Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#24271 Το παθαίνουν γιατί κάτι πήγε στραβά στην μόνωση.
Μπορεί να μην είναι στον αισθητήρα και να είναι ανάμεσα από κάποιο στοιχείο του φακού...
Sony είναι?
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#24277
Χρήστος Λάππας έγραψε:Δεν κατάλαβα. Τι μηχανή είναι; Αν δεν έχει εναλλασσόμενους φακούς, πως πήγε η σκόνη στον αισθητήρα;


Δεν έχεις ξαναδεί λερωμένη compact ?
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#24282 Όχι.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#24298 Οκ υπάρχουν πολλές και η σκόνη μπαίνει το ίδιο εύκολα πόσο μάλλον αν είναι φθηνιάρικη και την κουβαλάς σε παραλίες, ξενυχτάδικα κλπ :)
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#24317 ειναι μια samsung κομπακτ του 2010 νομιζω.
αν εχει σημασια το μοντελο, να το τσεκαρω στο σπιτι. αν οχι, πειτε μου τι δοκιμαζω για αρχη..
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#24321 Εγώ στην G9 χτυπούσα το μπροστινό τζαμάκι του φακού με το δάχτυλο μερικές φορές κ βίαια. 2 φορές δούλεψε μια χαρά το κόλπο. Δεν το προτείνω
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#24336 Αν είναι λερωμένος ο μπροστά φακός τότε μπορεί να καθαριστεί, αν η σκόνη είναι σε άλλο σημείο που δεν έχεις πρόσβαση τότε δύσκολα καθαρίζεται χωρίς κίνδυνο να βγει άχρηστη μετά το άνοιγμά της (η μηχανή).

Η σειρά καθαρισμού φακών εξωτερικά είναι: φύσημα με blower- ειδικό πινέλο- blower ξανά - υγρό σε πανάκι μικροϊνών και καθαρισμός του φακού.
Κοινώς βεβαιωνόμαστε ότι δεν υπάρχουν σωματίδια πριν καθαρίσουμε με πανάκι γιατί αλλιώς το πανάκι θα γίνει σμυριδόχαρτο.
Τώρα για μια compact αυτά μπορεί να είναι too much, μπορείς απλά να τον καθαρίσεις με ένα πανάκι μικροινών και ένα ειδικό διάλυμα καθαρισμού.

Ένα γενικό χρήσιμο ποστ για καθαρισμό φακών -->
polleni έγραψε:Αυτά που είπε ο Δημήτρης για τον καθαρισμό στην περίπτωση αλατιού είναι πάρα πολύ σωστά. Πρώτα απομακρύνουμε το αλάτι διαλύοντάς το και μετά προχωράμε σε καθαρισμό του φακού. Ειδικά αν μαζί με το αλάτι έχουμε και άμμο.. SOS.

Για τον καθαρισμό τώρα, το τί θα χρησιμοποιήσουμε, εξαρτάται από την φύση του ρύπου που θέλουμε να απομακρύνουμε. Ουσιαστικά οι καλύτερες λύσεις είναι οι τρείς αλκοόλες (μεθυλική, αιθυλική και ισοπροπυλική). Οσο πιό "πολικός" (υδατοδιαλυτός) είναι ο ρύπος (π.χ. άλατα, ζάχαρη) πάμε προς την πρώτη, όσο πιό άπολος είναι (π.χ. σμήγμα από τα χέρια, νικοτίνη από τους καπνούς κ.λ.π.) πάμε προς την τρίτη.
Αλλο σημαντικό στοιχείο είναι η ταχύτητα εξάτμισης του καθαριστικού, πράγμα που είναι επιθυμητό (ειδικά στους αισθητήρες). Από αυτή την άποψη, ταχύτερη είναι η μεθανόλη.

Για καθαρισμό του αισθητήρα, όπου το κύριο πρόβλημα είναι η σκόνη, τριχίδια κ.λ.π. προτιμώ την μεθανόλη. Για τους φακούς θα προτιμούσα είτε την αιθανόλη είτε (καλύτερα) την ισοπροπυλική αλκοόλη. Και στις τρεις περιπτώσεις μιλάμε για χημικά υψηλής καθαρότητας (95% και άνω). Η αλκοόλη 70% σημαίνει και 30% νερό. Και τα τρία χημικά θα σας δώσουν τελικά ένα φακό πεντακάθαρο, απλά αν χρησιμοποιηθούν για τον λάθος ρύπο μπορεί να χρειαστεί να περάσετε και ένα δεύτερο χέρι.

Τρίβω (με σειρά προτίμησης) με πανάκι με μικροϊνες ή χαρτί μαλακό (π.χ. Softex καπιτονέ, είναι το πιό μαλακό που έχω βρει) είτε με cotton swabs (αυτά που είναι για τα αυτιά). Το τελευταίο πιθανόν να αφήσει τριχίδια οπότε χρησιμοποιώ στο τέλος και πεπιεσμένο αέρα για να τα απομακρύνω (και να είμαι σίγουρος ότι τα πάντα έχουν στεγνώσει 100%). Αν χρησιμοποιήσετε spray πεπιεσμένου αέρα, προσοχή, η φιάλη να είναι πάντα όρθια, κουνήστε την μηχανή ή τον φακό μπροστά στην φιάλη αλλά όχι την ίδια την φιάλη. Επίσης δεν την ανακινείτε πριν την χρήση (το λέω γιατί το έχω συναντήσει).
(λινκ)


Β Τρόπος

Μπορείς να αφαιρείς τα σκουπιδάκια μέσω του προγράμματος επεξεργασίας που χρησιμοποιείς. π.χ Lightroom (Οδηγός για το πώς γίνεται)
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#25250
liostemi έγραψε:...και αύριο και μεθαύριο και αντιμεθαύριο... μην αγχώνεσαι... και σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια... :)


Δεν σε έχω ξεχάσει... Απλά μετά το νέο PC χάθηκα λιγάκι... :oops:
Άβαταρ μέλους
By liostemi
#25649
MIXOStsi έγραψε:
liostemi έγραψε:...και αύριο και μεθαύριο και αντιμεθαύριο... μην αγχώνεσαι... και σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια... :)


Δεν σε έχω ξεχάσει... Απλά μετά το νέο PC χάθηκα λιγάκι... :oops:

...αφού σου είπα μην αγχώνεσαι... :)
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#25941 Είδα έναν φωτορεπόρτερ να έχει συνδέσει το φλας με μια συσκευή power bank και του επέτρεπε πολλές απανωτές φλασιές(με διαφορά ms). Έχει δοκιμάσει κανείς; Κάτι παρόμοιο ήταν http://www.aliexpress.com/item/FED-Free ... 39153.html
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#26064
KiloMeater έγραψε:Για τι χρήση το θες αυτό; πας σε βαφτίσεις κτλ;

Το αυτό.

Υπάρχουν εξωτερικά battery packs που συνδέονται στην υποδοχή υψηλής τάσης του φλας:
Εικόνα
και φορτίζουν τον πυκνωτή πιο γρήγορα. Εξακολουθείς να χρειάζεσαι μπαταρίες στο ίδιο το φλας για το κύκλωμα ελέγχου.

Tα περισσότερα από αυτά τα battery packs παίρνουν 8χ ΑΑ μπαταρίες
Εικόνα

αλλά υπάρχουν πιο δυνατά μοντέλα με bespoke μπαταρία λιθίου, σαν αυτό που πόσταρες ή τα πιο γνωστά Quantum.

Το θέμα είναι τι θέλεις να κάνεις, γιατί αυτά είναι καλά για να κάνεις σινιάλο στον Batman ή να σημαδεύεις τη Keira Knightley στα 200m με f8 στα 10fps...