Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#647638 Πρότεινα μια μηχανή στα 390€, γιατί δεν βρήκα άλλη καινούργια DSLR που να είναι κοντά στα 350€ που αναφέρθηκαν. Την Canon που πόσταρες δεν την είχα προσέξει να πω την αλήθεια!

Σχετικά με τον φακό, ο 18-55 μου φαίνεται πολύ περιοριστικός. Θεωρώ πολύ πιο χρήσιμο έναν 18-105. Ας ξεκινήσει με τον 18-55 και στην πορεία διάθεση και λεφτά να έχει να επεκτείνει την γκάμα των φακών του.

St.Devote εννοείται πως μπορεί να αναβαθμίσει την μηχανή στην συνέχεια, αλλιώς ίσως δεν έχει και αξία να πας σε DSLR. Αν δε σκοπεύει να επενδύσει σε φακούς κλπ, ίσως είναι προτιμότερη μια καλή compact, η οποία είναι και πολύ πιο εύχρηστη.
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#647692
axel12p έγραψε: ....Αν δε σκοπεύει να επενδύσει σε φακούς κλπ, ίσως είναι προτιμότερη μια καλή compact, η οποία είναι και πολύ πιο εύχρηστη.


Δώσε μου και μια πρόταση για compact για να έχω ένα μέτρο σύγκρισης ...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#647720 Η αλήθεια είναι πως παλιότερα πρότεινα την Sony RX100, αλλά ύστερα από οκτώ χρόνια στην αγορά, θεωρώ υπερβολικά τα σχεδόν 400€ που ζητάει. Ειδικά την στιγμή που πριν κανέναν εξάμηνο την έβρισκες στα 270€. Και ψάχνοντας στο skroutz δεν βρίσκω κάτι αντίστοιχο σε αυτά τα λεφτά. :oops:

Οι περισσότεροι προτιμούν να δώσουν αυτά τα 300-400€ για να πάρουν ένα κινητό με καλή κάμερα, παρά να αγοράσουν κάποια compact.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#647727 Αυτό με τις mirrorless δεν έχει ξαναγίνει , έπαιζε η Μ10 στα 270Ε περίπου, σαν εισαγωγική και μετά...εξαφάνιση :hmmm:

Για τους φακούς, σαφώς και πολύ σωστό βρίσκω τον axel για τον 18-105.

Πιστεύω όμως οτι ξεκινά κάποιος με 18-55 που τα κάνει όλα και μετά εξειδικεύει αναλόγως τι θα του γεννηθεί , τι θα θελήσει.

Macro, πορτρέτα,αστροφωτογραφία πολλές επιλογές που θέλουν διαφορετικούς φακούς (και όλοι ξέρουμε οτι είναι βαρέλι δίχως πάτο η όλη ιστορία :vava: )

Εγώ είχα πάρει το πακέτο της Canon , με 18-55 και 70-300 , γιατί ψιλιαζόμουν οτι δεν με ενδιαφέρουν τα πορτρέτα και γουστάρω να βγάζω κρατήρες φεγγαριού αν γίνεται :lol:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#647731
georgetz έγραψε:Αυτό με τις mirrorless δεν έχει ξαναγίνει , έπαιζε η Μ10 στα 270Ε περίπου, σαν εισαγωγική και μετά...εξαφάνιση :hmmm:

Για τους φακούς, σαφώς και πολύ σωστό βρίσκω τον axel για τον 18-105.

Πιστεύω όμως οτι ξεκινά κάποιος με 18-55 που τα κάνει όλα και μετά εξειδικεύει αναλόγως τι θα του γεννηθεί , τι θα θελήσει.

Αν κάποιος βρει σε καλή τιμή το κιτ με τον 18-105, θεωρώ πως είναι πολύ καλύτερη επιλογή από τον 18-55. Ειδικά για ταξίδια βολεύει απίστευτα. Νομίζω με αυτόν και έναν 35άρη ή 50άρη είσαι σε μεγάλο βαθμό καλυμμένος.
Δυστυχώς είχα κάνει και εγώ το λάθος στην αρχή και είχα πάρει έναν 55-300. :thumbsdown:

Θυμάμαι να είμαι Δελφούς, και στην άνοδο στον αρχαιολογικό χώρο να βγάζω με τον 18-55 και στην κάθοδο με τον 55-300, γιατί βαριόμουν να αλλάζω διαρκώς φακούς :lol:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#647794 Εννοείται, άσε που να αλλάζεις φακούς διαρκώς μεταφέρει σκουπιδάκια , σκόνη μέσα στο θάλαμο και θες φυσητήρια, πινελάκια (που έτσι κι αλλιώς πρέπει να τα έχει κάποιος αυτά )
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#647797 Τα σκουπιδάκια είναι το λιγότερο. Το χειρότερο είναι πως τις περισσότερες φορές (ειδικά σε φάση ταξίδι) το 3x zoom του κιτ φακού δεν αρκεί, και αν θέλει κάτι παραπάνω θα πρέπει να κουβαλάς δεύτερο φακό και να κάθεσαι να αλλάζεις φακούς κάθε λίγο και λιγάκι.
Με τον 18-105, αν δεν θέλεις κάτι εξειδικευμένο, καλύπτεσαι σε πολύ μεγάλο βαθμό.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#647874 Η διαφορά του κιτ με τον 18-55VR σε σχέση με τον 18-105VR ή τον 18-140VR, είναι μόλις 100€, ποσό το οποίο θεωρώ πολύ λογικό. Με 600€ μπορείς να έχεις μια αρκετά καλή DSLR με ένα πολύ πρακτικό all around φακό και ένα φωτεινό 50άρη για πορτραίτα.

Δυστυχώς οι DSLR είναι αρκετά ακριβό σπορ. Σπάνια κάποιος θα πάρει την μηχανή με τον κιτ φακό και θα μείνει εκεί.
Εγώ είχα μια ultrazoom bridge Olympus και πήρα την πρώτη μου DSRL όταν την βρήκα 299€ προσφορά στο Multirama. Καλύτερα να μην σου πω πόσα λεφτά μου έχουν φύγει από τότε σε φακούς :lipsealed:

Το καλό είναι βέβαια πως αν κινηθείς στα σίγουρα (Nikon - Canon) μπορείς και να πουλήσεις φακούς που δεν χρειάζεσαι, αλλά και να βρεις φτηνούς μεταχειρισμένους.

Οι φακοί που χρησιμοποιώ αυτή την στιγμή περισσότερο, αγοράστηκαν και οι δύο μεταχειρισμένοι και είναι εξαιρετικοί. Λόγω της τιμής τους και τον οικονομικών μου δυνατοτήτων, δεν υπήρχε η περίπτωση να τους αγοράσω καινούργιους.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#647876 Άσχετο με το αρχικό ερώτημα, αλλά θα συμφωνήσω κ εγώ πως τα κιτ φακουδάκια 18-55 είναι απλά για να μπαίνει ένας φακός μπροστά απ΄ τον αισθητήρα και ειδικά στα περισσότερα χέρια ερασιτεχνών θα αποδώσουν ίδια αποτελέσματα μ ένα μέτριο/καλό κινητό. Τουλάχιστον με έναν 18-105, πέραν αυτής καθαυτής της περισσότερης ευελιξίας, από τα 70mm και μετά θα νιώσεις λίγο περισσότερο ως αρχάριος ότι τραβάς με κάτι ξεχωριστό από ένα κινητό, λόγω Bokeh και zoom.

Κατά τη δική μου γνώμη, έχοντας σκάσει και εγώ αρκετά χρήματα στο χόμπυ dslr πλέον, ιδανικό combo για κάποιον αρχάριο είναι ένα σώμα με καλό αισθητήρα πακετάκι μ έναν prime 35αρη - 50αρη. Μπορεί να σε περιορίζουν πλήρως ως προς τα διαθέσιμα mm, όμως εκτός από τα φοβερά χρώματα που συνήθως παράγουν σε σχέση με τους απλούς kit φακούς / αρα και το feeling πως τραβάς κάτι ξεχωριστό, σε βάζουν στο τρυπάκι να κουραστείς για να συνθέσεις τη φωτογραφία , να πάρεις τη σωστή θέση, να πλησιάσεις - απομακρυνθείς το αντικείμενο κλπ.

Φυσικά ό,τι και αν επιλεχθεί στην αρχή, αν σ' αρέσει γίνεται πάτος χωρίς βαρέλι, αν αρχίσεις να ψάχνεσαι και με CPL, ND φίλτρα, φακούς, μόνιμα ανακαλύπτεις κάτι νέο να ενθουσιαστείς.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#653339 το καλό είναι ότι υπάρχει διαλειτουργικότητα με την Panasonic οπότε οι υπάρχοντες χρήστες έχουν οδο διαφυγής. Με τα σερβις τι θα γίνει είναι το θέμα.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#653513 δεν ξερω αν πρεπει να ποσταρω εδω ή στο τοπικό με τα γκατζετάκια...

αυτη η action cam ειναι καλη για φωτογραφίες και βιντεάκια του καλοκαιριού;
Λεει οτι ειναι αδιαβροχη, οι φωτογραφίες της ειναι αποδεκτες σε σχέση πχ με ενα μέτριο κινητό;
Την θελουν τα παιδια για να παιζουν στην παραλία (αρχικά), φανταζομαι φωτο και βίντεος για ινσταγκραμ κλπ

Ρωταω γιατι καποιες που συζητούσαμε εδω παλαιότερα ειχαν πολλαπλάσια τιμή, μήπως δεν αξίζει καν...

https://safesales.gr/proionta/kameres/a ... 3MiOiIifV0


Επίσης, που μιλάμε για dash cams;
Πηρα μια και εχω κάποιες ερωτήσεις :oops: