Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#480604 Έβλεπα εχθές που συζητούσαν για το μεγαλύτερο φεγγάρι των τελευταίων 150 ετών, και σκεφτόμουν μήπως είναι καλύτερο να αγοράσει κάποιος μια superzoom bridge κάμερα, από το να αγοράσει έναν tele φακό για την DSLR του.

Κοιτούσα συγκεκριμένα την Nikon P900 η οποία με το 83x zoom που έχει, φτάνει τα 2000mm σε εστιακή απόσταση!
Τα βιντεάκια στο youtube, είναι το λιγότερο εντυπωσιακά!





Είχα κατά νου μήπως και μπορέσω και βγάλω καμιά φωτογραφία όπως η παρακάτω :oops:

Εικόνα

Προφανώς μια τέτοια μηχανή δεν έχει την ποιότητα μιας DSLR, από την άλλη όμως για να πάρεις καλό τηλεφακό σε DSLR πρέπει να πουλήσεις κανένα νεφρό! Τέτοιες superzoom bridge κάμερες βρίσκεις καινούργιες από 300€ και πάνω, ποσό που θεωρώ λογικό.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#480617 Χθες η ανατολή του φεγγαριού με πέτυχε σε ανάπαυση από οδήγημα στον Ισθμό, ήταν πράγματι μεγάλο και εντυπωσιακό. Και κράτησε το χρυσαφί χρώμα του για πολύ ώρα, μπορεί και πάνω από 1. Κρίμας που δεν είχα μαζί μου το ειδικό για την περίσταση μπαζούκας, με το οποίο έχω βγάλει φοβερά φεγγάρια κατά καιρούς :

Εικόνα

Τον προτιμώ από άλλη μία κάμερα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#480760 Πόσο έχει ο συγκεκριμένος; Γιατί ένας που βρήκα στο ebay έφτανε τα 500€ :lipsealed:
Αν είναι τόσο ακριβός τότε μάλλον αξίζει η "λύση" μιας superzoom όπως της P900, στα ίδια σχεδόν λεφτά.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dstou
#480763 Τόσο έχει περίπου. Προσανατολίζομαι σε αναδιάρθρωση του φακοστασίου μου και θα βγάλω σε πώληση τον εν λόγω μπαζούκας, τον Sony 55-210 από την a6000, καθώς και μερικούς άλλους από αυτούς που έχω.
Αν το αποφασίσω θα βάλω αγγελία και εδώ.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#505327 Παντρευεσαι του χρονου κατσε καλα.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#506996 Έχει αγοράσει κανείς gimbal για κινητό;

Είδα ότι η τιμή του DJI Osmo Mobile 2 είναι σχετικά χαμηλή και το σκέφτομαι... Στα ίδια λεφτά (και λιγότερα) φαίνεται να παίζει και το Zhiyun Smooth Q με αρκετά καλές κριτικές. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By soch
#516362 Αγόρασα τη gopro hero 5 session, την οποία φόρτισα χθες βράδυ και τη σύνδεσα στο κινητό για να παίξω με τις ρυθμίσεις της.
Μέσα στη βδομάδα θα πάρω την κάρτα μνήμης, λέω να προτιμήσω τη Samsung Evo Plus microSDXC 128GB U3
Επίσης, μέσα στη βδομάδα περιμένω το κράνος μου από Γερμανία, Schuberth C3 pro, πάνω στο οποίο θα τοποθετήσω μόνιμα την κάμερα
Επειδή είναι σπαστό, δεν είμαι σίγουρος που θα βάλω τη βάση της κάμερας, πιο πιθανό βλέπω στο πλάι πίσω από το μηχανισμό της ζελατίνας.
Θέλω να γράφω σε 1080p/60 κάθε μέρα, κάθε διαδρομή που κάνω στην Αθήνα. Κυρίως για λόγους προστασίας καθώς ο κόσμος έχει σαλτάρει. Θα με πατήσει κανείς παραβιάζοντας κόκκινο και μετά άντε να το αποδείξεις.

Θέλω να ρωτήσω αυτούς που γράφουν κάθε μέρα, αν συναντούν αντιδράσεις από τον κόσμο.
Τέλος, είναι παράνομη η εγγραφή; Διαβάζω εδώ πως η Αρχή προστασίας δεν έχει αποφανθεί ακόμα.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#516577 Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να έβγαζε μια απόφαση, αλλά αν βγει απαγορευτική τότε θα πάρει η μπάλα πολλα, από το street view μέχρι τα γενικα πλάνα του κόσμου στις ειδήσεις :hmmm:

< >