Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#616955 Εγώ πήρα αυτη πάντως , θα ασχοληθώ το ΣΚ να δω τι λέει

Δεν ειναι κατηγορία go pro αλλά για κάποιες συγκεκριμένες δουλειες υποθέτω dash cam επίσης, κάνει.


Crosstour CT9500 Echte 4K/50fps Action Cam Unterwasserkamera (4K 20MP WiFi Unterwasser 40M Wasserdicht Anti-Shake Helmkamera 2 1350mAh Akkus) https://www.amazon.de/dp/B07DRJLK47/ref ... 4DbE740HKW

Πρόσεξε οτι εχει κουπόνι επιπλέον έκπτωσης που τη φτάνει στα 65€ τελική τιμή
Άβαταρ μέλους
By g47
#617176 Θελει ενα φιλος φωτογραφος να πουλησει κάποιες φωτο.
Θελει να τις κανει upload ωστε ο αγοραστης να τις δει και να διαλεξει αλλα να μη μπορει να τις κατεβασει προφανως.
Καποια ιδεα?
Άβαταρ μέλους
By g47
#617195 Το σκεφτηκα, οπως και να χαμηλώσει την αναλυση ειναι επισης μια λυση αλλα αυτο προυποθετει να ασχοληθεις με καθε κλικ ξεχωριστα.
Μιλαμε για 100δες φωτο οποτε θα ηθελα μια πιο...αυτοματη λυση.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#617319 Σήμερα δοκίμασα την κάμερα με το ποδήλατο και γράφω μερικές εντυπώσεις εδώ.

Αρχικά με το unboxing έμεινα εντυπωσιασμένος απο την πληθώρα αξεσουάρ που εχει μέσα το κουτί .. μιλάμε για παρά πολλές βάσεις και ανταπτορες για κάθε χρήση, βάση για το ποδήλατο, για το κράνος και αλλά... επίσης είχε δυο μπαταρίες και φορτιστή που τις φορτίζει ταυτόχρονα .
Αρκετά ελαφριά και οι ρυθμίσεις κατανοητές με κουμπάκια που μπορείς να πατήσεις και με γάντια . Σύνδεση με εφαρμογή κινητού έγινε άμεσα χωρίς θέματα , γενικά πολυ εύκολη η χρήση

Για δοκιμή την τοποθέτησα πάνω στο τιμόνι του ποδηλάτου .. ξέρω οτι ειναι πολυ άσχημο σημείο για κραδασμούς αλλά ούτε ήμουνα έτοιμος για κάποια άλλη χρήση συν του οτι ενεργοποίησα και το σταθεροποιητή της και ήθελα να δω αν κάνει τίποτα .

Η μπαταρίες κρατάνε περίπου μια ωρα η καθεμία , δεν ξέρω οι καλές κάμερες ποσό κρατάνε αλλά μου φανηκε λίγο . Η χρήση εν κίνηση ειναι πολυ εύκολη χωρίς λάθος πατήματα.

Βλέποντας αργότερα τα βίντεο σπιτι , διαπίστωσα τα εξής
Πολυ θόρυβο απο αέρα, αλλά την ειχα στο χύμα κουτί που έτρωγα τα πάντα απευθείας, αν τη βάλω στο ήρθε επίσης με τη συσκευασία της θα ειναι διαφορετικά
Οι κραδασμοί αισθητοί αλλά σίγουρα όχι τόσο άσχημα όσο περίμενα ... αφού έβλεπα την κάμερα να δονείται περίμενα οτι δε θα βλέπεται τίποτα... κι όμως ηταν αξιοπρεπή.

Για επεξεργασία χρησιμοποίησα το iMovie του MacBook όπως έρχεται απο το εργοστάσιο, δοοκιμασα και έξτρα σταθεροποίηση σε κανα δυο φάσεις αλλά δεν είδα μεγάλη διαφορά .

Μου άρεσε το timelapse αλλά κατάλαβα οτι θέλει άντε κάθε 1 με 2 δευτερολεπτα όχι κάθε 5 που ειχα βάλει στα πιο πολλα και δε βλέπεται

Εχθές το βράδυ την δοκίμασα νύχτα αλλά είδα αρκετό θόρυβο ... οκ όπου εχει φως γράφει βίντεο αλλά στις σκοτινειες δύσκολα.. σίγουρα το κινητό μου ειναι πολυ καλύτερο

Μου μένει μια τελική δοκιμή στη θάλασσα το καλοκαίρι , μιας και αγοράστηκε κυρίως για αυτό . Απο οτι εχω δει ως τώρα σίγουρα η ποιότητα εικόνας δεν ειναι κάτι ιδιαίτερο (οταν εχει ήλιο και ειναι κάτι φωτισμένο καλά, τότε πες οκ ) , εχω δει κάτι λήψεις της go pro σε υψηλή ανάλυση... Ε καμία σχέση .
Όμως για τα 65 ευρώ μαζί με όλα αυτα τα αξεσουάρ τη βρισκω πολυ τίμια . Ειχα σκεφτεί να τη δοκιμάσω και αν δε μου αρέσει να τη δωσω πίσω αλλά τελικά θα την κρατήσω χωρίς δεύτερη σκέψη . Πέρα απο καμία δοκιμή του στυλ να τη βάλω πάνω μου στο ποδήλατο για να μην εχει κραδασμούς , δεν βλέπω να εχει άλλη χρήση μέχρι το καλοκαίρι.. αν διαψευσθώ και ανακαλύψω καμία χαρά στις action cam , η gopro 8 παραμένει η κορυφαία επιλογή .

Και ενα δοκιμαστικό βίντεο με μίξη απο διάφορες λήψεις
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#617365 Ωραίες λήψεις, κ ωραίες διαδρομές.
Μία απορία που ήθελα να ρωτήσω κ άλλη φορά. Σε μια δίωρη βόλτα τι υψομετρική γράφεις? Επίσης κ στις μεγαλες βόλτες αν θέλεις δώσε λεπτομέρειες τι ανηφόρες κατηφόρες είχες.
Ευχαριστώ

< Note >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#617375
dekouk έγραψε:Ωραίες λήψεις, κ ωραίες διαδρομές.
Μία απορία που ήθελα να ρωτήσω κ άλλη φορά. Σε μια δίωρη βόλτα τι υψομετρική γράφεις? Επίσης κ στις μεγαλες βόλτες αν θέλεις δώσε λεπτομέρειες τι ανηφόρες κατηφόρες είχες.
Ευχαριστώ

< Note >


Εμείς εδώ στη Βιεννη δεν έχουμε ανηφόρες , ειναι μια τεράστια φλαταδουρα . Εχει κάτι ελάχιστες στα δυτικά αλλά ειναι μακρυά απο εμένα. Τα μονα ανεβάσματα που κάνω εγώ ειναι σπιράλ αναβατόρια που σε οδηγούνε σε γέφυρα, αλλαγή ποδηλοδρομου απο χαμηλά στη στάθμη του νερού λίγο πιο ψηλα, δηλαδή λέμε για 20 μέτρα πες .
Πάντως δεν τα παω καλά με τις ανηφόρες .... επειδή ειναι μικρές και εντοπισμένες αυτό που κάνω ειναι να καρφώνω μεγάλες σχέσεις στη βάση τους έχοντας πάρει φορά και μετά τις βγάζω όρθιος , αλλά μόλις φτάσω πάνω τα εχω δει όλα.... που να ηταν και καμία ανηφόρα της προκοπής
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#627077 Γερμανικη ειναι αυτη?
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#636058 Έχω από μία παλιά Zenith του πατέρα μου έναν φακό Jupiter 37A (135mm - F3.5) ο οποίος λίγο στον αέρα που τον έβαλα μπροστά από την DX Nikon μου, εστιάζει - δουλεύει άψογα και βγάζει τρελό bokeh. Φυσικά αν δεν κάνω λάθος έχει Μ42 mount και πάνω στη Ζενιτ κουμπώνει εντελώς βιδωτά.
Πέραν του προφανώς full manual χειρισμού, θα έχω θέμα στη Nikon μου ή στον καθρέπτη της αν αγοράσω ένα τέτοιο ανταπτοράκι?
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#636376
socratesn έγραψε:Έχω από μία παλιά Zenith του πατέρα μου έναν φακό Jupiter 37A (135mm - F3.5) ο οποίος λίγο στον αέρα που τον έβαλα μπροστά από την DX Nikon μου, εστιάζει - δουλεύει άψογα και βγάζει τρελό bokeh. Φυσικά αν δεν κάνω λάθος έχει Μ42 mount και πάνω στη Ζενιτ κουμπώνει εντελώς βιδωτά.
Πέραν του προφανώς full manual χειρισμού, θα έχω θέμα στη Nikon μου ή στον καθρέπτη της αν αγοράσω ένα τέτοιο ανταπτοράκι?


Αν είναι αυτός

Εικόνα

τότε δεν βλέπω να προεξέχει το τελευταίο στοιχείο πίσω ώστε να βρίσκει στον καθρέφτη. Θα δουλέψει με αντάπτορα M42 <-> F-mount, για εστίαση προφανώς θα χρειαστείς το live view (δεν ξέρω αν η κάμερα σου έχει focus peaking). Απλά θα έχεις 2 πιθανά προβλήματα, 1ον ότι πρέπει να εστιάσεις με το διάφραγμα τέρμα ανοιχτό, μετά να κάνεις stop down και έπειτα να κάνεις φωτομέτρηση. Κι εκεί είναι το 2ο πρόβλημα στις Nikon, προφανώς δεν πρόκειται να δουλέψει το 3d matrix metering (γιατί η μηχανή δεν παίρνει πληροφορία για την απόσταση εστίασης), αλλά ανάλογα με το μοντέλο έχουν κάποιους χαζούς περιορισμούς όπου δεν δουλεύει καθόλου το φωτόμετρο με χειροκίνητους φακούς.

Ρίξε μια ματιά εδώ, γιατί δεν γνωρίζω περισσότερα για τις πρόσφατες Nikon:
https://photographylife.com/using-manua ... lr-cameras