Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#773907 Γενικά την έχω "ψωνίσει" για Mirrorless, οπότε κάποιες λογικές σκέψεις που έκανα για μεταχειρισμένες D7XXX ή για καμιά D610 πλέον δεν υφίστανται.

Πιο πολύ την αλλαγή θέλω να την κάνω ώστε να απολαύσω 2-3 δυνατότητες που είναι game changer για το πως θα τραβάω (Το IBIS είναι ένα από αυτά, ή το Focus Peaking που προσφέρουν οι περισσότερες mirrorless), όχι τόσο για να πάρω μία de-facto καλύτερη μηχανή.

Ιδανικά με ένα Full Frame σώμα με Ibis θα είχα ακριβως αυτό που θέλω, αλλά δεν μπορω΄και δε θέλω να δώσω 1.5 χιλιάρικο για κάποια A7II π.χ. με κάποιον αξιοπρεπή prime.

Οι φακοί που έχω της πλάκας είναι, δεν έχω επενδύσει κάποιο τρομερό ποσό ώστε να με "πονάει", αλλά το επόμενο βήμα σε σύστημα πρέπει να είναι μελετημένο γιατί μάλλον σε αυτό θα μείνω από κει και μετά.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#773910 Το IBIS νομίζω πως δεν σχετίζεται με το αν η μηχανή είναι DSLR ή Mirrorless. IBIS για παράδειγμα έχουν όλες οι Pentax.
Προσωπικά θα κοιτούσα να μην πέσω στην παγίδα της προσφοράς. Το λέω, γιατί έτσι ξεκίνησα και εγώ με την Pentax. Βρήκα σε προσφορά την Pentax σε ένα Multirama (που τότε έκλειναν) αγνοώντας ότι πρακτικά εκείνη την στιγμή "δενόμουν" σε ένα συγκεκριμένο σύστημα. Τα λεφτά που έχω δώσει από τότε για φακούς είναι πολλές φορές πάνω σε σχέση με το ποσό της μηχανής.
Οπότε αν σε ενδιαφέρει να το συνεχίσεις με την φωτογραφία (και καλά θα κάνεις! :) ) κοίτα να δεις σε πιο σύστημα σε συμφέρει να επενδύσεις.
Αν και η πρώτη μου μηχανή ήταν Olympus και έχω ιδιαίτερη συμπάθεια στην μάρκα, η εταιρεία έχω την εντύπωση πως πλέον έχει κλείσει. Θα βρίσκεις στο μέλλον φακούς για την μηχανή και αν ναι σε τι τιμή;
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#773915 Απ' όσο ξέρω σε Nikon και Canon δε παίζει μοντέλο DSLR με IBIS, για την pentax το γνωρίζω αλλά κ' αυτή ειναι νεκρή πια.

Γενικά όμως για πολλούς λόγους θέλω να φύγω από τις DSLR σαν βασικό μου εξοπλισμό, με έχει κουράσει να τη βλεπω, να κάνει τόσο μπαμ σ' ένα μέρος με κόσμο και γενικά είναι το "παλιό". Σαν ιδανικό Setup θα ήθελα μία D7200 που συνεργάζεται με όλους τους nikkor της τελευταίας 50ετίας, για να έχω και στο μέλλον κάτι που θα μου θυμίζει την πιο "παραδοσιακή" φωτογραφία, και μία Α7 ΙΙ για ταξίδια και βόλτες, αλλά ξεφεύγουμε σε Budget, δυστυχώς.

Anyway, όσο το ψάχνω τόσο βλέπω πως μάλλον η olympus θα με πάει ένα βήμα πίσω, οπότε απλά πρέπει να πάρω την απόφαση ότι αργά ή γρήγορα θα ξοδευτώ περαιτέρω.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#773929 Μπορείς άνετα να πουλήσεις την D3500 ώστε να πάρεις μια D7200. Σκέψου πως αρκετοί είναι αυτοί που εγκαταλείπουν τις DSLR για να πάνε σε mirrorless, οπότε υπάρχει πληθώρα μηχανών στην αγορά σε πολύ καλές τιμές.
Και όταν είσαι πιο άνετος αγοράζεις και μια mirrorless αν θέλεις (που αντίστοιχα με το καιρό θα πέφτουν και οι δικές τους οι τιμές).
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#775043 Τελικά έδωσα την 3500 με όλα τα συναφή της, 3 φακούς, φίλτρα τα πάντα. Σε δίκαιη τιμή για την κατάσταση και τα χρόνια της (είχε 55.000 κλικς!)

Και πήρα μία μτχ α7 ii και έναν Tamron 20mm F2.8 σε καινούρια πραγματικά κατάσταση και με τα μισά κλικς από τη μηχανή που είχα.

Ως τώρα λίγο που έπαιξα μαζί της, η Sony σκοτώνει σε δυνατότητες, έχει σοκαριστικό Dynamic Range, αν και σε σχέση με τη Nikon κάτι με χαλάει στα χρώματά της, ίσως να είναι ιδέα μου, ίσως να θέλει να προσαρμοστώ κάπως στο editing με βάση το δικό της Color Science, θα δείξει.
Επίσης πρέπει να προσαρμόσω τα καδραρίσματά μου στο Full Frame, δε το περίμενα άλλα έχει μεγάλη διαφορά και στο βάθος πεδίου και στο πόσο πιο "ανοικτά" πλάνα σου δίνει (ειδικά με τόσο ευρυγώνιο φακό)
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#775057 Καλορίζικη! :thumbsup:
Λογικό να έχει διαφορετικά χρώματα σε σχέση με την Nikon, αλλά πιστεύω ότι σύντομα θα την φέρεις στα μέτρα σου.
Βλέπω σιγά σιγά να αρχίζει η επένδυση σε φακούς! :lol:
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#775058 Σας ευχαριστώ!
Θέλει μελέτη το θέμα τώρα για να μη βαλτώσω με κάποιο μη αποδοτικό Combo φακών.
Πρώτη σκέψη να πάω σε 85αρη 1.8, να χτίσω ένα σχετικά budget πακετάκι με δυνατούς Prime. Γιατί οι γρήγοροι ζουμ φακοί ξυρίζουν σε τιμές για FF.
Αλλά θα δείξει :oops:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#800506 Έχουμε μια παλιά βιντεοκάμερα με μπομπίνες οι οποίες δεν έχουν καμία είσοδο ή έξοδο απ'ότι θυμάμαι.
Θεωρώντας ότι είναι ακόμα λειτουργική, πώς μπορεί να γίνει ψηφιοποίηση ;

Το μόνο που σκέφτομαι είναι να στηθεί μια κάμερα (πχ από κινητό) σε τρίποδο και να τραβάει το βίντεο καθώς παίζει στον τοίχο. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#809008 Σκέφτομαι να βάλω μια dash cam.

Για να μη τραβάω καλώδια, θέλω να χρησιμοποιήσω την παροχή που υπάρχει στο πορτμπαγκάζ και να την εγκαταστήσω κάπου πίσω (για να βιντεοσκοπεί μπροστά)

Θα φαίνεται τπτ; Έχουμε κάποια πρόταση;
Άβαταρ μέλους
By Nosferatu
#809046
saxon_747 έγραψε:Σκέφτομαι να βάλω μια dash cam.

Για να μη τραβάω καλώδια, θέλω να χρησιμοποιήσω την παροχή που υπάρχει στο πορτμπαγκάζ και να την εγκαταστήσω κάπου πίσω (για να βιντεοσκοπεί μπροστά)

Θα φαίνεται τπτ; Έχουμε κάποια πρόταση;
Μπα μη το κανεις, βρες μια ασφάλειοθήκη μπροστα, συνήθως πισω απο ντουλαπακι συνοδηγού, και παρε ενα κιτ που περνεις ρευμα απο εκει κατευθείαν. Βαλτο σε μια ασφαλεια που κοβει το ρευμα οταν σβήνεις τη μηχανη. Μονο το a-pillar trim χρειάζεται να βγαλεις
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#809048
Nosferatu έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Σκέφτομαι να βάλω μια dash cam.

Για να μη τραβάω καλώδια, θέλω να χρησιμοποιήσω την παροχή που υπάρχει στο πορτμπαγκάζ και να την εγκαταστήσω κάπου πίσω (για να βιντεοσκοπεί μπροστά)

Θα φαίνεται τπτ; Έχουμε κάποια πρόταση;
Μπα μη το κανεις, βρες μια ασφάλειοθήκη μπροστα, συνήθως πισω απο ντουλαπακι συνοδηγού, και παρε ενα κιτ που περνεις ρευμα απο εκει κατευθείαν. Βαλτο σε μια ασφαλεια που κοβει το ρευμα οταν σβήνεις τη μηχανη. Μονο το a-pillar trim χρειάζεται να βγαλεις


To κάνεις να ακούγεται πολύ εύκολο. :lol:
Ποιά dash cam βλέπουμε σε λογική τιμή; Τι χαρακτηριστικά είναι χρήσιμο να έχει;