Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#11060
Χρήστος Λάππας έγραψε:Ειλικρινής απορία: Τι να τον κάνεις ένα τόσο μικρό φακό, από την στιγμή που το σώμα είναι ήδη πολύ μεγάλο; Να κούμπωνε σε ένα καλό mirrorless σώμα Canon, το καταλαβαίνω.


Έχεις που έχεις ήδη το σώμα και θέλεις έναν φακό που να μην το βαραίνει και να το κάνει πιο γκουμούτσα από ότι είναι ήδη γιατί εκεί που πας δεν έχεις χώρο για να κουβαλήσεις την φωτογραφική τσάντα, οπότε αυτός ο φακός θα κάνει ένα μικροκαμωμένο (για dslr) σώμα να κουβαλιέται άνετα μέσα σε μια μεσαία γυναικεία τσάντα ή κρεμασμένη στο λαιμό σου χωρίς να σε επιβαρύνει πολύ.
Γιατί ένας μεγαλύτερος φακός μπορεί να τρομάξει και να αγχώσει το θέμα σου.

Γιατί όχι; :s_dunno

Θα ανταπαντήσεις ότι όλα αυτά τα κάνει καλύτερα το μ4/3, και θα συμφωνήσω απόλυτα, αλλά όταν ήδη έχεις ένα κιτ Canon APS-C και δεν θες να αλλάξεις, θα σου είναι ενδιαφέρον αυτός ο φακός, ειδικά στην τιμή που τον δίνουν ( $149)
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#11073
Χρήστος Λάππας έγραψε:Ειλικρινής απορία: Τι να τον κάνεις ένα τόσο μικρό φακό, από την στιγμή που το σώμα είναι ήδη πολύ μεγάλο; Να κούμπωνε σε ένα καλό mirrorless σώμα Canon, το καταλαβαίνω.


πες τα γμτ. Αν δε πιάνεις το μπουρί το 2.8 το οτιδήποτε, από 70 200, από 100μάκρο, από 24 70 να χαίρεσαι. Τι βλακείες είναι αυτά. Τι διάφραγμα έχει η παπαριά;
Άβαταρ μέλους
By BOYT
#11098 εγω μια nikon d3100 εχω με 18-105 φακο εναν 85αρη 1,8 ενα 55-200 και εναν sigma 70-200 2.8 , αλλα σιγα σιγα παω για αλλαγη για κατι καλυτερο και κατα πασα πιθανοτατα σε ff διαφορετικα nikon d7100 μονοδρομος.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#11154 κ δεν περιμένεις κ την d7200? (εκτός αν οι διαφορές είναι μικρές) κ όντως τότε η 7100 θα έχει πολύ καλή τιμή στα "τελευταία" της. Αν έπαιρνα πρώτη μου κάμερά τώρα, αυτή θα ήταν.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#11164
stavrosg έγραψε:Θα ανταπαντήσεις ότι όλα αυτά τα κάνει καλύτερα το μ4/3, και θα συμφωνήσω απόλυτα, αλλά όταν ήδη έχεις ένα κιτ Canon APS-C και δεν θες να αλλάξεις, θα σου είναι ενδιαφέρον αυτός ο φακός, ειδικά στην τιμή που τον δίνουν ( )


Fair enough. Άλλωστε, ας μην κοροϊδευόμαστε, η ποιότητα που θα πάρεις από το micro 4/3 είναι good enough, αλλά δεν φτάνει το APS-C.
Άβαταρ μέλους
By BOYT
#11166 εχω δοκιμασει την 7100 ειναι παρα πολυ καλη αξιζει τα λεφτα της. 7200 δεν εχω δει τι διαφορες εχει.

επομενη αγορα ειναι ο 35αρης γιατι τον εδωσα δεν καταλαβα ποτε και ενας ευρυγωνιος.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#11187 Leica M Edition 60

Εικόνα

Ψηφιακή χωρίς μόνιτορ να βλέπεις τι τραβάς; WTF Leica?
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#11211
JimClark έγραψε:κ δεν περιμένεις κ την d7200? (εκτός αν οι διαφορές είναι μικρές) κ όντως τότε η 7100 θα έχει πολύ καλή τιμή στα "τελευταία" της. Αν έπαιρνα πρώτη μου κάμερά τώρα, αυτή θα ήταν.



Νομιζω οτι το εχεις ξεπερασει το οικονομικο θεμα εσυ...

BOYT ff θα θελαμε ολοι αλλα τελικα ειναι ακριβο χομπυ και οσον αφορα την αγορα της καμερας και τους φακους που θα παρεις μερα, αν το αντεχεις προχωρα αλλα νοιωθω οτι ειναι βαρελι χωρις πατο το μονοπατι των εξοδων.

Ειχα την ευκαιρια να βγαλω φωτος με d600 και οντως ηταν πολυ καλη εμπειρια. Μετα επιασα την δικη μου d3000 (με χαλασμενη οθονη) και πηγα να βαλω τα κλαματα. Εγω για d5300 εχω βαλει πλωρη, και αν τα καταφερω κιολας...
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#11219
Χρήστος Λάππας έγραψε:Leica M Edition 60
Ψηφιακή χωρίς μόνιτορ να βλέπεις τι τραβάς; WTF Leica?


Εντάξει, το χάσαμε τελείως :s_crazy
Leica, η Apple της ψηφιακής φωτογραφίας :yahoo: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By htanso21
#11249
stavrosg έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:Leica M Edition 60
Ψηφιακή χωρίς μόνιτορ να βλέπεις τι τραβάς; WTF Leica?


Εντάξει, το χάσαμε τελείως :s_crazy
Leica, η Apple της ψηφιακής φωτογραφίας :yahoo: :inlove:


Indeed!
Αλλά τι γαμάτο κουτί έχει! :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Lippi
#11250 και στην προνομιακή τιμή των €15.000 ως συλλεκτικό κομμάτι. Προλάβετε.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#11280
kouk έγραψε:Τελευταία μηχανή που αγόρασα η Minolta 7000i το 1991. Από το 1998 σταμάτησα να ασχολούμαι με την φωτογραφία! :s_sad

Απο το Σάββατο είμαι ευτυχής κάτοχος μιας NIKOND3200 (Thanks Thymios) με φακό 18/55 GII.

πρώτες εντυπώσεις εξαιρετικές.

Θα ανεβάσω φωτογραφίες.

:yahoo:


Μεγειές :yahoo:

Ο Θύμιος τι πήρε για αντικατάσταση; Τι; Πήγε επιτέλους σε Canon; :yahoo: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#11520 Leica S (type 007)

Εικόνα

Φαίνεται ότι σιγά σιγά το CCD στο μεσαίο φορμά παραδίδει την θέση του στο CMOS. Πλέον τα υψηλά ISO δεν είναι προνόμιο μόνο των μικρών αισθητήρων
Άβαταρ μέλους
By BOYT
#11521
bibendum έγραψε:
BOYT ff θα θελαμε ολοι αλλα τελικα ειναι ακριβο χομπυ και οσον αφορα την αγορα της καμερας και τους φακους που θα παρεις μερα, αν το αντεχεις προχωρα αλλα νοιωθω οτι ειναι βαρελι χωρις πατο το μονοπατι των εξοδων.

Ειχα την ευκαιρια να βγαλω φωτος με d600 και οντως ηταν πολυ καλη εμπειρια. Μετα επιασα την δικη μου d3000 (με χαλασμενη οθονη) και πηγα να βαλω τα κλαματα. Εγω για d5300 εχω βαλει πλωρη, και αν τα καταφερω κιολας...



θελω να παρω κατι καλο...εχω βγαλει μεχρι και με δ800 και 610 αλλα δεν εχω βγαλει οπως θα ηθελα να δοκιμασω την μηχανη, βραδυνες συνηθως βγαζω....τωρα δειξει τι λεφτα θα υπαρξουν πιο εφικτο βλεπω την 7100 με καποιον ευρυγωνιο γιατι με δ610 και πανω παει μακρια η βαλιτσα για ερασιτεχνικη χρηση προς το παρον.