Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#513294 Ψωνιζετε από συγκεκριμένο μαγαζί ή από οποίο έχει το προϊόν που ψάχνετε στην καλύτερη τιμή; Υπάρχει δλδ loyalty?

Απαντήστε και οι υπόλοιποι, μη ντρέπεστε.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#513295 Αν κάνεις κάτι να το κάνεις σωστά. Γιατί να πας σούπερ μάρκετ; Ηλεκτρονικά ψώνια, εδώ έχουμε στην Ελλάδα, μην μου πεις ότι δεν έφτασε Αυστρία αυτό το κόλπο. :help:
Επίσης ποιος ο λόγος για σχολείο κλπ; Ηλεκτρονικά μαθήματα, elearning. Πτυχία εξ αποστάσεως, γεμάτα τα Βαλκάνια από αυτά.
Μέχρι και διπλώματα οδήγησης εξ αποστάσεως είχαμε από τη δεκαετία του 80 :s_cry

Οπότε ποιος ο λόγος να μετακινεισαι άσκοπα; Τα καύσιμα δεν είναι τζάμπα, δεν είμαστε στην ΕΣΣΔ ξέρεις. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#513296
saxon_747 έγραψε:Ψωνιζετε από συγκεκριμένο μαγαζί ή από οποίο έχει το προϊόν που ψάχνετε στην καλύτερη τιμή; Υπάρχει δλδ loyalty?

Απαντήστε και οι υπόλοιποι, μη ντρέπεστε.



Ανάλογα το είδος, π.χ στα ρούχα ναι υπάρχει γιατί η ποιότητα είναι το κυρίαρχο χαρακτηριστικό του προιόντος οπότε κάτι με δοκιμασμένη ποιότητα το προτιμάς π.χ https://www.hollisterco.com/shop/eu ή https://www.ctshirts.com/eu/home.

Στα περισσότερα ήδη όμως εφόσον πρόκειται για συγκεκριμένο προιόν γνωστής εταιρείας είναι καθαρά θέμα τιμής και reputation καταστήματος/πωλητή.

g8777 έγραψε:Αν κάνεις κάτι να το κάνεις σωστά. Γιατί να πας σούπερ μάρκετ; Ηλεκτρονικά ψώνια, εδώ έχουμε στην Ελλάδα, μην μου πεις ότι δεν έφτασε Αυστρία αυτό το κόλπο. :help:
Επίσης ποιος ο λόγος για σχολείο κλπ; Ηλεκτρονικά μαθήματα, elearning. Πτυχία εξ αποστάσεως, γεμάτα τα Βαλκάνια από αυτά.
Μέχρι και διπλώματα οδήγησης εξ αποστάσεως είχαμε από τη δεκαετία του 80 :s_cry

Οπότε ποιος ο λόγος να μετακινεισαι άσκοπα; Τα καύσιμα δεν είναι τζάμπα, δεν είμαστε στην ΕΣΣΔ ξέρεις. :iconcool:


Δυστυχώς δεν έχουμε ηλεκτρονικά σουπερμαρκετ εδώ :sorry:
Πτυχίο εξ αποστάσεως πήραμε, μέχρι και διατριβή παρουσιάσαμε έτσι :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#513331
saxon_747 έγραψε:
Geo f1 έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Geako, σε φυσικά καταστήματα πας πότε;

Όχι συχνα.
:oops:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Γιατί δεν προτιμάς τα φυσικά καταστήματα;

Επειδή μου "την ειπε" ο wagner, θέτω το ερώτημα προς όλους:

Από τις αγορές σας, τι ποσοστό πραγματοποιείτε ηλεκτρονικά και τι σε φυσικό κατάστημα και γιατί; Πχ λόγω τιμών, λόγω ποικιλίας, λόγω χρόνου ;

Επίσης: οι αγορές σας μέσω internet γίνονται σε συγκεκριμένες κατηγορίες προϊόντων ή αφορούν το σύνολο των αγορών σας; Πχ αγοραζετε μόνο ηλεκτρονικά είδη αλλά όχι ρούχα.
Θα έλεγα ότι ψωνίζω κυρίως ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές συσκευές, παιχνίδια, βιβλία αλλά και παπούτσια από ηλεκτρονικά καταστήματα. Ρούχα σπάνια γιατί λόγω σωματοτυπου είμαι λίγο δύσκολος με τα νούμερα και τις γραμμές. Προτιμώ πολλές φορές καταστήματα που έχουν και φυσική παρουσία ώστε να δοκιμάσω επιτόπου και να μην χρειαστούν ταχυδρομικές επιστροφές. Μεγάλο δέλεαρ είναι οι τιμές/προσφορές και έχω ψωνίσει αρκετά πράγματα που δεν τα είχα στο μυαλό μου επειδή έπεσα πάνω τους ή έσκασαν μύτη στο μέιλ μου. Τα φυσικά καταστήματα τα βλέπω λίγο σαν αναγκαίο κακό, συνήθως πάω σε συγκεκριμένα που έχω ξαναψωνισει και ξέρω τι παίζει,δεν είμαι τύπος που θα γυρίσει όλη την αγορά για να βρει κάτι. Σε ότι αφορά το loyalty θα έλεγα ότι είμαι στη μέση, αν πιστεύω ότι ένα κατάστημα που έχω ξαναψωνισει και εμεινα ευχαριστημένος θα έχει κάτι που ψάχνω θα κοιτάξω και εκεί αλλά αν υπάρχει αρκετά φθηνότερη επιλογή θα πάω σε αυτή

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#513333 Τα περισσότερα online. Επειδή θα:
- βρεις περισσότερα παρόμοια προϊόντα και να επιλέξεις
- βρεις περισσότερες πληροφορίες και κριτικές (σπάνια οι πωλητές ξέρουν, κι αν ξέρουν δεν μπορείς να τους εμπιστευτείς ότι δεν πάνε να σε καθοδηγήσουν προς τα εκεί που θέλουν)
- βρεις καλύτερες τιμές και όρους
- επιστρέψειςπιο εύκολα ό,τι δεν σου αρέσει χωρίς να πρέπει να πας εσύ
- γίνει η όλη δουλειά πιο γρήγορα χωρίς να τρέχεις, πληρώνεις μεταφορικά, χάνεις χρόνο (το κάνεις και στη δουλειά σου ή και στον καμπινέ)
- έρχεται το προϊόν χωρίς να το σηκώσεις φορτώσεις, ξεφορτώσεις κλπ, απλά έρχεται στην πόρτα σου. Ειδικά για βαριά-ογκώδη πράματα και σούπερμάρκετ.
- κάνεις την αγορά χωρίς να μιλήσεις σε άνθρωπο που θα σε παρενοχλεί (δεν έχουμε όλοι όρεξη για κοινωνική δικτύωση ή παρλαπίπα με το συνάνθρωπο)

Πηγαίνω σε φυσικά μαγαζιά για παντελόνια και παπούτσια που θέλουν δοκιμή. Ειδικά για παντελόνια μπορεί σπάνια και online αλλά από συγκεκριμένο μαγαζί που ξέρω διαστάσεις. Για αθλητικά παπούτσια μπορεί να τα δοκιμάσω σε φυσικό μαγαζί αλλά να τα πάρω online αν είναι φτηνότερα. Το ίδιο μπορεί να κάνω και για άλλα είδη (ηλεκτρονικά, λευκές συσκευές), να τα τσεκάρω στο φυσικό και μετά να τα πάρω online.
Επίσης για είδη σουπερμάρκετ για κάποια φρέσκα είδη ή κάποια επιπλέον που τελείωσαν/ξεχάσαμε/χρειατήκαμε επειγόντως μέχρι να μπει η επόμενη παραγγελία.
Το θέμα loyalty είναι σχετικό. Εκτός ρούχων που βασικά αγοράζω από 1 (M&S) και σούπερμαρκετ που έχω θέσει περιορισμούς στα άλλα είμαι πιο ανοιχτός. Αλλά γενικά θα προτιμήσω μαγαζί που έχω ξαναπάρει ή που είναι γνωστό στο χώρο.
Πάντως σε κάθε περίπτωση σπάνια χρησιμοποιώ ρευστό, όλα πλαστικό χρήμα.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#513342 Ακόμα και ρούχα και παπούτσια ηλεκτρονικά. Άμα δε μου ταιριάζουν, δεν κάνει το νούμερο, δε μου αρέσουν, επιστρέφονται ατελώς, no questions asked
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#513379 Πλυστικό Κ4 της κέρχερ. 530 δόσεις από κωτσόβολο :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#513384
saxon_747 έγραψε:
Geo f1 έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Geako, σε φυσικά καταστήματα πας πότε;

Όχι συχνα.
:oops:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Γιατί δεν προτιμάς τα φυσικά καταστήματα;

Επειδή μου "την ειπε" ο wagner, θέτω το ερώτημα προς όλους:

Από τις αγορές σας, τι ποσοστό πραγματοποιείτε ηλεκτρονικά και τι σε φυσικό κατάστημα και γιατί; Πχ λόγω τιμών, λόγω ποικιλίας, λόγω χρόνου ;

Επίσης: οι αγορές σας μέσω internet γίνονται σε συγκεκριμένες κατηγορίες προϊόντων ή αφορούν το σύνολο των αγορών σας; Πχ αγοραζετε μόνο ηλεκτρονικά είδη αλλά όχι ρούχα.


Γιατι πιστευεις οτι σου την ειπα;;;
:hmmm:
Εγω απλα εδωσα σε μια συντομη ερωτηση, μια συντομη απαντηση

Κατα τα αλλα
Προσωπικα σε φυσικο καταστημα μονο για τροφημα και ρουχα
Κατα τα αλλα, αφου μπορω απο το κινητο μου να παραγγειλω κατι, να το πληρωσω και να μου το φερουν σπιτι μου, ή να το παραλαβω απο το καταστημα, χωρις να μιλαω με τους πωλητες, γιατι να μπλεξω με τους πολητες;;;
Καθε φορα που μπλεκω με δαυτους (κυριως στο Πλαισιο αλλα με μικρη διαφορα και στο MediaMarkt), αναρωτιεμαι αν εχω φτυαρι και μαυρες (ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΙΜΕΣ) σακουλες στο πορτ-μπαγκαζ :lol: :lol: :lol:


Μονο τα γκομενακια της Nespresso αξιζουν να μπλεξεις
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#513386
KiloMeater έγραψε:Ακόμα και ρούχα και παπούτσια ηλεκτρονικά. Άμα δε μου ταιριάζουν, δεν κάνει το νούμερο, δε μου αρέσουν, επιστρέφονται ατελώς, no questions asked


Ειχα προσπαθησει με ρουχα/παπουτσια, αλλα μετα απο δυο τρες στραβες με τα νουμερα, ειπα no more
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#513395
Wagner669 έγραψε:
Γιατι πιστευεις οτι σου την ειπα;;;
:hmmm:
Εγω απλα εδωσα σε μια συντομη ερωτηση, μια συντομη απαντηση


Γιατί παρεξήγησα αυτό που έγραψες, αφού απάντησες με ερώτηση σε μια ερώτηση που απευθυνόταν σε άλλον


Άλλο ερώτημα:

Αν το κατάστημα μιας επιχείρησης είχε χαμηλότερες τιμές από ότι το eshop της (το αντίθετο δλδ με ότι συμβαίνει σήμερα) αλλα την ίδια ποικιλία, καταρτισμένο προσωπικό ώστε να σας παρέχει όλες τις πληροφορίες που χρειάζεστε, θα πηγαίνατε στο κατάστημα τελικά ή θα εξακολουθούσε να αγοράζετε από το eshop ?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#513397 Προσωπικά είμαι παραδοσιακός τύπος.
Πρέπει να δω από κοντά αυτό που θέλω να αγοράσω.
Μόνο για μεγάλη διαφορά τιμής θα έκανα Ηλεκτρονική αγορά.
Αφού όμως πρώτα δω το προϊόν σε μαγαζί.
Όπως για το κράνος που πήρα, το δοκίμασα στο μαγαζί και πήρα το ίδιο μοντέλο 90€ φθηνότερα από ηλεκτρονικό κατάστημα

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#513399
dimik έγραψε:Eshop για μένα.

Ο χρόνος που χρειάζεται μια επίσκεψη σε κατάστημα είναι πολύ σημαντικός.


< >

Πόσο ,πραγματικά, ελεύθερο χρόνο έχεις καθημερινά;
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#513400
saxon_747 έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
Γιατι πιστευεις οτι σου την ειπα;;;
:hmmm:
Εγω απλα εδωσα σε μια συντομη ερωτηση, μια συντομη απαντηση


Γιατί παρεξήγησα αυτό που έγραψες, αφού απάντησες με ερώτηση σε μια ερώτηση που απευθυνόταν σε άλλον


Άλλο ερώτημα:

Αν το κατάστημα μιας επιχείρησης είχε χαμηλότερες τιμές από ότι το eshop της (το αντίθετο δλδ με ότι συμβαίνει σήμερα) αλλα την ίδια ποικιλία, καταρτισμένο προσωπικό ώστε να σας παρέχει όλες τις πληροφορίες που χρειάζεστε, θα πηγαίνατε στο κατάστημα τελικά ή θα εξακολουθούσε να αγοράζετε από το eshop ?


Οκ, δεκτο, αν και το why bother ειναι universal απαντηση :lol:
Οσο καταρτημενο και να ειναι το προσωπικο, εαν πηρε το πρωι οδηγιες να πουλησει το Χ προϊον που τους ξεμενει και σιλοτέιπ να πας να παρεις, θα σε ζαλισουν με το Χ προϊον
Επισης
κινηση να πας και να γυρισεις
να βρεις να παρκαρεις
να πετυχεις γκρουπακι μαμα-μπαμπας-κορη-γιος που ηρθαν να διαλεξουν αρκουδισιο και ειπαν να χαζεψουν και τα κινητα
κοσμος στα ταμεια

ε...
Σκρουτζ -> προϊόν -> καταστημα προτιμησης -> πληρωμη -> ηρθε σπιτι σου ή το παρελαβες απο το καταστημα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#513411
saxon_747 έγραψε:
dimik έγραψε:Eshop για μένα.

Ο χρόνος που χρειάζεται μια επίσκεψη σε κατάστημα είναι πολύ σημαντικός.


< >

Πόσο ,πραγματικά, ελεύθερο χρόνο έχεις καθημερινά;
Δουλεύω 8 με 5:30-6 και θέλω και μιά ώρα για γυμναστήριο-μουσική, όλα αυτά χωρίς μετακινήσεις.

Θα έλεγα κατά μέσο όρο ότι έχω 2-3 ώρες ελεύθερες εντός σπιτιού τις καθημερινές.

Επίσης σημαντικό το ωράριο των καταστημάτων εδώ.
8 το πρωί με 6 ή 7 το απόγευμα, 9-10 με 8 οι μεγάλες αλυσίδες.
Πολλα είναι κλειστά Τετάρτη μετά τις 2:30, ενώ όλες οι μεγάλες αλυσίδες και αρκετές μικρές επιχειρήσεις είναι ανοιχτές και Κυριακές.


Και μια αγορά που έκανα χθες σχετική με σένα.
Έψαχνα μελάνι HP901 μαύρο και έγχρωμο για τον εκτυπωτή στο σπίτι. Έκανα μια έρευνα αγοράς και στο Public ήταν εκτός στοκ ενώ στην παλιά μου δουλειά είχαν γύρω στα 60ευρω και τα 2 μαζί και σε άλλα κατάστηματα με διαδικτυακή παρουσία της πλάκας παρόμοιες τιμές.
Τα αγόρασα σε 2 λεπτά από Amazon.de 54 ευρώ από τα οποία 12 αυτά της αποστολής με courier και Τρίτη το αργότερο θα τα έχω στα χέρια μου.

Θα μου πεις λυπηθηκες τα 6 ευρώ τα οποία μπορεί να στα έκοβαν έτσι κι αλλιώς οι πρώην συνάδελφοι σου;
Όχι απλά δεν είχα καμία όρεξη να παρεκλινω από το δρομολόγιο μου φεύγοντας από την δουλειά εν ώρα αιχμής γιατί θα έπρεπε να είμαι σπίτι στις 6:30 και να φύγω ξανά στις 7 για προπόνηση. Η ηλεκτρονική παραγγελία μου κέρδισε ένα μισάωρο χαλάρωσης και καφέ με την σύζυγο και αυτό είμαι διατεθειμένος να ακόμα και να το πληρώνω σαν μεγαλύτερη τιμή προϊόντος.

< >