Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#554439 Εικόνα θα βλέπεις, αλλά το full manual είναι για purίστες και γενικά δεν θα το συνιστούσα τώρα που έχει τόσα βοηθήματα διαθέσιμα, εκτός κι αν το έχεις ξανακάνει και ξέρεις τι θα βρεις μπροστά σου.

Πιο καλά βρες ένα πιο σύγχρονο... έτσι κι αλλιώς ο 50/1.8 γύρω στο 100ρικο δεν παίζει;
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#554462
socratesn έγραψε:Πήρα μία D3500 τελικά, με τον κλασσικό φακό που δίνουν στα entry level kitακια.
Βρήκα αυτόν τον 50αρη https://www.juzaphoto.com/recensione.ph ... n_50_f1-8e σε πολύ καλή κατάσταση κοντά στο σπίτι μου στα 50€
Πρώτα πρώτα απ' ότι έχω διαβάσει ως f-mount θα κουμπώνει στη δικιά μου, σωστα? Απο κει και πέρα έχοντας επίγνωση του ότι διάφραγμα και εστίαση θα κοντρολάρονται χειροκίνητα απ' τα rings, στο viewfinder θα μου δείχνει εικόνα? Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει και θα ήταν καλύτερα να τον αποφύγω?
Θα τον αγοράζατε ως ένα στάδιο πειραματισμού πριν προχωρήσω σε κάποιον 35αρη ή 50αρη απ' τους σύγχρονους της nikon?

ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ
ΟΧΙ :rtfm:


Ειδικά για τη σειρά D3*** και D5*** πέρα από manual focus(και χωρίς να έχεις focus peaking :lipsealed: ) θα κάνεις και manual exposure. :vava:
Σιγά μην σκάψουμε και κάνα χωράφι για να μάθουμε φωτογραφία.

Ό,τι είπε ο stav. Και κατά τη γνώμη μου δες σε τι εστιακό μήκος σου αρέσει να τραβάς και τι έχεις ανάγκη και πράξε ανάλογα με σύγχρονους φακούς. Ο 50άρης είναι ψιλοtele, και ο 35άρης θα σου είναι σαν normal εστιακό μήκος. Και με σύγχρονους φακούς μπορείς να πειραματιστείς δεν είναι ανάγκη να πυροβολείς το πόδι σου πριν μάθεις να περπατάς.
Εντάξει δε θα είσαι ο πρώτος που θα πετάξεις τζάμπα ευρώ για να παίξεις και να μάθεις, αλλά επένδυσέ τα κάπου που να σου μείνουν και να μην ταλαιπωρηθείς.
Καλύτερη εικόνα σε σχέση με τον καινούργιο 50άρι δεν πρόκειται να πάρεις, οπότε why bother? Ο ίδιος φακός σε μια φιλμάτη λειτουργεί πολύ καλύτερα γιατί και focus κάνει με θαμπόγυαλο και έχει και aperture priority. Στην δική σου είναι απλά ακατάλληλος.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#554492 Με πείσατε :lipsealed:
Θα φέρω κανέναν yongnuo από Κίνα στο 60άρι ή θα κάνω υπομονή να μαζέψω τίποτα έξτρα για nikkor.
Γενικά πέραν του kit o οποίος είναι αξιοπρεπέστατος και αυξάνει τη χρησιμότητά του λόγω VR στην παρούσα φάση το μόνο που μου λείπει για το πως μου αρέσει εμένα να τραβάω είναι κάτι με διάφραγμα f/2 ή f/1.8 γιατί ουσιαστικά με νοιάζει να έχω έναν φωτεινό φακό λόγω προτίμησης σε βραδινές λήψεις. Πιστεύω πως ειδικά αν πάω σε nikkor θα προτιμήσω τον 35άρη ως λίγο πιο ευέλικτο, χωρίς ταυτόχρονα να χάνω σε depth of field.
Άβαταρ μέλους
By fot
#554603 Μιας που έρχονται Χριστούγεννα και η κάμερα του 8plus -αν και με το Panorama κανει σωστή δουλεια ακόμη και σε αντικείμενα- δεν κατάφερε να με απαλλάξει από την επιθυμία για DSLR. Έτσι λέω να προχωρήσω στην απόκτηση μιας.
Το budget θα ήθελα μετά βίας να φτάσει στα 400-450 ευρώ, ώστε να την χρησιμοποιώ άφοβα σε ταξίδια και δουλειά χωρίς να την πονάω ιδιαίτερα.
Τώρα για δυνατοτητες, θέλω μια που να έχει την δυνατότητα να εστιάζει σε σημεία μακριά πχ αυτοκίνητο στα 10 μέτρα και να θολώνει επαρκώς το background. Macro δεν χρειάζομαι, είμαι πολύ ικανοποιημένος από τον 2Χ φακό του 8πλας.

Για του λόγου το αληθές:
Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#554618
fot έγραψε:Τώρα για δυνατοτητες, θέλω μια που να έχει την δυνατότητα να εστιάζει σε σημεία μακριά πχ αυτοκίνητο στα 10 μέτρα και να θολώνει επαρκώς το background. Macro δεν χρειάζομαι, είμαι πολύ ικανοποιημένος από τον 2Χ φακό του 8πλας.


Αυτή η φράση δεν μου λέει ότι είσαι έτοιμος για dslr... :lol:
Άβαταρ μέλους
By fot
#554628
MIXOStsi έγραψε:
fot έγραψε:Τώρα για δυνατοτητες, θέλω μια που να έχει την δυνατότητα να εστιάζει σε σημεία μακριά πχ αυτοκίνητο στα 10 μέτρα και να θολώνει επαρκώς το background. Macro δεν χρειάζομαι, είμαι πολύ ικανοποιημένος από τον 2Χ φακό του 8πλας.


Αυτή η φράση δεν μου λέει ότι είσαι έτοιμος για dslr... :lol:

Αλλά τι; Να πάρω ντρόουν;


< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#554684 Το έχω από το καλοκαίρι και μου έχει φανεί πολύ ωραίο. Πρακτικά οι λήψεις βίντεο με το Osmo δεν έχουν καμιά σχέση με την λήψη βίντεο χωρίς αυτό, ασχέτως τις σταθεροποίησης που μπορεί να έχει το κινητό. Η διαφορά είναι πως δεν σου σταθεροποιεί απλά το βίντεο, αλλά κάνει και πολύ πιο ομαλή την κίνηση, έτσι το αποτέλεσμα είναι πολύ πιο επαγγελματικό.

Τα δύο αρνητικά που του έχω βρει είναι πως μέσα στο πρώτο δίμηνο μου χάλασε το ένα μοτέρ, αλλά ευτυχώς το Osmo αντικαταστάθηκε στα πλαίσια της εγγύησης. Το δεύτερο αρνητικό είναι πως η διαδικασία σύνδεσης κλπ απαιτεί κάποιο χρόνο, οπότε αν θέλεις να τραβήξεις μια σκηνή στα γρήγορα, συνήθως την χάνεις...

Στα θετικά οι άπειρες δυνατότητες που έχει, όπως λήψη πανοραμικών φωτογραφιών, timelapse, hyperlapse, motion timelapse, το πολύ καλό tracking της DJI, κλπ. Η μπαταρία του επίσης είναι πολύ μεγάλη και μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως power bank (αν και αρκετά ογκώδες).

Στην Black Friday το είχαν κάτω από 100€, αλλά δεν γνωρίζω αν θα ξανα παίξει αντίστοιχη προσφορά. Πολύ καλά είναι και τα gimbals της Zhiyun (smooth Q, κλπ), με περισσότερες δυνατότητες και χαμηλότερη τιμή. Απλά όταν το έψαχνα εγώ, η εφαρμογή τους για Android είχε αρκετά θεματάκια, οπότε επέλεξα την πιο σίγουρη λύση της DJI.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#554715
axel12p έγραψε:Το έχω από το καλοκαίρι και μου έχει φανεί πολύ ωραίο. Πρακτικά οι λήψεις βίντεο με το Osmo δεν έχουν καμιά σχέση με την λήψη βίντεο χωρίς αυτό, ασχέτως τις σταθεροποίησης που μπορεί να έχει το κινητό. Η διαφορά είναι πως δεν σου σταθεροποιεί απλά το βίντεο, αλλά κάνει και πολύ πιο ομαλή την κίνηση, έτσι το αποτέλεσμα είναι πολύ πιο επαγγελματικό.

Τα δύο αρνητικά που του έχω βρει είναι πως μέσα στο πρώτο δίμηνο μου χάλασε το ένα μοτέρ, αλλά ευτυχώς το Osmo αντικαταστάθηκε στα πλαίσια της εγγύησης. Το δεύτερο αρνητικό είναι πως η διαδικασία σύνδεσης κλπ απαιτεί κάποιο χρόνο, οπότε αν θέλεις να τραβήξεις μια σκηνή στα γρήγορα, συνήθως την χάνεις...

Στα θετικά οι άπειρες δυνατότητες που έχει, όπως λήψη πανοραμικών φωτογραφιών, timelapse, hyperlapse, motion timelapse, το πολύ καλό tracking της DJI, κλπ. Η μπαταρία του επίσης είναι πολύ μεγάλη και μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως power bank (αν και αρκετά ογκώδες).

Στην Black Friday το είχαν κάτω από 100€, αλλά δεν γνωρίζω αν θα ξανα παίξει αντίστοιχη προσφορά. Πολύ καλά είναι και τα gimbals της Zhiyun (smooth Q, κλπ), με περισσότερες δυνατότητες και χαμηλότερη τιμή. Απλά όταν το έψαχνα εγώ, η εφαρμογή τους για Android είχε αρκετά θεματάκια, οπότε επέλεξα την πιο σίγουρη λύση της DJI.


axel12p έγραψε:Το έχω από το καλοκαίρι και μου έχει φανεί πολύ ωραίο. Πρακτικά οι λήψεις βίντεο με το Osmo δεν έχουν καμιά σχέση με την λήψη βίντεο χωρίς αυτό, ασχέτως τις σταθεροποίησης που μπορεί να έχει το κινητό. Η διαφορά είναι πως δεν σου σταθεροποιεί απλά το βίντεο, αλλά κάνει και πολύ πιο ομαλή την κίνηση, έτσι το αποτέλεσμα είναι πολύ πιο επαγγελματικό.

Τα δύο αρνητικά που του έχω βρει είναι πως μέσα στο πρώτο δίμηνο μου χάλασε το ένα μοτέρ, αλλά ευτυχώς το Osmo αντικαταστάθηκε στα πλαίσια της εγγύησης. Το δεύτερο αρνητικό είναι πως η διαδικασία σύνδεσης κλπ απαιτεί κάποιο χρόνο, οπότε αν θέλεις να τραβήξεις μια σκηνή στα γρήγορα, συνήθως την χάνεις...

Στα θετικά οι άπειρες δυνατότητες που έχει, όπως λήψη πανοραμικών φωτογραφιών, timelapse, hyperlapse, motion timelapse, το πολύ καλό tracking της DJI, κλπ. Η μπαταρία του επίσης είναι πολύ μεγάλη και μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως power bank (αν και αρκετά ογκώδες).

Στην Black Friday το είχαν κάτω από 100€, αλλά δεν γνωρίζω αν θα ξανα παίξει αντίστοιχη προσφορά. Πολύ καλά είναι και τα gimbals της Zhiyun (smooth Q, κλπ), με περισσότερες δυνατότητες και χαμηλότερη τιμή. Απλά όταν το έψαχνα εγώ, η εφαρμογή τους για Android είχε αρκετά θεματάκια, οπότε επέλεξα την πιο σίγουρη λύση της DJI.


Δλδ δεν μπορείς να.το έχεις συνέχεια συνδεδεμενο για να.μην χάνεις λήψεις ?Επίσης το κινητό πιάνει γερά πάνω στη βάση ? Δλδ κάνει για σκι πχ η ραφτιγκ ?
Επίσης ελέγχεις από το οσμο ή από το.κινητό τα διάφορα mode ? Δλδ θέλω από απλό.βίντεο να.μεταβώ σε slow motion πχ


< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#555003
bujinkan έγραψε:Δλδ δεν μπορείς να το έχεις συνέχεια συνδεδεμενο για να μην χάνεις λήψεις ?Επίσης το κινητό πιάνει γερά πάνω στη βάση ? Δλδ κάνει για σκι πχ η ραφτιγκ ?
Επίσης ελέγχεις από το οσμο ή από το κινητό τα διάφορα mode ? Δλδ θέλω από απλό βίντεο να μεταβώ σε slow motion πχ

Αν θέλεις μπορείς να το έχει συνέχεια συνδεδεμένο, αλλά σκέψου πως δεν μιλάμε για κάμερα, αλλά για το κινητό σου το οποίο εξυπηρετεί και άλλες λειτουργίες, πχ. να μιλάς στο τηλέφωνο :)
Το κινητό πιάνει πάρα πολύ σταθερά στην βάση, δεν έχει θέμα. Το δικό μου είναι το Moto G5 Plus και το μόνο που πρόσεξα είναι πως σε portrait mode χωράει οριακά για να κινηθεί ελεύθερα ο μηχανισμός, αλλά έτσι και αλλιώς στο 99% των περιπτώσεων τραβάω landscape.
Για ski αν ράφτιγκ δεν ξέρω αν κάνει, γιατί δε νομίζω να είναι αδιάβροχο το gimbal. Αν παραλείψουμε αυτό το στοιχείο, νομίζω ότι δεν θα έχει θέμα.
Από το osmo ελέγχει την κίνηση του gimbal, το zoom (ψηφιακό εννοείται) και την εγγραφή. Όλα τα υπόλοιπα ελέγχονται από το κινητό μέσω της εφαρμογής.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#555026
axel12p έγραψε:
bujinkan έγραψε:Δλδ δεν μπορείς να το έχεις συνέχεια συνδεδεμενο για να μην χάνεις λήψεις ?Επίσης το κινητό πιάνει γερά πάνω στη βάση ? Δλδ κάνει για σκι πχ η ραφτιγκ ?
Επίσης ελέγχεις από το οσμο ή από το κινητό τα διάφορα mode ? Δλδ θέλω από απλό βίντεο να μεταβώ σε slow motion πχ

Αν θέλεις μπορείς να το έχει συνέχεια συνδεδεμένο, αλλά σκέψου πως δεν μιλάμε για κάμερα, αλλά για το κινητό σου το οποίο εξυπηρετεί και άλλες λειτουργίες, πχ. να μιλάς στο τηλέφωνο :)
Το κινητό πιάνει πάρα πολύ σταθερά στην βάση, δεν έχει θέμα. Το δικό μου είναι το Moto G5 Plus και το μόνο που πρόσεξα είναι πως σε portrait mode χωράει οριακά για να κινηθεί ελεύθερα ο μηχανισμός, αλλά έτσι και αλλιώς στο 99% των περιπτώσεων τραβάω landscape.
Για ski αν ράφτιγκ δεν ξέρω αν κάνει, γιατί δε νομίζω να είναι αδιάβροχο το gimbal. Αν παραλείψουμε αυτό το στοιχείο, νομίζω ότι δεν θα έχει θέμα.
Από το osmo ελέγχει την κίνηση του gimbal, το zoom (ψηφιακό εννοείται) και την εγγραφή. Όλα τα υπόλοιπα ελέγχονται από το κινητό μέσω της εφαρμογής.
Τελικά άλλαξα γνώμη και παρήγγειλα το osmo pocket
Μικρότερο με κάμερα.επάνω

Αύριο παράλαμβανωΕικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#555041 Καλορίζικο, με το καλό να παραλάβεις. Μεγάλη η διαφορά τιμής βέβαια από το Osmo Mobile, αλλά και πάλι πιστεύω ότι θα τα βγάλει τα λεφτά του και με το παραπάνω. Πολύ πιο επαγγελματικό το αποτέλεσμα με χρήση gimbal.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#559382 Λοιπόν,
Επειδή η κυρά θα γυρίσει στη δουλειά σε 2,5 περίπου μήνες, θα αναγκαστούμε να βρούμε μια κοπέλα να έρχεται σπίτι να κρατάει το μωρό (νταντά δηλαδή, αν και δε μου αρέσει η λέξη). Δε γνωρίζουμε κάποια εκ των προτέρων, οπότε όποια βρούμε θα μας είναι άγνωστη. Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω μερικές κάμερες στο σπίτι, ώστε να έχουμε την εποπτεία και εγώ και η σύζυγος από τις δουλειές μας. Αν και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το θέμα, γνωρίζω ότι υπάρχει η δυνατότητα να μπαίνουμε από τα κινητά μας και να βλέπουμε εικόνα από το σπίτι. Κάτι τέτοιο θα ήθελα. Είναι εφικτό να το κάνω μόνος μου ή πρέπει να απευθυνθώ σε τίποτα επαγγελματίες;
Όπως το έχω σκεφτεί με 3 κάμερες αντε το πολύ 4 θα είμαι καλυμμένος (αν έχει σημασία).
Γνώμες; Συμβουλές; Προτάσεις;

(Ελπίζω να είμαι στο σωστό θέμα)
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#559386 εγώ έχω 3 από αυτές κ είμαι πολύ ευχαριστημένος

https://www.amazon.de/Foscam-C1-%C3%9Cb ... rds=foscam

Έχουν δική τους εφαρμογή, επίσης είναι κ με νυχτερινή λήψη. Μπορούν να συνδεθούν κ με synology αν θέλεις. Γενικά πολύ καλό VFM. Είναι σταθερές, δλδ δεν περιστρέφονται, αλλά έχουν ευρυγώνιο φακό κ πιάνουν όλο τον χώρο.

Δες κ κανένα video στο youtube.

Είχα δοκιμάσει κ μερικές noname, αλλά για 15-20€ ανά κάμερα δεν αξίζει να χαλάς την ησυχία σου. Το πρόγραμμά τους δεν κολλά κτλ.