματα η εφαρμογή τους για Android, οπότε επέλεξα να κινηθώ πιο σίγουρα και πήρα το DJI.

xenos έγραψε:
axel12p έγραψε:Προσωπικά θα επέλεγα μια Sony RX100 στα 380€ (έξω παίζει και φτηνότερα) ή κάποια αντίστοιχη. Σχετικά μεγάλος αισθητήρας για compact, φωτεινός φακός στο τέρμα wide, μικρό μέγεθος.


Ακριβή δεν είναι για παλιό μοντέλο; :hmmm:

Για παλιό μοντέλο είναι ακριβή (στις αρχές του χρόνου ήταν κάτω από 300€, τώρα ξανά τσίμπησε η τιμή της), το θέμα είναι πως τα πιο καινούργια μοντέλα της είναι πολύ παραπάνω από 300 € (RX100V στα 1000€ σχεδόν, RX100VI στα 1300!).
Δεν γνωρίζω τι άλλες προτάσεις έχουν άλλες εταιρείες στο ποσό που ζητάς (π.χ. Panasonic).
Πάντως και εγώ πιστεύω πως αξιοπρεπή mirrorless με 300€ δύσκολα βρίσκεις.

ΥΓ. Με λίγο ψάξιμο, βρήκα πως το Ισπανικό Amazon έχει την RX100 κάτω από τα 300€ (https://goo.gl/uZzGCc)
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#523215 Ας επαναφέρω το θεματάκι που συζητήθηκε πριν κάποιες μέρες μιας και βρέθηκα και εγώ σε αντίστοιχες σκέψεις..
Με ένα ενδεικτικό budget 350 ευρώ είναι πιο safe all around επιλογή ?
-1300D με τον Kit φακό στα 329
-Sony α5100 kit απο ισπανικό amazon στα ~340
-Αχρησιμοποίητη α6000 kit από κολλητό στα 350
-Canon Μ10 στα 269 για να μείνει και κανένα ψιλό στην τσέπη (Στα reviews μόνο καλά διαβάζω για αυτή btw)
Χρήση χομπίστικη καθαρά εννοείται, αλλά λόγω προσωπικών προτιμήσεων θα γίνεται πολύ συχνή χρήση σε σούρουπο, νυχτερινές λήψεις κλπ..

Υ.Γ. Γνωρίζω ότι π.χ στα 1000 ευρώ παίρνω παπάδες σε σχέση με τα παραπάνω, αλλά στο στάδιο που απλά θέλω να παίξω δεν μπορώ να δικαιολογήσω στον εαυτό μου τέτοια ποσά. Παραυτα δεν είμαι τύπος που θα τραβάει στο auto. Αυτό ούτε στο κινητό δεν το κάνω, οπότε θέλω όση περισσότερη ελευθερία κινήσεων στις ρυθμίσεις
Υ.Γ.2 Βάρος κλπ μου ψιλοείναι αδιάφορα, αν και εννοείται πως αν μπορώ να πάρω ίδια αποτελέσματα από μία mirrorless θα την προτιμήσω από μία dslr