Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#546745 Εν τέλει η α5100 έπαψε να είναι διαθέσιμη στην τιμή που τη σκεφτόμουν και δεν υπήρχε και ευελιξία στην επιλογή φακών με το kitακι, οπότε πλέον πάμε σε d3400 στα ~400 ή υπομονή 20 μέρες έως τη black friday με ρίσκο να εξαφανιστεί η d3400 απ την αγορά λόγω της ήδη διαθέσιμης (και μάλλον κατώτερης) d3500.. Στο amazon ήδη δύσκολα τη βρίσκει κανείς, στο skroutz υπάρχει ευτυχώς ακόμη..

axel12p Έχοντας παίξει αρκετά με μία α6000 συμφωνώ για το σχετικά artificial αποτέλεσμα των sony, νομίζω όμως πως ειδικά το βράδυ, αυτό είναι που καθιστά και πιο εντυπωσιακές τις λήψεις στο μέσο μάτι, για αυτό δεν με χαλάει. Όμως οφείλω να ομολογήσω πως d5100 που είχα τουλάχιστον, έβγαζε ένα πιο "γεμάτο" αποτέλεσμα αν και συνήθως όχι τόσο εντυπωσιακό σε χρώματα κλπ, σίγουρα απέπνεε αέρα ποιότητας στις λήψεις που κατάφερνε (με τον 55-200mm φακό). Εν τέλει δεν θεωρώ πως κάποια απ΄ τις δύο θα με απογοήτευε και ελλείψει αντίστοιχα οικονομικής και ποιοτικής mirrorless στην παρούσα φάση γέρνω προς τον συμβιβασμό με τον όγκο της nikon..
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#546777 Το cashback των 100€, τρέχει για την D3400 μέχρι το τέλος Νοέμβρη προφανώς για να ξεστοκάρουν, οπότε λογικά μέχρι την Black Friday θα την βρίσκεις διαθέσιμη στην Ελλάδα.

Η αλήθεια είναι πως στην Black Friday του Amazon, έβρισκα συνήθως προσφορές για Sony, παρά για Nikon. Πολύ πιθανό όμως να βγάλει εδώ στην Ελλάδα κανένα Media Markt, Public κλπ καμιά στοκαρισμένη D3400 σε προσφορά ως κράχτη.

Σχετικά με τον όγκο, δεν πιστεύω ότι θα έχει τόσο διαφορά η D3400 σε σχέση με την α5100. Εκτός και αν πας σε καμιά compact τύπου Sony RX100 όπου δεν θα κουβαλάς επιπλέον φακούς και ο φακός της μηχανής κρύβεται στο εσωτερικό της μηχανής.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#550003 Αποχωρίζομαι (αρχικά) τα κάτωθι:

Canon 135 f/2
Sigma 180 f/2.8 macro (για canon)

Αν υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον στειλτε μου pm για το νταραβέρι
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#550017
JimClark έγραψε:Αποχωρίζομαι (αρχικά) τα κάτωθι:

Canon 135 f/2
Sigma 180 f/2.8 macro (για canon)

Αν υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον στειλτε μου pm για το νταραβέρι


axel12p έγραψε:JimClark η DSLR αποσύρεται, ή η compact θα λειτουργεί συμπληρωματικά; Έχεις σκεφτεί προς τα που θα κινηθείς; Με ποιο μοντέλο θα μπορούσες να αντικαταστήσεις την DSLR;


JimClark έγραψε:Οχι εντελώς προς το παρόν. Σίγουρα θα κρατηθούν οι "αποκλειστικοί" φακοί, 1 από τους 2 μάκρο και οι 35 1.4, 85 1.4.
Μείνετε συντονισμένοι :innocent:


Σκέφτεσαι καθόλου τη σειρά M της canon?

Από ότι φαίνεται το εξελίσσουν σε "ενισχυμένο" powershot με έμφαση στο μικρό μέγεθος και βάρος ενώ κρατάς και την υπάρχουσα προίκα με αντάπτορα :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#550048 Καθολου δε με ενδιεφερε η φαση αλλαγής φακων. Προτεραιότητα στο μεγεθος/ογκο. Σαββατο θα παραλαβω το νέο καμερίδιον
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#550307 Gx7 mark II. Σήμερα παρελαβα. Πρώτες εντυπωσεις πολυ θετικές.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#550310 Κάτι τέτοιο περίμενα! Καλή compact και Canon μιας και προφανώς είσαι ικανοποιημένος από την εταιρεία.
Καλορίζικη να είναι, να αποτυπώνει όμορφες εικόνες όπως και οι προηγούμενες σου! :thumbsup:

Γενικά πάντως, βλέπω μια στροφή από τις DSLR προς τις πιο compact πλέον. Το καλοκαίρι ο Kilo άφησε την Nikon στην Αυστρία για να τραβάει στις διακοπές φωτογραφίες μόνο από το κινητό, τώρα εσύ που επιλέγεις μια πιο compact λύση χωρίς φακούς, ενώ ομολογουμένως και για μένα ήταν το πρώτο καλοκαίρι που τράβηξα 3-4 φωτογραφίες με την DSLR και για όλα τα υπόλοιπα επέλεγα το κινητό.

Τις προάλλες μάλιστα έβλεπα φωτογραφίες από το κινητό μια γνωστής μου (Moto G5s) η οποία δεν έχει καμία σχέση με την φωτογραφία και οι φωτογραφίες της ήταν ανέλπιστα καλές. Εντυπωσιάστηκα ιδιαίτερα από την λεπτομέρεια των φωτογραφιών, που σου επέτρεπε να κάνεις crop χωρίς φόβο. Συν το καλό που είχε, ότι χρησιμοποιώντας το gps του κινητού έβλεπες ανά πάσα στιγμή σε πιο σημείο ακριβώς έχει τραβηχτεί η φωτογραφία!

Ειλικρινά και εγώ δεν ξέρω όταν θα έρθει η ώρα να αντικαταστήσω την DSLR, αν πρέπει να πάω στο επόμενο μοντέλο ή να επιλέξω κάποια compact αντίστοιχη της Canon που επέλεξες... Τζάμπα και οι φακοί που έχω πάρει τόσα χρόνια... :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#550311
JimClark έγραψε:Gx7 mark II. Σήμερα παρελαβα. Πρώτες εντυπωσεις πολυ θετικές.
Πόσο ?ρωτάω γιατί τη.είχα παρει όταν πρωτοκυκλοφόρησε.
Καλοκλικωτη Εγώ την χαίρομαι σε κάθε ευκαιρία
< >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#550328 Ευχαριστώ. Ήδη καταχάρηκα που τραβάει βίντεο και έχεις και ζουμ και έχει κ φουλ ρύθμιση white balance.

Αχιλλέα δε θα δώσω τιμή, θα πω όσο τη δίνει ο κωτσόβολος με διακανονισμό (την έβαλα δόσεις κ αυτή), σίγουρα δε την πήρα στην best ever τιμή. Σήμερα έφυγε κ ο 135, οπότε μαζί με τον ευρυγώνιο ήδη εχω "βγάλει" τα λεφτά της.

ΑΧ ΣταύρεG... :lol: :innocent:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#550507 Μιας και ξεκίνησαν οι προσφορές για την Black Friday, τρέχουν οι παρακάτω προσφορές στα Public

Sony α5100 Kit 16-50mm --> 379€
Nikon D3400 & 18-105 VR & Τσάντα Μεταφοράς Nikon & Τρίποδο Hama --> 399€
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#550706
JimClark έγραψε:Ευχαριστώ. Ήδη καταχάρηκα που τραβάει βίντεο και έχεις και ζουμ και έχει κ φουλ ρύθμιση white balance.

Αχιλλέα δε θα δώσω τιμή, θα πω όσο τη δίνει ο κωτσόβολος με διακανονισμό (την έβαλα δόσεις κ αυτή), σίγουρα δε την πήρα στην best ever τιμή. Σήμερα έφυγε κ ο 135, οπότε μαζί με τον ευρυγώνιο ήδη εχω "βγάλει" τα λεφτά της.

ΑΧ ΣταύρεG... :lol: :innocent:



:protest: :protest: :protest:
και ήμουν σε καλό δρόμο για την οικονομική εξασφάλιση :sorry:

Τέλοσπαντων

Είμαι κι εγώ σε φάση εσωτερικής αναζήτησης.
Μια η τενοντίτιδα που με έπιασε πριν κανένα 6μηνο και πάει κι έρχεται
Μια ο υπερβολικός όγκος που έχει το σύστημα και άντε να το κουβαλήσεις

και σκέφτομαι κι εγώ το "downgrade" σε APS ή μ4/3 mirorrless σύστημα.
Απλά δεν μου πάει καρδιά να "σκοτώσω" έτσι απλά τα πράγματα που έχω μαζεμένα :sorry:
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#554410 Πήρα μία D3500 τελικά, με τον κλασσικό φακό που δίνουν στα entry level kitακια.
Βρήκα αυτόν τον 50αρη https://www.juzaphoto.com/recensione.ph ... n_50_f1-8e σε πολύ καλή κατάσταση κοντά στο σπίτι μου στα 50€
Πρώτα πρώτα απ' ότι έχω διαβάσει ως f-mount θα κουμπώνει στη δικιά μου, σωστα? Απο κει και πέρα έχοντας επίγνωση του ότι διάφραγμα και εστίαση θα κοντρολάρονται χειροκίνητα απ' τα rings, στο viewfinder θα μου δείχνει εικόνα? Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει και θα ήταν καλύτερα να τον αποφύγω?
Θα τον αγοράζατε ως ένα στάδιο πειραματισμού πριν προχωρήσω σε κάποιον 35αρη ή 50αρη απ' τους σύγχρονους της nikon?