Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#523282
socratesn έγραψε:Ας επαναφέρω το θεματάκι που συζητήθηκε πριν κάποιες μέρες μιας και βρέθηκα και εγώ σε αντίστοιχες σκέψεις..
Με ένα ενδεικτικό budget 350 ευρώ είναι πιο safe all around επιλογή ?
-1300D με τον Kit φακό στα 329
-Sony α5100 kit απο ισπανικό amazon στα ~340
-Αχρησιμοποίητη α6000 kit από κολλητό στα 350
-Canon Μ10 στα 269 για να μείνει και κανένα ψιλό στην τσέπη (Στα reviews μόνο καλά διαβάζω για αυτή btw)
Χρήση χομπίστικη καθαρά εννοείται, αλλά λόγω προσωπικών προτιμήσεων θα γίνεται πολύ συχνή χρήση σε σούρουπο, νυχτερινές λήψεις κλπ..

Υ.Γ. Γνωρίζω ότι π.χ στα 1000 ευρώ παίρνω παπάδες σε σχέση με τα παραπάνω, αλλά στο στάδιο που απλά θέλω να παίξω δεν μπορώ να δικαιολογήσω στον εαυτό μου τέτοια ποσά. Παραυτα δεν είμαι τύπος που θα τραβάει στο auto. Αυτό ούτε στο κινητό δεν το κάνω, οπότε θέλω όση περισσότερη ελευθερία κινήσεων στις ρυθμίσεις
Υ.Γ.2 Βάρος κλπ μου ψιλοείναι αδιάφορα, αν και εννοείται πως αν μπορώ να πάρω ίδια αποτελέσματα από μία mirrorless θα την προτιμήσω από μία dslr


A5100 λινκ;;;; Την ψηνω αμεσα!
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#523385 Και εδω να μην την αναλαμβανουν, αν και δεν βλεπω λογο ως Ευρωπαϊκό προϊόν, το amazon ειναι εξισου ή και περισσοτερο safe after sales επιλογη.Τη στελνεις σ αυτους και τελειωσες.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#523419 Άμα τυχόν πάρεις και άμα τυχόν κάτι παρουσιαστεί, γράψε λίγο τι χρειάζονται για επιστροφή και τι χρήματα (αν). :)
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#533340 Έχουν καταργηθεί λέμε τα Λατινικά!!! :rtfm: :lol:

Πραγματικά μας έχουν "ζαλίσει" με τις mirrorless Canon και Nikon. Να δούμε τι "ψάρια" θα πιάσουν και αυτοί...
Αν είχαν κρατήσει τουλάχιστον τα ίδια mounts, ο άλλος θα άλλαζε μόνο σώμα. Αν είναι να μπεις στην διαδικασία να αγοράσεις από την αρχή το σύστημα, τότε χάνουν το πλεονέκτημα τους.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#533371 Mounts θα βγάλουν αμέσως και άλλοι, σιγά το δύσκολο....το ίντερνετ να είναι καλά. Εχω ακόμα την πρωτη Κάνον μιρορλες, αν δεν κατανάλωνε πολύ μπαταρία όλα καλά μαζυ της.

.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#533441 Βάρος (200γρ ελαφρύτερη από την 6D2 π.χ.) , θόρυβο & αξιοπιστία εφόσον παραλείπεις ένα μηχανικό εξάρτημα... Λόγω κόστους αντικατάστασης, η διάρκεια ζωής των dslr δεν μετριέται σε πόσα κλικ αντέχει ο καθρέπτης; Βγάλτο αυτό έξω, και την κρατάς όσο αντέχει η τεχνολογία.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#533444 Όταν πάρω μαζί τα φωτογραφικά,, πιο πολύ βάρος έχουν οι φακοί παρά η μηχανή οπότε μικρό το κέρδος.
Επιπλέον το κλικ το βαρύ για εμένα είναι η μισή απόλαυση.
Κάπου έχασα το τρένο με την συγκίνηση για τις mirrorless, ίσως επειδή δεν έχω παίξει με καμία.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#534591 Λοιπον, μια ερωτηση για gopro hero 4 (δανεικη κι αγυριστη). Τωρα που ειδα το βιντεο που εδωσα λινκ στο Βιεννη-Αυστρια, η ποιοτητα μου φανηκε σκατα και θελω να ρωτησω, η διαδικασια που ακολουθησα ηταν η εξης:

Τη συνδεσα με wifi στο κινητο, κατεβασα τα βιντεο στο κινητο, απο το κινητο τα ανεβασα στο google drive και μοιραζω διαφορα λινκς. Παιζει καποια απο αυτες τις μεταφορτωσεις να εριξε την ποιοτητα? Γιατι αυτο που ανεβασα εδω μου φανηκε ψιλοχαλια. Η μηπως ειναι επειδη το βλεπω απο το player του google drive, και αμα το κατεβασω στο pc θα συνελθει? Γιατι αν καπου εχει χαλασει η ποιοτητα την πατησαμε, εχουν σβηστει απο παντου και υπαρχουν μονο στο google drive πλεον :s_whiteflag

edit: Απανταω μονος μου. Ηταν σε 720, το εβαλα σε 1080 και βελτιωθηκε (λιγο), και πρεπει να παιζει και το ρολο του το κωλοcitrix client του γραφειου...