Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#514206
corsair έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Τι βρε συ?
Καλα πηγε χθες. Και αθορυβο το βραδυ και ωραια αισθηση. Οκ δεν είχαμε και καυσωνα.



Ρε πασα μου... 100 ευρώ για εναν ανεμιστηρα που παιρνει παγάκια και εχει εκνέφωση νερού (ισα ισα για να λερώσουν οι τοιχοι). Ειναι περιπου τα μισα λεφτά απο ενα κλιματιστικο. :s_no


Αφου ειχα κλιματιστικο. Και δεν το πολυβαζω να σου πω την αληθεια. :)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#514217
Deleted User 1 έγραψε:Τι ακριβώς κάνει αυτό το παπάρι που δεν κάνει το a/c? :hmmm:

Ζεσταίνει τον χώρο, αφού καίει ρεύμα για τον ανεμιστήρα.
Δεν βγάζει την ζέστη από το δωμάτιο όπως το A/C. Είναι ένας ανεμιστήρας επί της ουσίας που φυσάει αέρα.
Σου επιτρέπει να βάλεις παγάκια που σου δημιουργούν την αίσθηση της δροσιάς. Αίσθηση όμως μόνον, αφού η θερμοκρασία επί της ουσίας δεν πέφτει.
Ανεβάζει και την υγρασία στο χώρο, αν βάζεις συνέχεια παγάκια.

Πάντως, σίγουρα ήταν ευκαιρία, είχε πολύ καλή έκπτωση. :s_roses
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#514231 Το είχα σκεφτεί και εγώ για κάτι αντίστοιχο, μιας και για να πάρεις ένα αξιοπρεπές κλιματιστικό, θέλεις κανένα 500άρι μαζί με τα περαστικά.
Τελικά μια και δεν είμαστε για έξοδα, με βλέπω για κλασικό ανεμιστήρα οροφής.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#514237 Swamp cooler. Μπορεί να κάνει δουλειά υπό συγκεκριμένες συνθήκες.

Εικόνα

Tο να έχεις βέβαια a/c και να χρησιμοποιείς τέτοιο πράμα αντί για αυτό είναι παράνοια. :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#514407
Deleted User 1 έγραψε:Τι ακριβώς κάνει αυτό το παπάρι που δεν κάνει το a/c? :hmmm:
Καίει 65W αντί για 1000.... Αλλά καμία σχέση.
Ίσως να το βάζει επικουρικά. Βάζει το a/c σε μια κάπως υψηλή θερμοκρασία για οικονομία και καλύπτει τη διαφορά με το αεροκούτι. :lol:
Όχι ότι ο γκεάκος έχει γενικότερα δείξει την παραμικρή τάση προσπάθειας εξοικονόμησης.... :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#514413
sknipper έγραψε:Όχι ότι ο γκεάκος έχει γενικότερα δείξει την παραμικρή τάση προσπάθειας εξοικονόμησης.... :whistlink:

Βασικά είναι εξοικονόμηση του τύπου 'πληρώνω €100 καινούριο γκατζετάκι για να εξοικονομήσω (και καλά) €5 ρεύμα'...
:s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By drdino
#514441
vasilis έγραψε:Backpack για το laptop από gearbest.
Στα 28€ με εξαιρετική ποιότητα και αρκετές και μελετημένες θέσεις. Εικόνα
Τσίμπησα κι εγώ το 17αρι μετά από το λιβάβνισμα εσού και του κορσαιρ αλλά μάλλον θα επιστραφεί. Μέγα φάουλ ότι η θήκη του λαπτοπ δεν έχει padding στο κάτω μέρος της κι επίσης η πλάτη δεν έχει padding στο σύνολό της αλλά σε συγκεκριμένα σημεία. Στα άλλα είναι σκέτο ύφασμα με κάτι σαν χαρτόνι/πλαστικό για φόρμα. Κρίμα γιατί σε η πρώτη εντύπωση ήταν πολύ θετική.

Ξέρω ότι ο κορσαιρ θα βγάλει σπυράκια με αυτό που θα πω, αλλά η eastpak μου έχει βγάλει 8 χρόνια σκληρής χρήσης με λίγες σχετικά φθορές, η Tigernu δεν ξέρω αν θα την παλέψει.

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#514443 Η πλάτη είναι έτσι για να μην σε ακουμπάει παντού επιτρέποντας αερισμό. Μην σε ξενίζει, είναι πλεονέκτημα.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#514706
sknipper έγραψε:Η πλάτη είναι έτσι για να μην σε ακουμπάει παντού επιτρέποντας αερισμό. Μην σε ξενίζει, είναι πλεονέκτημα.


Αστονα μωρε γιατρέ... περιέργα τραίνα οι μηχανικοί. Ασε να πάρουν τα κωλοπανα τα Eastpack, να γελά και ο τελευταιος κιτρινιάρης μαζι τους.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#514707 Με το χαρτόνι/πλαστικο από μέσα δεν ξέρω πώς θα ειναι. Anyway, πακεταρίστηκε και θα επιστραφεί, δεν ταιριάξαμε.