Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#379927 Για όποιον ενδιαφέρει, πουλάω τον 24 105 μου. Πληροφορίες με pm κτλ.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#382135 Πριν από 3 βδομάδες εκτέλεσα χρέη φωτογράφου β' σε γάμο πολύ συγγενικού μου ανθρώπου. Η μηχανή ήταν μια Λούμιξ G2 που ανήκε στον κουμπάρο, ο οποίος την προηγούμενη μου έδειξε τα βασικά και έπαιξα λίγο μαζί της. Έβγαλα 100 περίπου φωτό, 10 περίπου ήταν άχρηστες, περί τις 30 ήταν κοινές λήψεις που θα έπαιρνε οποιοσδήποτε, περί τις 30 ήταν καλές και καμιά δεκαριά ήταν προ λέβελ κυριολεκτικά. Μερικές ήταν και ασπρόμαυρες, η καλύτερή μου. Τράβαγα με τον ψιτ φακό 12-40mm, και πότε-πότε έβαζα και το εξωτερικό φλας, ένα απλό Πανασόνικ 22άρι και συνήθως με διάφραγμα f/5.6.
Στο γάμο ο επαγγελματίας φωτογράφος εμφανίστηκε με μια Νίκον D5 και δύο φακούς, έναν 70-200 και έναν 24-70 , αμφότεροι f/2.8, κόστος δηλαδή για το σετ περί τα 12.000 ευρά. Δεν είχε φλας, τράβαγε διαρκώς (όπως μου είπε) σε 6.400- 9.000 ASA, τον ρώτησα επισταμένως γιατί δεν βάζει φλας και μου είπε ότι 'δεν έχουν ανάγκη, αυτές είναι μηχανάρες' .Ήμουν δύσπιστος για τον κόκο και την λεπτομέρεια, δοθέντων και των συνθηκών (διαρκής συννεφιά, χαμηλός φωτισμός και σε εκκλησία και στο κέντρο), αλλά έκανα μώκο, αφενός για να μην τον ενοχλώ, αφεδύο γιατί πράγματι η D5 είναι μηχανάρα και οι φακοί που είχε είναι φακάρες.
Έλα μου όμως που οι νόμοι της φυσικής δεν παρακάμπτονται. Όλες ανεξαιρέτως οι φωτό (500 τεμ. για να διαλέξουμε τις 150) είναι κόπυ πάστε του εξής μοτίβου: διάφραγμα f/2.8 και παράλληλα πολύ υψηλά ASΑ και ταχύτητα, με αποτέλεσμα εμφανέστατος ΚΟΚΚΟΣ, πρόβλημα σε καταγραφή λεπτομέρειας, ιδιαίτερα στα λιγότερο φωτεινά μέρη, ΜΠΟΚΕ παντού και μηδέν βάθος πεδίου ακόμη και εκεί που θέλεις βάθος (στις περισσότερες) . Όσες φωτό έβγαλε κατάφατσα με τους νεόνυμφους τρώγονταν, δηλαδή ήταν απλώς ΟΚ το ζευγάρι, θολούρα οι υπόλοιποι. Όσες έχει βγάλει από πλάι έχει ένα μόνο πρόσωπο εστιασμένο, όλοι οι άλλοι στη σειρά είναι μουτζούρα. :slap:
Επέμενε μάλιστα ότι έτσι είναι η σωστή φωτογράφηση. :s_hang

Αποτέλεσμα: Οι νεόνυμφοι πλέρωσαν αγανακτισμένοι τα συμφωνημένα και έφτιαξαν ένα κοινό άλμπουμ, όπου σε περίοπτη θέση φιγουράρουν οι φωτό που έβγαλα εγώ πιάνοντας για πρώτη φορά μια ξεπερασμένη μηχανούλα του 2010 που κόστιζε 500 ευρώ καινούργια, αλλά παρόλα αυτά έβγαλε καλύτερες φωτό από τη D5, απλούστατα γιατί ο βλακάκος κατέστησε στην συγκεκριμένη περίπτωση τη μηχανάρα ανάπηρη. Με όλα αυτά τσίμπησα και μία πρόταση να είμαι ο μόνος φωτογράφος στα βαφτίσια.

Eίναι δυνατόν να υπάρχουν τόσο πρόχειροι και κακοί επαγγελματίες (με 28 χρόνια μαγαζί παρακαλώ)? Τι μανία είναι αυτό το φουλ ανοιχτό διάφραγμα, που 9 στις 10 φωτό που βλέπω είναι πλέον τέτοιες? Πόσο βλακάκος πρέπει να είσαι για να πιστεύεις ότι έτσι είναι ΠΑΝΤΑ οι σωστές και καλές φωτό? Τα άλλα διαφράγματα γιατί υπάρχουν? Γιατί πριν από 30 χρόνια, που και τότε υπήρχαν φακοί με τόσο ανοιχτά διαφράγματα, ούτε ένα 10% των φωτό δεν ήταν από τέτοιο? Το φλας το καταργούμε με 9.000 ASA? Και μετά τι φωτό θα πάρουμε? :help: :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#382142 Σε γάμο δεν μου φαίνεται παράλογο να επιδιώκεις sharp το ζευγάρι και φλου όλα τα υπόλοιπα πάντως.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#382144 Συμφωνω...και εγω χαρακτηρισει κακη δουλεια, τις φωτογραφιες γαμων φιλων που σχεδον σε ολες τις φωτος εχει βαθος πεδιου. Θες απ ολα προφανως αλλα σε μια τετοια στιγμη θες το κατι ξεχωριστο,θες το μποκε για να εχεις να βλεπεις κατι καλυτερο.

Ο γαμος ειναι δυσκολο event και δυσκολη η επιλογη του φωτογραφου επισης. Δεν πα να εχει κανει 100 δουλειες αριστες, δεν σημαινει οτι θα ταιριαξει στο event σου και στο γουστο σου.

Το θεμα ειναι να ειναι γνωστης, να πιανει την στιγμη, να εχει και 2-3 βοηθους να τραβανε την παρακαμερα, προσκεκλημενους, την μη σικε στιγμη κοκ...

Δυσκολο να συμβει οταν γινονται τα παντα απο μια φορα (μορφασμοι, δακρυα, χαμογελα κλπ). Εκει κρυβεται το μυστικο της επιτυχιας.

Μετα στο στημενο και καθησε πιο εκει, κανε ετσι, κανε αλλιως τα πραγματα γινονται πιο ευκολα μαλλον.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#382145
Σε γάμο δεν μου φαίνεται παράλογο να επιδιώκεις sharp το ζευγάρι και φλου όλα τα υπόλοιπα πάντως.


Όταν αυτό γίνεται συνεχώς, είναι φάουλ. Και κάτι άλλο που έγραψα ήδη: στις ανφάς φωτό είναι οκ το ζευγάρι, στις από το πλάι μόνο ο ένας είναι νετ, εκεί που εστίαζε, ΌΛΟΙ οι άλλοι είναι φλου λόγω μηδενικού βάθους πεδίου.
Τι φωτογραφίζουμε? Τη Σκάρλετ Γιόχανσον να την περιτριγυρίζουν άσχετοι και λιγούρια? Τότες ναι, βγάλε νετ μόνο αυτή, και φλου όλους τους άλλοι, ασήμαντοι είναι άλλωστε. Είναι ασήμαντο το έτερο ήμισυ, ή ο κουμπάρος ή τα πεθερικά? Πάντα? σε όλες τις φωτό?
Δε νομίζω.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#382159 Καλώς ή κακώς το λάθος είναι του ζευγαριού κυρίως και όχι του φωτογράφου.

Αντίστοιχη εμπειρία είχε και φιλικό μας ζευγάρι που παντρεύτηκε το καλοκαίρι. Μιας και μου αρέσει η φωτογραφία, πριν παντρευτούν είχα ρωτήσει το όνομα του φωτογράφου για να δω στο internet δείγματα της δουλειάς του. Παραδόξως, όσο και αν έψαξα δεν βρήκα να έχει ιστοσελίδα ή έστω facebook.

Βγαίνουν οι φωτογραφίες και διαπιστώνουν τα παιδιά ότι οι φωτογραφίες είναι σαν να τις τράβηξε ο οποιοσδήποτε και σίγουρα όχι κάποιος επαγγελματίας φωτογράφος. Οι φωτογραφίες δεν είχαν καμία απολύτως ασιθητική, ενώ ο τύπος έπασχε και στην τεχνική. Αυτός μάλιστα ήταν της παλιάς σχόλης. Καθόλου bokeh και παντού flash!

Εγώ προσωπικά είτε δεν θα το πλήρωνα ή θα του έδινα το πολύ τα μισά. Από την άλλη όμως, όπως προανέφερα, το ζευγάρι έχει ευθύνη γιατί αποκλείεται στα δείγματα δουλειάς του που τους έδειξε πριν το γάμο να ήταν καλύτερο το αποτέλεσμα. Είτε με φουλ bokeh είτε με flash και καθόλου bokeh, ο κάθε φωτογράφος έχει το στυλ του. Το μόνο που θεωρώ απατεωνιά από τον φωτογράφο, είναι να έδειξε φωτογραφίες άλλου ως δικές του, αν και δεν είναι τόσο πιθανό.

ΥΓ. Χαίρομαι που βλέπω πως ο Nick-K που έμπαινε παλιότερα στο forum (έχω καιρό να διαβάσω ανάρτηση του), ασχολείται πλέον επαγγλεματικά με την φωτογραφία γάμου. Πολύ ωραίο το αποτέλεσμα και βλέπεις από γάμο σε γάμο να βελτιώνεται. Και εις ανώτερα!
Άβαταρ μέλους
By dstou
#382160 Προφανώς μέσα στα τρεχαλητά του γάμου, ή δεν το έψαξαν ή δεν έδωσαν μεγάλη βάση, άρα ναι, έχουν μερίδιο ευθύνης. Προς γνώση και συμμόρφωση για όλους και για την επόμενη φορά.
Θα αναφέρω κάτι για τον κουμπάρο, ο οποίος έγινε κουδούνι με τις φωτό και ένιωθε δικαιωμένος εκ του αποτελέσματος που μου έδωσε τη μηχανή. Στις φωτό που αλλάζει τα στέφανα, ο βλακάκος έχει πάρει καμιά 20 λήψεις (γενικά άκουγα τη μηχανή του να τραβάει σαν πολυβόλο), όλες ανφάς του ζευγαριού, με αποτέλεσμα αυτός που είναι πίσω τους στο μισό μέτρο να είναι παντού στη θολούρα. Τελικώς χρησιμοποίησε μια δικιά μου φωτογραφία για το δικό τους άλμπουμ, για το συγκεκριμένο ενσταντανέ.
Δεν υπάρχουν άκαμπτοι κανόνες, και κυρίως δεν υπάρχουν μοναδιαίες συνταγές που βγαίνουν πάντα σωστές. Ούτε φουλ ανοιχτό διάφραγμα δεν πρέπει να έχεις παντού, ούτε τέρμα κλειστό πάντοτε, ούτε πάντα 9.000 ΑΣΑ. Κάπου η μία τεχνική υπερτερεί της άλλης και εδώ είναι η μαγκιά του φωτογράφου, να ξέρει τι να χρησιμοποιήσει καλύτερα σε κάθε περίσταση.
Πληρώνω φίλε τα εργαλεία σου, το χρόνο σου και την τεχνική σου. Τα δύο πρώτα τα βλέπω, για δείξε μου και το τρίτο γιατί δεν δύναμαι.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#382167
dstou έγραψε:Πληρώνω φίλε τα εργαλεία σου, το χρόνο σου και την τεχνική σου. Τα δύο πρώτα τα βλέπω, για δείξε μου και το τρίτο γιατί δεν δύναμαι.

Μια χαρά βλέπεις και την τεχνική, το αποτέλεσμα δηλαδή, γιατί αυτό είναι και που σε ενδιαφέρει κιόλας. Δε μπα να τραβάει με ότι θέλει, αυτό που σε νοιάζει είναι το αποτέλεσμα να σε ικανοποιεί με βάση τα δικά σου θέλω και την δική σου αισθητική.

Για αυτό και πριν αποφασίσεις βλέπεις την δουλειά του. Αν είναι να μην βλέπεις τι δουλειά του, τότε απλά διάλεξε τον πιο φτηνό να τελειώνεις.

ΥΓ. Έχεις υπόψη σου πόσο τους κόστισε τελικά ο φωτογράφος, μαζί με το βίντεο;
Άβαταρ μέλους
By dstou
#382215 500 ευρά για φωτογράφηση μόνο σε εκκλησία και κέντρο (νομίζω ότι άκουσα καλά). Ούτε στούντιο, ούτε βίδεο. Έβγαλε περί τις 500 λήψεις, και τελικώς επιλέχθηκαν οι 150 και τις οποίες έβαλε σε ένα γαμήλιο άλμπουμ.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#382234 Δεν γνωρίζω σε ποια περιοχή είσαι, αλλά για Θεσσαλονίκη, τα 500€ για φωτογράφιση και οι 500 συνολικά φωτογραφίες, είναι περισσότερο στην φάση ερασιτέχνης παρά επαγγελματίας.

Συνήθως για ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα ξεκινάς από το χιλιάρικο και ο φωτογράφος θα σου δώσει γύρω στις 2000 φωτογραφίες.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#382253 Μιλάμε για Αθήνα, για επαγγελματία με 28 χρόνια μαγαζί-γωνία, με βαρύ εξoπλισμό, πλήρες στούντιο (κάνει και διαφημιστικά με RZ67, αν και πλέον όλο και πιο πολύ χρησιμοποιεί και σε αυτά την D5, πιο πριν είχε κομπλέ σύστημα εος-1). Οι λήψεις έγιναν από τον ίδιο, όχι συνεργάτη του, ο δε γάμος μεσημέρι, την τελευταία μέρα πριν αρχίσει η σαρακοστή, ίσως αυτό να συνέβαλε να δώσει μια ξεβρακωμένη τιμή δίκην : απλώς γεμίζω τις ώρες μου μέχρι το βράδυ που γίνονται συνήθως και τα περισσότερα μυστήρια.
Εντούτοις και εμένα μου φαίνονται λίγα. Θα το διασταυρώσω και θα επανέλθω. :roll:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#382274 Δεν ξέρω γιατί, αλλά στους φωτογράφους αυτό το 28 χρόνια μαγαζί δεν φαίνεται να μετράει πολύ, το αντίθετο θα έλεγα. Έχουν βγει πλέον στην αγορά πολλά νέα παιδιά που το ψάχνουν πολύ από το internet για τεχνικές λήψης και επεξεργασίας εικόνας και βγάζουν εξαιρετικό αποτέλεσμα. Πολύ καλύτερο και αρτιότερο του παλιού κλασσικού φωτογράφου με τα 28 χρόνια μαγαζί.
Αν επίσης ήταν τόσο καλός και τόσο "όνομα" με ζήτηση ο 28 χρόνια φωτογράφος, δεν θα χρέωνε την δουλειά του 500€ ;-)

Πέτυχα και εγώ σε βάπτιση που γινόταν μέρα μεσημέρι με πολύ καλό φωτισμό στην εκκλησία, κλασσικό παλιό φωτογράφο που είχε στήσει τέσσερα (4!!!) φλας και βαρούσε συνέχεια.
Η φάση είναι πως για να βγάλει τις φωτογραφίες με την σειρά και τον τρόπο που είχε μάθει τόσα χρόνια, έχανε πολύ όμορφες στιγμές που συνέβαιναν γύρω του. Για την αισθητική των φωτογραφιών άφησε το καλύτερα... Σαν τα άλμπουμ της δεκαετίας του 80 ένα πράγμα... :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#382282 Μήπως λόγω του αποτελέσματος ντράπηκαν και σας είπαν λιγότερα από όσα έδωσαν;

Βρέθηκα κι εγώ σε γάμο (1η ξαδέλφη της γυναίκας μου) όπου ο φωτογράφος "βαρούσε" αλύπητα ριπές με φλας. Νέο παλικάρι, δεν "το έχει" φωτογραφικά (από ότι φαίνεται) απλά συνεχίζει το μαγαζί που άνοιξε ο πατέρας του πριν δεκαετίες και με τον ίδιο τρόπο λήψης :vava:
Δεν έχει παραδώσει ακόμα τις φωτογραφίες οπότε δε μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη αλλά από ότι έβλεπα όλο το βράδυ, δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος... :vava:

Ο δικός μας πήρε αρκετά μεν, φλας δεν χρησιμοποίησε αλλά αξιοποίησε τα φώτα του βιντεολήπτη με αρκετά καλό αποτέλεσμα γενικά (π.χ. π.χ.2)

Ολοκληρωμένη άποψη θα έχω κι εγώ αφού στήσουμε το άλμπουμ μας :ninja:
Άβαταρ μέλους
By famas
#382309 Πω....συμπέθερος κοστούμι υπερπαραγωγή, όπως κι η άλλη κοπέλα με το κόκκινο, κατευθείαν από τα παλάτια. Το κοστούμι ή μήπως σμόκιν του γαμπρού δεν τον κολακεύει και πολύ, αν και φαίνεται ακριβό.