Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#513801
REALZEUS έγραψε:Φυσικά και η τύχη είναι ο κύριος παράγοντας επιτυχίας, εκτός ας πούμε, αν είσαι μια διάνοια και έχεις ανακαλύψει κάτι τρομερό. Σκληρή δουλειά κλπ είναι παραμύθια στο πάτερο για να ξεγελάνε τους ιθαγενείς!!! Το σημερινό Πλαίσιο είναι γαλέρα. Διαφωνείς;


Ο Gates δεν θεωρείται διάνοια δηλαδή, γιατί αυτόν έφερες σαν παράδειγμα επειδή είπε μια υπερβολή...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#513805 Καθόλου υπερβολή δεν είναι αυτό που είπε. Δες το βίντεο που έβαλε ο markvag από έναν άλλον δισεκατομμυριούχο. :roll:
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#513807
REALZEUS έγραψε:Καθόλου υπερβολή δεν είναι αυτό που είπε. Δες το βίντεο που έβαλε ο markvag από έναν άλλον δισεκατομμυριούχο. :roll:


OK :)
Άβαταρ μέλους
By 224v
#513813 εχει σημασια και το timingπουκαποιος κανει την κινηση. μιας αι ειπατε για τον Γεραρδο θυμαμαι στο ΕΜΠ να εχει ανοιξει μεσα στο κτηριο Γκινη μια "τρυπα" και να μας πουλαει τα χαρτι και τις ταβλες για τα σχεδια.. Απεναντι στη Πατησιων ηταν καθιερωμένα τοτε μαγαζια με το ιδιο αντικειμενο… Αυτά εκλεισαν Ο Γεραρδος εστησε το Πλαισιο...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#513814 Αναρωτήθηκε κανείς πως ο Γεράρδος μπήκε μέσα στο ΕΜΠ; :whistlink:

Διορθώνω τον εαυτόν μου. Η τύχη είναι ο 2ος σημαντικότερος παράγοντας. Ο πρώτος είναι τα κοννέ... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#513815
REALZEUS έγραψε:Αναρωτήθηκε κανείς πως ο Γεράρδος μπήκε μέσα στο ΕΜΠ; :whistlink:

Διορθώνω τον εαυτόν μου. Η τύχη είναι ο 2ος σημαντικότερος παράγοντας. Ο πρώτος είναι τα κοννέ... :iconcool:


Οπως οι μαυροι με τα cd στην Ασοεε. Μπορει να ηταν επαναστατης τοτε :rtfm:

Ρε μαστορα μιλαμε για επιχειρηματικες κινησεις και πως αυτες σε πανε μπροστα.
Ακομα και αν ειναι γαλερα σημερα το πλαισιο δεν εχει καμμια σχεση με τη συζητηση.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#513817
REALZEUS έγραψε:Φυσικά και η τύχη είναι ο κύριος παράγοντας επιτυχίας, εκτός ας πούμε, αν είσαι μια διάνοια και έχεις ανακαλύψει κάτι τρομερό. Σκληρή δουλειά κλπ είναι παραμύθια στο πάτερο για να ξεγελάνε τους ιθαγενείς!!! Το σημερινό Πλαίσιο είναι γαλέρα. Διαφωνείς;

Κολοκυθια στο πατερο οχι παραμυθια.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#513818
trident1971 έγραψε:Ακομα και αν ειναι γαλερα σημερα το πλαισιο δεν εχει καμμια σχεση με τη συζητηση.


Φυσικά κι έχει σχέση με την συζήτηση, γιατί έτσι γιγαντώθηκε!!!


italakias έγραψε:Κολοκυθια στο πατερο οχι παραμυθια.


Έχεις δίκιο. Κάτι δεν μου κολλούσε κι εμένα...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#513819
nomarxis έγραψε:Νομίζω ότι μπορεί να βρει κάποιος στο ίντερνετ μπορεί να το βρει και σε ένα φυσικό κατάστημα. Οπότε (ειδικά σε εμάς τους καλοπληρωμένους Κ. Ευρωπαίους) το βρίσκω καθαρά "εφέ - μούρη " . Τόσα λεφτά βγάζουμε, αμάξια μεγάλα με βενζίνη παμφθηνη αναλογικά με την Ελλάδα έχουμε και αντί να παίρνουμε σβάρνα τα εμπορικά και πολυκαταστήματα, να οδηγήσουμε και λίγο βρε παιδί μου ( petrolheads, είπαμε?) καθόμαστε στην οθόνη, παραγγελνουμε και μετά παρουσιάζουμε και ουαου τις δυνατότητες παραγγελίας - ακύρωσης- επιστροφης.
Απίστευτες οι ευκολίες τις τεχνολογίας πλέον, αλλά δε μπορώ να διαβάζω για γεμάτες παραγγελίες σε οτιδήποτε ( εκτός παμφθηνων κινεζικών γκατζετ) με αναφορές σε τιμές, χρόνους παράδοσης, ευκαιριών, τελειότητα απόφασης χωρίς να μη περνά από το νου μου η φάση της εποχής... :
" καταναλωτισμος " σε όποια έκφανσή του!


Κάπου πήγα να νιώσω μια ενοχή, μετά δεν κατάλαβα καλά εκεί με τον καταναλωτισμό και πήγα και παρηγγειλα απο το Amazon κάτι για το καινούργιο αμάξι που έρχεται
Άβαταρ μέλους
By Serf
#513822
trident1971 έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε:
Όταν πουλάς το ίδιο προϊόν ή πολύ όμοιο τότε μιλάμε για διαφοροποίηση υπηρεσίας (σε εκπαιδεύω πως να το χειριστείς, κάνω πιο εύκολη/ευχάριστη την αγορά, παίζω το χαρτί της πιστότητας --> εκπτώσεις σε μελλοντικές αγορές, προσλαμβάνω τον cabala να στέλνει newsletter με βυζιά στους πελατες, κυριολεκτικά: τα πάντα).



Όλα τα παραπάνω και πολλά περισσοτερα (κατά το μέτρο του δυνατού και ανάλογα με τα διαθέσιμα κεφαλαια) κάνουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ μικρομεσαίοι επιχειρηματιες. Θα έλεγα ότι πλέον είναι τα βασικά εφόδια μιας μικρής εταιρίας. Αλλά, εννοείται ότι δεν αρκούν για να ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ τις μεγάλες εταιρίες. Απλά μένουν στην αγορά και διεκδικούν ένα μικρό μερίδιο.

Θα σου φέρω ένα παράδειγμα:
Public, plaisio, media markt κάνουν τζίρο στην HP περίπου 15εκ.

ΟΛΟΙ οι μικροί & μικρομεσαίοι στο σύνολο, 5 εκ.


Το Πλαισιο ξεκινησε σαν ενα μαγαζακι που πουλαγε ειδη σχεδιου, το κυνηγησε πολυ ομως ο Γεραρδος το θεμα απο την αρχη, ηδη απο τα μεσα του '80 ενιωσε να φτιαξει brand, το turbo-x, εχωσε χρημα σε διαφημιση την ωρα που οι αλλοι εκαναν απλη μεταπωληση συναρμολογημενων (και λεφτα τοτε εβγαιναν πολυ καλα απο ολους) , κυνηγησε την αγορα του b2b με τα ειδη γραφειου και ολοι απο αυτον ψωνιζαν, επεκταθηκε σε οτι μπορουσε. Δεν ηρθαν απο το πουθενα να παρουν μεριδιο.
Έφερες κι εσύ παράδειγμα τον ιδιοκτήτη του σκλαβοπαζαρου. Όχι το καλύτερο παράδειγμα για το πώς μπορεί να πετύχει κάποιος με όραμα και χαρακτηριστικά διαφοροποίησης.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By italakias
#513825
REALZEUS έγραψε:Αναρωτήθηκε κανείς πως ο Γεράρδος μπήκε μέσα στο ΕΜΠ; :whistlink:

Διορθώνω τον εαυτόν μου. Η τύχη είναι ο 2ος σημαντικότερος παράγοντας. Ο πρώτος είναι τα κοννέ... :iconcool:

Ας ορισουμε ομως τι θα πει τυχη.
Η τυχη ευνοει το προετοιμασμενο μυαλο.
Φιλακια.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#513831 Για να λέμε και τα πράματα όπως είναι, o Γεράρδος ξεκίνησε απο το μηδέν, ήταν τυχερός, είδε την επιχειρηματική ευκαιρία, είχε ικανότητες, έιχε κάποια λίγα κεφάλαια, είχε και καλό timing.

Φυσικά και δεν ήταν πάντα το πλαισιο γαλέρα. Όχι οτι μοιραζε εκατομμύρια στους υπαλλήλους αλλά έιχε αρκετά καλό περιβάλλον εργασίας.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#513833
italakias έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Αναρωτήθηκε κανείς πως ο Γεράρδος μπήκε μέσα στο ΕΜΠ; :whistlink:

Διορθώνω τον εαυτόν μου. Η τύχη είναι ο 2ος σημαντικότερος παράγοντας. Ο πρώτος είναι τα κοννέ... :iconcool:

Ας ορισουμε ομως τι θα πει τυχη.
Η τυχη ευνοει το προετοιμασμενο μυαλο.
Φιλακια.


Τύχη σημαίνει να πετύχεις εξοπλισμό σε εκποίηση με 100 χιλιάρικα, όταν οι ανταγωνιστές σου, 2 μέρες πριν, τον αγόρασαν με 300 χιλιάρικα. Τύχη σημαίνει να έρχεται σε σένα κατά λάθος μεγάλος πελάτης που έψαχνε άλλο μαγαζί και χάθηκε (μου έχει τύχει), τύχη σημαίνει να έχεις ένα προϊόν σε στοκ για χρόνια που κανείς δεν το ήθελε και ξαφνικά να βγει στη μόδα, τύχη σημαίνει να κλείσουν/φύγουν οι ανταγωνιστές σου και ξαφνικά η περιοχή να πάρει τα πάνω της κλπ κλπ κλπ. :rtfm: :rtfm: :rtfm: