Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#570987 Υπάρχουν Canon 100mm 2.8L Macro IS USM και Canon 50mm 1.4 USM για σμπρώξιμο αν ενδιαφέρεται κανείς
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#582222
stavrosg έγραψε:Λέω να σπρώξω 5D Mark II & 70D και να πάρω την EOS M50 kit + EF-EOS M adapter

(και βλέπουμε τι θα γίνει με τα υπόλοιπα EF μετά)

Όπως το σκέφτομαι, χάνω το full frame (αλλά και τεχνολογία 10ετίας πλέον), και κερδίζω σε φορητότητα και ευκολία χρήσης για όλη την οικογένεια.

Ξέρω για την R, αλλά δεδομένου ότι δεν κερδίζω κάτι σε όγκο & βάρος δεν το σκέφτομαι, και δεδομένου ότι το σύστημα Μ στοχεύει να αντικαταστήσει/συμπληρώσει τις Powershots, δεν τίθεται θέμα ανταγωνισμού ή εγκατάλειψης αυτού από την Canon, στο άμεσο μέλλον τουλάχιστον.

thoughts?


Έγινε τελικά η κίνηση...
Πουλήθηκαν όλα (περισσεύει ένας 17-85 IS USM που θα προσπαθήσω να σκοτώσω) και πήρα την M50 με τον 15-45.

Σύντομα:

- Με τον κιτ φακό, τη λες και χάλια :lol:
Με τους σταθερούς μου (40/2,8, 85/1,8) λάμπει ( π.χ. ).

- Σε χαμηλό φωτισμό, size matters.- Έβγαλα βάφτιση φίλης με την M50+Sigma 18-50/2.8(δανεικό) και ενώ συμπεριφέρθηκε αξιοπρεπέστατα, τα αποτελέσματα που θα έπαιρνα με την 5D+24-70 ΔΕΝ τα δίνει, κι ας είναι 10 ετών πιο νέα τα electronics. Το σωστό γυαλί και το φυσικό μέγεθος των pixel μετράει.

- Ωραία μπλιμπλίκια ("δημιουργικά φίλτρα") για να παίξεις.
Δοκίμασα το in camera HDR που έχει και έχω να πω ότι με ξετρέλλανε. Για να βγει μια φωτογραφία τέτοιου τύπου ( https://flic.kr/p/TKQN8h ) θα έπρεπε να στήνω τρίποδα, φωτομετρήσεις, bracketing με το χέρι + post proccessing, σύνολο μπορεί και κανένα μισάωρο παιδέματος. Η παραπάνω βγήκε στο χέρι με τον κιτ φακό, και πέραν 1 μοίρας ισιώματος είναι όπως την έβγαλε η μηχανή :lipsealed: :s_whiteflag

Συνολικά: ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ
"σωστό" μέγεθος και βάρος για να μην μου ταλαιπωρεί τα χέρια, δε νοιώθω ότι έχω υποβιβαστεί στον τομέα IQ, και αν θέλει κάποιος να έχει ένα ποιοτικό σύστημα που το κουβαλάει στο τσαντάκι "μπανάνα" στις διακοπές του, τον καλύπτει μια χαρά. Και με λίγο περισσότερο κουβάλημα για να έχεις και κανένα σταθερό φακό μαζί σου ή έναν πιο βαρύ zoom είσαι πλήρως καλυμμένος για τα πάντα (σαν prosumer).
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#582258 Καλορίζικη να είναι να την χαρείς!

Το καλό του να έχεις Canon, διώχνεις για την πλάκα φακούς, σώμα, κλπ. Άντε να πουλήσω εγώ την Pentax... :thumbsdown:

Σχετικά με το HDR, νομίζω πως έχουν γίνει θαύματα πλέον στο κομμάτι του post-processing, τουλάχιστον από εφαρμογές που βλέπω για το κινητό. Πιθανότατα για να έχεις άριστο αποτέλεσμα να χρειάζονται όλα αυτά που αναφέρεις, με τρίποδα, bracketing κλπ, αλλά νομίζω ότι πλέον μπορείς να πάρεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα και μέσω κάποιας σχετικής εφαρμογής.

Υ.Γ. Η διαφορά στην φωτογραφία ανάμεσα στον 85άρι και τον κιτ φακό κάνει μπαμ! :lipsealed: Και στο skroutz που είδα μια κριτική, παίζει το σχετικό κράξιμο για τον κιτ.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#582363
axel12p έγραψε:Καλορίζικη να είναι να την χαρείς!

Το καλό του να έχεις Canon, διώχνεις για την πλάκα φακούς, σώμα, κλπ. Άντε να πουλήσω εγώ την Pentax... :thumbsdown:


Ευχαριστώ! :iconcool:

Μη νομίζεις ότι ήταν εύκολα και για μένα πάντως, κι εγώ έφτυσα αίμα για να πουληθούν, και μάλιστα σε πολύ σκοτωμένες τιμές, αλλά είχα δεσμευτεί ότι πρέπει να καλύψουν το κόστος της καινούριας.

Και μου έχει μείνει και ο irix στο χέρι και δεν θέλει να πουληθεί με τίποτα! :s_whiteflag

Υ.Γ. Η διαφορά στην φωτογραφία ανάμεσα στον 85άρι και τον κιτ φακό κάνει μπαμ! :lipsealed: Και στο skroutz που είδα μια κριτική, παίζει το σχετικό κράξιμο για τον κιτ.


Ο κιτ είναι καλός για το σκοπό που προορίζεται, τώρα αν θέλεις να κρεμάσεις επάνω στο σώμα φακό με τριπλάσιο όγκο και βάρος για να έχεις καλύτερο γυαλί, be my guest. Εγώ ξέρω γιατί το πήρα και που θα το χρησιμοποιήσω :)
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#582607 Τι κόμπακτ και μιρορλες και φαφαριές. Αν ποτέ ξανασκάσω λεφτά, θα ειναι για μεγάλο σένσορα.

Πεπαλαιωμένη Εos7D με πλέον κάπου 280.000 κλικ και πολλα καμμένα πιξελς και τον ζαμκαταπληκτικό sigma 180 macro 2.8

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#582614 Πλέον 95% του χρονου κουβαλάω μονο την κομπακτ. Μόλις σήμερα μετά απο 2 βδομάδες θυμηθηκα τα 10 15 κλικ που έκανα με την eos,

...αλλά...
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#582631
JimClark έγραψε:Τι κόμπακτ και μιρορλες και φαφαριές. Αν ποτέ ξανασκάσω λεφτά, θα ειναι για μεγάλο σένσορα.


:iconcool:

Αυτό λέω κι εγώ παραπάνω: τη φυσική (=pixel size & ποιότητα γυαλιού) δεν την ξεγελάς με κανένα λογισμικό...
Ας σφαχτούν δίπλα στο ανδροιδοτοπικό για το ποιο την έχει πιο μεγάλη (την κάμερα) και θα έρθουμε μετά να τα κατουρήσουμε όλα με την 350D και τον 35/2 από το 2004 :yahoo: :lol:

Απλά τώρα μπορείς να πάρεις ΚΑΙ mirrorless ΚΑΙ μεγάλο σένσορα και όλα καλά :metalo:

αλλά... η μικρή βολεύει καλύτερα τελικά, και όπως λέγαμε από παλιά, "η καλύτερη φωτογραφική είναι αυτή που έχεις μαζί σου" :iconcool:

Αυτά :)
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#582634
stavrosg έγραψε:, "η καλύτερη φωτογραφική είναι αυτή που έχεις μαζί σου" :iconcool:


...γιατί η καλύτερη φωτογραφία είναι αυτή που "έχασες"...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#582643
sargus έγραψε:Ωραίος! Σκέφτομαι και εγώ να πάρω 1-2 ακόμα.
Sargus βρήκατε κοπέλα; αν ναι, της είπατε για τις κάμερες;

.