Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#516635 Για την Canon EOS M10 στα 269E που παίζει στα public , τι data έχουμε ?
Αξίζει για περιστασιακό photoshooting έμπειρου ερασιτέχνη ?
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#516676 Το άνωθεν είναι μια κόμπακτ με αποσπώμενα φακουδάκια, άμα θες να ψαχτείς με τη φάση και με τις ρυθμίσεις θα πέσεις σε τοίχο.
Διαβάζω καλά λόγια για ποιότητα εικόνας αλλά είναι point-n-shot, οπότε δουλεύεται κυρίως στο αυτόματο.
Αν είναι ικανοποιημένος με αυτά που προσφέρει go for it. Με λίγα παραπάνω ευρώ βγάζει μία παρόμοια και η sony.
--------------
Ριχνω ιδεούλα τώρα:
Από canon 450D και μετά, οι παλιές entry DSLR της CANOΝ είναι τα πιο τίμια μηχανάκια. Από 500D και μετά έχουν και video. :yahoo:

Πλέον έχουν πέσει οι τιμές και βρίσκεις ενδιαφέρουσες προσφορές, μεταχειρισμένα μεν, χωρίς εγγύηση ναι, εργαλεία δε.
Ο έμπειρος ερασιτέχνης μπορεί να πάει και εδώ αν και 240€ μόνο αν είναι τέλεια η μηχανή.
Πιο ογκώδες+βαρύ εργαλείο, αλλά και αυτό που θα σου επιτρέψει να παίξεις λίγο με ρυθμίσεις, θα σου δώσει πρόσβαση σε πιο φθηνούς φακούς (π.χ canon 50mm F1,8 στα 50-60 ευρώ μεταχειρισμένος) για πορτραίτα κτλ.
(Στις entry level canon 450D και μετά μπορείς να ρυθμίσεις μόνο μία παράμετρο απευθείας(κλείστρο, ή διάφραγμα) μόνο οι διψήφιες σειρές p.x 40D και μετά έχουν κουμπιά και για τα διάφραγμα+ κλείστρο, αλλά ΟΚ, ποιος δουλεύει full manual την DSLR του. Άντε κανένας μιγιάκωβος.).

για reference τιμών δείτε αυτό το site, έχει σημάδι με επεξήγηση της κατάστασης της μηχανής, οπότε το τιμολογούν ανάλογα.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#516681 Τώρα, για να καταλάβω, τον ψήνεις να του σπρώξεις την 40D; :hmmm: :ninja:

Έπιασα στα χέρια μου προ ημερών μια Fuji X-T10. Σε μέγεθος και βάρος απλά ΚΑΜΙΑ σχέση με τις Rebels, δεν το συζητάμε.
Για μένα η consumer σειρά των DSLR έχει ήδη πεθάνει.

Δεν έχω άποψη για το χειρισμό της M10 αλλά δεδομένου ότι είναι ήδη στα χρήματα μιας premium compact (πριν μερικά χρόνια) και παρακάτω, και αν αναβαθμίζεσαι από smarthphone/compact θα σου έλεγα να το εξετάσεις σοβαρά το θέμα, μόνο και μόνο λόγω πολύ μεγαλύτερου αισθητήρα από τα παραπάνω. Πρέπει να εξετάσεις το θέμα του χειρισμού που λέει ο ρεδ.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#516685 Καλά το πάω λες; :s_blush
Η 40D ταξιδεύει με αντικαταβολή στη Νότια Μακεδονία, απλά πήρα χαμπάρι τι γίνεται στο FB με τις αγγελίες.


Με 250 ευρώ μια 550D με 18-55 IS θα έκλεβε εκκλησία iMHO, αλλά ποιος την κουβαλάει...
Η βέλτιστη επιλογή για μένα είναι η Fuji x100, αλλά ούτε μπαταρία καλή έχει ούτε ποιότητα κατασκευής για να αντέξει δεύτερο χέρι χρήσης.
Από εκεί προκύπτει ένα άλλο προτέρημα των DSLR, άμεση απόκριση στο άνοιγμα και μπαταρία που διαρκεί πολύ παραπάνω από οποιαδήποτε advanced compact.
:offtopic:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#516687 Εγώ νομίζω πως μέλλον δεν υπάρχει για τις compact, οι DSLR γιατί να μην έχουν μέλλον; Τα κινητά έχουν αχρηστέψει ουσιαστικά την ανάγκη των compact, οι DSLR δεν αντικαθίστανται. Αν κάποιος έχει απαιτήσεις, αναγκαστικά θα κινηθεί σε DSLR.
:ninja:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#516701 Παιδες , ως mirrorless , την βλεπω απο τα spec της (APS-C) ως σαφώς ανώτερη απο τα ειωθότα των κομπακτ με περιορισμένους φακούς.

Τα κινητά όντως έχουν βελτιωθεί πολύ αλλα ο αισθητήρας τους παραμένει μια φτωχή ποσότητα.

Προβληματιζομουν αν η Sony A5100 αξίζει οντως τα παραπάνω λεφτα της και ειναι αρκετά ευρώ παραπανω .

Εισαγωγική dslr ?
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#516704 Compact με την έννοια της χρήσης εννοούσα, η ποιότητα του αρχείου σαφέστατα ανώτερη από απλή compact και συγκρίσιμη με crop Dslr.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#516807
stavrosg έγραψε:Τώρα, για να καταλάβω, τον ψήνεις να του σπρώξεις την 40D; :hmmm: :ninja:

Είμαι κι εγώ ένας χαρούμενος χρήστης 40D τα τελευταία 5 χρόνια. Μεταχειρισμένη τότε, φυσικά, σε αρίστη κατάσταση. Ούτε καν μου λείπει το βίντεο και είναι αλήθεια ότι μερικές φορές χρειάζεται κανείς ρύθμιση και διαφράγματος και κλείστρου.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#516811 Στις mirrorless μειονέκτημα είναι η μικρή τους αυτονομία και το υψηλό κόστος των φακών. Σε DSLR σπάνια να μείνεις από μπαταρία (δεν μου έχει τύχει ούτε μια φορά), ενώ βρίσκεις φτηνούς φακούς, καινούργιους και μεταχειρισμένους, μιας και υπάρχει αρκετή προσφορά.
Αν ήταν να πάω σε mirrorless και δεν σκεφτόμουν να επενδύσω σε φακούς, θα επέλεγα μάλλον μια ακριβή compact με φωτεινό φακό (τύπου Sony RX100 κλπ).
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#516817
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ νομίζω πως μέλλον δεν υπάρχει για τις compact, οι DSLR γιατί να μην έχουν μέλλον; Τα κινητά έχουν αχρηστέψει ουσιαστικά την ανάγκη των compact, οι DSLR δεν αντικαθίστανται. Αν κάποιος έχει απαιτήσεις, αναγκαστικά θα κινηθεί σε DSLR.
:ninja:


Εγώ αναφέρομαι στις entry level dslr (τα "πακέτα" των €399 & €499) οι οποίες θα κανιβαλλιστούν από τις αντίστοιχες mirorrless γιατί οι τελευταίες είναι πολύ πιο βολικές για αυτούς τους χρήστες.

Compacts πλην κάποιων αδιάβροχων και superzoom δεν πρέπει να υπάρχουν πια στην αγορά, τις έχουν εξαφανίσει τα smartphones όντως.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#518918 Χρειάζομαι τηn βοήθεια σας. Είχα μία D5000, αλλά το μέγεθος της δεν βοηθούσε καθόλου και την έδιωξα. Το κινητό βγάζει μέτριες φωτό, οπότε λέω για καμία mirrorless(;). Θέλω φορητότητα και όσο γίνεται καλό αποτέλεσμα, ~300eu.
Καμμία πρόταση; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#519008 Προσωπικά θα επέλεγα μια Sony RX100 στα 380€ (έξω παίζει και φτηνότερα) ή κάποια αντίστοιχη. Σχετικά μεγάλος αισθητήρας για compact, φωτεινός φακός στο τέρμα wide, μικρό μέγεθος.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#519675 Πρώτη φορά όσο θυμάμαι που πάω πολυήμερες διακοπές και δεν παίρνω μαζί την Nikon....
Βαρέθηκα να κουβαλάω χειραποσκευή με φακούς κτλ.... Ότι βγάλει το S8

Περιμένω Ξφ να δικάσει....
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#519688 Τα ίδια κι εδώ Κίλο... Πρώτη φορά χωρίς την 40D και σκέφτομαι οτι ή θα πρέπει να παρω καινούργιο κινητό ή καμια καλή μιρορλες.













Ή να περιμένω να μου πουλήσει κάτι ο γαρλανδ :s_airkiss
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#519697
KiloMeater έγραψε:Πρώτη φορά όσο θυμάμαι που πάω πολυήμερες διακοπές και δεν παίρνω μαζί την Nikon....
Βαρέθηκα να κουβαλάω χειραποσκευή με φακούς κτλ.... Ότι βγάλει το S8

Περιμένω Ξφ να δικάσει....

Θα μπορούσες ίσως να πάρεις την Nikon με έναν 50άρη φακό και ένα all around μόνο, ώστε να μην κουβαλάς όλο τον εξοπλισμό μαζί σου.