Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#513412 Ρούχα όταν αγοράζω πάω σε φυσικο καταστημα,γιατί αν δεν πιάσεις το υλικό το ίδιο δεν εχεις σιγουριά για το τι αγοραζεις, πιστεύω είναι κατανοητό αυτό. Ακόμα και εσώρουχα έχουν διάφορες σε αίσθηση και το σχημα τους. Να μου ερθει κάτι που θα το επιστρέψω το θεωρώ μπελά. Για μεγαλα ηλεκτρικά το ηλεκτρονικό καταστημα βολευει. Εχων απέναντι μου Κοτσοβολο και έτσι πεταγομαι και βλέπω απο κοντά. Ομως στα ηλεκτρονικα μαγαζιά βρίσκεις έστω και για μερικά ευρώ καλύτερες τιμες. Π.χ, χρειάστηκε να παρουμε λευκές συσκευές για το σπίτι στο νησί. Πήραμε μερικες απο τον Κοτσοβολο με φυσική παρουσία, όμως, απο το www.apothema.gr, τα υπολοιπα τα βρήκαμε λίγο φτηνότερα, αλλά και με τζάμπα!!! μεταφορά στο νησί...οποτε απο εκεί πλεον.

.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#513413 Η εμπειρία επιστροφής παίζει ρόλο στην προτίμηση ηλεκτΡονικής αγοράς.
Στην Ελλάδα σπανιότατα έως ποτέ δεν αγόρασα κάτι που δεν ήμουν σίγουρος, μόνο κάνα ηλεκτρονικό, και αυτό κυρίως γιατί και η παράδοση αλλά κυρίως η επιστροφή ήταν μπελάς.
Εδω είναι τόσο εύκολο που για μένα δεν συγκρίνεται ως επιλογή με ότι άλλο. Οι αποστολές κάνουν Max 2 μέρες ενώ παίζει και next day delivery συχνά.
Οι επιστροφες ατελώς, έχει drop off points, έχουμε και ένα στο κτήριο της δουλειας, απλά αφήνω ότι δε μ'αρέσει όπως ανεβαίνω στο γραφείο και μέχρι το απόγευμα έχει γίνει refund.
Όλο αυτό δουλεύει πιο γρήγορα από το να έπρεπε να παω σε κατάστημα.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#513428
Νίκος Παππάς έγραψε:Προσωπικά είμαι παραδοσιακός τύπος.
Πρέπει να δω από κοντά αυτό που θέλω να αγοράσω.
Μόνο για μεγάλη διαφορά τιμής θα έκανα Ηλεκτρονική αγορά.
Αφού όμως πρώτα δω το προϊόν σε μαγαζί.
Όπως για το κράνος που πήρα, το δοκίμασα στο μαγαζί και πήρα το ίδιο μοντέλο 90€ φθηνότερα από ηλεκτρονικό κατάστημα

Από το Mi A1.
Σαν παραδοσιακος το ξερεις οτι αυτο ειναι οτι χειροτερο ε;

Να ερθω εγω στο μαγαζι σου να σε πρηξω να μου πεις ολες τις λεπτομερειες του ξυλου και μετα να παω να κανω ενα κλικ σπιτι και να ψωνισω.

Εσεις που προτιματε ηλεκτρονικες αγορες 100% πως θα σας φαινοταν να κανετε μια βολτα στην πολη και να μην υπηρχε κανενα καταστημα;

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#513429 Θα μπορούσαν να υπάρχουν μόνο mall εκτός πόλης.

Αποσυμφόρηση του κέντρου θα το ονόμαζα.
Κέντρο μόνο για δουλειά, καφέ, ποτό, φαγητό, διασκέδαση.

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#513434 Ούτε και αυτά. Τίποτα, μόνο πάρκο στο κέντρο.Και περιμετρικά της πόλης ακροβολισμενα Mall. Ποια μαγαζάκια τώρα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#513437
bibendum έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Προσωπικά είμαι παραδοσιακός τύπος.
Πρέπει να δω από κοντά αυτό που θέλω να αγοράσω.
Μόνο για μεγάλη διαφορά τιμής θα έκανα Ηλεκτρονική αγορά.
Αφού όμως πρώτα δω το προϊόν σε μαγαζί.
Όπως για το κράνος που πήρα, το δοκίμασα στο μαγαζί και πήρα το ίδιο μοντέλο 90€ φθηνότερα από ηλεκτρονικό κατάστημα

Από το Mi A1.
Σαν παραδοσιακος το ξερεις οτι αυτο ειναι οτι χειροτερο ε;

Να ερθω εγω στο μαγαζι σου να σε πρηξω να μου πεις ολες τις λεπτομερειες του ξυλου και μετα να παω να κανω ενα κλικ σπιτι και να ψωνισω.

< >

Χε, χε χε! Ελα και αν θες θα σου δωσω και τα εργαλεια να το φτιαξεις αυτο που θες. Προσεξε ομως, καθε ξυλο, τζαμι , χαρτονι, που θα χαλας το πληρωνεις :s_wink

Ειδικα στην δικη μου δουλεια το ηλεκτρονικο καταστημα δεν μπορει να δωσει με ακριβεια το χρωμα, την αποχρωση, την υφη, τις διαφορες στους συνδυασμους.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#513442
bibendum έγραψε:καταλαβες πως το λεω...

Φυσικα.
Ειναι κατι ομως που δεν μπορεις να κανεις διαφορετικα. Οπως οταν κανεις ερευνα αγορας για κατι, πας σε 4-5 μαγαζια και επιλεγεις τον φθηνοτερο, τις περισσοτερες φορες και οχι αυτον που ηταν πιο εξυπηρετικος.
Γενικα το λεω, οχι προσωπικα
Άβαταρ μέλους
By gianik
#513444 Κυρίως για ρούχα , τον λυπάμαι τον πωλητή να μου ανοίγει 10 πουκάμισα και στο τέλος να μην ψωνίζω τπτ... :(
Οπότε εάν δεν έχω διάθεση , χρήματα , χρόνο κλπ δεν μπαίνω στην διαδικασία έτσι απλά για να χαζέψω που λένε , από την άλλη συνήθως πάντα θα μου κάνει κάτι κλικ και θα είναι κ αυτο που θα αγοράσω στο τέλος..Είμαι η χαρά του πωλητή κοινώς....
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#513455 Ρουχα απο το ιντερνετ δεν πηρα ποτε. Αμα δεν πιασεις υφη να καταλαβεις... δεν. Ασε που τα νουμερα ειναι αλλα αντι αλλων.

Κατι που δεν βρισκεται ευκολα ή δεν υπαρχει καν σε μαγαζια (περιεργο φιλτρο για φωτογρσφικη, λαδι μηχσνης που δεν ερχεται Ελλαδα) να το συζητησουμε.

Επισης το "εκμεταλλευομαι το γεγονος οτι πληρωνεις νοικι, πιθανα και υπαλληλους, φορους, και εισαι απικο για να πιασω να δω να τσεκαρω το εμπορευμα που στοκαρεις με κοστος και μετα παω στο ιντερνετικο καταστημα γιατι ειναι φτηνοτερο" ειναι καπως, για σκεφτειτε το λιγο.
Μετα μην κλαιτε για ανεργια και κλειστα μαγαζια και εξτρα φορους.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#513464 Τελικά την θέλουμε την παγκοσμοιοποιηση ή όχι;

Εγώ γιατί στην δουλειά μου έχω να ανταγωνιστώ τον μισό πλανήτη και το μαγαζάκι πρέπει σόι και καλά να έχει μόνο ντόπιο ανταγωνισμό;

< >
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#513491
bibendum έγραψε:Εσεις που προτιματε ηλεκτρονικες αγορες 100% πως θα σας φαινοταν να κανετε μια βολτα στην πολη και να μην υπηρχε κανενα καταστημα;

< >


Το επιχειρημα ειναι λιγο άτοπο, γιατι κ εγω που προτιμώ να φτιάχνω μονος μου τον καφε που πινω, δεν βλεπω να κλεινουν ολες οι καφετεριες...

Κατα τα αλλα.
Ναι μεν ειναι λιγο λαθος να πηγαινεις σε καταστημα, να ζαλιζεις τους υπαλληλους με ερωτησεις και μετα να αγοραζεις απο eshop, οταν κατι εχει διαφορα 90€ ....ψωνιζεις απο eshop
προσωπικα, σε εξοπλισμο που εχω αγορασει, εχω δει διαφορα σε φυσικο καταστημα εδω vs φυσικο καταστημα στην Αγγλια με EU Delivery, απο 500€ μεχρι 5.000€
Με τους αγιογδυτες Αγγλους να ειναι πιο οικονομικοι ΠΑΝΤΑ
Ε... sorry κιολας...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#513519 Ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να κάνεις μόνο σε τυποποιημένα-βιομηχανικά προϊόντα που γνωρίζεις ήδη. Τα υπόλοιπα πρέπει να τα δεις/δοκιμάσεις. Επίσης, προσωπικά νιώθω πιο ασφαλής σε περίπτωση βλάβης ή επιστροφής όταν έχω απέναντί μου έναν επιχειρηματία με φυσικό κατάστημα, όπου μπορώ να πάω και να τον βρω επιτόπου.