Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#591317 Έχω ξεμείνει από σώμα και ψάχνω ένα σημαντικό λόγο (εκτός από τα γιούρα) να προτιμήσω 6D MkII έναντι 5D Mk IV
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#597230 Φέτος λοιπόν κάπου ξέθαψε ο μικρός τη παλιά GoPro που ειχα και την πήρε στη θάλασσα .
Παιδευτικε έβγαλε διαφορά υποθαλάσσια , αλλά το τελικό αποτέλεσμα ειναι φυσικά μέτριο , καθώς ειναι πάνω απο μια δεκαετία
Άρχισα να γλυκοκοιταζω την GoPro 7 black , εννοείται σε σχέση με την υπάρχουσα ειναι τραγική η σύγκριση , η εξέλιξη ζαλίζει.
Υπάρχει κάποια πραγματικά αξιόλογη εναλλακτική η πάμε καρφι στο γνωστό brand ;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#597240 Εγώ τσίμπησα την yi 4k μεταχειρισμένη από κατάστημα με εγγύηση 130 ευρώ με υποβρύχιο housing. Υπερκαλύπτει τις ανάγκες μου με πολύ δυνατή απόδοση και το ένα τρίτο της τιμής. Συν διπλάσια αυτονομία μπαταρίας που κ αυτό ήταν κριτήριο δυνατό.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#597248 Θέλει θήκη για να τη ρίξεις στο νερό;
Επίσης , ο σταθεροποιητής τι λέει;
Τα παραπάνω ενα είδα στην 7 και ειναι πιασάρικα features όσο νάναι
Άβαταρ μέλους
By drdino
#597255 Εγώ έχω την Go pro hero 6 black. Αδιάβροχη χωρίς έξτρα θήκη για νορμάλ βάθη.


Εικόνα'Sup by drdino1985, on Flickr


ΕικόναShamelessly invading the aquatic kingdom by drdino1985, on Flickr
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#597293 Απλώς καλός ο σταθεροποιητής. Ο άλλος είναι από άλλο πλανήτη. Της gopro.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#597313 Εγώ έχω μια GitUp που μου βγήκε γύρω στο 100άρικο και έχει όλο το σετ από θήκες, βάσεις κλπ. Είχα κάποια θεματάκια στην αρχή αλλά η υποστήριξη τους ήταν άψογη. Για τα λεφτά της έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος, ενώ διαθέτει και σταθεροποιητή εικόνας.

Η GoPro Hero 7 βέβαια είναι άλλη φάση, ενώ διαθέτει και το HyperSmooth, που είναι ότι πιο κοντά σε gimbal.

Άβαταρ μέλους
By socratesn
#600301 Θελω να παρω ενα μικρο τριποδακι για ταξίδι, ισα να μην ακουμπαω την μηχανη οπου να ναι για κανενα long exposure.
Το μεγιστο πιθανο βαρος που μπορει να χρειαστει να στηριξω ειναι 720 gr.
Λεω να τσιμπήσω ενα τετοιο Manfrotto Pixi mini , αντέχει λεει εως 1 κιλό και δεν βρηκα κατι τραγικό στα amazon reviews.
Έχει κανένας γνώμη ή καποια αλλη προταση ως τα 30€?
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#600308 Το έχω πάντα μαζί στην τσάντα με την DSLR. Εξαιρετικό τριποδάκι και πολύ πρακτικό λόγω μεγέθους. Σηκώνει άνετα το βάρος που αναφέρεις και είναι πολύ σταθερό.
Το είχα πάρει πριν κανα δύο χρόνια, όταν είχα δει κάτι φωτογραφίες του Χρήστου Λάππα από το Παρίσι! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#600311 Τέλεια, τελεια, είναι στα μισα λεφτά απο τα evo μοντέλα και ηθελα καποιον να μου πει οτι ειναι adequate για τις αναγκες μου και το απλο mini.
Θα το τσιμπήσω το μεσημέρι
Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#601686 Πολύ ευχαριστημένος από την Yi 4k. Πολύ καλή διαχείριση στα φωτεινά / σκοτεινά περάσματα, στο κόντρα ήλιο και τρομερή μπαταρία.
Κάτι που δε μου άρεσε είναι η απόδοση του συνδυασμού σταθεροποίησης και μαζί διόρθωσης fisheye εφφέ. Στη διόρθωση fisheye εφφέ δεν παραμορφώνει τόσο στα άκρα (χάνει σε οπτικό πεδίο κάπου 10 -15 σύνολο μοίρες), αλλά μαζί με τη σταθεροποίηση σε κάποια σημεία είναι ορατό το αποτέλεσμα ενός pinch φίλτρου στο φώτοσοπ.

Δείγματα.
Onboardίσιο. Σταθεροποίηση εδώ εκτός. Αν δεν είναι φάση "περπατώ και τραβάω", δεν τη βάζω.


Με το housing


Σπαράκια